پنجشنبه, ۱۰ تیر,۱۴۰۰

روش‌های جلوگیری از کیک بک (لگد زدن) اره

در تمام صنایع برای ساخت و تولید محصولات از ابزار آلات و ماشین آلات گوناگونی مطابق با کار استفاده می‌شود. افراد برای انجام تمام فرآیندهای تولیدی ضمن اینکه باید از نحوه کار با این ابزار آلات آشنایی داشته باشند، ایمنی حین کار را نیز باید در نظر بگیرند. به عنوان مثال در صنعت چوب برای ساخت محصولات از لوازم نجاری و دستگاه‌های مختلفی استفاده می‌کنند تا هم کار با کیفیت انجام شود و هم سرعت انجام آن بالا باشد. نکته‌ای که باید در هنگام انجام کار با آنها در نظر داشت، ایمنی و امنیت است زیرا در بیشتر این وسایل از تیغه‌هایی استفاده شده که می‌توان با آنها انواع برش و فرم دهی چوب را انجام داد. از ابزار آلات پر کاربرد در این حرفه علاوه بر لوازم نجاری مختلف می‌توان به انواع اره اشاره کرد که برای برش انواع چوب از آنها استفاده می‌شود. زمانیکه از این لوازم استفاده می‌کنید باید کاملا با اصول انجام آن آشنایی کامل داشته باشید زیرا با کوچک‌ترین اشتباه خطراتی را برایتان به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال هنگام کار با اره ممکن است با کیک بک آن مواجهه شوید که این مورد می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد. بنابراین لازم است قبل از کار با انواع اره در نجاری با راه‌های جلوگیری از کیک بک یا لگد زدن اره را بدانید که در ادامه به شرح کامل آن می‌پردازیم. در ادامه پس از معرفی ابزارهای پر خطر در حرفه نجاری به نحوه جلوگیری از لگد زدن اره زمان کار می‌پردازیم، پس با مطالب زیر همراه باشید.

 لوازم نجاری 

در صنعت چوب و حرفه نجاری از ابتدای کار که انتخاب طرح و چوب برای محصول است تا مونتاژ نهایی آن باید از لوازم نجاری مختلفی استفاده کرد که بتوان یک کار را با بهترین کیفیت ارائه داد. همانطور که در مطالب بالا بیان شد، پیش از استفاده و کار با انواع ماشین آلات و ابزار آلات نجاری باید با اصول انجام آن کاملا آشنا باشید. عدم آشنایی با نحوه استفاده از آنها علاوه بر اینکه کار را خراب خواهد کرد، خطراتی را می‌تواند برای فرد به همراه داشته باشد. بیشتر ابزار آلات و لوازم نجاری قابل حمل بوده و نجار به راحتی می‌توان این ابزارهای پرتابل را به مکان‌های دیگر برده و از آنها برای ساخت و تولید سازه‌های چوبی استفاده کند. انواع پرتابل‌ها از این جهت در نظر گرفته شده که بتوان از آنها به عنوان جایگزین ماشین آلات سنگین در صنعت چوب استفاده کرد تا حمل و نقل آنها راحت باشد. به عنوان مثال اره زنجیری یکی از مهمترین و پر خطرترین انواع لوازم در این حرفه است که بسیار کاربردی بوده و قابل حمل نیز می‌باشد. این نوع اره در انواع اره زنجیری موتوری، اره زنجیری شارژی، اره زنجیری بنزینی و اره زنجیری هرس کننده تولید شده است که طبق نیاز نجاران برای برش چوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

اره زنجیری

اره زنجیری

اره زنجیری از مهمترین نوع اره در صنعت چوب و صنایع دیگر می‌باشد. در کار نجاری از این ابزار برای برش چوب با قدرت بالا استفاده می‌شود. این اره از قسمت‌های مختلف زنجیر تیغ دار، ساطور و موتور محرک تشکیل شده است که برای انجام کار به یکدیگر وابسته هستند. نحوه کار این اره به صورتی است که نیروی موتور محرک به زنجیر تیغ دار در قسمت ساطور فلزی منتقل خواهد شد و زنجیر حرکت می‌کند. از این رو تیغ‌های مود قسمت زنجیر می‌تواند برش چوب را با قدرت بالایی انجام دهند. این اره علاوه بر کار نجاری در حرفه‌های دیگر مانند آتش نشانی، مجسمه سازی، باغبانی و موارد دیگر کاربرد دارد. 

اره زنجیری موتوری یا برقی

همانطور که از نام اره زنجیری برقی مشخص است، کارکرد این دستگاه با کابل برق و جریان الکتریکی است. برای کار با این نوع اره باید نیروی الکتریکی برق به آن وارد شود تا بتوان دکمه آن را روشن کرده و شروع به کار کرد. زنجیر اره برقی شبیه زنجیر دوچرخه می‌باشد و قدرت برندگی بالایی دارد و هر دانه آن در فاصله مشخصی از یکدیگر قرار دارند. زمانیکه زنجیر اره حرکت می‌کند، دندانه‌های آن نیز حرکت کرده و هر چیزی که جلوی راهش باشد را می‌برد. از مزایای این اره زنجیری می‌توان به وزن و سر و صدای کم آن اشاره کرد. کاربرد این اره علاوه بر صنعت چوب برای قطع درختان، هرس کردن درختان، برش بتن و آسفالت، برش یخ و غیره می‌باشد.

اره زنجیری

اره زنجیری بنزینی

بر خلاف اره زنجیری موتوری این نوع اره به جریان برق نیاز ندارد. این اره به دلیل سرعت، قدرت بالا و برش‌های تمیزتر نسبت به اره زنجیری موتوری مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. جهت استفاده و طول عمر بیشتر اره بنزینی باید سوخت رسانی کامل روی آن انجام گیرد. همچنین برای کارکرد بهتر آن باید به صورت دوره‌ای و در زمان مشخص سرویس کاری آن انجام گیرد تا حین کار دچار مشکل نشوید. برای استفاده از اره زنجیری بنزینی باید بند آن را که روی دستگاه قرار داده شده را بکشید تا شروع به کار کند. 

اره زنجیری هرس کننده

اره زنجیری هرس کننده را می‌توان در انواع شارژی، بنزینی و برقی تهیه کرد. این اره از دو فک تشکیل شده و برای شروع کار و در نظر گرفتن قطعه دستگیره دو فک را فشار داده تا برش قطعه به کمک این اره انجام گیرد. بیشتر کاربرد این نوع اره در باغبانی می‌باشد.

اره زنجیری شارژی

اره زنجیری شارژی یکی از انواع اره زنجیری‌های خاص می‌باشد که فعالیت آن با باتری انجام می‌شود. این اره به دلیل اینکه با باتری کار می‌کند و شارژی است به صورت بی سیم از آن استفاده می‌شود، قابلیت حمل دارد و افراد می‌توانند بر حسب نیاز و در هر محیطی از آن استفاده کنند. اره زنجیری نوع شارژی نسبت به مدل‌های دیگر طول عمر و دوام کمتری دارد؛ از طرفی سرعت و قدرت پایین‌تری نیز دارد. 

راه‌های جلوگیری از کیک بک اره حین کار

نگرانی بیشتر افراد زمان استفاده از انواع اره مانند اره زنجیری کیک بک یا لگد زدن اره است که برای فرد بسیار خطرناک است. این موضوع به این دلیل اتفاق می‌افتد که نیروی بالای اره هنگام برش باعث می‌شود که همان نیرو به قطعه وارد شود و اره را پس بزند. در بیشتر مواقع قسمت جلویی و بالایی اره کیک بکی تا حد 90 درجه پیش می‌آید. از مهمترین عوامل در به وجود آمدن این مشکل طولل عمر زنجیر اره و کند شدن اره می‌باشد. از این رو باید قبل از کار از تیزی تیغه و زنجیر اره مطمئن شوید و نواقص آن را برطرف کنید. نکته مهم قبل از استفاده اره زنجیری محکم بودن زنجیر می‌باشد زیرا کارایی این دستگاه تحت تاثیر این عامل است. با در نظر داشتن این عامل می‌توان از کیک بک اره هنگام کار جلوگیری کرد. اگر این موارد را قبل از استفاده در نظر نگیرید، زمان مواجهه با این خطر هیچ کاری نمی‌توانید بکنید زیرا به صورت آنی اتفاق افتاده و آسیب‌های جدی و جبران ناپذیر را به فرد وارد خواهد کرد. از این رو حتما باید از تجهیزات ایمنی مانند کلاه ایمنی لبه دار استفاده کنید که مقاومت و استحکام بالایی هنگام لگد زدن اره و برگشت آن دارد. از طرفی بهتر است قبل استفاده از انواع اره زنجیری دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید تا با موارد ایمنی و نحوه کار آن بیشتر آشنا شوید. اره زنجیری دارای قسمتی به نام ترمز زنجیر است که در صورت کیک بک باید واکنش آنی نسبت به آن داشته باشید و از ترمز دستگاه استفاده کنید تا آن را متوقف کنید. پس قبل از استفاده از سالم بودت ترمز اره مطمئن شوید. افراد مبتدی می‌توانند برای اره زنجیری خود از زنجیرهای ضد لگد ردن استفاده کند زیرا این نوع زنجیرها احتمال کیک بک کمتری دارند. به این دلیل که زنجیرهای ضد لگد دارای پایه کوتاه هستند و طرح خاصی دارند که این عوامل تاثیر زیادی بر جلوگیری از کیک بک اره خواهد داشت. 

قیمت انواع اره زنجیری و لوازم نجاری

برای اطلاع از قیمت انواع اره زنجیری و لوازم نجاری لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید