انواع پیچ، رولپلاک، مهره خاردار، روپیچ توپیچ

1-24 از 131

برای اتصال دو قطعه با جنس یکسان و یا دو متریال با جنس متفاوت می توان از انواع پیچ استفاده کرد. به طور معمول پیچ دارای ظاهری استوانه ای با رزوه های مارپیچی به دور خود می باشد که دارای یک سر به شکل های متفاوت است. انواع پیچ معمولا در صنایع کوچک و بزرگ کاربرد دارد به طوری که هم در کارگاه های تولیدی و هم در منازل مورد استفاده قرار می گیرد. انواع پیچ برای باز و بسته شدن به ابزار الاتی همانند پیچ گوشتی، آچار و... نیازمند هستند. رولپلاک یک قطعه کاربردی است که به همراه پیچ برای ایجاد اتصالات مختلف به دیوار یا هر چیز دیگری به کار برده می شود.

معرفی انواع پیچ از لحاظ کاربرد

پیچ ها از لحاظ باز و بسته شدن، از لحاظ نوع سر و از لحاظ کاربرد دارای مدل های مختلفی می باشند. قابل ذکر است که صنایع مختلف پیچ های مربوط به خود را استفاده می کنند، برای مثال صنعت چوب، فلز،ماشین و... پیچ هایی متناسب با نیاز خود را به کار می برند. در ادامه قصد داریم جهت آشنایی بیشتر شما به معرفی مختصر هر مدل پیچ در صنایع چوب بپردازیم. انواع پیچ از لحاظ کاربرد شمامل موارد زیر می باشد:

 • پیچ ماشین
 • پیچ فلز
 • پیچ بتن
 • پیچ چوب
 • پیچ ام دی اف
 • پیچ فیکس
 • پیچ لگ

پیچ ماشین

پیچ ماشین برای استفاده به مهره نیاز دارد. این مدل پیچ دارای ساقه تمام رزوه است و به طور معمول از زینک در ساخت آن استفاده شده است. پیچ ماشین معمولا دارای استاندارد DIN7985 می باشد.

پیچ فلز

از پیچ های فلز برای وصل کردن فلزات، فایبرگلاس و پلاستیک استفاده می شود. یکی دیگر از موارد مصرف پیچ فلز اتصال فلز به چوب است که باعث شده این مدل پیچ در دو صنعت فلز و چوب به کار برده شود. به طور معمول پیچ فلز در مدل های دوسو، چهارسو و واشر دار عرضه می شود و استاندارد این پیچ DIN7981 می باشد.

پیچ بتن

پیچ بتن به پیچ آبی و پیچ بنای نیز معروف می باشد. پیچ بتن برای اتصال انواع فلز، چوب و... بر روی بتن و سایر مصالح ساختمانی استفاده می شود. پیچ بتن معمولا از فولاد ضد زنگ ساخته می شود و برای نصب آن باید دریل بتنی استفاده کرد.

پیچ چوب

همانطور که گفته شد در صنایع چوب از مدل پیچ های متنوعی با توجه با کار استفاده می شود به همین دلیل نمونه های مختلفی از پیچ چوب تولید و طراحی شده است. پیچ چوب معمولاً از جنس فولاد، استنلس استیل، برنج، آلومینیوم، برنز و … می باشد که بهترین جنس آن پیچ فولادی است. پیچ چوب یا همان پیچ خودکار برای کارهای مختلفی همچون نصب وسایل بر روی دیوار، اتصال قطعات سازه های چوبی همچون ساخت مبلمان و... به کار برده می شود. 

کاربرد پیچ ام دی اف

یکی از انواع پیچ اتصال برای مونتاژ کابینت آشپزخانه، پیچ ام دی اف می باشد که رزوه در تمامی طول این مدل پیچ ام دی اف وجود دارد. همانطور که می دانید پیچ ام دی اف از نوع خودکار و نوک تیز است که در طول های متفاوتی طراحی و تولید می شود. نکته ای که در هنگام استفاده از پیچ ام دی اف باید رعایت کنید آن است که قبل از بستن پیچ صفحات چوب و ادم دی اف را حتما سوراخکاری نمایید تا احتمال ترکیدن آنها در قسمت ضخامت کم شود. قابل ذکر است که پیچ ام دی اف در صنعت چوب به پیچ کابینتی نیز معروف می باشد.

کاربرد پیچ فیکس

این مدل پیچ فیکس دارای دو مهره در دو سر خود می باشد که برای اتصال بدنه های یونیت به یکدیگر به کار برده می شود. پیچ فیکس نیز در شکل و مدل های متفاوتی طراحی و تولید می شود. 

کاربرد پیچ لگ

پیچ لگ از مدل پیچ هایی می باشد که علاوه بر صنعت ساختمان سازی در صنایع چوب نیز استفاده می شود. سر پیچ لگ به صورت شش گوش و چهارگوش است و در انتهای پایه به صورت مخروطی رزوه شده است و جهت متریال پایه ای که نیاز به پیچ های با گشتاور بالا دارند استفاده می شود.

معرفی پیچ از لحاظ شکل سر پیچ

پیچ ها علاوه بر کاربرد از لحاظ ظاهر و شکل سر نیز به موارد مختلفی تقسیم می شوند. و هر مدل پیچ برای موارد متفاوتی استفاده می شود. پیچ ها از لحاظ شکل سر پیچ به موارد زیر تقسیم می شوند که در ادامه در مورد هرکدام اطلاعاتی در اختیارتان قرار می دهیم:

 1. پیچ سر مخفی
 2. پیچ سر نیمه گرد
 3. پیچ سر ذوزنقه ای
 4. پیچ سر شش گوش
 5. پیچ چشمی

پیچ سر مخفی

پیچ سر مخفی دارای سر تخت است. این مدل پیچ ها در هنگام استفاده به طور کامل در قطعه کار فرو می روند و  مخفی می شوند به صورتی که با سطح کار صاف و یک دست می شوند.

پیچ سر نیمه گرد

پیچ های سر نیمه گرد با واشر مورد استفاده قرار می گیرد و برای مواردی که نیاز نیست سطح صاف باشد از این مدل پیچ ها استفاده خواهد شد. پیچ های سرگرد برای ورق های فلزی مورد مناسبی می باشند.

پیچ سر ذوزنقه ای

پیچ های سر ذوزنقه ای مدل دیگری از انواع پیچ می باشند که سطح حامل پیچ را افزایش می دهند. 

پیچ سر شش گوش

پیچ سر شش گوش با کمک آچار و آچار فرانسه باز و بسته می شود. این مدل پیچ ها در دو شکل تمام رزوه و نیمه رزوه تولید می شوند. 

پیچ چشمی

پیچ چشمی یک نوع از انواع پیچ می باشد که از یک پایه رزوه دار و یک حلقه تشکیل شده است و برای آویزان کردن، کابل کشی روی دیوار و مواردی از این قبلی به کار می رود.

قیمت انواع پیچ و رولپلاک

به دلیل تنوع موجود در تولید و طراحی اتصالات، قیمت انواع پیچ نیز متفاوت می باشد. برای اطلاع از از قیمت قیمت انواع پیچ و رولپلاک می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید، در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت محصول با چوبینر تماس حاصل فرمایید.