یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت,۱۴۰۰

مدل‌های مختلف دستگاه سی ان سی (CNC)

در صنعت چوب برای تولید محصولات و سازه‌های چوبی از ابزار آلات و ماشین آلات مختلفی استفاده می‌شود. ماشین سی ان سی یکی از ماشین آلات کاربردی در این صنعت می‌باشد که امکان برش و حکاکی روی چوب را برای نجاران و تولید کنندگان سازه‌های چوبی به صورت هوشمند فراهم می‌کند. این دستگاه کاربردهای زیادی در برش و حکاکی انواع چوب، سنگ، فلز و متریال‌های دیگر دارد. این دستگاه صنعتی را می‌توان به عنوان دستگاه مادر در کارگاه‌های چوبی در نظر داشت تا برای انجام کلیه فرآیندهای تولیدی محصولات مورد استفاده قرار گیرد. دستگاه CNC انواع مختلفی دارد که براساس نیاز می‌توان از هر کدام آنها استفاده کرد. کنترل این ماشین‌ها به صورت رایانه‌ای انجام می‌شود که از طریق نرم افزار CAD و CAM اجرا طرح را روی زمینه کار انجام می‌دهد. از انواع ماشین‌های CNC می‌توان به دستگاه لیزر، تخلیه الکتریکی، مشعل پلاسما، دستگاه تراش و فرز سی ان سی اشاره کرد. هر کدام از این دستگاه‌ها قابلیت‌های ویژه‌ای دارند که در این مقاله به آنها اشاره خواهد شد. در ادامه مطلب با انواع مدل‌های متفاوت دستگاه سی ان سی آشنا خواهید شد، پس مطالب زیر را دنبال کنید.

ماشین سی ان سی

منظور از سی ان سی، کنترل رقمی رایانه‌ای است که از طریق آن می‌توان تغییرات مورد نظر روی سازه‌های چوبی ایجاد کرد. بنابراین این ماشین دخالت انسان در اجرای طرح روی سازه‌های مختلف را به حداقل می‌رساند. این در حالیست که افراد باید با نحوه استفاده از آن کاملا آشنا باشند تا بتواند برنامه ریزی طرح مورد نظر را برای دستگاه تعریف کند. نحوه عملکرد این دستگاه به این صورت است که با قرار دادن زمینه کار روی دستگاه، طرح به سیستم داده می‌شود. سیستم براساس آن و ابزارهای مورد نیاز، طرح را روی زمینه کار به صورت حک شده یا خط دار ایجاد می‌کند و تا انتهای کار و نهایی شدن آن بدون وقفه فرآیند اجرا را انجام می‌دهد. این ماشین در مواردی کاربرد دارد که پیاده سازی و اجرا طرح روی سازه پیچیدگی خاصی داشته و نیاز به دقت زیادی دارد. دستگاه سی ان سی در 5 نوع مختلف تولید شده است که شامل ماشین تراش، دستگاه فرز، دستگاه لیزر، ماشین تخلیه الکتریکی سی ان سی و دستگاه برش پلاسما می‌باشد. هر کدام از این دستگاه‌های کاربرد خاص خود را در صنعت چوب دارند که بر اساس نیاز در تولید محصولات چوبی می‌توان از آنها استفاده کرد تا کاری ظریف و تمیز را ارائه دهیم.

ماشین تراش سی ان سی

دستگاه تراش یا براده برداری سی ان سی با تراش دادن زمینه کار، طرح مورد نظر را روی کار اجرا می‌کند. این ماشین امکان چرخش زمینه کار حین اجرا طرح را دارد؛ در حالیکه ابزار یا همان ماشین تراش ثابت می‌باشد و فقط زمینه کار می‌چرخد. دستگاه به صورت اتوماتیک بدون دخالت فرد سطح کار را بچرخاند تا طرح را روی قسمت مورد نظر از کار پیاده کند. این دستگاه با براده برادی روی سطوح مختلف چوب فرآیند اجرا طرح را انجام می‌دهد که در سه محور x، y و z قابل تنظیم است. محور x این ماشین فرآیند تراشکاری روی زمینه کار چوبی را به صورت افقی، عقب و جلو و محور z تراش کار را در جهت افقی، چپ و راست انجام می‌دهد. همچنین محور y برای تولید قطعات خاص و در عین حال با کیفیت در زمان کوتاه تنظیم می‌شود. اجزا اصلی دستگاه تراش سی ان سی شامل گیربکس، مرغک، شفت مرغک، پدال‌ها، کنترل پنل، بستر، سه نظام و تارت می‌باشد.

دستگاه فرز سی ان سی 

دستگاه فرز سی ان سی کنترل عددی مانند دستگاه تراش سی ان سی امکان چرخش ابزار برش روی قطعه کار ثابت را دارد. در حالیکه قطعه کار روی دستگاه ثابت شده است، ابزار برش برای پیاده سازی طرح موردنظر می‌تواند در هر جهتی بچرخد تا در نهایت به طرح مورد نظر برسد. همچنین این نوع دستگاه می‌تواند سوراخکاری قطعه را به صورت عمیق یا کم عمق روی سطوح تخت یا صاف انجام دهد. همچنین ماشین فرز مذکور می‌تواند قطعات و سازه‌های چوبی به شکل مربع یا مستطیل را با طرح‌های متنوع سوراخکاری کند. این نوع دستگاه سی ان سی شامل انواع مختلف فرز سنتر عمودی، فرز سنتر افقی و فرز سنتر دروازه‌ای است.

دستگاه لیزر سی ان سی

دستگاه لیزر سی ان سی دارای روتر نوک تیز با اشعه لیزر متمرکز است که برای برش و حکاکی قطعات چوبی که نیاز به دقت بالا دارند، انتخاب مناسبی است. لیزر با حرارتی که به سطح کار وارد می‌کند به سمت جلو و عقب سطح حرکت کرده و برش و حکاکی را روی آن ایجاد می‌کنند. در این صورت برش به صورت دقیق انجام می‌شود. این دستگاه می‌تواند طیف وسیعی از طرح‌ها را نسبت به مدل‌های دیگر دستگاه‌های سی ان سی روی سازه‌های چوبی ایجاد کند. لازم به ذکر است که بعد از برش قطعه کار با دستگاه‌های برش یا CNC باید فرآیندهای تکمیلی دیگری مانند سوهان کشی انجام داد تا لبه‌های کار را صاف و صیقلی کرد؛ اما استفاده از این نوع دستگاه از انجام این فرآیند تکمیلی جلوگیری می‌کند. از حکاکی دستگاه لیزر سی ان سی می‌توان برای حک کردن اسم محصولات و علامت گذاری روی آنها نیز استفاده کرد. 

دستگاه تخلیه الکتریکی سی ان سی

دستگاه تخلیه الکتریکی سی ان سی برای برش و حکاکی قطعات چوبی از جرقه‌های الکتریکی کنترل شده استفاده می‌کند. به این صورت که قطعه کار چوبی در زیر سیم الکترود دستگاه قرار داده می‌شود؛ زیرا این ماشین برای تخلیه الکتریکی از سیم استفاده می‌کند. این سیم گرمای شدیدی تولید کرده و باعث ذوب شدن قسمت مورد نظر کار می‌شود. با فرآِیند ذوب شدن سطح، ماده‌ای تولید می‌شود که می‌تواند شکل یا ویژگی مورد نظر را روی کار ایجاد کند. از این ماشین برای ایجاد میکرو سوراخ‌های دقیق، اسلات، شکل‌های مخروطی یا زاویه دار و ویژگی‌های پیچیده قسمتی از قطعه کار استفاده می‌شود. معمولا از دستگاه تخلیه الکتریکی سی ان سی برای فلزات بسیار سخت استفاده می‌شود که استفاده از ماشین‌های دیگر سی ان سی برای اینگونه فلزات کاری سخت و دشوار است. 

دستگاه برش پلاسما سی ان سی

دستگاه برش پلاسما سی ان سی برای برش متریال‌های مختلف استفاده می‌شود که این فرآِیند با کنترل رایانه از طریق مشعل پلاسمای پر قدرت یا گاز یونیزه الکترونیکی انجام می‌گیرد. این فرآیند مانند جوشکاری با مشعل دستی می‌باشد. البته مشعل‌های پلاسما این دستگاه درجه حرارتی تا 50 هزار درجه فارنهایت دارند. مشعل این دستگاه با ذوب شدن قطعه کار، عملیات ایجاد برش را انجام می‌دهد. در مورد دستگاه برش پلاسما سی ان سی این نکته ضروری است که در زمان استفاده از آن، برش متریال‌هایی مانند فولاد، آلومینیوم، برنج و مس الکتریکی هستند.

قیمت انواع مدل‌های دستگاه سی ان سی

برای اطلاع از قیمت مدل‌های مختلف دستگاه سی ان سی لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید