مقالات و ترفندها

نقش گیره، کلمپ و پیچ دستی در بهبود کار نجاران

از آن جا که نجاری و کار با چوب بر مبنای مونتاژ قطعات با یکدیگر صورت می گیرد باید از ابزارهای کمکی مختلفی در این صنعت استفاده شود. گروهی از ابزارهای کاربردی در صنعت چوب و سایر کارگاه ها به انواع کلمپ و گیره و پیچ دستی اشاره می کند. گیره و پیچ دستی در ابعاد و طرح های گوناگونی تولید می شود و برای نگهداری قطعات در کنار یکدیگر، مونتاژ کردن چند قطعه به همدیگر، جا به جا کردن قطعات و اموری از این قبیل استفاده می شوند. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری در رابطه با انواع گیره، پیچ دستی و کلمپ و نقش آن ها در پیشرفت کار نجاران و صنعت چوب اشاره نماییم.

انواع گیره و پیچ دستی

انواع گیره و پیچ دستی

گیره و پیچ دستی در مدل های مختلف و طرح های گوناگونی تولید می شوند و جزء متنوع ترین ابزارها محسوب می شوند. انواع گیره و پیچ دستی به مدل های زیر تقسیم می شوند که در ادامه به شرح کلی آن ها خواهیم پرداخت:

 • گیره ماهی
 • پیچ دستی
 • گیره موازی 
 • گیره سی کلمپ

گیره ماهی

گیره ماهی که به گیره انبری نیز خوانده می شود یکی از انواع گیره های مورد نیاز در کارگاه های صنعتی است. معمولا در قسمت دهانه گیره ماهی دندانه های ریزی وجود دارد که قطعات را محکم تر نگه دارد. با توجه به سایز و ابعادی که گیره ماهی دارد قدرت کم تری نسبت به سایر گیره ها دارا می باشد.

گیره ماهی

پیچ دستی

یکی از پرطرفدارترین گیره ها در کارگا های نجاری، پیچ دستی می باشد. پیچ دستی از دو فک تشکیل می شود که یک فک آن لغزنده است و با کمک یک پیچ حول محور پیچ دستی می چرخد. با این حرکت چرخشی می توان دهانه و قسمت کارگیر را متناسب با ضخامت قطعات تنظیم نمود. محکم و ثابت نگه داشتن قطعات، جلوگیری از لغزش قطعه کار از مزایای استفاده از پیچ دستی می باشد.

پیچ دستی

گیره موازی

یک مدل دیگر از گیره های پرکاربرد گیره موازی یا پارالل می باشد که شباهت زیادی به پیچ دستی دارد. گیره موازی به شکلی طراحی شده است که هر دو فک تعبیه شده در آن قدرت و فشار یکسانی بر قطعات وارد می کنند. رایج ترین موارد استفاده از گیره موازی پرس صفحات چوب در حالت نر به نر است.

گیره سی کلمپ

گیره سی کلمپ که به گیره سی شکل نیز معروف است از دو فک تشکیل شده است که هیچ کدام از فک ها متحرک نمی باشند. برای استفاده از گیره سی کلمپ باید پیچ را به میزان مورد نیاز و با توجه به ضخامت قطعه چرخاند. لازم به ذکر است که گیره سی کلمپ از لحاظ قدرت و کیفیت جزء بهترین گیره ها محسوب می شوند. 

کاربرد گیره و پیچ دستی

همان طور که در بخش های قبل توضیح داده شده گیره و پیچ دستی جزء ابزارهای پر مصرف در کارگاه ها از جمله کارگاه های صنعت چوب می باشند. اولین چیزی که در رابطه با کارکرد گیره و پیچ دستی به ذهن ما می رسد محکم نگه داشتن قطعات در کنار یکدیگر است. آری گیره و پیچ دستی برای جلوگیری از بروز خطا در هنگام سوراخ کاری، مونتاژ، سنباد زنی، اتصال و برش قطعات چوبی به کار می روند. سایر مزایای استفاده از گیره و پیچ دستی مواردی از قبیل افزایش دقت، سرعت کار و جلوگیری از لغزش می باشد. بعضی از گیره ها به شکلی قطعات را محکم نگه می دارند که به راحت می توان آن ها را در نقاط مختلف جا به جا نمود.

 انواع کلمپ

کلمپ ک محصول دیگر در کارگاه های صنعت چوب، فلز، جوشکاری، ریخته گری، آهنگری و ... می باشد. کلمپ ها نقش مهمی در افزایش سرعت، امنیت و دقت جا به جایی و نگه داشتن قطعات دارند. لازم به ذکر است که کلمپ ها نیز مانند گیره ها در مدل های مختلف تولید می شوند که در ادامه به تشریح آن ها می پردازیم:

 • کلمپ فشاری افقی
 • کلمپ کششی
 • کلمپ دسته افقی

کلمپ

کلمپ فشاری افقی

کلمپ فشاری افقی یکی از انواع کلمپ های قابل استفاده در کارگاه های صنعتی می باشد. کلمپ فشاری افقی به شکلی طراحی شده است که وزن کمی دارد و جا به جایی آن بسیار راحت است. از کلمپ فشاری افقی برای محکم نگه داشتن قطعات در حین سوراخ کاری استفاده می شود و از لغزش قطعه جلوگیری می کند.

کلمپ کششی 

کلمپ کششی یک اهرم قوی برای جا به جایی و ثابت نگه داشتن قطعات می باشد. قدرت بالا و وزن مناسب این مدل کلمپ باعث شده است جزء موارد پرمصرف باشد. کلمپ کششی توانایی جا به جایی تا وزن 500 کیلوگرم را دارد.

کلمپ دسته افقی

کلمپ دسته افقی بر روی دستگاه دورکن، شابلون سوراخ کاری نصب می شود تا قطعه کار را در حین برش یا سوراخ کاری محکم نگه دارد و از ایجاد خطا یا زاویه دار شدن آن جلوگیری نماید. در بدنه کلمپ دسته افقی اهرم های زیادی جهت بالا بردن قدرت کلمپ تعبیه شده است.

قیمت انواع کلمپ، گیره و پیچ دستی

برای اطلاع از قیمت انواع کلمپ، کیره و پیچ دستی می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیرفعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمتانواع کلمپ، گیره و پیچ دستی با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

0
۱۸ آذر, ۱۳۹۸

آشنایی با انواع صفحه گردان، چرخ گردان و ضربه گیر

یراق آلات و ابزارهای مختلفی در صنعت چوب جهت تولید محصولات مختلفی از قبیل کابینت، مبلمان، سرویس خواب، بوفه، میز و صندلی و ... به کار می روند. بدون شک با استفاده از یراق آلات با کیفیت محصولات زیباتر و با بهره وری بالاتری تولید می شود. صفحه گردان، چرخ و ضربه گیر سه نوع از یراق آلات می باشند که امروزه بسیار پرمصرف و پرطرفدار هستند. این سه مدل یراق نیز مانند سایر ابزار آلات و یراق آلات قابل استفاده در صنعت چوب در مدل های متنوع و سایزهای مختلف تولید می گردند. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری در رابطه با انواع صفحه گردان، چرخ گردان و ضربه گیر در اختیارتان قرار دهیم. 

صفحه گردان چیست؟

بارها برای همه ما اتفاق افتاده است که در جمعی حاضر شده ایم و برای دسترسی به قسمت های دور از دسترس میز با مشکل مواجه شده ایم. برای حل این مشکل از یراق آلات مخصوصی استفاده می شود که با نصب بر روی میز مورد نظرتان به راحتی می توانید به نقط مختلف میز دسترسی پیدا کنید. صفحه گردان یراقی است که با نصب بر روی میز باعث می شود که در هنگام غذا خوردن یا جلسات برای برداشتن یک وسیله از سر جای خود بلند نشوید و با چرخاندن میز به نقطه مورد نیازتان دسترسی پیدا می کنید. انواع صفحه گردان به شرح زیر می باشد:

 • صفحه گردان فلزی
 • صفحه گردان پلاستیکی

صفحه گردان فلزی

صفحه گردان فلزی همان طور که مشخص است دارای بدنه فلزی می باشد. از این مدل صفحه گردان با توجه به این که تحمل بیشتری دارد برای محصولاتی که وزن بالایی دارند استفادنه می شود. از موارد مصرف آن می توان به تعبیه در میز تلویزیون، میز غذاخوری  و ... اشاره نمود. صفحه گردان فلزی به صورت دایره ای، مربع و ... تولید می شود که مطابق با نیاز مصرف کننده قابل استفاده است.

صفحه گردان

صفحه گردان پلاستیکی

یک مدل دیگر از صفحه گردان با توجه به متریال به کار رفته در بدنه آن که پلاستیک می باشد که با عنوان صفحه گردان پلاستیکی خوانده می شود. با توجه به اینکه در ساخت صفحه گردان پلاستیکی از پلاستیک مرغوب و مقاوم استفاده می گردد توانایی کافی برای تحمل وزن وسایل مختلف را دارد و قابل نصب بر روی میز کنفراس، میز ناهارخوری و میز تلویزیون می باشد.

قیمت انواع صفحه گردان

به علت متنوع بودن انواع صفحه گردان و همچنین وجود برندهای متفاوت قیمت هر کدام از انواع صفحه گردان متفاوت خواهد بود که برای دریافت قیمت دقیق هر کدام از انواع آن به تگ قیمت همان محصول مراجعه فرمایید. همچنین می‌توانید برای دریافت راهنمایی و مشاوره با چوبینر از قسمت تماس با ما، ارتباط بر قرار کنید.

انواع چرخ گردان

در مدل هایی از میز، صندلی، میز عسلی و ... از انواع چرخ گردان برای حرکت راحت وسایل استفاده می شود. چرخ گردان با نصب بر روی وسایل مختلف نقش مهمی در حمل و جا به جایی راحت آن ها دارد. چرخ گردان در سایز و مدل های متفاوتی تولید می شود که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت:

 • چرخ قفل دار
 • چرخ ساده
 • چرخ توکار

چرخ قفل دار

چرخ قفل دار که به چرخ ترمزدار نیز معروف است یک مدل از چرخ های گردان است که بر روی میز و صندلی های مختلف قابل نصب است. از ویژگی های چرخ قفل دار این نکته می باشد که به راحتی در هر نقطه ای که مد نظرتان می باشد می توانید چرخ را قفل کنید تا حرکت نکند و میز یا صندلی ثابت بماند.

چرخ گردان قفل دار

چرخ ساده

یکی دیگر از مدل های چرخ گردان که قابل نصب بر روی مبلمان و میز و صندلی می باشد چرخ ساده است. برای نصب چرخ ساده بر روی میز و صندلی به یک صفحه با چهار پیچ نیاز می باشد.

چرخ گردان ساده

چرخ توکار

یک مدل دیگر از انواع چرخ گردان، چرخ توکار می باشد. چرخ توکار نیز بر روی میز، صندلی، مبلمان و... نصب می شود و همان طور که از نامش مشخص است داخل ام دی اف نصب می گردد. از قابلیت های چرخ توکار می توان به چرخش 360 درجه آن اشاره نمود.

قیمت انواع چرخ گردان

به علت متنوع بودن انواع چرخ گردان و همچنین وجود برندهای متفاوت قیمت هر کدام از انواع چرخ گردان متفاوت خواهد بود که برای دریافت قیمت دقیق هر کدام از انواع آن به تگ قیمت همان محصول مراجعه فرمایید. همچنین می‌توانید برای دریافت راهنمایی و مشاوره با چوبینر از قسمت تماس با ما، ارتباط بر قرار کنید.

کاربرد ضربه گیر

برای کاهش شدت ضربه و جلوگیری از صدای بلند هنگام بستن درب کابینت، کمد و... از ضربه گیر استفاده می شود. با نصب ضربه گیر بین درب و بدنه کابنت و کمد می توان از آسیب دیدن چوب و ام دی اف جلوگیری نمود. ضربه گیر در مدل های مختلف تولید می شود که به شرح زیر می باشند:

 • ضربه گیر کابینت
 • ضربه گیر ژله ای
 • ضربه گیر نمدی

ضربه گیر کابینت

در مواقعی که از لولا های معمولی برای درب کابینت استفاده می شود و کابینت مجهز به سیستم آرام بند نیست؛ لازم است که از ضربه گیر کابینت استفاده کنید. ضربه گیر کابینت یک نوع ضربه گیر ورقه ای است که بین بدنه و درب کابینت نصب می شود و شدت ضربه حاصل از بسته شدن درب را کاهش می دهد.

ضربه گیر

ضربه گیر ژله ای

ضربه گیر ژله ای جهت استفاده در درب های شیشه ای به کار می رود. این مدل ضربه گیر به عنوان نگهدارنده شیشه بین دیواره آهنی و یا چوبی به کار می رودو مجهز به تعدادی پد پلاستیکی اسنت که از لغزش شیشه جلوگیری می کنند.

ضربه گیر نمدی

ضربه گیر نمدی بر روی پایه میز و مبلمان نصب می شود و در محیط هایی که کف سرامیکی است به راحتی مبلمان و میز را می توان حرکت داد. لازم به ذکر است که ضربه گیر نمدی در سایز و مدل های متنوعی تولید می شود و هنگام حرکت دادن میز و مبلمان از انتشار صدا جلوگیری می شود.

قیمت انواع ضربه گیر

به علت متنوع بودن انواع ضربه گیر و همچنین وجود برندهای متفاوت قیمت هر کدام از انواع ضربه گیر متفاوت خواهد بود که برای دریافت قیمت دقیق هر کدام از انواع آن به تگ قیمت همان محصول مراجعه فرمایید. همچنین می‌توانید برای دریافت راهنمایی و مشاوره با چوبینر از قسمت تماس با ما، ارتباط بر قرار کنید.

0
۱۴ آذر, ۱۳۹۸

کاربرد ابزارهای اندازه گیری و شابلون ها در صنعت چوب

اندازه گیری یک مسئله مهم در ساخت محصولات مختلف می باشد که در زیبایی نهایی و افزایش دقت کار بسیار موثر است. باید توجه کنید که برای رسیدن به نتیجه دلخواهتان باید از ابزارهای استاندارد جهت اندازه گیری قطعات مورد نیازتان استفاده نمایید. ابزارهای اندازه گیری در مدل های مختلف با ابعاد متنوع تولید می شوند که هرکدام جهت مصارف خاصی به کار می روند. در مواردی علاوه بر اندازه گیری دقیق به ابزاری مانند شابلون نیاز می باشد که اشکال هندسی مختلف را روی قطعه کار انتقال دهد. در ادامه این متن قصد داریم به کاربرد ابزارهای اندازه گیری و شابلون ها در صنعت چوب بپردازیم.

انواع ابزار اندازه گیری و شابلون ها

ابزارهای اندازه گیری از قبیل خط کش، گونیا، تراز و شابلون ها که برای کاهش خطا به کار می روند در سایزبندی ها و با دقت های متفاوت تولید می شوند. جالب است بدانید موارد استفاده از ابزار اندازه گیری و شابلون ها مختص به یک صنعت نمی باشد و در مشاغل مختلفی از قبیل نجاری، بنایی، کاشی کاری، پارکت، ماکت سازی، خیاطی، خراطی و... به کار می روند. در این مقاله قصد داریم به کاربرد و روش استفاده از چند ابزار اندازه گیری و شابلون جهت استفاده در کارگاه های مختلف از جمله صنعت چوب اشاره نماییم.

 • گونیا ترازدار
 • شابلون سوزنی
 • شابلون سوراخ کاری جای دستگیره
 • گونیا همه کاره

گونیا ترازدار

گونیا ترازدار به شکلی طراحی شده است که توانایی انجام امور مختلفی را دارا می باشد. یک قسمت از گونیا ترازدار به شکل خط کش است و عملیات ساده ای که خط کش ها جهت اندازه گیری های اولیه انجام می دهند را برای شما عملی می کند. لازم است متذکر شویم از این خط کش به واسطه طراحی صحیحی که دارد به عنوان گونیا نیز استفاده می شود. علاوه بر موارد ذکر شده این ابزار مجهز به تراز نیز می باشد که از حباب مناسب با وضوح بالا تشکیل شده است. 

گونیا تراز دار

شابلون سوزنی

شابلون سوزنی یک محصول جذاب و دوست داشتنی می باشد که به نام های مختلفی از قبیل شابلون کپی بردار، شابلون الگوبردار و الگوبردار سوزنی خوانده می شود. از این ابزار جهت ایجاد الگوی دقیق اشکال مختلف بر روی قطعه کار استفاده می شود. در مواردی پیش می آید که برای کپی از زوایا، قناسی ها، اشکال هندسی پیچیده و مختلف با مشکل مواجه می شوید در این مواقع با کمک شابلون سوزنی به راحتی می توانید اشکال ذکر شده را بر قطعه کار کپی کنید و برش بزنید.

شابلون سوزنی

شابلون سوراخ کاری جای دستگیره

شابلون سوراخ کاری جای دستگیره یک نمونه دیگر از انواع ابزارهای اندازه گیری می باشد که در صنعت چوب نقش مهمی دارد. تعیین محل دقیق قرارگیری دستگیره درب کمد، کابینت، کشو و... بسیار مهم است و با کمک شابلون سوراخ کاری انجام می گیرد. شابلون سوراخ کاری دارای درجه بندی دقیق است و از چند بازه مختلف که فاصله پیچ های بالا و پایین دستگیره را تعیین می کنند تشکیل شده است. 

شابلون سوراخ کاری جای دستگیره

گونیا همه کاره

گونیا همه کاره یک ابزار اندازه گیری جهت استفاده در مشاغل مختلف می باشد؛ حرفه های متنوعی از قبیل پارکت کاری، کاشی کاری، تولید درب و پنچره فلزی و آلومینیومی همچنین نجاری و کابینت سازی با کمک گونیا همه کاره می توانند برش های دقیقی را انجام دهند. لازم به ذکر است که بر بدنه گونیا همه کاره در مواردی سوراخ هایی تعبیه می شود تا در رسم خطوط با فاصله مشخص و سایز یکسان با مشکل بر نخورید.

گونیا همه کاره

قیمت انواع ابزار اندازه گیری و شابلون

با توجه به تنوع بالای انواع ابزار اندازه گیری و شابلون؛ قیمت ها نیز متفاوت می باشد. برای اطلاع از قیمت انواع ابزار اندازه گیری و شابلون می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

0
۱۲ آذر, ۱۳۹۸

معرفی انواع اتصالات در صنعت چوب

برای تولید محصولات در کارگاه های چوب از مراحل و ریزکاری های متعددی باید عبور کنید تا به نتیجه دلخواهتان برسید. شاید سخن گزافی نباشد که ساخت وسایل چوبی علاوه بر این که جزء صنایع مهم محسوب می شوند سرشار از هنر و ظریف کاری نیز می باشند. با توجه به این مطالبی که ذکر نمودیم برای ساخت انواع لوارم خانگی، اداری، دکوری، تزییینی و ... که با چوب و مشتقات چوب تولید می شوند باید از ابزارها، روش ها و فوت و فن های متعددی استفاده نمود. یکی از مراحل مهم در کارگاه های صنایع چوب اتصال قطعات به یکدیگر است، در این مقاله قصد داریم شما را با انواع اتصالات در صنعت چوب آشنا سازیم.

اتصالات

اتصال یکی از حیاتی ترین مراحل تولید هر محصولی می باشد و اگر این مرحله با دقت بالایی انجام نگیرد با گذر زمان تولید نهایی دچار آسیب های جدی می گردد. برای مثال هنگام اتصال پایه میز به صفحه اصلی میز اگر از روش صحیحی استفاده نشود پس از چند بار استفاده پایه دچار لقی می شود و عواقب پیش بینی نشده ای بر جای می گذارد؛ شاید این ساده ترین مثال برای درک اهمیت اتصالات در صنایع چوب و سایر صنعت ها باشد. که امیدواریم با همین مثال ساده اهمیت موضوع را درک کرده باشد. شاید در ذهن همه شما اولین روشی که برای اتصالات در صنعت چوب خطور می کند استفاده از میخ و پیچ باشد، حق با شماست استفاده از میخ و چوب جزء روش های پرکاربرد جهت اتصال قطعات به یکدیگر است. چوبینر قصد دارد جهت آشنایی شما با انواع اتصالات در این مقاله به چند نوع از اتصالات پرکاربرد در صنعت چوب بپردازد:

 • اتصال فاق و زبانه
 • اتصال دم چلچله
 • اتصال بیسکوییتی
 • اتصال پین چوبی

اتصال فاق و زبانه

اتصال فاق و زبانه که به اتصال کام و زبانه نیز معروف است جزء اتصالات پرکاربرد در صنعت چوب می باشد که از لحاظ استحکام نیز بسیار مقاوم و مستحکم است. یکی از دلایل استحکام اتصال فاق و زبانه میزان بالای سطح تماس کام و زبانه با یکدیگر می باشد. از موارد همه استفاده از اتصال فاق و زبانه می توان به ساخت چهارچوب درب چوبی اشاره نمود. در مواردی که قصد داریم اتصال را محکم تر کنیم می توانیم اتصال فاق و زبانه را با کمک میخ چوبی مقاومت تر نماییم.

اتصال فاق و زبانه

اتصال دم چلچله

جهت اتصال قطعاتی که با برش 45 درجه ایجاد شده اند می توان از اتصال دم چلچله استفاده نمود. اتصال دم چلچله به کمک پیم های کوچک ایجاد می شود و برای نصب آن ها باید با کمک تیغ مخصوص که به تیغ دم چلچله معروف است محل اتصال را برش بزنیم و از اتصالات استفاده نماییم. اتصال دم چلچله به دلیل این که نسبت به موارد دیگر نفوذ کمتری دارد و بین دو قطعه به میزان اندکی شیار وجود دارد برای ساخت کابینت مناسب نیست و جهت ساخت قاب عکس، آیینه و مواردی از این قبیل به کار می رود.

اتصال بیسکوییت چوبی

یکی دیگر از اتصالات صنایع چوب اتصال بیسکوییت چوبی نام دارد که کاملا مخفی می باشد و نمای زیبایی به وجود می آورد. بیسکوییت چوبی به شکل بیضی با گوشه های تیز و در ابعاد مختلفی تولید می شود و جهت اتصال دو قطعه چوبی به کار می رود. جهت استفاده از اتصال بیسکویت چوبی به یک دستگاه مخصوص به نام بیسکوییت زن نیاز است، با کمک بیسکوییت زن شیارهای متناسب با سایز بیسکوییت چوبی بر سطح دو قطعه ایجاد می شود؛ سپس بیسکوییت به چسب آغشته داخل شیارها قرار می گیرد تا دو قطعه به یکدیگر متصل شوند.

بیسکوییت چوبی

اتصال پین چوبی

اتصال پین چوبی یکی از پرطرفدارترین اتصالات در صنعت چوب می باشد. پین چوبی به صورت شیاردار و بدون شیار در سایز های مختلف تولید می شود. اتصال پین چوبی از مقاومت بالاتری نسبت به بیسکوییت چوبی برخوردار است و از لحاظ شکل ظاهری نیز نمای کار خراب نمی شود. برای استفاده از اتصال پین چوبی باید دو قطعه کار را متناسب با قطر پین ها سوراخ نمود، سپس پین ها را به چسب آغشته نموده و در حفره های ذکر شده جای داده تا یک اتصال محکم تشکیل گردد.

اتصال پین چوبی

قیمت انواع اتصالات چوب

با توجه به این که اتصالات صنعت چوب در انواع متنوعی تولید می باشد از لحاظ قیمت نیز متفاوت هستند.برای استعلام قیمت انواع اتصالات چوب و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع پین چوبی، اتصال بیسکوییتی، اتصال دم چلچله و ... می توانید با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

0
۲۸ آبان, ۱۳۹۸

نقش کابینت در دکوراسیون منازل

امروزه طراحی دکوراسیون منازل به قسمت های مختلفی تقسیم می شود که یکی از بخش های مهم و موثر در زیبایی منازل آشپزخانه می باشد. با توجه به اهمیت این قسمت، نقش کابینت در دکوراسیون منازل را نباید نادیده گرفت و توجه کنیم که آشپزخانه درصد بالایی از دکوراسیون داخلی را به خود اختصاص می دهد، بنابراین باید دقت نمود که در طراحی و انتخاب اجزای آن ریزترین نکات را نیز در نظر گرفت. کابینت به انواع مختلفی تقسیم و در ساخت آن از ابزار و یراق های متفاوتی استفاده می شود. باید دقت کنیم که با توجه به مدل و طرح کابینت برای ساخت و طراحی آن ابزار و یراق آلات مناسب را انتخاب نماییم. در این مقاله قصد داریم جهت آشنایی بیشتر شما و انتخاب راحت تر؛ علاوه بر نقش کابینت در دکوراسیون منازل به اجزای تشکیل دهنده و مورد نیاز جهت ساخت کابینت اشاره نماییم.

معرفی طرح های مختلف کابینت

کابینت همان طور که ذکر شد جزء مهمی برای زیباتر نمودن کوراسیون منازل می باشد، با توجه به اینکه در طراحی های امروزی آشپزخانه به صورت تمام اوپن ساخته می شود یکی از تاثیرگذارترین قسمت های منازل در دکوراسیون داخلی محسوب می شود؛ و برای زیبایی این قسمت باید بر روی طرح کابینت تمرکز کنیم. بعضی از افراد سلیقه ای متمایل به سبک کلاسیک دارند و در دکوراسیون داخلی سعی دارند از طرح های شلوغ و تجملاتی شبیه سبک های گوتیک و رومی در جای جای منزلشان استفاده نمایند که آشپزخانه و کابینت هایش از این بحث مستثنی نیستند. در مواردی نیز افراد به سبک های مدرن، ساده و خالی از تجملات علاقه مند می باشند و در دکوراسیون داخلی منزلشان در تمام قسمت ها از جمله آشپزخانه به دکوراسیون های مدرن روی می آورند. تا اینجا با توجه به مطالبی که ذکر شد حتما متوجه شده اید که طرح های مختلف کابینت به دو قسمت اصلی تقسیم می شوند:

انواع سبک کابینت

 • کابینت کلاسیک: کابینت کلاسیک در سبک رومی، ممبران، انزو و ... ساخته می شوند و در طراحی آن ها از نقش و نگار و تجملات زیادی استفاده می شود. استفاده از خطوط و شیارهای قرینه، طرح برجسته اشکال هندسی، نقش و نگار انواع گل، تاج، ستون و ... جزء مشخصه های کابینت کلاسیک می باشد.
 • کابینت مدرن: کابینت مدرن به سبکی از کابینت اشاره می کند که در ساخت آن ها از تجملات و طرح های پر نقش و نگار استفاده نمی شود و با سادگی تمام زیبایی دو چندانی به دکوراسیون منازل می دهد.

با توجه به مطالب بالا در می یابیم که همخوانی کابینت آشپزخانه با سایر اصول رعایت شده در طراحی دکوراسیون منازل می تواند به مقدار بالایی جذابیت محیط را افزایش دهد و دکوراسیونی شیک و چشم نواز به شما تحویل دهد.

ابزار و یراق آلات مورد نیاز جهت ساخت کابینت

جهت ساخت کابینت آشپزخانه علاوه بر انتخاب جنس بدنه باید به یراق آلات مناسب نیز توجه نمود. در گذشته متداول بود که در ساخت کابینت بدنه را فلزی انتخاب می نمودند که امروزه این روش تا حدودی منسوخ گردیده است و برای ساخت کابینت های آشپزخانه از انواع صفحات چوب و ام دی اف استفاده می شود. علاوه بر این همان طور که ذکر شد طرح ها و سبک هایی که در ساخت کابینت به کار می رود نیز متنوع می باشد؛ به همین دلیل باید برای انتخاب یراق آلاتی که در ساخت کابینت به کار می رود طرح کابینت را بشناسیم و متناسب با سبک آن ابزار و یراق آلات کابینت را انتخاب کنیم. در این قسمت به معرفی انواع ابزار و یراق آلات موردنیاز جهت ساخت کابینت می پردازیم:

دستگیره کابینت

 1. دستگیره کابینت: یکی از یراق آلات مهم که در زیبایی کابینت نیز موثر می باشد دستگیره کابینت است، دسنتگیره کابینت در سبک مدرن و کلاسیک تولید می شود که سبک مدرن بدون نقش و نگار و ساده طراحی می شود و از اشکال هندسی مختلفی در ساخت آن ها استفاده می شود؛ همچنین دستگیره های مدرن در مدل هایی از قبیلی خطی، توکار، دکمه ای، میله ای و تک پیچ تولید می شوند. سبک دیگر دستگیره کابینت به سبک کلاسیک اختصاص دارد و در ساخت این دستگیره ها از نقش و نگار و طرح های شلوغ پر از شیار، گل و تاج استفاده می شود که در مدل های مختلفی از قبیل خطی، توکار، دکمه ای، میله ای و ... تولید می شود.
 2. لولا کابینت: لوللا یکی از یراق های ضروری جهت اتصال درب کابینت به بدنه آن می باشد و در ایجاد حرکت روان درب کابینت تاثیرگذار است. لولا در مدل های مختلف از قبیل لولا گازور استاندارد، لولا گازور زاویه دار و... تولید و عرضه می شود.
 3. جک کابینت:جک کابینت یکی دیگر از انواع ابزار و یراق آلات مورد نیاز در کابینت سازی می باشد و جهت باز و بسته شدن درب به سمت بالا و پایین استفاده می شود.
 4. ریل کشو: حرکت روان و بدون مشکل کشوهای تعبیه شده در کابینت بستگی به ریل کشو دارد، ریل کشو جزء یراق آلات پر مصرف است که در مدل های مختلفی از قبیل ریل ساده، ریل مخفی، ریل بدنه دار و ... تولید می شود.

لولا گازور

قیمت ابزار و یراق آلات کابینت

با توجه به تنوع بالایی که در تولید ابزار و یراق آلات وجود دارد قیمت های این محصولات نیز متفاوت می باشد،برای اطلاع از قیمت ابزار و یراق آلات کابینت می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمتابزار و یراق آلات کابینت با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

0
۲۵ آبان, ۱۳۹۸

مزایای استفاده از پریز و سیستم روشنایی کابینت

استفاده از کابینت جزء مهم ترین موارد افزایش جذابیت آشپزخانه می باشد. دکوراسیون منزل و قسمت آشپزخانه به میزان بالایی به طراحی و ساخت استاندارد کابینت بستگی دارد. خوشبختانه کابینت ها در طرح و مدل های مختلفی تولید می شوند و برای بهتر شدن آن ها از انواع یراق و ابزار آلات متنوع استفاده می شود. پریز و سیستم روشنایی کابینت نیز امروزه بخش مهمی از یراق آلات کابینت محسوب می شوند که در طرح ها و مدل های گوناگون روانه بازار می گردند. در این مقاله قصد داریم به انواع سیستم روشنایی کابینت و کاربرد پریز و سیستم روشنایی کابینت اشاره نماییم.

سیستم روشنایی کابینت

انواع پریز و سیستم روشنایی کابینت

پریز و سیستم روشنایی کابینت در سایز و مدل های مختلفی تولید می شود و چراغ های به کار رفته در آن ها نیز از لحاظ درجه حرارت رنگ بایکدیگر متفاوت می باشند. در این قسمت قصد داریم در ابتدا به انواع پریز و سیستم روشنایی قابل استفاده در کابینت اشاره نماییم سپس به میزان درجه حرارت رنگ لامپ ها نیز بپردازیم.

پریز و سیستم روشنایی خود از دو بخش مختلف تشکیل می شود که یک مورد آن به پریزهای مورد نیاز داخل کابینت، میز کنفرانس، میز کار و مناطقی که می خواهیم پریز به صورت مخفی قرار گیرد یا فضای کمی که برای قرار دادن پریزهای روکار وجود دارد قابل استفاده است. پریز ها در اشکال هندسی مختلف از قبیل مستطیلی و استوانه ای تولید می شوند و از لحاظ دارا بودن پورت USB و تعداد پریز نیز با یکدیگر متفاوت هستند. معمولا در ساخت پریزهای توکار سعی بر این است که به دلیل مرطوب بودن آشپزخانه و وجود شیر آب سطح ایمنی بالایی به کار برود. بخش دیگر مربوط به سیستم روشنایی در کمد و کابینت می باشد که بخش جذاب و دوسنت داشتنی ساخت دکوراسیون داخلی آشپزخانه است؛ سیستم روشنایی به دو قسمت داخل کابینت و زیر کابینتی دسته بندی می شود. چراغ های قابل استفاده در کابینت و کمد به گروه های زیر تقسیم که متناسب با نیاز مصرف کننده و بر اساس دکوری که طراحی شده است انتخاب می شوند.

پریز توکار

چراغ هالوژن: در ساخت چراغ هالوژن از گاز هالوژن و یک رشته نازک تنگستن استفاده شده است، گاز هالوژن در حباب های شیشه ای مربع، دایره و ... قرار می گیرد. سیم کشی و تعبیه لامپ هالوژنی بسیار ساده و راحت می باشد و این مورد یکی از مزایای آن محسوب می شود.

چراغ نواری فلورسنت: چراغ نواری فلورسنت از لحاظ شکل ظاهری به صورت کشیده تولید می شوند و از بدنه مستحکم و بادوامی برخوردار هستند. از نکات منفی چراغ های نواری فلورسنت می توان به هزینه بالای آن ها اشاره نمود و همچنین محقیقین معتقدند که به مقدار بسیار کمی اشعه UV منتشر می کند.

چراغ نواری LED

چراغ نواری LED: یک مورد دیگر از چراغ های کاربردی در ساخت کابینت و کمد چراغ نواری LED می باشد. چراغ های ال ای دی از لحاظ شکل ظاهری مشابه مدل فلورسنت هستند با این تفاوت که از طول عمر بیشتری برخوردارند و مصرف انرژی آن ها نیز پایین تر می باشند. 

شاید تشخیص بهترین رنگ چراغ LED برای روشنایی زیر و داخل کابینت برای همه ما مشکل باشد؛ در این مورد بهتر است از سلیقه شخصی افراد برای انتخاب درجه حرارت رنگ یا همان رنگ لامپ هایی که قصد دارند بخرند به راحتی عبور نکنیم. درجه حرارت رنگ به یک بازه مشخص اشاره می کند که میزان زرد یا آبی بودن نور لامپ را مشخص می کند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

درجه حرارت 2700K: در این درجه حرارت رنگ لامپ LED مشابه لامپ های کلاسیک می باشد و بیشترین میزان زرد بودن را دارد.

درجه حرارت 3000K: در این میزان درجه حرارت رنگ؛ درصد زرد بودن نسبت به مورد قبل کاهش یافته است اما هنوز تم اصلی آن زرد می باشد.

درجه حرارت 4000K: در درجه حرارت 4000K رنگ نور لامپ حد وسط و به صورت خنثی می باشد و بین زرد و آبی قرار دارد.

درجه حرارت 5000K: در این مدل رنگ نور به سمت کاملا آبی گراییده است.

درجه حرارت 6500K: برای درجه 6500K می توان گفت رنگ نور لامپ به صورت روز طبیعی و کاملا سفید می باشد و محیط مجهز به یک روشنایی طبیعی می شود.

درجه حرارت رنگ چراغ LED

کاربرد پریز توکار و سیستم روشنایی در صنعت چوب

همان طور که در قسمت های قبل متوجه شدیم سیستم های روشنایی و پریزهای توکار منحصر به کابینت سازی نمی شوند و کاربردهای متنوعی در صنعت چوب دارند. برای مثال از پریز توکار در آشپزخانه ها استفاده می شود و به دلیل ایمنی که دارد بسیار مفید و کاربردی است از دیکر کاربردهای پریز توکار می توان به استفاده آن ها در میز کار و میز کنفرانس اشاره نمود. بدون شک همه ما می دانیم در سیستم اداری انواع دستگاه که به جریان برق نیاز دارند استفاده می شوند و با کمک پریز توکار که از قسمت های مختلفی از قبیل پورت USB و چندین پریز تشکیل شده است می توان به خوبی همه امور را اداره نمود و از دستگاه های مختلف استفاده کرد. سیستم روشنایی نیز برای کابردهای متفاوتی ساخته شده است و از موارد استفاده آن می توان به تعبیه در قسمت های بیرون و داخلی کابینت، کمد دیواری، رگال، سرویس خواب و ... اشاره نمود. به این فکر کنید که در شرایط خاصی قصد ندارید چراغ های سقفی آشپزخانه را روشن کنید و برای پیدا کردن وسیله ای به سراغ کابینت ها یا کمدتان می روید؛ بهترین گزینه چراغ های تعبیه شده در داخل کابینت و کمد می باشد که کار شما را راحت می کنند. از دیگر موارد استفاده از انواع سیستم روشنایی می توان از تعبیه آن ها در سرویس خواب اشاره نمود که جایگزین مناسبی برای چراغ خواب می باشند.

قیمت پریز و سیستم روشنایی

به علت متنوع بودن انواع یراق آلات و همچنین وجود برندهای متفاوت قیمت هر کدام از انواع پریز و سیستم روشنایی متفاوت خواهد بود که برای دریافت قیمت دقیق هر کدام به تگ قیمت همان محصول مراجعه فرمایید. همچنین می‌توانید برای دریافت راهنمایی و مشاوره درباره قیمت پریز و سیستم روشنایی با متخصصین وب سایت چوبینر از قسمت تماس با ما، ارتباط بر قرار کنید.

0
۲۲ آبان, ۱۳۹۸

معرفی ابزار آلات و ماشین آلات مورد نیاز در کارگاه نجاری

وسایل ساخته شده از انواع چوب و ام دی اف همیشه مورد استقبال افراد مختلفی قرار گرفته است؛ به همین دلیل در منازل، ادارات، فروشگاه ها و... برای دکوراسیون و مصارف روزمره از محصولات چوبی استفاده می شود. جهت ساخت محصولات چوبی باید کارگاه های مخصوص به این صنعت را راه اندازی نمود. کارگاه های نجاری به ابزار آلات و ماشین آلات مختلفی برای پیشبرد کارشان نیاز دارند. در این مقاله قصد داریم به طور مختصر به معرفی تعدادی از ابزار آلات و ماشین آلات مورد نیاز در کارگاه نجاری بپردازیم.

اره دورکن

همه ما می دانیم برش زدن جزء مهم و اساسی تولید محصولات چوبی می باشد؛ از این مهم تر برش صحیح و بدون خطا نقش مهمی در افزایش کیفیت کار شما دارد. یکی از دستگاه های پرطرفدار برای برش انواع ورق چوبی مانند چوب طبیعی، ام دی اف، نئوپان و... اره دورکن می باشد. شما باید دقت کنید که بدون اره دورکن برای ساخت محصولات مختلف از قبیل میز و صندلی، مبلمان، سرویس خواب و... دچار مشکل می شوید. در ادامه متن قصد داریم درباره انواع اره دورکن اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

دورکن

انواع دورکن

به طور عامیانه به دورکن؛ میز برش یا دستگاه برش ام دی اف نیز می گویند. از مزایای استفاده از دورکن می توان توانایی برش در زوایای مختلف را ذکر نمود. دورکن ها از لحاظ اندازه و امکانات در مدل های مختلفی تولید و عرضه می شوند که در ادامه به چند مدل از انواع دورکن اشاره می کنیم. دورکن با توجه به برق مصرفی به تک فاز و سه فاز تقسیم می شوند؛ علاوه بر این انواع دورکن با توجه به طول ریل نیز دسته بندی می شوند و در طول ریل های مختلفی از قبیل 1.20، 2، 2.20، 2.80، 3 متر و ... قابل عرضه هستند.

قیمت دستگاه دورکن

با توجه به اینکه دستگاه دورکن در مدل های مختلف و با طول ریل های متفاوت تولید می شود از لحاظ قیمت نیز دارای تنوع می باشد. برای اطلاع از قیمت دستگاه دورکن می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت دستگاه دورکن با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

مکنده

در مواقع تولید محصولات چوبی به دلیل رنده کاری، برش و ... ذرات چوب، گازهای سمی و مواردی از این قبیل در فضا منتشر می شوند و علاوه بر آلودگی محیط آسیب های شدیدی به سیستم تنفسی بدن افراد حاضر در کارگاه می رسانند. برای حل این مشکل از مکنده استفاده می شود، مکنده با قدرت بالا به مکش ضایعات می پردازد و محیط را از آلودگی های حین کار تمیز می کند. مکنده در انواع مدل مختلف تولید می شود که در ادامه به بررسی و معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

مکنده دو قلو

انواع دستگاه مکنده

دستگاه مکنده همان طور که در قسمت قبل ذکر شد در مدل های مختلفی از قبیل داخل سالنی، صنعتی و مرکزی تولید می شود؛ علاوه بر این دستگاه های مکنده در قدرت موتور، حجم مکش و سرعت با یکدیگر تفاوت دارند. انواع دستگاه مکنده به شرح زیر می باشد: 

 • مکنده تک قلو
 • مکنده دو قلو
 • مکنده چند قلو

قیمت انواع مکنده

با توجه به تنوع در تولید انواع مکنده، این دستگاه ها از لحاظ قیمت نیز از تنوع بالایی برخوردار است. برای اطلاع از قیمت انواع مکنده می توانید به تگ قیمت محصولات مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت انواع مکنده با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

پیچ دستی

در کارگاه های چوب قطعات مختلفی به یکدیگر مونتاژ می شوند تا نتیجه آن ها یک محصول مفید و کاربردی بشود. برای مونتاژ کردن قطعات باید احتیاط را رعایت کرد تا خطایی رخ ندهد. معمولا برای این امر از پیچ دستی استفاده می شود؛ پیچ دستی مانند گیره و کلمپ در محکم نگه داشتن قطعات به کار می رود. پیچ دستی در ابعاد مختلف تولید می شود و برای بهتر نتیجه گرفتن باید در کارگاه نجاری چندین پیچ دستی موجود باشد.

گیره پیچ دستی

گیره پیچ دستی

گیره پیچ دستی از دو فک متصل به یک میله یا محور تشکیل شده است که یکی از فک ها متحرک می باشد و با حرکت آن میزان مورد نیاز کارگیر مشخص می شود. لازم به ذکر است که فک متحرک با کمک یک پیچ یا دنده حول محور می چرخد و قطعه کار را محکم نگه می دارد. با کمک گیره پیچ دستی از لغزش قطعات هنگام کار جلوگیری می شود و محصول به صورت استاندارد مونتاژ می شود.

قیمت گیره پیچ دستی 

برای اطلاع از قیمت گیره پیچ دستی می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت گیره پیچ دستی با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

گیره ایجاد اتصال قائمه

یکی دیگر از امور مهم کارگاه های نجاری قائمه کردن قطعات و پانل ها می باشد که در ساخت انواع قاب و چهار چوب به کار می رود. گیره ایجاد اتصال قائمه با کمک دستگیره هایی که دارای دنده و میله های رزوه شده می باشند عملیات قائمه کردن پانل ها را انجام می دهد. با چرخاندن دستگیره ها می توان ابعاد کارگیر را تغییر داد و متناسب با ضخامت قطعه میزان باز شدن دهانه کارگیر را تنظیم نمود. 

گیره اتصال قائمه

روش استفاده از گیره 90 درجه اتصال قائمه

معمولا در ساخت بدنه گیره 90 درجه اتصال قائمه از جنس فلز استفاده می کنند، هنگام استفاده پس از قرار دادن دو قطعه کار و چرخاندن پیچ ها برای تنظیم کارگیر می توان با دریل عملیات سوراخ کاری را انجام داد و پس از آن با کمک پیچ گوشتی می توان پیچ ها را سر جایشان محکم کرد. در بعضی موارد کاربران برای محکم کردن اتصال تمایل دارند از چسب استفاده نمایند که باز هم با کمک گیره 90 درجه اتصال قائمه انجام می گیرد.

قیمت گیره اتصال قائمه

برای اطلاع از قیمت گیره اتصال قائمه می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت گیره اتصال قائمه با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

0
۲۱ آبان, ۱۳۹۸

آشنایی با کاربرد اره گردبر و مته گردبر

برش، سوراخ کاری، شیارزنی و اموری از این قبیل برای ساخت و تولید محصولات مختلف در کارگاه های صنعتی چوب، فلز، آلومینیوم، پلاستیک و... مهم و ضروری می باشند. معمولا برای برش چوب علاوه بر دستگاه ها از ابزارهای دستی قابل حمل نیز استفاده می شود؛ اره عمود بر، زنجیری، فارسی بر و اره گردبر نمونه های مختلفی از انواع اره جهت برش قطعات چوبی می باشند. علاوه بر این انواع مته مانند مته گردبر، کاجی، برگی، خزینه و گازور نیز برای ساخت محصولات چوبی به کار می رود. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری در رابطه با کاربرد اره گردبر و مته گردبر در اختیارتان قرار دهیم.

اره گردبر چیست؟

همان طور که در قسمت قبل ذکر شد برای برش علاوه بر دستگاه ها و ماشین آلات از ابزار آلات دستی نیز استفاده می شود. اره گردبر یک نمونه از انواع اره است که قابلیت برش عرضی، طولی، اریب، مدور و ...را دارد. در اکثر مدل های اره گردبر، ترمز الکتریکی وجود دارد و پس از فشردن دکمه مخصوص ترمز دستگاه به دلیل جریان برق معکوسی که اعمال می شود بعد از چند دقیقه خاموش می شود. یکی دیگر از قابلیت های انواع اره گردبر، مجهز بودن به قفل شفت است؛ که با کمک آن می توان تیغ اره را به راحتی نصب و تعویض نمود. در ادامه این متن قصد داریم به مدل های مختلفی از انواع اره گردبر اشاره کنیم.

اره گردبر

انواع اره گرد بر

اره گرد بر در مدل های مختلفی تولید می شود که به شرح زیر می باشند:

اره مستقیم بر: اره مستقیم بر که به اره در خط نیز معروف است یک نمونه از انواع اره گردبر می باشد. در اره مستقیم بر موتور عمود بر تیغه است و دستگاه در یک محور مستقیم حرکت می کند. معولا برای برش نهای ومعمولی و سبک از این مدل اره گردبر استفاده می شود.

اره کرمی شکل: از اره کرمی شکل جهت کارهای سنگین استفاده می شود. در اره کرمی شکل موتور در موازات و راستای اره قرار دارد در اره کرمی شکل با سرعت بیشتری انجام می گیرد و به این دلیل انتقال نیرو در اره کرمی شکل از سرعت بالاتری برخوردار است. علاوه بر موارد ذکر شده باید به این نکته توجه کنیم که نگهداری از اره کرمی شکل به واسطه روغن های مخصوصی که نیاز دارد نسبت به اره مستقیم بر سخت تر است.

اره گردبر

قیمت انواع اره گردبر

برای اطلاع از قیمت اره گردبر می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت اره گردبر با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

مته گردبر چیست؟

جهت برش دایره ای و حفر سوراخ های مختلف باید از مته گردبر استفاده کنیم. مته گردبر در مدل ها و طرح های مختلفی متناسب با جنس متریال تولید می شوند و در ساخت محصولات تزیینی؛ غیر تزیینی؛ صنعتی، نجاری قابل استفاده است. لازم به ذکر است که مته گردبر در دو نوع مختلف به شرح زیر تولید می شود که در ادامه به تشریح هر کدام خواهیم پرداخت:

 • مته گردبر چوب
 • مته گردبر مدرج

مته گردبر چوب

مته گردبر به شکل یک استوانه با دندانه های تیز و برنده است که به کمک یک محور یا رابط به دریل متصل می شود. از مته گردبر چوب می توان برای برش جای کابل و سیم، محل قرار گیری و عبور لوله و ... استفاده نمود. لازم به ذکر است که مته گردبر در سایزهای مختلفی تهیه می شود تا به وسیله آن ها دایره هایی با قطرهای مختلف برش داده شود.

مته گردبر

مته گردبر مدرج

مته گردبر مدرج دارای دو بازوی متحرک است و با کمک آن با توجه به درجه بندی که دارد می توان دایره های مختلف با قطرها متفاوت را ایجاد نمود. مته گردبر مدرج را با نام مته گردبر متغیر نیز می خوانند و در بازه های مختلف تولید می شود؛ برای مثال با استفاده از یک مته گردبر مدرج سایز 3 تا 20 سانتی متر می توان دایره های با قطرهای مختلف بین 3 تا 20 سانتی متر را برش زد.

مته گردبر مدرج

قیمت انواع مته گردبر

برای اطلاع از قیمت انواع مته گردبر می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت انواع مته گردبر با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

0
۱۴ آبان, ۱۳۹۸

دانستنی هایی درباره انواع پیچ و رولپلاک

اتصال قطعات به یکدیگر در منازل و کارگاه های صنعتی جزء موارد مهم ایجاد محصولات، نصب قاب عکس، کابینت، ساعت و مواردی از این قبیل می باشد. بدون شک همه ما در تلاش هستیم تا بین دو قطعه یا برای نصب یک وسیله بر روی دیوار اتصال محکم و ماندگاری به وجود بیاوریم. روش ها و قطعات مختلفی برای ایجاد اتصالات وجود دارد؛ اما قدیمی ترین روش های اتصال قطعات با کمک انواع پیچ و رولپلاک انجام می گرفت و هنوز نیز جزء کاربردی ترین نحوه ایجاد اتصال محسوب می شود. با ما همراه باشید تا در ادامه این مقاله به معرفی انواع پیچ و رولپلاک بپردازیم.

پیچ چیست؟

پیچ از دو قسمت کلگی و پایه استوانه ای شکل تشکیل شده است. به قسمت کلگی سر پیچ یا گل پیچ نیز می گویند که از لحاظ شکل ظاهری به مدل های مختلفی تقسیم می شود. قسمت استوانه ای شکل که پایه پیچ است دارای شیارها یا رزوه هایی می باشد که در چندین طرح و شکل متناسب با جنس قطعاتی که به یکدیگر متصل می شوند تولید می شود. در بعضی مدل ها انتهای پایه پیچ تیز و در مدل های دیگر تخت می باشد. قسمت استوانه ای که به آن پای پیچ نیز می گویند گاهی تا نیمه رزوه می شود و در مواردی لازم است تا به طور کامل رزوه گردد. لازم به ذکر است به فاصله بین دو شیار گام پیچ می گویند؛ همچنین پیچ ها بر اساس جهت باز و بسته شدن به چپ گرد و راست گرد نیز تقسیم می شوند. پیچ ها در مدل و طرح های مختلفی متناسب با نیاز مصرف کننده و نوع متریال تولید می شوند که در ادامه این مقاله به تعدادی از انواع پیچ اشاره می کنیم.

انواع پیچ

همان طور که در قسمت قبل ذکر شد پیچ در مدل های مختلفی متناسب با سختی و نرمی مواد، نیاز مصرف کننده و ... تولید می شود. انواع پیچ به شرح زیر می باشند:

پیچ چوب: پیچ چوب با نماد WS تولید می شود. شکل ظاهری پیچ چوب به این صورت است که در گام های بلند تولید می شود یعنی فاصله بین رزوه ها زیاد است؛ علاوه بر این پای پیچ به صورت نوک تیز و صاف ساخته می شود و تا نیمه رزوه شده است.

پیچ چوب

پیچ فلز: پیچ فلز با نماد SMS تولید می شود. پایه پیچ فلز به صورت تمام رزوه و با نوک تیز ساخته شده است و رزوه ها در فاصله کمتری نسبت به یکدیگر قرار دارند.

پیچ فلز

پیچ شش گوش: پیچ شش گوش که با نام Hex Bolt نیز خوانده می شود به دو صورت تمام رزوه و نیمه رزوه تولید می شود و برای باز و بسته کردن آن باید از آچار استفاده نمود.

پیچ چشمی: پیچ چشمی در قسمت کلگی دارای یک حلقه است و از آن جهت آویزان نمودن لوازم و وسایل مختلف استفاده می کنند. پیچ چشمی به صورت تمام رزوه و نیمه روزه و همچنین با گام های مختلف تولید می شود.

پیچ چشمی

پیچ فیکس: پیچ فیکس برای اتصال بدنه های یونیت قابل استفاده است و در دو سر خود دارای دو مهره می باشد و در طرح ها و سایزهای مختلف تولید می شود.

پیچ ام دی اف: پیچ ام دی اف که به پیچ کابینتی معروف است برای اتصال و مونتاژ کابینت های آشپزخانه استفاده می شود.  پیچ ام دی اف دارای پایه تمام رزوه و نوک تیز است و از نکات ضروری هنگام استفاده از آن این مورد است که قبل از بستن پیچ صفحه ام دی اف را سوراخ نمایید تا احتمال ترکیدن صفحه کاهش یابد.

مزایای استفاده از پیچ

رزوه های تعبیه شده در پایه پیچ دلیل مهمی برای افزایش مقاومت کششی آن به حساب می آیند؛ علاوه بر این با کمک مهره و رولپلاک می توان مقاومت و استحکام پیچ را بالا برد. سایر مزایای استفاده از پیچ به شرح زیر می باشد:

 • پیچ به دلیل روکشی که بر روی فلزش کشیده است در مقابل رطوبت از مقاومت بالایی برخوردار است و دچار زنگ زدگی نمی شود.
 • باز و بسته کردن پیچ نسبت به سایر روش های اتصالی راحت تر است.
 • پیچ ها متناسب با نوع متریال قطعات در مدل ها، اندازه ها و ابعاد مختلف تولید می شوند.

رولپلاک چیست؟

رولپلاک از جنس فیبر، فلز یا پلاستیک تولید می شود و در مواردی که پیچ تحمل وزن قطعات را ندارد یا بدنه قطعات شکننده و متخلخل است برای جلوگیری از ترک خوردگی قطعه و دیوار استفاده می شود. لازم به ذکر است که به رولپلاک مته دیوار خور نیز می گویند. امروزه استفاده از رولپلاک با توجه به مزایای متعدد و هزینه پایینی که دارد در منازل و صنعت های مختلف افزایش یافته است. از رولپلاک برای صنعت نجاری و کابینت سازی، نصب لوستر، آویزان کردن تابلو و لوازم تزیینی مختلف و علاوه بر این ها در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود. همچنین لازم به ذکر است که رولپلاک ها در مواردی از قبیل دیوار گچی، سقف کاذب، کناف و ... به کار می روند. 

انواع رولپلاک

رولپلاک از لحاظ جنس بدنه، کاربرد و رنگ و اندازه در مدل های مختلفی تولید می شوند. در ادامه این متن قصد داریم به تقسیم بندی انواع رولپلاک بر اساس کاربرد آن ها بپردازیم:

رولپلاک ساده: رولپلاک ساده بدون لبه و شاخک است و جزء پرکاربردترین رولپلاک ها محسوب می شود که به صورت دو یا چهار بر تولید می شود.

رولپلاک پروانه ای: رولپلاک پروانه ای به صورت پلاستیکی و فلزی ساخته می شود. رولپلاک پروانه بر روی بدنه دارای دو بال است که هنگام نصب و بسته شدن، دو تا بال یا پره رولپلاک در پشت نما گیر می کنند و بر جای خود فیکس می شوند.

رولپلاک پروانه ای

رولپلاک فیشر: دلیل نام گذاری این مدل رولپلاک شرکت تولیدکننده آن می باشد. رولپلاک های فیشر از مرغوب ترین پلاستیک ها تولید می شوند و برای نصب آن ها سوراخ های بزرگ تری ایجاد می شود. علاوه بر این رولپلاک فیشر مناسب استفاده در دیوارهای سیمانی، سنگی و بتنی است و پس از بستن پیچ حجم رولپلاک افزایش می یابد.

رولپلاک فیشر

رولپلاک فلزی: رولپلاک فلزی در بین صنعت کاران به انکر بوت نیز معروف است. این مدل رولپلاک ها در نماهای سنگین و قطور استفاده می شوند و پس از نصب به دیواره نما به طور محکم می چسبند. علاوه بر این برای استفاده از پیچ های بزرگ رولپلاک فلزی گزینه مناسبی است.

رولپلاک های HUD: رولپلاک HUD مناسب دیوارهای قطور است و از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است و هنگام استفاده از دریل هیلتی بهترین انتخاب می باشد.

رولپلاک لبه دار: رولپلاک لبه دار از لحاظ شکل ظاهری شبیه رولپلاک ساده است با این تفاوت که دارای لبه می باشد و پس از نصب پیچ لبه رولپلاک بر روی دیوار و نما قرار می گیرد.

رولپلاک شاخک دار: رولپلاک شاخک دار بر روی بدنه دارای شاخک هایی می باشد که هنگام بستن پیچ شاخک ها به دیواره داخلی محکم متصل می شوند.

رولپلاک شاخکدار

قیمت انواع پیچ و رولپلاک

به دلیلی تنوع بالا در انواع پیچ و رولپلاک قیمت های هر طرح و مدل نیز متفاوت می باشد. برای اطلاع از از قیمت قیمت انواع پیچ و رولپلاک می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید، در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت محصول با چوبینر تماس حاصل فرمایید.


0
۱۲ آبان, ۱۳۹۸

معرفی هشت ابزار کاربردی در کارگاه نجاری

کارگاه نجاری مملو از ابزارهای ریز و درشتی است که آشنایی با نحوه استفاده درست از آن ها نقش مهمی در پیشرفت کاری نجاران دارد. ساخت یک محصول در کارگاه نجاری از چندین مرحله مختلف تشکیل شده است؛ مراحلی از قبیل برش، رنده، سنباده زنی، اتصال و چندین مرحله دیگر باید گذراند تا محصول نهایی تولید و عرضه شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی هشت ابزار کاربردی در کارگاه نجاری که نقش مهمی در تولید محصولات چوبی، ام دی اف، نئوپان و ... دارند اشاره کنیم.

مته گردبر مدرج

در صنعت چوب و سایر صنایع برش زدن متناسب با نیازهای مختلف برای تولیدکنندگان به وجود می آید؛ برای مثال برش به صورت اشکال هندسی از قبیل مربع، چند ضلعی، گرد و مواردی از این قبیل در طی مراحل ساخت محصولات مختلف برای کاربران پیش می آید. یکی از برش های مورد نیاز در کارگاه ها به شکل گرد یا برش دایره ای می باشد و برای این مدل برش از مته گردبر مدرج استفاده می شود. مته گردبر مدرج دارای درجه بندی های منظم است و در سایزهای مختلف تولید می شود که در ادامه به موارد استفاده از آن اشاره می کنیم.

مته گردبر مدرج

موارد استفاده مته گردبر مدرج

مته گردبر مدرج همان طور که در قسمت قبل ذکر شد برای برش دایره ای شکل استفاده می شود. از مته گردبر مدرج می توان برای ایجاد جای لامپ هالوژن، ساخت لوازم تزیینی، ساخت سازهای موسیقی و مواردی از این قبیل استفاده نمود. علاوه بر موارد ذکر شده می توان به برش دایره ای چوب، ام دی اف و گچ اشاره نمود و معمولا هنگام استفاده از گردبر مدرج می توان با کمک آچار آلن قطر مورد نیازتان را تنظیم کنید.

مته خزینه

از مراحل مهم ایجاد محصولات کارگاه های نجاری متصل کردن قطعات به یکدیگر می باشند. معمولا برای اتصال قطعات از انواع پیچ و مهره استفاده می شود. برای باز و بسته کردن پیچ ها ابتدا مطابق با سایز پیچ سوراخ مورد نیازتان را ایجاد می کنید. اما یکی از مهم ترین مراحل در هنگام ایجاد سوراخ محل قرارگیری پیچ ها؛ خزینه کردن سوراخ می باشد. مته خزینه با نصب بر روی دریل کار خزینه کردن سواخ را انجام می دهد؛ شاید شما هم با خود فکر کنید خزینه کردن چیست؟ خزینه کردن باعث می شود کلگی پیچ با سوراخ محل قرار گیری پیچ هم سطح شوند و علاوه بر این با کمک مته خزینه براده های داخل سوراخ زدوده می شوند.

ویژگی های مته خزینه

در ساخت مته خزینه معمولا از لبه های تنگستن کارباید استفاده می شود که دچار شکستگی و لب پری نشود. علاوه بر این مته خزینه در سایزبندی های متفاوتی تولید می شود که متناسب با قطر سوراخ حفر شده استفاده شوند. لازم به ذکر است که در بعضی مدل ها مته خزینه را به شکل مرغک دار و نیش دار تولید می کنند تا بر روی نقطه خاصی متمرکز شود.

قیمت مته خزینه

برای اطلاع از قیمت مته خزینه می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت مته خزینه با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

مته کاجی مخروطی 

یک نمونه دیگر از مته های قابل نصب بر روی دریل که در کارگاه های نجاری و سایر صنایع قابل استفاده می باشند مته کاجی مخروطی است؛ علاوه بر مته کاجی مخروطی به این محصول مته پله ای نیز می گویند. دلیل این نامگذاری این مورد می باشد که مته کاجی به شکل مخروطی تولید و به صورت پله ای درجه بندی شده است. مته کاجی مخروطی جهت حفر سوراخ استفاده می شود و قابلیت سوراخ کاری چوب، آلومینیوم و فلزات دیگر را دارد. در ادامه متن به سایر ویژگی های مته پله ای خواهیم پرداخت.

مته پله ای 

مته پله ای یک نوع مته کاربردی است و معمولا در ساخت آن از ترکیب تنگستن کارباید، کروم و وانادیوم استفاده می کنند که در برابر حرارت، خوردگی و لب پر شدن مقاوم باشد. مته پله ای در سایزهای مختلفی تولید می شود که هر پله برای ایجاد سوراخی متناسب با آن قطر قابل استفاده است؛ یعنی شما با خرید یک مته می توانید سوراخ هایی در قطرهای مختلف ایجاد نمایید.

صفحه چوب ساب محدب

یکی از موارد ساخت محصولات چوبی صاف و یک دست کردن سطح چوب می باشد. برای صیقلی کردن سطح چوب از سنباده زن، پولیش، رنده و چوب ساب استفاده می شود. چوب ساب ها در مدل ها و طرح های مختلفی به شکل استوانه ای، گرد و صفحه ای تولید می شوند. لازم به ذکر است که صفحه چوب ساب محدب که به صفحه چوب ساب قوس دار نیز معروف است قابل نصب بر روی مینی فرز می باشد.

صفحه چوب ساب

ویژگی های صفحه چوب ساب قوس دار

صفحه چوب ساب قوس دار با دندانه کاری منظم و ماشین کاری شده تولید شده است که به باربرداری از سطح چوب بپردازد. لازم به ذکر است که این مدل صفحه چوب ساب به دلیل قوس دار بودن توانایی فرم دهی به شکل منحنی قطعات چوبی را دارد؛ همچنین جهت استفاده هنرمندان، پیکرتراشان، کارگاه های لوازم دکوری، مبلمان سازی و ... نیز کاربردی می باشد. لازم است متذکر شویم در ساخت صفحه چوب ساب قوس دار از فلز مرغوب و مقاوم استفاده شده است.

سنباده زن

سنباده زنی یکی از مراحل مهم در تولید محصولات چوبی می باشد و در گذشته از سنباده زن دستی برای این امر استفاده می کردند؛ اما امروزه با پیشرفت علم از سنباده زن برقی در کارگاه نجاری استفاده می شود. سنباده زن دستگاهی است که با قدرت و سرعت متناسب با سطح کارتان عملیات سنباده زنی را انجام می دهد؛ پس از سنباده زنی سطح قطعه کار صاف و صیقلی می شود و براده های روی قطعه کار از بین می روند. سنباده زن در قدرت، سرعت و طرح های مختلفی تولید می شود که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

انواع سنباده زن 

سنباده زن از لحاظ منبع انرژی در مدل هایی از قبیل بادی، برقی و شارژی تولید و عرضه می شود. از لحاظ شکل ظاهری و کارکرد نیز در مدل های مختلفی به شرح زیر تولید می شود که متناسب با نیاز خود سنباده زن مورد نظرتان را می توانید انتخاب کنید:

 • سنباده زن لرزان
 • سنباده زن مشتی
 • سنباده زن تانکی
 • سنباده زن نواری
 • سنباده زن حلقوی
 • سنباده زن دیسکی

فرز انگشتی

در کارگاه های چوب برای امور ظریف کاری از قبیل حکاکی، شیارزنی، سنباده زنی و ... از فرز انگشتی استفاده می شود. فرز انگشتی یک محصول پرکاربرد است که سری های مختلفی بر روی آن می توان نصب نمود و در ساخت مبلمان، سرویس خواب، بوفه و ... استفاده کرد. سنگ، فرچه و سنباده ها در انواع مختلف و متناسب با سایز فرز انگشتی، روی این دستگاه قابل نصب و استفاده می باشند.

فرز انگشتی

انواع فرز انگشتی

فرز انگشتی در مدل های مختلفی تولید می شود و در مواردی نیز بعضی از آن ها دیمردار هستند و شما متناسب با جنس چوب و قطعه کار می توانید سرعت فرز انگشتی را تنظیم کنید. انواع فرز انگشتی به شرح زیر می باشند: 

 • فرز انگشتی گلو کوتاه
 • فرز انگشتی گلو بلند

گونیا مرکب سه تکه

اندازه گیری یکی دیگر از مباحث مهم در تولید محصولات کارگاه نجاری می باشد؛ زیرا در صورت بروز خطا در هنگام اندازه گیری قطعات، خود به خود محصول نهایی دچار ایراد و مشکل می شود. برای اندازه گیری ابزارهای مختلفی از قبیل خط کش، گونیا، نقاله، متر و ... مورد نیاز است. گونیا مرکب سه تکه یک محصول کاربردی و قابل استفاده در کارگاه نجاری و سایر کارگاه ها می باشد که از چند ابزار تشکیل شده است. از نکات مهم و قابل ذکر درباره گونیا مرکب سه تکه می توان به استفاده از آن برای اندازه گیری قطعات با اشکال مختلف و در زوایای گوناگون اشاره نمود. در ادامه متن قصد داریم به سه محصول موجود در ست گونیا مرکب سه تکه اشاره کنیم.

گونیا مرکب سه تکه

اجزای گونیا سه تکه مرکب

همان طور که در قسمت قبل ذکر شد گونیا سه تکه مرکب از سه محصول مختلف با کاربردهای متفاوت تشکیل شده است که به شرح زیر می باشند:

سر گونیایی: سرگونیایی متشکل از قسمت هایی مانند تراز، بدنه، پیچ و مهره نگه‌دارنده،سوزن خط‌ کش و محکم کننده خط کش می باشد که عملیات تراز عمودی و افقی را انجام می دهد.

سر زاویه یاب: این بخش که شبیه نقاله است از بخش های تراز، نقاله،بدنه،پیچ و مهره محکم کننده خط‌کش و پیچ های قفل کننده نقاله تشکیل شده است. با استفاده از سر زاویه یاب نیز می توانید زوایا و ترازیابی افقی و عمودی را انجام دهید.

مرکز یاب: برای به دست آورن مرکز دایره از مرکز یاب استفاده می کنیم به این صورت که دهانه مرکز یاب را روی قطعه دایره ای قرار می دهیم و با استفاده از خط کش مرکز دایره را به راحتی به دست می آوریم.

زاویه سنج چند ضلعی

یکی از ابزارهای اندازه گیری دقیق زاویه سنج چند ضلعی می باشد. زاویه سنج چند ضلعی بر روی هر ضلع دارای یک درجه بندی دقیق می باشد و هنگام برش قطعات چوبی در کارگاهتان می توانید متناسب با زاویه مورد نظرتان با کمک این ابزار تیغه دستگاه و میز برش را تنظیم کنید. 

زاویه سنج چند ضلعی

کاربرد زاویه سنج چند ضلعی

زاویه سنج چند ضلعی دارای درجه بندی های دقیق برای تعین زوایایی از قبیل : 45، 54، 60، 67.5 و 75 درجه می باشد. با کمک زاویه سنج چند ضلعی  می توانید اشکال هندسی مانند: مربع، پنج ضلعی، شش ضلعی و ... ایجاد نمایید. برش قطعات با اندازه های دقیق به وسیله زاویه سنج چند ضلعی برای تولید انواع باکس، قاب عکس، استند و لوازم دکوری بسیاری قابل استفاده هستند.

قیمت زاویه سنج چند ضلعی

برای اطلاع از قیمت زاویه سنج چند ضلعی می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت زاویه سنج چند ضلعی با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

0
۰۸ آبان, ۱۳۹۸