فروشنده شو
چهار شنبه, ۱۵ اردیبهشت,۱۴۰۰

آشنایی با بافت و ساختار چوب

چوب یکی از عناصر طبیعی و زیبا است که کاربرد زیادی در تولید محصولات صنایع مختلف دارد. زمانی‌که وسیله‌ای با جنس چوب را در یک محیط قرار می‌دهیم، حس زندگی و طبیعت به آن محیط خواهد داد؛ بنابراین افراد در آن محیط احساس خوبی خواهند داشت. چوب‌ها در حالت اولیه بافتی سخت دارند که برای تولید محصولات مختلف نمی‌تواند کاربرد خاصی داشته باشد زیرا برش و طرح دادن به آنها مشکل است. به همین دلیل برای اینکه چوب‌ها بتوانند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرند، باید آنها را از طریق دستگاه‌های موجود کارخانجات تولید چوب در مقابل حرارت و گرما قرار داد تا به صورت فشرده به بافت و ساختار مد نظر برسند. در کارخانجات تولید چوب با انجام فرآیندهای مختلفی که روی آنها انجام می‌شود، در انواع ام دی اف، نئوپان، فایبرگلاس و غیره تولید می‌شوند. اما باید این نکته را در نظر داشت که هر نوع چوب از بافت و ساختار گوناگونی تشکیل شده است. در ادامه مطلب با بافت و ساختار چوب آشنا خواهید شد، پس در ادامه با ما همراه باشید.

ساختار و بافت چوب

چوب‌های تولید شده موجود در بازار می‌تواند در صنعت چوب برای تولید مبلمان، کابینت، سرویس خواب، کمد، میز و موارد مشابه مورد استفاده قرار گیرند. افراد برای انتخاب هر نوع چوبی باید به ساختار و بافت آن جهت ساخت وسایل چوبی مدنظر خود توجه زیادی داشته باشند؛ زیرا ممکن است در حین برش و فرم دهی کار دچار مشکل شوند. بنابراین این موضوع اهمیت زیادی در تولید یک محصول از جنس چوب خواهد داشت. چوب انواع مختلف نرم و سخت دارد که هر کدام آنها از بافت و ساختار متفاوتی تولید شده‌اند. چوب نرم از درختان مخروطی شکل استخراج می‌شوند که برگ آنها به شکل سوزنی است. رنگ این نوع چوب معمولا تضادی از رنگ‌های تیره بین رنگ زرد تا قهوه‌ای متمایل به قرمز در لایه‌های آن است. چوب‌های نرم، چوب‌های فشرده‌ای هستند که از دوام و استحکام بالایی برخوردار هستند. اما چوب‌های سخت در مقابل چوب‌های نرم از درختانی استخراج می‌شود که برگ‌های پهنی دارند. این نوع چوب از تنوع و دوام بیشتری نسبت به چوب نرم برخوردار است. چوب سخت از استحکام کمی برای تولید وسایل چوبی برخوردار است و فرم‌دهی به آنها امکان پذیر نمی‌باشد. از این رو تولید کنندگان وسایل چوبی و نجاران ترجیح می‌دهند از چوب نرم برای تولید محصولات خود استفاده کنند زیرا انعطاف و استحکام بیشتری دارند. 

انواع بافت چوب

بافت چوب برای نجاران و تولید کنندگان وسایل چوب اهمیت زیادی دارد؛ زیرا نوع بافت تعیین کننده استفاده از فیلر و چگونگی برش چوب است. چوب با بافت‌های مختلف می‌تواند الگو و طرح‌های متفاوتی را برای فرد به همراه داشته باشد تا وسیله‌ای خاص و زیبا را تولید کند. بافت چوب به دلیل نوع جهت و ترتیب رشد چوب متفاوت است که در انواع ریز بافت، درشت بافت، راست بافت، بافت متقاطع و کج تار در نظر گرفته می‌شود. 

چوب با بافت ریز 

چوب با بافت ریز از آوندها و حفره‌های کوچکی تشکیل شده است. این نوع بافت سالیانه در پهن برگ‌ها زیاد و در سوزنی برگ‌ها کم می‌باشد.

چوب با بافت درشت

بافت درشت چوب معمولا دارای زمینه غیر یکنواخت است. این نوع بافت در فصل بهار و تابستان از ابعاد متفاوت با اختلاف زیاد برخوردار می‌باشد. در بیشتر مواقع تفاوتی که در نوع بافت درشت و ریز چوب مشاهده می‌شود به دلیل اندازه، نظم سلول‌های چوب و میزان گستردگی منافذ چوب است. این عوامل علت اصلی در تغییر بافت چوب خواهد بود.

چوب با بافت راست

با توجه به اینکه بافت چوب در هر فصلی متفاوت است اما چوب راست بافت همیشه الیافی راست و موازی دارد. بنابراین کاربردهای زیادی در ساخت انواع وسایل چوبی خواهد داشت زیرا به دلیل نوع بافت آن، از مرحله برش تا رنگ و مونتاژ، کار را برای فرد راحت خواهد کرد.

چوب با بافت متقاطع

بافت چوب با نوع متقاطع بافتی است که از مدل‌های مختلفی تشکیل شده است. بنابراین امکان قطع کردن هر بافت با یکدیگر وجود دارد و بافت چوب یکنواخت نخواهد بود. 

چوب با بافت کج تار

چوب‌هایی که دارای بافت کج تار هستند، بافتنی نامنظم، کج و مورب دارند. این نوع بافت چوب معمولا به دلیل خشک بودن یا رطوبت زیاد روی آن ایجاد می‌شود.

انواع ساختار چوب

پس از اینکه با بافت چوب آشنا شدید، لازم است که برای درک بهتر در انتخاب نوع جنس چوب با ساختار آن نیز آشنا شوید. ساختار چوب مانند بافت آن انواع مختلفی دارد که شامل برون چوب و درون چوب می‌باشد. 

برون چوب

ساختار برون چوب، ساختاری است که به عنوان قسمت بیرونی چوب در نظر گرفته می‌شود، وظیفه فیزولوژیکی دارد. این نوع ساختار رنگ روشنی نیز دارد که می‌تواند کاربرد زیادی در ساخت وسایل چوبی مختلف داشته باشد.

درون چوب

ساختار درون چوب به قسمت مرکزی تنه درخت گفته می‌شود که از ترکیب سلولهای مرده و فعالیت‌های فیزیولوژیکی ایجاد خواهد شد. این نوع ساختار از رنگ تیره‌تر، بافتی سخت‌تر و دوام بیشتر نسبت به ساختار برون چوب برخوردار است. 

ابزار آلات موردنیاز برای برش انواع چوب

پس از آشنایی با انواع بافت و ساختار چوب، این امکان برای افراد محیا است که انواع ابزار آلات و ماشین آلات مورد نیاز برای ساخت وسایل چوبی را نیز بشناسند. ابزار آلات در صنعت چوب انواع مختلفی دارند که براساس نوع چوب، نوع بافت و ساختار آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. از انواع این ابزارها می‌توان به تیغ اره چوب بر، مته اور فرز، مته سی ان سی، تیغ اره عمودی بر، تیغ اره افقی بر و غیره اشاره کرد.

تیغ اره عمود بر و افقی بر

با توجه به نوع بافت چوب برای برش آنها باید اره‌های مختلفی مانند دیسکی، نواری و غیره را روی دستگاه‌های متفاوت نصب کرد. تیغ‌ اره‌های عمودی و افقی بر از جمله ابزار آلاتی است که برای برش قطعات چوبی ام دی اف، نئوپان، تخته سه لا و موارد مشابه استفاده می‌شود. تیغ اره عمود بر در طول‌های مختلف کوتاه و بلند تولید شده که دندانه‌های آن توانایی برش قطعات چوبی را از وسط پانل دارند. تیغ اره افقی بر نیز برای برش چوب نئوپان، ام دی اف و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد که در برابر زنگ زدگی، خوردگی و لب پری مقاوم است.

تیغ اره عمودبر

مته اورفرز و سی ان سی

از مدل های مختلف مته‌ اورفرز و سی ان سی که از ابزار آلات ضروری در صنعت چوب است، کاربرد زیادی دارد. این پک شامل انواع مختلف مته‌های اور فرز با قابلیت تعویض بلبرینگ و انواع مته‌های سی ان سی می‌باشد که از تک تیغ تا مته‌های V شکل با زاویه‌های گوناگون شروع می‌شود. انواع تیغ‌هایی شامل قاضقی، پخ، شیارزن، پرداخت، جا شیشه، دم چلچجله، ناخنی و غیره می‌باشد که هر کدام دارای شفت‌های مختلف هستند. افراد براساس نیاز می‌توانند تیغه و مته‌های مختلف را انتخاب کنند. از این پک می‌توان برای ساخت وسایل چوبی مانند سرویس خواب، مبلمان، کابینت و غیره استفاده کرد. 

انواع تیغ اره چوب بر

تیغ اره در صنعت چوب انواع مختلف دارد که شامل تیغ اره چوب بر و خام بر می‌باشد. از تیغ اره چوب بر در میزهای برش، فارسی بر و غیره استفاده می‌شود اما برای برش ورق‌های ملامینه و ام دی اف باید از تیغ اره‌های مخصوص ام دی اف بر استفاده کرد. این تیغ‌ها به دلیل درزهای انبساطی که دارند از انحرافات تیغ اره در زمان برش جلوگیری می‌کند. همچنین به دلیل سیستم صداگیر آن، صدای ناشی از برش و ارتعاشات کاهش پیدا می‌کند که باعث تسلط فرد هنگام برش چوب خواهد شد. این تیغ اره‌ها در انواع سایزها با تعداد دندانه‌های متنوع تولید شده است تا از آنها بتوان برای برش چوب‌های نرم و سخت استفاده کرد.

تیغ اره

قیمت انواع ابزار آلات صنعت چوب

برای اطلاع از قیمت انواع ابزار آلات و ماشین آلات در صنعت چوب لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید