انواع سنباده، چوب ساب، پد پولیش

1-24 از 42

قطعاتی که قرار است در کنار یکدیگر مونتاژ شوند و یک محصول نهایی را به وجود بیاورند در حین حمل و نقل و برش دچار خط و خش و آسیب می شوند. ابزارهایی از قبیل سنباده، چوب ساب و پد پولیش جز ساینده ها و ابزارهای سایشی محسوب می شوند که در برطرف کردن خط و خش، صیقلی کردن سطوح و ... به کار می روند. در ادامه این متن قصد داریم اطلاعات لازم را در رابطه با انواع سنباده، چوب ساب و پد پولیش در اختیارتان قرار دهیم.

سنباده چیست؟

سنباده یک صفحه مخصوص جهت سایش سطوح مختلف می باشد که از تعدادی دانه سفت چسبیده شده بر روی کاغذ، پارچه یا مقوا تشکیل شده است که بر اساس زبری تقسیم بندی می شود. سنباده قابلیت ساییدن و خورندگی بالایی دارد که با عدد مشخص زبری آن مشخص می گردد. گرید سنباده همان میزان زبری و نرمی سنیاده را مشخص می کند که در قسمت زیر به طور کامل توضیح داده شده است:

 • گرید 8 تا 24 بسیار زبر
 • گرید 30 تا 60 زبر
 • گرید70 تا 180 متوسط تا نرم
 • گرید 220 تا 5000 بسیار نرم

علاوه بر میزان زبری، سنباده ها بر اساس کاربرد، شکل ظاهری و ذرات ساینده نیز در چند دسته بندی مختلف قرار می گیرند که در ادامه به توضیح و تشریح آن ها بر اساس شکل ظاهری خواهیم پرداخت:

 • سنباده واترپروف
 • سنباده رولی
 • سنباده دیسکی
 • سنباده فلاپ دیسک
 • سنباده چتری

سنباده واترپروف

سنباده واترپروف به شکلی تولید می شود که در ساخت آن از چسب ضد آب سیلیس استفاده شده است و مناسب استفاده در کارهایی می باشد که به همراه آب استفاده می شوند. 

سنباده رولی

سنباده های رولی در ابعاد مختلفی تولید می شوند که در دو نوع پارچه ای و کاغذی قابل عرضه است. سنباده رولی قابل نصب بر روی سنباده زن های لرزان، بادی و ... می باشد و این امکان را به مصرف کننده می دهد با پد دستی نیز از سنباده رولی استفاده نمود.

سنباده دیسکی

سنباده دیسکی یک نمونه دیگر از انواع سنباده است که در دو مدل سنباده دیسکی پشت کرک دار و سنباده دیسکی فیبری تولید می شود. لازم به ذکر است که این مدل سنباده به شکل دایره ای ساخته می شود.

سنباده فلاپ دیسک

سنباده فلاپ دیسک از یک قسمت پلی استر فشرده تشکیل شده است و بر روی آن تکه های سنباده ای به ردیف دایره واری قرار دارد. آلیاژهای به کار رفته در سنباده های نصب شده بر روی فلاپ دیسک در دو نوع سیلیکون کارباید و زیرکونیوم می باشد. 

سنباده چتری

سنباده چتری نیز یک نمونه دیگر از انواع سنباده می باشد. سنباده چتری در دو مدل چتری هزار لا و چتری میله دار تولید می شود و از قدرت و سرعت بالایی جهت سایش سطوح برخوردار است.

چوب ساب چیست؟

چوب ساب یک محصول فلزی می باشد که جهت فرم دادن و شکل دهی سطح چوب به کار می رود. چوب ساب بر روی سطح خود تعدادی دندانه و خطوط زبر دارد که توانایی کافی جهت باربرداری از سطح چوب را دارند. چوب ساب در مدل های مختلفی تولید می شود که در ادامه به توضیح و معرفی لازم درباره آن ها خواهیم پرداخت:

 • توپی چوب ساب
 • صفحه فرز چوب ساب

توپی چوب ساب

توپی چوب ساب یک استوانه آهنی تو خالی می باشد که قابل نصب بر روی مینی فرز است و جهت بار برداری از سطح چوب و پرداخت لبه و سطح قطعه کار استفاده می شود. بر سطح توپی با توجه به نیاز مصرف کننده خطوط و دندانه هایی جهت پرداخت قطعه کار تعبیه شده است.

صفحه فرز چوب ساب

صفحه فرز چوب ساب با نصب بر روی مینی فرز کار پلیسه برداری، باربرداری و فرم دهی قطعات چوبی را انجام می دهد. صفحه فرز چوب ساب دارای دندانه های منظم و ماشین کاری شده است که از قدرت مناسبی جهت لایه بردرای برخوردار است.

پد پولیش

پد پولیش از جنس فوم، پارچه، پوست حیوانات و ... تولید می شود که بر روی دستگاه هایی از قبیل لبه چسبان، فرز مینیاتوری، حکاکی، پولیش برقی و ... نصب می شود و جهت صیقلی کردن، جلا دادن قطعه کار، برطرف کردن خط و خش و براق نمودن سطح کار استفاده می شود. پد پولیش در مدل های مختلف تولید می شود که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت:

 • پولیش پشمی
 • پولیش مایکروفایبر
 • پولیش اسفنج و فوم

پولیش پشمی

پولیش پشمی که به پولیش پوست بره نیز معروف است جهت پولیش کاری  سطوحی به کار می رود که نیاز است به لایه های پایین تر نفوذ می کند. پد پولیش پشمی جز پولیش های زبر محسوب می شود.

پولیش مایکروفایبر

پولیش مایکروفایبر دارای از الیاف مایکروفایبر تشکیل شده است و دارای درجه زبری بالایی می باشد که در لایه های زیرین قطعه نفوذ می کند. از این مدل پولیش در صنایع مختلف از قبیل خودرو نیز استفاده می شود.

پولیش اسفنج و فوم

یکی دیگر از انواع پد پولیش، پولیش اسفنج و فوم می باشد که در سه درجه بندی نرم، متوسط و زبر تولید می شود. لازم به ذکر است که مدل نرم برای براق کردن سطوح، متوسط برای برطرف کردن خط و خش سطحی و پد پولیش زبر برای خط و خش های عمیق استفاده می شود.

پولیش پارچه ای

پولیش پارچه ای از چند لایه پارچه و از جنس پنبه تهیه می شود. این مدل پولیش ها بر روی دستگاه هایی از قبیل لبه چسبان جهت انجام مرحله آخر که مربوط به براق نمودن قطعه کار است استفاده می شود.

قیمت سنباده، چوب ساب و پولیش

با توجه به این که سنباده، چوب ساب، پولیش در مدل ها و ابعاد مختلفی تولید می شوند از لحاظ قیمت نیز با یکدیگر متفاوت می باشند.برای اطلاع از قیمت سنباده، چوب ساب و پولیش می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت سنباده، چوب ساب و پولیش با چوبینر تماس حاصل فرمایید.