حراجی نوروز 1403
پنجشنبه, ۱۴ شهریور,۱۳۹۸

آشنایی با اره عمودبر و اره زنجیری و کاربرد آن ها در صنعت چوب

اره ها در انواع مختلفی جهت برش تولید شده اند. همان طور که می دانیم برش جز مراحل اساسی تولید یک محصول می باشد. جهت برش از انواع اره دستی، برقی، شارژی استفاده می شود، اره ها در مدل های مختلفی از قبیل اره عمودبر، اره گردبر، اره افقی بر، اره فارسی بر، اره زنجیری و... تولید می شوند. اره عمود بر خود نیز به دو نوع اره افقی بر و عمود بر یا چکشی تفکیک می شود که در این مقاله قصد داریم به اره عمود بر یا چکشی بیشتر بپردازیم. اره های زنجیری که به اره موتوری نیز معروف می باشد جهت استفاده در صنایع چوب ابزاری مناسب است و در چند نوع از قبیل بنزینی، موتوری، شارژِ، هرس کننده تولید و عرضه می شود. 

تاریخچه اره عمود بر

در سال 1946 آلبرت کافمن که از مهندسین شرکت سینتیلا ای جی بود فکری به ذهنش خطور نمود، شاید جالب باشد که بدانید آلبرت یک تیغ اره را به چرخ خیاطی همسرش نصب نمود! جالب تر آن که از این روش برای برش استفاده کرد و نتیجه گرفت. پس از آن اتفاق در سال 1947 شرکت سینتیلا ای جی با توسعه اختراع آلبرت، اولین اره عمود بر را با برند لستو تولید و عرضه نمود. در سال 1957 شرکت بوش، شرکت سینتیلا ای جی را به طور کامل خریداری نمود و از آن پس محصولات لستو با برند بوش ارائه شدند. بوش در ساختار اره عمود بر تغییراتی از قبیل حرکت پاندولی تیغه و تعویض بدون نیاز به آچار ایجاد نمود. همان طور که ذکر شد اره عمود بر در دو نوع مختلف عرضه می شود که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.


انواع اره عمود بر

همان طور که گفته شد قصد داریم در این قسمت به انواع اره عمود بر اشاره کنیم، و در مورد نحوه استفاده از اره عمود بر نیز نکاتی را متذکر شویم. اره عمود بر در دو نوع تولید می شود که به شرح زیر هستند:

  • اره چکشی : اره های عمود بر یا چکشی مزیتی که دارند مربوط به برش آن ها می باشد، باید یادآوری کنیم که اره های چکشی علاوه بر برش قطعه از لبه می تواند برش را از وسط قطعه کار شروع نماید. با کمک مته ای مناسب و هم سایز تیغه وسط کار سوراخ می شود، سپس با اره چکشی محل مورد نظر برش داده می شود.
  • اره افقی: این نوع اره به اره همه کاره یا همه چیز بر نیز معروف می باشد. از اره های افقی بر جهت قوس برداری و فرم دهی استفاده می شود.

در مواردی امکان دارد مته در اختیارتان نباشد، نگران نباشید اره چکشی برای این مورد هم راهکاری مناسب دارد. در این شرایط سر اره را کج می کنید، دستگاه را روشن می کنید و اره را به آرامی بر سطح قطعه کار نزدیک کنید و شروع به برش نمایید. همچنین لازم به ذکر است که جهت برش سطوح مستقیم می توانید از صفحه راهنمای اره یا گونیا استفاده نمایید. البته باید یادآوری کنیم که برش های زاویه دار نیز با کمک گونیا امکان پذیر می شوند. 


اجزای تشکیل دهنده اره عمود بر

اره عمود بر از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در تصویر زیر برای آشنایی بیشتر شما اجزای دستگاه مشخص شده اند.


اره های عمود بر در توان و دورهای مختلفی تولید می شود. باید در اینجا متذکر شویم که توان و دور دستگاه از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در خرید شما هستند. باید دقت کنیم که برای کارهای سنگین از اره های با توان بالاتر از 750 وات استفاده نماییم.

  • کلید تنظیم دور یا دیمر دار یکی از اجزای تاثیرگذار در اره عمود بر است که با استفاده از آن می توانید سرعت دستگاه را بر روی میزان مورد نیازتان تنظیم کنید. باید دقت کنیم که تنظیم سرعت نقش مهمی در مواردی از قبیل کم کردن بار اضافی موتور، خنک شدن دستگاه و ایجاد برش دقیق دارد.
  • کفی: کفی یا صفحه درجه دار در اره های عمودبر نقش به سزایی در تنظیم زاویه برش دارد.
  • کلید حرکت پاندولی: با این کلید می توان حالت های مختلف برش را که 4 حالت متفاوت هستند؛ مشخص نمود. حالت 0، 1، 2 و 3 که در حالت صفر تیغه ثابت است. در حالت 1 حرکت پاندولی کمی دارد و به تریتیب در حالت دوم به میزان متوسط و در حالت سوم به منیزان بیشتری حرکت تیغه به شکل پاندولی انجام می گیرد.
  • تیغه: این قسمت از اره عمود بر اصلی ترین کار که همان عملیات برش می باشد را انجام می دهد. تیغه ها در سایز های مخلفی تولید می شوند. قسمت تیغه گیر محل اتصال تیغه به دستگاه می باشد.

قیمت اره عمود بر 

برای اطلاع از قیمت انواع اره عمود بر می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت انواع اره عمود بربا چوبینر تماس حاصل فرمایید.

تاریخچه اره زنجیری

یکی دیگر از اره های مورد استفاده در صنایع چوب اره زنجیری نام دارد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در ابتدا دو پزشک اسکاتلندی جهخت انجام جراحی لگن دست به اختراع اره زنجیری زدند. در اواخر قرن 18 میلادی جیمز جفری و جان آیتکن برای خارج کردن استخوان از بدن بیماران و انجام جراحی لگن دست به اختراع اولین اره زنجیری زدند. اما برای استفاده در صنعت چوب در سال 1926 دو شخص آلمانی با نام های آندرس اشتیل و بافورد کوکس دست به تکمیل اختراع قبلی زدند و از اره ساخته شده برای برش تنه های درخت استفاده نمودند. اره زنجیری در چند مدل مختلف تولید می شود که در ادامه به توضیح هر کدام خواهیم پرداخت.

انواع اره زنجیری

اره زنجیری در مشاغلی از قبیل نجاری، باغبانی، آتش نشانی، مجسمه سازی و... استفاده می شود. ساختار اره زنجیری به این صورت است که با چرخیدن پیستون ها نیروی گشتاور موتور به زنجیرهای اره منتقل می شود و عملیات برش به واسطه حرکت زنجیر بر سطح چوب صورت می گیرد. اره زنجیری در چند نوع مختلف عرضه می شود که به توضیح مختصری درباره هرکدام خواهیم پرداخت:

  • اره زنجیری موتوری: اره های برقی با کمک کابل برق و استفاده از جریان الکتریکی فعالیت می کنند این مدل اره زنجیری ها نسبت به نوع بنزینی وزن کمتر و سر و صدای کمتری دارند همچنین برای استارت نیاز به کشیدن بند ندارند و با یک دکمه به راحتی راه اندازی می شوند.
  • اره زنجیری بنزینی: اره زنجیری بنزینی نیاز به جریان برق ندارد و در بین مصرف کنندگان طرفدار بیشتری دارد. از ویژگی های این مدل اره زنجیری می توان به سرعت و قدرت بالا همچنین برش های تمیزتر اشاره نمود. اره زنجیری بنزینی نیاز به سوخت رسانی و سرویس کاری های دوره ای دارد و برای استفاده از آن ها یک بند که در دستگاه تعبیه شده است را می کشید تا استارت کار زده شود. 
  • اره زنجیری شارژی:  اره زنجیری شارژی با کمک باتری فعالیت برش را انجام می دهد. قابل حمل بودن این مدل اره زنجیری از نکات مثبت آن ها می باشد اما به نسبت مدل بنزینی باتری آن ها دوام مدت زمان کمتری فعالیت می کند همچنین سرعت و قدرت کمتری نیز دارد.
  • اره زنجیری هرس کننده: اره زنجیری هرس کننده دارای دو فک می باشد که با قرار دادن قطعه مورد نظر و فشار دادن دستگیره فک ها روی هم قرار می گیرند و عملیات برش را انجام می دهند. این نوع اره ها بیشتر مناسب باغبانی می باشند.


اجزای تشکیل دهنده اره زنجیری

اره زنجیری از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در تصویر زیر برای آشنایی بیشتر شما اجزای دستگاه مشخص شده اند.

اره زنجیری از یک ساطور تشکیل شده است که زنجیری که مسئول برش است به دور اره وصل شده است. با استفاده از کلید روشن و خاموش، موتور انرژی و نیروی لازم را به زنجیر منتقل می کند تا برش صورت گیرد. قسمت ترمز اره و اعلان های ایمنی نقش مهمی در بالا بردن ایمنی دستگاه دارند . دستگیره اره به شکلی طراحی شده است که تمرکز کاربر و هدایت دستگاه به خوبی صورت گیرد. 

قیمت اره زنجیری

برای اطلاع از قیمت انواع اره زنجیری می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت انواع اره زنجیری با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

افزودن نظر جدید