مقالات و ترفندها

سیستم روشنایی کابینت

انجام نور پردازی برای کابینت و فضای آشپزخانه یکی از مواردی است که تا وقتی که انجام نشود متوجه اهمیت و زیبایی آن نخواهید شد. نصب نور های مخفی ربای کابینت یا فضای آشپزخانه علاوه بر این که باعث ایجاد محیطی روشن می شود بر روی زیبایی دکوراسیون آشپزخانه نیز تاثیر شگفت انگیزی دارد. لامپ های ال ای دی یکی از انواع سیستم روشنایی کابینت می باشد که در قسمت های مختلف کابینت و یا آشپزخانه به راحتی نصب می شود. نصب نور مخفی در داخل کابینت ممکن است که یک جنبه زیبایی داشته باشد اما بهتر است که بدانید کاربردی که دارد از اهمیت بیشتری برخوردار است. با روشن نگه داشتن فضای داخل کابینت می توانید به راحتی به نقاط کور و غیر دسترس کابنیت نیز دید کافی داشته باشید. در ادامه بیشتر با نور پردازی داخل کابینت آشنا خواهید شد.

سیستم روشنایی کابینت

نور پردازی داخل کابینت

همان طور که در قسمت قبل گفته شد نور پردازی داخل کابینت یکی از مواردی است که علاوه بر کاربردی که دارد باعث زیبایی بیشتر دکوراسیون نیز می شود. علاوه بر چراغ ال ای دی موجود برای نصب در داخل کابینت، طبقه های نورانی به نام شلف طبقه نوری وجود دارد که با استفاده از آن می توانید هم داخل کابینت را طبقه بندی کنید و هم از باعث روشنایی فضای داخلی کابنیت شوید. چراغ ال ای دی داخل کابینت در مدل های متنوعی تولید می شود که هر کدام از آن ها از کاربرد و نحوه ی نصب متفاوتی برخوردار می باشند. از انواع چراغ ال ای دی برای نور پردازی داخل کابنیت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ریسه شلنگی ال ای دی 
 • لامپ ال ای دی
 • انواع پنل ال ای دی

ریسه شلنگی ال ای دی

ریسه شلنگی ال ای دی یک نوع سیستم روشنایی منعطف مناسب برای نصب در زیر قسمت های زیرین کابینت، اپن آشپزخانه، زیر آبچکان و... می باشد. این نوع ریسه شلنگی LED دارای روشنایی کمی می باشد که برای فضاهایی که به نور زیادی نیاز ندارند، مناسب است. نوار ال ای دی یک نوع مدار مدور است که تراشه های ال ای دی به آن متصل می باشد و می توان از هر قسمتی که می خواهید آن را برش بزنید. تراشه های نصب شده در ریسه شلنگی ال ای دی در فاصله ی 1.5 متری از یکدیگر قرار دارند. برای نصب این نوع ریسه نوار ال ای دی می توانید به راحتی از ماده چسبنده ای که در پشت آن زده شده استفاده نمایید. 

لامپ ال ای دی چیست؟

ال ای دی به معنای دیود منتشر کننده نور می باشد که به تعداد مختلفی در درون چراغ ال ای دی همانند هالوژن ها قرار گرفته است.  یکی از کاربردهای لامپ ال ای دی استفاده آن در داخل کابینت و کمد برای ایجاد روشنایی می باشد. لامپ ال ای دی بسته به تعداد LED های کوچکی که در داخل آن قراردارد در توان و شکل های مختلفی طراحی می شود. انواع متنوعی از چراغ ال ای دی تولید و طراحی شده است که هالوژن یکی از انواع آن می باشد. از هالوژن می توانید برای نصب در زیر سقف آشپزخانه، سطح زیر کابینت ها و... استفاده نمایید.

سیستم روشنایی کابنیت

انواع پنل ال ای دی

پنل ال ای دی یکی از انواع سیستم روشنایی می باشد که به دلید روکشی که در بدنهی خود دارد در برابر رطوبت مقوم می باشد. از پنل ال ای دی می توانید برای نورپردازی سرویس بهداشتی و حمام ها نیز استفاده نمایید. این نوع پنل ها دارای تراشه هایی ال ای دی هستند که در درون یک محفظه فلزی با یک محافظ پلاستیکی قرار گرفته‌ اند. شایان ذکر است که پنل ال ای دی نسبت به نوار های ال ای دی از تراشه های بیشتری برخوردار هستند به همین دلیل دارای نور بیشتری نیز می باشند. پنل ال ای دی در اندازه‌های 25، 50، 100 سانتی‌متری تولید می‌شود.

پنل ال ای دی

قیمت چراغ داخل کابینت

همان طور که می دانید انواع متنوعی از چراغ داخل کابینت طراحی و تولید شده است که هر کدام از آن ها با توجه به کاربرد و کیفیتی که دارند از قیمت متفاوتی برخوردار می باشند. با مراجعه به بخش فروشگاه چوبینر می توانید به راحتی انواع چراغ داخل کابینت را مشاهده و خریداری نمایید. 

0
۱۷ فروردین, ۱۳۹۹

کاربرد انواع ریل ساچمه ای

همان طور که می دانید در گذشته های دور برای حرکت دادن کشو های مختلف همچون کشوی کابینت، فایل کشویی چوبی و یا فلزی و...  از نصب یک زهواره چوبی بر روی بدنه و ایجاد شیار بر روی بدنه کشو، استفاده می‌شد.  امروزه با توجه به متدهای جدید و هوشمند شدن انواع تجهیزات، تولید ریل کشو نیز رو به هوشمندی رفته و باعث حرکت راحت و روان انواع کشو کابینت شده است. پس از ریل ساده یا همان ریل فایر، ریل ساچمه ای کشو دومین نوع ریل  بودند که وارد بازار شدند. قابل ذکر است که مدل های متنوعی از ریل کشو طراحی و تولید شده است که در این مقاله سعی داریم تا به طور تخصصی به معرفی انواع ریل ساچمه ای کشو بپردازیم. همچنین در ادامه می توانید با نحوه ی نصب این نوع ریل کشو نیز آشنا شوید.

کاربرد ریل ساچمه ای کشو

انواع ریل ساچمه ای کشو

ریل ساچمه ای کشو نوعی از ریل می باشد که برای کشوهای سنگین بسیار کاربردی است. همان طور که می دانید در زیر بدنه ی جعبه یک ریل نصب شده و لنگه دیگر آن بر روی بدنه کار (میز آرایش وکابینت و ….) از داخل نصب می گردد. ریل ساچمه ای کشو در دو نوع دو تکه و 3 تکه وجود دارد که به سبب حرکت روان تر و قابلیت باز شدن بیشتر، استحکام بالاتر و تنوع در سایز از کاربرد بیشتر در صنعت برخوردار هستند. ریل دو تکه ساچمه ای و یا 3 تکه ساچمه ای در مدل های آرام بند، مگنتی، ترمزدار و... نیز تولید می شوند که هر کدام از آن ها از کاربرد و ویژگی منحصر به فردی برخوردار می باشند. 

ریل دو تکه ساچمه ای 

باید بدانید که در ریل های ساچمه ای ضامن هایی تعبیه شده است که از خارج شدن کامل کشو جلوگیری می کند. در ریل دو تکه ساچمه ای این ضامن به گونه ای عمل می کند که که کشو کمتر از باکس خارج می شود به همین سبب برای کشوی میز ال سی دی و جاهایی استفاده می شود که جنبه فانتزی دارد و وزن زیادی را شامل نمی شود. اما با این حال اگر نیازی به استفاده کامل از فضای داخلی کشوی کابینت خود ندارید می توانید از ریل دو تیکه ساچمه ای نیز استفاده کنید. 

ریل سه تکه ساچمه ای 

ریل سه تکه ساچمه ای خود به دو نوع پهن و باریک تقسیم بندی می شود که می توانید با نصب ان از فضای بیشتری از کشو استفاده نمایید به همین دلیل از ریل سه تکه ساچمه ای برای کابینت و یا کمد لباس بسیار استفاده می شود. یکی از مزایای عالی ریل ساچمه ای آن است که در انواع سایز 20 تا 100 سانتی‌ متر تولید و عرضه می‌شود که این امکان را به ما می‌دهد تا برای هر نوع کشو با ابعاد مختلفی بتوانیم ریل کشو ساچمه ای مناسب آن را تهیه و خریداری نماییم.

ریل ساچمه ای آرام بند

قبل از هر چیز بهتر از بدانید که ریل ساچمه ای با استفاده از ورقه های آهنی که قطر زیادی نیز دارند ساخته می شود به همین سبب این نوع ریل دارای استحکام بالایی برای استفاده در کشوهای سنگین می باشد. ریل ساچمه ای آرام بند همان طور که از نامش پیداست باعث آرام بسته شدن کشو می شود. در واقع ریل ساچمه ای آرام بند باعث حرکت آرام کشو شده و از آسیب رسیدن به بدنه ی کشو جلوگیری می کند.

ریل ساچمه ای ترمز دار

ریل ساچمه ای ترمز دار نوعی دیگر از ریل ساچمه ای می باشد که که در انتهای آن ترمزی قرار داده شده است که چند سانت پیش از بسته شدن کامل کشو سرعت آن را کاهش می دهد.

ریل ساچمه ای مگنتی 

با نصب ریل ساچمه ای مگنتی دیگر نیازی به نصب دستگیره نخواهید داشت و به راحتی می توانید با یک فشار کوچک کشو را باز کنید.

ریل مگنتی

آموزش نصب ریل ساچمه ای کشو

با مشاهده ی فیلم زیر می توانید با نحوه ی نصب ریل ساچمه ای کشو آشنا شوید. 

0
۱۰ فروردین, ۱۳۹۹

نکات ایمنی در زمان استفاده از ابزارآلات کارگاهی

در کارگاه های مختلف چوب، فلز، شیشه و ... ابزار آلات و ماشین آلات مختلفی استفاده می شود که باید روش صحیح استفاده از آن ها آموزش داده شود. علاوه بر نحوه استفاده در مواردی نیاز است که نکات ایمنی متعددی را رعایت نمود که در صورت عدم رعایت آسیب های جدی به شخص وارد می شود. در این مقاله قصد داریم نکات ایمنی و روش های صحیح استفاده از ابزار آلات دستی را در اختیارتان قرار دهیم.

لوازم حفاظتی

قبل از شروع استفاده از ابزار آلات و ماشین آلات باید لوازم حفاظتی مورد نیاز و مرتبط با کارتان را تهیه کنید. برای مثال هنگام استفاده از دستگاه های پر سر و صدا باید از گوشی صداگیر استفاده شود تا از حجم سر و صدا کم شود. بدون شک صدای ابزار و ماشین آلات بسیار بالاتر از حد معمول است و آسیب های جدی به گوش می رساند؛ علاوه بر این صداهای متعدد تمرکز شخص را به هم می ریزند و بر روی انجام صحیح کار اثر می گذارند. یکی دیگر از لوازم حفاظتی دستکش می باشد، دستکش در مدل، جنس و طرح های مختلف تولید می شود و متناسب با مشاغل مختلف تولید می گردد که از دست اپراتور در برابر آسیب های جزیی محافظت نماید. از دیگر لوازم حفاظتی می توان به لباس ایمنی، کفش ایمنی، کلاه ایمنی، عینک ایمنی، ماسک، کمربند محافظ و ... اشاره نمود که بسیار ضروری و کارآمد می باشند. برای مثال در کارگاه های نجاری زدن عینک ایمنی برای جلوگیری از ورود براده و پلیسه چوب بسیار ضروری و مفید است.

گوشی صداگیر

سرویس کردن ابزار و ماشین آلات

قبل از شروع کار، ابزار و ماشین آلات باید به طور کامل چک شوند و در صورت کسب اطمینان از سلامت دستگاه می توان از آن استفاده نمود. در غیر این صورت باید تعمیرات لازم بر روی دستگاه یا ابزار صورت گیرد تا مشکل به طور کامل برطرف شود. باید دقت کنید که چک کردن فقط مخصوص ابزار آلات برقی و ماشین آلات نمی باشد بلکه باید ریز ترین ابزارهای دستی نیز قبل از استفاده چک شوند. برای درک بهتر این موضوع در ادامه به چند ابزار ساده دستی که در صورت چک نکردن خطر آفرین هستند اشاره می کنیم.

چکش: یکی از ابزارهای دستی که در منازل و کارگاه های متعدد استفاده می شود چکش است. در صنعت چوب نیز انواع چکش از قبیل چکش حکاکی و چکش های فلزی برای مصارف دیگر استفاده می شود. معمولا چکش از یک دسته جداگانه تشکیل شده است و باید قبل استفاده از اتصال محکم چکش و کلگی مطمئن شوید که در حین استفاده کلگی پرتاب نشود.

چکش حکاکی

انبر: انبرها نیز جزء ابزارهای دستی ضروری می باشند که در همه جا استفاده می شوند. باید دندانه های انبر چک شوند که تیزی و برندگی داشته باشند یا بدون سایش باشند که در هنگام نگه داشتن قطعات مشکلی پیش نیاید. دستگیره تمبر باید دارای عایق باشد که در هنگام سر و کار با جریان الکتریسسته مشکلی برای شما پیش نیاید. 

علاوه بر موارد بالا هنگام استفاده از ابزار آلات دستی باید مواردی از قبیل زاویه قرار گرفتن، متناسب بودن اندازه ابزار با قطعه کار، کیفیت ابزار برای کوبش، برش و اتصال در نظر گرفت. 

ایمنی لازم جهت استفاده از ابزار آلات برقی

ابزارهای برقی با وجود اینکه جایگزین مناسبی برای ماشین آلات می باشند خطرهای زیادی نیز به همراه دارند که با ذکاوت و احتیاط می توان از آن ها گریخت. مهم ترین نکته این است که شخص استفاده کننده باید آگاهی و شناخت کاملی از ابزار داشته باشد زیرا بدون اطلاع قبلی استفاده از آن ریسک بالایی دارد.

 • دقت کنید هنگام کار با ابزار فاصله مناسب و استاندارد را رعایت کنید.
 • زاویه قرارگیری ابزار با قطعه کار به درستی تعیین شده باشد.
 • قبل از شروع به طور کامل دفترچه راهنما را مطالعه کنید تا نکات مهم و ضروروی مربوط به ابزار را رعایت کنید.
 • لباس، دستکش، عینک و سایر اقلام ایمنی مربوط به کارتان را بپوشید.
 • دقت نمایید هنگام استفاده از ابزارهای برش، زمان جدا کردن تیغه؛ خشاب و ... دستگاه را کامل خاموش کنید و از پریز برق جدا کنید سپس اقلام ذکر شده را تعویض نمایید.
 • سیم برق را بررسی کنید که دچار زخم و پوسته پوسته شدن و سایر آسیب ها نباشد.
 • به اطرافیان حاضر در کارگاه تذکر دهید که فاصله استاندارد را با شما و دستگاه رعایت کنند.

لوازم ایمنی

سخن آخر

اگر نگاهی به آمارهای درج شده در سایت های مختلف بیندازیم سالیانه چند هزار نفر بر اثر عدم رعایت ایمنی دچار آسیب های جدی می شوند. در نتیجه بار دیگر متذکر می شویم ابتدای کار دفترچه راهنمای ابزارها را مطالعه کنید یا با اشخاص متخصص مشورت کنید. علاوه بر این سلامت دستگاه، فاصله استاندارد، چک کردن برق دستگاه و دکمه خاموش روشن بسیار مهم و ضروری می باشد. 

0
۰۶ فروردین, ۱۳۹۹

تاریخچه کابینت سازی

امروزه شاید برای همه ما سخت و غیر ممکن باشد که آشپزخانه و اتاق ها فاقد کابینت و کمد باشند. بدون شک ما برای نظم بخشیدن به لوازم آشپزخانه، حمام و ...به قفسه، کابینت و کمد نیاز داریم. از آن جا که هر وسیله و ابزاری قدمت و تاریخچه مشخصی دارد کابینت نیز از این امر مستثنی نیست، با ما همراه باشید که در این مقاله قصد داریم شما را با تاریخچه کابینت آشنا سازیم. 

قدمت کابینت

کابینت یک کلمه فرانسوی است که وارد فرهنگ لغت کشورهای دیگر شده است، کابینت از لحاظ لغوی به معنای قفسه و کمد محل نگهداری اشیا و لوازم مختلف می باشد. در ابتدا کشورهای اروپایی پیش قدم شدند و قفسه هایی را برای نگهداری لوازم مختلف تولید نمودند. نخستین کابینت ها در دوره رنسانس در ایتالیا مورد استفاده قرار گرفتند و با توجه به نقش و نگارهایی که داشتند محل مناسبی برای نگهداری ظروف و اشیای قیمتی محسوب می شدند. با گذر زمان و در آغاز قرن شانزدهم میلادی استفاده از کابینت در انگلستان و فرانسه نیز رایج شد و در ساخت آن ها از چوب های مرغوب گردو و بلوط استفاده می شد که با توجه به هزینه و قیمت بالایی که داشتند افراد عادی توانایی خرید کابنت را نداشتند بلکه اشراف و ثروتمندان از آن ها استفاده می کردند.جالب است بدانید فرانسوی ها در ساخت کابینت از معماری های آن دوره الهام می گرفتند و انگلیسی ها از کمد های بلند با چندین کشو شبیه بوفه استفاده می کردند. شاید برایتان جالب باشد که اشراف آن زمان از این قفسه ها در پذیرایی و نشیمن ساختمان استفاده می کردند. در زمان چارلز دوم انگلیسی ها از کابینت هایی استفاده می کردند که در تزیین آن از طلا و نقره استفاده شده بود.

کابینت

کابینت های جدید

انقلاب صنعتی و ظهور ماشین آلات نقش مهمی در تولید انبوه کابینت ها داشت و منجر به کاهش قیمت آن ها شد؛ این اتفاق خرید کابینت را برای عموم راحت تر نمود. البته لازم به ذکر است که جنس کابینت هایی که در تولید انبوه عرضه می شدند از چوب های مرغوب گردو، بلوط و راش نبودند بلکه از فلز و چوب های معمولی تر تولید می شدند. متاسفانه کابینت های فلزی پس از مدتی دچار زنگ زدگی می شدند و آسیب های جدی می دیدند. با گذشت زمان در دهه های اخیر نسل جدیدی از چوب به نام ام دی اف روی کار آمد. MDF مخفف Medium Density Fiberboard به معنی تخته فیبر با چگالی متوسط می باشد که ترکیبی از خرده چوب نرم و سخت است که در دمای بالا با رزین و موم فشرده و ترکیب می شود. لازم به ذکر است که نخستین کارخانه تولید ام دی اف سال 1965 در آمریکا شروع به کار نمود. در سال های اخیر ورق های ام دی اف بها روکش ملامینه، هایگلاس و پلی گلاس تولید می شوند که مورد توجه طراحان دکوراسیون و مردم عادی به خصوص بانوان قرار گرفته است.

کابینت کلاسیک

اجزای کابینت 

کابینت از اجزای مختلفی تشکیل شده است که به شرح زیر می باشند: 

 • بدنه کابینت
 • درب کابینت
 • یراق آلات کابینت 

بدنه کابینت شامل دیواره و کف کابینت می شود و می تواند از جنس چوب، فلز و ام دی اف باشد. در واقع بدنه کابینت اسکلت کابینت محسوب می شود و می توان آن را به طبقات و قسمت های مختلف تقسیم کرد.

درب کابینت نیز از جنس فلز، چوب یا ام دی اف تهیه می شود و نقس مهمی در زیبایی کابینت و تعیین طرح آن دارد که تعیین کننده سبک کابینت آشپزخانه محسوب می شود.

یراق آلات کابینت نیز به اقلام مختلفی از قبیل دستگیره، پایه، لولا و ریل تقسیم می شود. یراق آلات نقش مهمی در کیفیت بالای کابینت دارند، باز و بسته شدن راحت درب و کشوها، زیبایی ظاهری کابینت و... از نتایج استفاده از یراق آلات می باشد. البته امروزه یراق آلات متنوعی از قبیل آبچکان، سطل زباله، سوپرها و... به این اقلام اضافه شده اند.

قیمت ابزار و یراق کابینت

برای اطلاع از قیمت ابزار و یراق کابینت می‌توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید. در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و یا نداشتن قیمت برای دریافت به روزترین قیمت ابزار و یراق کابینت با متخصصین فروش وب سایت چوبینر تماس حاصل فرمایید.

0
۲۵ اسفند, ۱۳۹۸

دلایل ایجاد ترک در تیغ اره نواری

تیغ اره نواری که بر روی دستگاه اره فلکه نصب می شود جزء ابزارهای برشی محسوب می شود که در صنعت چوب، فلز و گوشت به کار می رود. برای خرید تیغ اره نواری باید به ابعاد دستگاه دقت کنید و بر اساس آن تیغ اره را انتخاب کنید. از دیگر نکات انتخاب و خرید تیغ اره نواری ضخامت و عرض آن می باشد که در اندازه های مختلف عرضه می شود. با توجه به استفاده زیاد از اره فلکه و به نسبت آن تیغ اره نواری، مشکلات متعددی برای مصرف کننده پیش می آید که یکی از آن ها ترک و شکستگی تیغ اره نواری است. در این مقاله قصد داریم برای آگاهی شما اطلاعاتی در رابطه با دلایل ترک خوردگی و شکستگی تیغ اره نواری در اختیارتان قرار دهیم.

معایب ترک اره نواری

تیغ اره نواری بدون شک به دلیل گدر زمان و کهنه شدن دچار ترک می شود اما این مورد تنها دلیل بروز این مشکل نیست. ترک اره نواری یک مشکل اساسی است که می تواند منجر به آسیب دیدن قطعه کار گردد. علاوه بر آسیب دیدن قطعه کار از لحاظ ایمنی نیز سطح ایمنی اپراتور دستگاه و اطرافیانش به خطر می افتد. پس در ادامه این مقاله به سایر دلایل ترک اره نواری می پردازیم تا این مشکل برای شما پیش نیاید.

اره نواری

جای گذاری نامناسب تیغ اره نواری

نخستین دلیل ترک خوردگی و شکستگی تیغ اره نواری جای گذاری نامناسب است، وقتی تیغه را بیش از حد سفت کنید آسیب می بیند. بهتر است برای نصب تیغ اره نواری از افراد آگاه و با تجربه کمک بگیرید یا این که از تیغ اره نواری هایی که دارای نشانگر هستند تا مقدار فشار را تنظیم کنید استفاده نمایید. به طور کلی کشش وارد شده بر تیغه اگر بیش از حد معمول باشد تیغ اره نواری بدون شک ترک بر می دارد.

تنظیم نادرست بخش راهنما

دلیل دیگر ایجاد ترک تیغ اره نواری تنظیم نادرست بخش راهنما است که یکی از دلایل بازی کردن تیغه و ایجاد کشش و تنش بر روی آن محسوب می شود. شخصی که تنظیم تیغ اره نواری را بر عهده دارد باید دقت کند که بلبرینگ ها و چوب های مربوط به تنظیم تیغ اره نواری را در حد مناسب نه بسیار دور و نه بسیار نزدیک به تیغه تنظیم نماید. لازم به ذکر است اگر از راهنمای بلبرینگی استفاده کنید نتیجه بهتری کسب می کنید.

سرعت و میزان فشار در هنگام برش

هنگام برش قطعه کار سرعت و فشاری را که به تیغه و دستگاه وارد می شود بسیار مهم است؛ زیرا در صورتی که فشار بیش از حدی وارد شود و بخواهید سرعت برش که به وسیله شما کنترل می شود را بالا ببرید تیغ اره نواری گرم می شود. در این شرایط پس از گرم شدن تیغ اره دچار ترک و شکستگی می شود.

عملکرد نادرست فلکه

اگر اره فلکه دچار مشکل بشود و در حین کار موجب لقی، ایجاد فشار، لرزش و تاب خوردن تیغه گردد به تیغ اره نواری فشار وارد می شود و دچار ترک خوردگی در قسمت های مختلف می گردد. برای مثال یکی از اجزای اره فلکه که موجب اختلال در عملکرد آن می گردد یاتاقان دستگاه است که باید چک شود و در صورت ایراد تعویض گردد.

تنظیم نادرست چپ و راست تیغه

یکی از مراحل اولیه خرید و نصب تیغ اره نواری چپ و راست کردن تیغه می باشد. اگر در چپ و راست کردن تیغه زیاده روی کنید فشاری که به تیغه وارد می شود منجر به ترک خوردگی بدنه تیغه می گردد.

تمیز نکردن اره نواری و اره فلکه ای

سعی کنید از اره فلکه ای استفاده کنید که مجهز به سیستم جمع آوری گرد و خاک باشد و به طور کامل براده هایی که در حین کار بر روی تیغه می نشیند را جمع آوری کنید. علاوه بر این چوب هایی که دارای صمغ می باشند موجب کثیف شدن تیغه می گردند و باید با شوینده ها و اسپری های مناسب تمیز گردند.

تیغ اره نواری

نتیجه گیری کلی

با توجه به نکاتی که ذکر شد تیغ اره نواری حساسیت بالایی به تغییرات دمایی دارد؛ به این صورت که اگر سرعت دستگاه را بالا ببرید یا این که زمان زیادی با اره فلکه کار کنید دمای بدنه و دندانه های تیغ اره نواری بالا می رود. این گرما و سپس سرمای ناگهانی که وارد می شود مثل یک شوک عمل می کند و تیغ اره ترک برمی دارد. برای فصل زمستان بهتر است دمای کارگاه را متعادل نگه دارید تا از برخورد گرما و سرمای ناگهانی بر روی تیغ اره جلوگیری کنید.

0
۲۲ اسفند, ۱۳۹۸

نکات ضروری جهت خرید دستگاه سی ان سی

در صنعت چوب علاوه بر ابزار آلات دستی به مرور و با گذر زمان نیاز به ماشین آلات نیز محسوس شد؛ به این دلیل که قدرت ابزار آلات دستی جوابگوی حجم کار و ابعاد قطعات برش خورده نبود. یک نمونه از دستگاه های مورد نیاز در صنعت چوب ماشین سی ان سی نام دارد که جزء پیشرفته ترین و دقیق ترین دستگاه های صنایع چوب است. دستگاه سی ان سی که نقش مهمی در افزایش سرعت، کاهش خطا، کیفیت و تولید بالای محصولات چوبی دارد توسط رایانه کنترل می شود و جالب است بدانید CNC مخفف Computer Numerical Control به معنی کنترل عددی به وسیله کامپیوتر می باشد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات لازم و نکات ضروری خرید بهترین دستگاه سی ان سی را در اختیارتان قرار دهیم تا در انتخاب این دستگاه اساسی نقش کوچکی داشته باشیم.

انواع CNC چوب

CNC چوب در چندین مدل و سبک تولید می گردد که متناسب با نیاز و کار کارگاه و کارخانه استفاده می شود که به شرح زیر می باشند: 

 • سی ان سی منبت کاری
 • سی ان سی سوراخ زن
 • سی ان سی خراطی
 • سی ان سی لیزر کات
 • سی ان سی برش و حکاکی

CNC چوب از سرعت بالایی برای تولید قطعات در ابعاد مختلف برخوردار است و مهم ترین دلیل استفاده از آن این مورد می باشد که ابعاد و اشکال پیچیده با کمک نرم افزار های اتوکد و آرتکم ایجاد می شوند و تاثیر مهمی در زیبایی و کیفیت کار دارند. 

سی ان سی چوب

یک سی ان سی خوب چه امکاناتی دارد؟

بدون شک برای همه فعالین صنعت چوب هنگام خرید دستگاه هایی همچون CNC پیش آمده است که از کارشناسان فروش، همکاران، کارشناس فنی و... مشاوره هایی دریافت کنند. ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات لازم را که در خرید شما تاثیرگذار است ذکر نماییم. نخستین کار این است که شما نوع سی ان سی مورد نیازتان را از سه نوع اصلی حکاکی، برش و سوراخ زن تعیین کنید سپس به جزئیات آن که در ادامه اشاره می کنیم بپردازید:

 • ابعاد دستگاه
 • نوع موتور حرکتی
 • اسپیندل
 • محور
 • تولز چنجر
 • سیستم حرکت
 • ریل و واگن
 • وکیوم
 • کنترلر

ابعاد دستگاه

در انتخاب دستگاه سی ان سی باید دقت کنید که شما حداکثر ابعادی که برش می زنید چه مقدار است و متناسب با آن دستگاه را انتخاب نمایید. ابعاد دستگاه در مورد سی ان سی به ارتفاع محور Z و اندازه صفحه و مساحت میز ماشین مربوط می شود. لازم به ذکر است علاوه بر ابعاد استانداردی که تمامی سازندگان CNC در ساخت دستگاه رعایت می کنند می توان به صورت سفارشی نیز ابعاد میز و ارتفاع محور Z را تعیین نمود.

نوع موتور حرکتی

دو نوع موتور در ساخت دستگاه های سی ان سی به طور معمول استفاده می شوند. استپ موتور و سروو موتور دو نوع موتوری هستند که در ساخت دستگاه به کار می روند، لازم به ذکر است بین این دو نوع موتور سروو به دلیل دقت و گشتاور بالا نوع محبوب تری می باشد که رضایت مشتری را جلب کرده است.

سروو موتور دارای مکانیزم حلقه بسته می باشد، یعنی هر فرمان که اجرا می شود خروجیش بررسی می شود که مشخص گردد آیا پالس مد نظر اعمال شده است.

اسپیندل

اسپیندل قسمتی از دستگاه سی ان سی است که قطعات دیگر بر روی آن نصب می شوند لازم است بدانید که توان اسپیندل و دور آن برای مصرف کننده مهم می باشد و در هنگام خرید باید به این موارد دقت نمایید. امروزه از اسپیندل های HQD و HSD در ساخت دستگاه سی ان سی استفاده می شود.

دستگاه سی ان سی

محور

یکی از موارد مهم در انتخاب سی ان سی تعداد محور است، در ساده ترین حالت CNC دارای سه محور است که به محور X ، Y و Z معروف هستند. اما در مدل هایی که از سی ان سی به عنوان روتاروی استفاده می شود محور مخصوص روتاری نیز موجود است لازم به ذکر است که در بعضی مدل ها تعداد محورها به بیشتر از ده عدد نیز می رسد.

تولز چنجر

تولز چنجر یک آپشن عالی در بعضی سی ان سی ها می باشد که در زمان و کیفیت کار نقش مهمی دارد. بدون شک در هنگام ساخت یک محصول ابزار ها و مته های مختلفی بر روی دستگاه باید نصب و تعویض شوند که با کمک تولز چنجر این عملیات به صورت برنامه ریزی شده و بدون دخالت انجام می گیرد، به این صورت که دستگاه به صورت خودکار در حین کار ابزارهایی که جایگاه آن ها را می داند تشخیص می دهد و به کار می گیرد.

سیستم حرکت

بال اسکرو، دنده شانه ای، تسمه و ... حرکات دورانی را به حرکت خطی تبدیل می کنند. معمولا سیستم حرکتی محور X و Y دنده شانه ای می باشد و برای محور Z بال اسکرو است. از آنجا که بال اسکرو از دقت و گشتاور بالایی برخوردار است مناسب محور Z که مسیر کوتاه تری دارد، می باشد.

ریل و واگن

ریل و واگن قطعات نگهدارنده ای هستند که وزن بالای اجزای CNC را جهت حرکت دقیق و مطمئن تحمل می کنند. در ساخت دستگاه های سی ان سی صنعتی معمولا از ریل واگنی اسلاید گاد استفاده می شود که از قدرت بالاتری نسبت به بال بوشینگ که به بوش ساچمه ای نیز خوانده می شود، برخوردار است.

وکیوم

یکی از آپشن هایی که در دستگاه سی ان سی مورد توجه قرار می گیرد، وکیوم می باشد. وکیوم برا نگه داشتن صفحات ام دی اف روی میز CNC است و موتور آن به صورت یک قسمت جدا در کنار سی ان سی قرار می گیرد.

کنترلر

کنترلر در واقع نقش واسطه و یک رابط را بین اپراتور و ماشین CNC ایفا می کند، و پس از دریافت داده های جی کد آن را به صورت پالس هایی به موتور بازوهای سی ان سی منتقل می کند تا به مرحله اجرا برسد.

قیمت سی ان سی چوب 

برای اطلاع از قیمت سی ان سی چوب می‌توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید. در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت سی ان سی چوب با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

0
۱۴ اسفند, ۱۳۹۸

کاربرد قلاب جالباسی و دستگیره عروسکی کودک

یکی از کاربردی ترین ابزار و یراق تولید شده دستگیره و قلاب جالباسی می باشد که هر کدام از آن ها در مدل و طرح های متنوعی ساخته می شوند. نظم بخشیدن به محیط های اداری و یا منازل یکی از موارد بسیاری از مهمی است که به وسیله ی قلاب جالباسی می توان این امر مهم را تحقق بخشید. همان طور که می دانید از کاربرد مهم قلاب جالباسی آویزان کردن انواع لابس و کت می باشد که به شما این امکان را می دهد تا محیط منظم داشته باشید. یکی دیگر از یراق کاربردی و در عین حال زیبا و جذاب دستگیره عروسکی کودک می باشد که در شکل و طرح های متنوعی ساخته می شود. با استفاده از دستگیره عروسکی کودک می توانید محیط زیبا برای کودکان دلبندتان ایجاد نمایید. در ادامه با انواع دستگیره عروسکی کودک و قلاب لباس آشنا خواهید شد. 

معرفی انواع قلاب لباس

همان طور که در قسمت قبل گفته شد از کاربرد قلاب لباس می توان به آویزان کردن انواع لباس اشاره کرد. در بسیاری از مکان ها همچون سرویس بهداشتی، حمام ها و... برای آویزان کردن حوله و یا لباس می توان از قلاب لباس استفاده نمود. برخی از مدل های قلاب نیز وجود دارند که برای آویزان کردن کلید، سوییچ ماشین و... استفاده می شود. به طور کلی این نوع قلاب ها دارای مدل هایی به شرح زیر می باشند. 

 • قلاب لباس مدرن
 • قلاب لباس سرامیکی
 • قلاب لباس چسبی
 • قلاب جاکلیدی

قلاب جالباسی

قلاب لباس مدرن

یکی از نمونه های قلاب لباس مدل ساده و مدرن آن می باشد که بیشتر برای محیط هایی رسمی و یا دکوراسیون مدرن و شیک به کار برده می شود. قلاب لباس مدرن در طرح و رنگ های متنوعی ساخته می شود که هر کدام از آن ها بسته به نوعی که دارند با استفاده از یک یا دو عدد پیچ نصب می شوند. کی از مدل های قلاب لباس مدرن آن است که پیچ نصبی آن از نمای بیرون قابل مشاهده نمی باشد و این خود یکی از ویژگی های عالی این نوع قلاب آویز لباس می باشد. 

قلاب لباس

قلاب لباس سرامیکی

قلاب لباس سرامیکی یکی دیگر از انواع قلاب جالباسی می باشد که به سبب سرامیک های طرح داری که بر روی آن به کار رفته است دارای نمایی سنتی و زیبا می باشد. به طور معمول قلاب لباس سرامیکی از یک قسمت فلزی و یک قسمت سرامیکی با تصاویر حکاکی شده بر روی آن تولید می شود. 

قلاب لباس چسبی

قلاب لباس چسبی همان طور که از نامش پیداست با استفاده از چسب بر روی سطوح مختلف چوبی، فلزی و... نصب می شود. به سبب راحتی که در نصب این نوع قلاب وجود دارد مورد استقبال بسیاری از مصرف کنندگان قرار گرفته است.

قلاب جاکلیدی

قلاب جا کلیدی نمونه ی کوچکی از قلاب می باشد که برای آویزان کردن کلید، سوییچ و... به کار برده می شود. قلاب جا کلیدی در مدل و طرح های متنوعی با استفاده از فلزی مقاوم ساخته می شود. 

قیمت قلاب آویز لباس

برای اطلاع از قیمت قلاب آویز لباس می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت قلاب آویز لباس با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

انواع دستگیره عروسکی کودک

امروزه خرید سیسمونی و وسایل اتاق کودک یکی از معضلات مادر و پدرها می باشد. خرید از فروشگاه اینترنتی یکی از راه های آسان برای انتخاب و خرید وسایل کودک می باشد. دستگیره عروسکس کودک یکی از یراق آلات کاربردی برای کمد، کشو و وسایل کودک می باشد که در مدل و طرح های متنوعی تولید می شود. شما می توانید به راحتی با مشاهده تصاویر و مشخصات ذکر شده برای هر یک از دستگیره ها، دستگیره عروسکی مناسب اتاق کودک خود را خریداری نمایید. از انواع دستگیره عروسکی کودک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستگیره عروسکی تک پیچ
 • دستگیره عروسکی دو پیچ

دستگیره عروسکی

دستگیره عروسکی تک پیچ

دستگیره عروسکی تک پیچ همان طور که از نامش پیداست با استفاده از یک عدد پیچ قابل نصب می باشد. معمولا از دستگیره عروسکی تک پیچ برای کشوی تخت، کمد و... استفاده می شود و به سبب روکش پلاستیک که دارد مانع از آسیب رسیدن به کودک می شود.

دستگیره عروسکی دو پیچ

یکی از دیگر از انواع دستگیره عروسکی کودک، نوع دو پیچ آن می باشد که مانند تک پیچ از بدنه ی فلزی با روکش پلاستیکی ساخته می شود. این نوع دستگیره عروسکی دو پیچ در طرح های کارتونی متنوعی ساخته می شود که با توجه به سلیقه و علاقه ی کودکان خود می توانید سفارش دهید.

قیمت دستگیره کمد کودک

با توجه به نوع و مدل دستگیره، قیمت آن نیز متفاوت می باشد. شما می توانید با مراجعه به بخش فروشگاه چوبینر تمامی دستگیره کمد کودک را با مشخصات و قیمت مشاهده نمایید. 


0
۱۱ اسفند, ۱۳۹۸

ماشین گندگی و روش های سرویس و نگهداری آن

در صنعت چوب مراحل مختلفی باید طی شود که محصول نهایی مورد نیاز مصرف کننده به بهترین شکل ممکن تولید گردد. یکی از دستگاه های پرکاربرد در کارگاه های نجاری ماشین گندگی است که جهت یک دست کردن ضخامت چندین قطعه به طور هم زمان به کار می رود. لازم به ذکر است که ماشین گندگی به شکلی طراحی شده است که قطعه کار باید یک طرفش به رنده نیاز داشته باشد و ماشین قطعاتی را برای صاف و یکدست کردن در نظر می گیرد که یک طرف آن ها به رنده کردن نیاز داشته باشد. شاید بارها برای شما پیش آمده باشد که به چند قطعه چوب با یک اندازه و ضخامت احتیاج داشته باشید، با کمک ماشین گندگی می توانید هم زمان قطعات را به شکل دلخواهتان از لحاظ اندازه و ضخامت تهیه کنید.

ماشین گندگی

عیوب و نقص های متداول ماشین گندگی

همان طور که در قسمت بالا متوجه شدیم ماشین گندگی مزایای زیادی برای پیشرفت کار نجاران دارد. این دستگاه نیازمند مراقبت و سرویس دهی اصولی می باشد که در غیر این صورت خروجی بی کیفیتی ارائه می دهد. شما باید به عنوان اپراتور دستگاه عیوب و نقص های متداول ماشین گندگی را بشناسید و در برطرف کردن آن ها کوشا باشید؛ با ما همراه باشید تا به عیوب و نقص های متداول ماشین گندگی اشاره نماییم:

 1. حرکت نامنظم قطعه در ماشین گندگی: دلیل این حرکت نامنظم می تواند تنظیم نبودن غلتطک های انتقال چوب باشد. برای حل این مشکل سعی کنید در فواصل منظم و کوتاه تنظیم صحیح غلتک ها را چک کنید.
 2. انتقال سخت قطعات چوبی: غلتک انتقال چوب به دلیل رنده کردن چوب صمغ دار دچار چسبندگی شده است و باید تمیز گردد؛ یا اینکه شیارهای غلتک آج دار از خرده ریزهای چوب پر شده است و باید تخلیه گردد.
 3. زاویه دار رنده شدن چوب: نامیزان بودن تیغه ها و عدم تنظیم صفحات ماشین از دلایل زاویه دار رنده شدن چوب می باشد.
 4. ناصاف بودن سطح قطعه کار: کند شدن و لب پر شدن تیغه ها از دلایل ناصاف بودن سطح قطعه کار می باشد.
 5. صدای زیاد و ناهنجار ماشین: کند بودن و عدم تنظیم تیغه ها، باردهی نامتعادل ماشین و گریس کاری دیر به دیر ماشین گندگی از دلایل صدای ناهنجار آن می باشد.

روش های سرویس و نگهداری صحیح ماشین گندگی

در ادامه این مقاله قصد داریم نکاتی را در رابطه سرویس کاری و روش نگهداری درست ماشین گندگی اشاره نماییم:

 • همیشه دقت نمایید که در زمانی که از ماشین استفاده نمی کنید برق آن کاملا قطع باشد.
 • پس از پایان کار تمام براده ها و تراشه های چوب را جمع آوری نمایید تا از آتش سوزی احتمالی چلوگیری کنید.
 • همیشه با کمک کمپرسور هوا و شلنگ تمام قسمت های ماشین را تمیز نمایید.
 • گریس کاری پمپ، غلتک های آج دار و ساده، یاتاقان های توپی رنده و بلبرینگ های غلتک های کف صفحه متحرک ماشین فراموش نگردد.
 • گرد و غبار و زنجیر و تسمه ها با کمک فشار هوا گرفته شوند.
 • ترکیب خاک اره و گریس را به طور کامل تمیز نمایید.
 • شست و شوی میله مارپیچ حرکت دهنده صفحه به سمت بالا و پایین به وسیله گازوئیل صورت گیرد.
 • تنظیم مقدار کشش زنجیر و تسمه، میزان تندی تیغه ها و تنظیم صفحات را در فواصل منظم کنترل کنید.
 • همیشه از فعال بودن سه فاز دستگاه اطمینان حاصل نمایید زیرا در صورتی که یک فاز مشکل ذاشته باشد احتمال سوختگی الکتروموتور زیاد است.
 • چوب ها را به صورت طولی و در جهت الیاف وارد دستگاه نمایید.
 • دقت نمایید که قطعات چوبی از شن، ماسه، صمغ و سایر موارد اضافی زدوده شوند سپس وارد دستگاه گردند.
 • همیشه دقت نمایید که جهت حرکت تیغه و غلتک مخالف یکدیگر باشد، به این صورت که غلتک چوب ها را به درون ماشین هدایت می کنند و توپی قطعه رنده شده را به بیرون منتقل می کند. 

دستگاه گندگی

نکات ایمنی استفاده از دستگاه گندگی

دقت کنید هنگام استفاده از دستگاه گندگی تمام دقت خود را بر روی ماشین متمرکز کنید زیرا حواس پرتی موجب رخ دادن خطرات احتمالی زیادی می شود. علاوه بر این در کنار دستگاه بایستید، زیرا در صورت پرتاب قطعه از داخل دستگه اگر رو به روی ماشین باشید دچار آسیب و صدمه می گردید. برای هدایت چوب دست را به طور مستقیم وارد دستگاه نکنید بلکه هدایت قطعه کار را با کمک یک چوب دیگر انجام دهید.همچنین هنگام استفاده از دستگاه گندگی حافظ تیغه و درپوش زنجیر و تسمه را برندارید.

0
۰۷ اسفند, ۱۳۹۸

کاربرد پوشش و یراق آلات آنتیک در صنایع تزیینی

برخی از خانم ها برای دکوراسیون خانه ی خود از اشیاء و لوازم لوکس قدیمی استفاده می کنند. برای این گونه لوازم قدیمی از پوشش های آنتیک، پتینه کاری، رنگ های اکلیل، شاپان و... استفاده می شود. در گذشته بسیاری از قطعات برنجی، مسی، آهنی و... پس از گذشت مدتی رنگ اصلی خود را از دست داده و کدر می شدند، پیدایش هنر پتینه کاری به این دوره بر می گردد. امروزه نیز بسیاری از انسان ها سعی دارند تا لوازمی آنتیک و قدیمی تولید کنند که برای این کار از رنگ های مخصوص، پتینه کاری قطعات همچون مجسمه ها، ظروف و... استفاده می کنند. به طور مثال برای هماهنگ کردن تابلوهای فلزی موجود در لابی هتل ها و یا چراغ های آلومینیومی حیاط ها با مشکی را با استفاده از رنگ های مسی، پتینه کاری و... به صورت شئ ای لوکس و آنتیک در می آورند. یکی از لوازم آنتیک قدیمی که در گذشته نیز بسیار از آن استفاده می شد، جعبه و صندوقچه های چوبی آنتیک می باشد که درون آن بسیاری از لوازم خود را نگهداری می کردند. ابن نوع جعبه و یا صندوقچه ها به سبب طرح و پوشش آنتیکی که دارند باعث ایجاد نمایی کلاسیک و سنتی خواهند شد. برای این گونه جعبه ها نیز یراق آلات آنتیکی طراحی شده است که به وسیله ی آن می توانید زیبایی این مدل جعبه ها را دو چندان نمایید. انواع متنوعی از یراق آلات آنتیک تولید شده است که در ادامه به معرفی هر کدام از آن ها می پردازیم. 

انواع یراق آلات آنتیک

همان طور که در قسمت قبل گفته شد بسیاری از سازه های آنتیک همچون جعبه جواهرات، جعبه سازهای موسیقی، تخته نرد و... نیازمند یراق آلات مخصوص به خود می باشند تا علاوه بر کاربردی که دارند باعث زیباتر شدن این گونه سازه ها شوند. از انواع یراق الات تولید شده برای این گونه سازه های آنتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دستگیره آنتیک
 • پایه آنتیک
 • لولا انتیک
 • توری آنتیک

هر کدام از این نوع یراق آلات انتیک کاربرد مخصوصی دارند که در مدل و رنگ های متنوعی طراحی می شوند. برای مشاهده انواع یراق آلات آنتیک می توانید بر روی لینک کلید نمایید. 

یراق آلات آنتیک

نحوه نصب یراق آلات آنتیک

برای نصب مدل های متنوعی از یراق آلات آنتیک از روش های مختلفی همچون چسب، میخ و یا پیچ می توان استفاده کرد. برخی از یراق آلات آنتیک همچون گل میخ ها، پایه های پلاستیکی و... سوراخی برای نصب پیچ یا میخ ندارند به همین سبب باید با استفاده از چسب های همه کاره یا چسب 123 آن ها را نصب نمایید. همچنین پیچ های انتیم با قطر و طول های متنوعی تولید شده است که به شما این امکان را می دهد تا این گونه یراق آلات آنتیک را که دارای ابعاد کوچکی هستند به راحتی بر روی جعبه یا صندوقچه های چوبی نصب نمایید. 

انواع پوشش های آنتیک بر روی قطعات مختلف

مواد شیمیایی متفاوتی برای ایجاد پوشش های آنتیک بر روی لوازم مختلف وجود دارد که باعث ایجاد اشیاء و لوازم لوکس و قدیمی در صنایع تزیینی می شود. پتینه کاری نیز یکی از روش های آنتیک کردن لوازم و قطعات مختلف می باشد. با استفاده از ابزارهای خاصی همچون قلم‌ موی خشک، اسفنج، انواع کاغذ جهت ایجاد بافت و... پوششی بر روی لوازم ایجاد می کنند که به آن پتینه کاری می گویند. از انواع پوشش های آنتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پوشش مشکی بر روی قطعات برنجی
 2. پوشش قهوه ای برنزی بر روی قطعات برنجی
 3. پوشش های مسی  

چگونگی ایجاد پوشش مشکی بر روی قطعات برنجی

برای ایجاد پوشش مشکی بر روی قطعات برنجی از روش های زیر می توان استفاده کرد:

1. روش های گرم که با کمپلکس های مس انجام می گیرد که نمونه های آن به شرح زیر می باشد:

 • (کربنات مس + آمونیاک + آب) در دمای 90-80 درجه سلیوس
 • (سولفات مس + پرمنگنات پتاسیم+ آب) در دمای 60-50 درجه سلیوس
 • استفاده از سولفور سدیم (سرد برای مس و در دمای 80-70 درجه سلسیوس برای برنج)

شایان ذکر است که هر کدام از این روش های معایب خاص خود را دارد. به طور مثال یکی از معایب روش اول و سوم آن است که بوی بسیار زننده ای دارد و باعث بروز بیماری های ریوی حاد می شود.

روش دوم نیز چسبندگی مقاومی ندارد و پوششی مانند ماسه روی قطعه ایجاد می کند.

2. روش دیگری برای انجام این کار وجود دارد که بسیار طولانی و طاقت فرسا می باشد. روش آنتیک کاری با مشعل که توسط نیترات فلزات در دمای بالا انجام می گیرد یک از همین روش های طولانی می باشد که به سبب مشقتی که دارد بر روی مجسمه های گران قیمت انجام می شود. 

پوشش قهوه ای برنزی بر روی قطعات برنجی

این نوع پوشش همانند پوشش مشکی با استفاده از روش های مختلفی انجام می شود. روش گرم و روش سرد دو روش برای ایجاد پوشش قهوه ای برنزی می باشد که روش گرم خود به صورت غوطه وری به وسیله ی مشعل انجام می گیرد. در روش سرد نیز مواد مربوطه در دمای محیط عملیاتی می شود اما این روش بر روی مجسمه های نفیس انجام نمی گیرد.

ایجاد پوشش های مسی

پوشش های مسی در دمای محیط با استفاده از سولفور سدیم سایه می شوند و دیگر نیازی به گرم کردن نمی باشد. این روش از روش های سنتی و قدیمی بوده که برای سلامتی بسیار مضر می باشد به همین سبب یا باید از این روش استفاده نکرد و یا این که به فکر تهویه اساسی برای این کار باشید. امروزه برای جلوگیری از بروز این گونه آسیب و بیماری های روش های جدید به وجود امده است. یکی از این روش ها سیاهکاری سرد با پایه اسیدی می باشد. 

سخن آخر

امروزه یکی از پر مصرف ترین لوازم برای دکوراسیون خانه، لوازم و ابزار های آنتیک می باشند که به روش های مختلفی تولید و طراحی می شوند. همچنین با توجه به تولید هر یک از لوازم آنتیک در صنایع تزیینی، یراق آلات متنوعی تولید شده است که امکان انتخاب و خرید را بریا شما عزیزان راحت کرده است. 
0
۰۴ اسفند, ۱۳۹۸

روش های تمیز کردن تیغ اره و مته های اورفرز

برش دقیق، بدون لب پر شدن و سوختگی چوب و سایر متریال ها جزء مراحل مهم تولید یک محصول با کیفیت می باشد. برای برش، باربرداری، حکاکی و ... از تیغ اره دیسکی، تیغ اره نواری و مته های اورفرز و سی ان سی استفاده می شود. با گذر زمان و استفاده های متعدد، تیغ اره و مته دچار مشکلاتی می شوند که تاثیر مستقیمی بر کیفیت برش برجای می گذارند. یکی از مهم ترین موارد تاثیرگذار بر روی برش بهتر، تمیز کردن تیغ و مته های برش می باشد که باید با روش اصولی صورت گیرد که آسیبی به تیزی و برندگی تیغه وارد نکند. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی روش های مختلف تمیز کردن تیغ اره دیسکی، تیغ اره نواری و مته اورفرز بپردازیم. 

تمیز کردن تیغ اره

چرا باید تیغ اره را تمیز کنیم؟

تیغ اره و مته اورفرز با گذر زمان به دلیل درگیر شدن با الیاف چوب، براده های چوبی، صمغ و روکش های مختلف دچار آلودگی هایی می شود که قدرت و کیفیت برش آن را کاهش می دهد. برش هایی که با تیغه کثیف انجام می شود دارای لب پری و ترک خوردگی هستند. علاوه بر این  استفاده از تیغه کثیف موجب ایجاد اصطکاک می شود و در نتیجه برش های نامنظمی به وجود می آورد و حتی در شرایط بدتر تیغه در لا به لای چوب گیر می کند. در چنین مواقعی با خود فکر می کنید که تیغه شما کارایی خود را از دست داده است در حالی که چنین نیست و با چند روش ساده می توان تیغ اره را تمیز کرد. در ادامه با ما همراه باشید با روش های اصولی تمیز کردن تیغ اره و مته اورفرز که به شما آموزش می دهیم. روش های تمیز کردن تیغ اره، تیغ اره نواری و مته اورفرز به شرح زیر می باشند:

 • محلول جوش شیرین و آب
 • نفت
 • اسپری WD-40

محلول جوش شیرین و آب

محلول جوش شیرین و آب یکی از بهترین ترکیبات برای تمیز کردن تیغ اره و مته های می باشد. در این روش یک ظرف در سایز مناسب بیاورید و تیغ اره را درون آن قرار دهید سپس آب جوش را در حدی که یک بند انگشت بالاتر از تیغه را بپوشاند داخل ظرف بریزید پس از این مرحله جوش شیرین را در بخش های کثیف تیغه و دندانه ها بپاشید تا با آب جوش ترکیب شود. بعد از چند دقیقه با یک مسواک نرم به آرامی تمامی قسمت های تیغه را تمیز نمایید و آبکشی کنید، این روش هیچ آسیبی به تیغ اره و الماسه نمی رساند و یک روش کاملا طبیعی و راحت محسوب می شود. دقت نمایید که پس از اتمام آبکش و شست و شو با پارچه تمیز تیغ اره را خشک نمایید.

نفت

یکی دیگر از روش های تمیز نمودن تیغ اره و مته استفاده از نفت و مشتقات آن مانند گازوئیل است. برای این کار باید تیغ اره یا مته را داخل ظرف حاوی نفت و گازوئیل قرار دهید و پس از یک شبانه روز با کمک مسواک یا برس نرم و آب تمیز نمایید. لازم به ذکر است که از این روش برای تمیز نمودن مته های بلبرینگی استفاده نشود زیرا موجب از بین رفتن چربی بین ساچمه های بلبرینگی می شود.

اسپری WD-40

اسپری WD-40 یک محصول آمریکایی می باشد که علاوه بر تمیزکاری نقش مهمی در ضد زنگ نمودن تیغه دارد و بهتر است در صورت استفاده از روش های مختلف تمیزکاری تیغ اره از این اسپری نیز استفاده نمود. اسپری WD-40 به شکلی تولید شده است که پس از استفاده گرد و غبار و هیچ مواد خارجی بر سطح تیغ اره نمی نشیند. 

اسپری WD-40

قیمت تیغ اره 

برای اطلاع از قیمت تیغ اره می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

0
۳۰ بهمن, ۱۳۹۸