مقالات و ترفندها

تیز کردن مغار نجاری

در صنعت چوب و کارگاه های بزرگ و کوچک نجاری، تولید لوازم دکوری، تزیینی و.... لوازم و ابزار آلات مختلفی استفاده می‌شود که مغار یک نمونه از این ابزار آلات است. مغار در مدل‌های مختلف و با کاربردهای متفاوت تولید می‌شود که برای کارهای هنری و ایجاد اشکال بر روی چوب و اموری همچون خراطی، منبت کاری، مجسمه سازی و.... استفاده می‌شوند. در صورتی که به درستی از مغار استفاده نمایید و به موقع آن را تیز کنید بدون شک دوام و کیفیت آن افزایش می‌یابد. در این مقاله قصد داریم یه یکی از موارد مهم در رابطه با نگهداری و استفاده از مغار اشاره کنیم و این مورد تیز کردن مغار می‌باشد.

انواع مغار

همان طور که ذکر شد مغار در مدل‌های مختلف با کاربردهای متفاوت تولید می‌شود که با روش‌ای مختلفی دسته بندی می‌شوند. یکی از روش‌های دسته بندی مغار از لحاظ نحوه استفاده از آن‌ها می‌باشد که به شرح زیر هستند:

 • مغار خراطی: مغار خراطی از لحاظ شکل، ظاهر و ابعاد نسبت به سایر مغارها بزرگ‌تر و تیغه آن ضخیم‌تر است. برای ایجاد طرح و نقش بر روی چوب نصب شده بر روی مرغک های دستگاه خراطی استفاده می‌شود.
 • مغار چکشی: مغار چکشی همان طور که از نامش مشخص است با کمک ضربات چکش نقش و طرح را بر سطح چوب منتقل می‌کند. از مغار چکشی برای منبت کاری و ایجاد طرح و نقش بر سطح چوب استفاده می‌شود و دسته آن به صورتی تولید می‌شود که در مقابل ضربات چکش مقاوم است.
 • مغار مشتی: مغار مشتی یک نمونه دیگر از انواع مغار است که در زمان استفاده از آن ساعد دست نقش مهمی را ایفا می‌کند. دسته مغار مشتی به صورت گرد تولید می‌شود که در اصطلاح به آن دسته گلابی می‌گویند. 
 • مغار قلمی: ظریف ترین مدل مغارها، مغار قلمی است که در میان هنرمندان صنعت چوب به مغار مدادی یا انگشتی نیز معروف است. برای استفاده از مغار قلمی مفاصل انگشتان دست نقش مهمی دارند.

مغار ها علاوه بر تقسیم بندی کلی که در بالا ذکر شد به گروه‌های مختلفی به شرح زیر نیز دسته بندی می‌شوند:

 • مغار تخت: مغار تخت به آن دسته از مغارها اشاره دارد که فرم کلی تیغه تخت می‌باشد و به صورت تخت ناخنی، تخت گوشه دار و... تولید می‌گردند. مغار تخت مورد مناسبی برای باربرداری از زمینه کار است و برای ایجاد خطوط صاف و تمییز کردن گوشه ها نیز استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که مغار تخت در سایزهای مختلف تولید می‌گردد که هر اندازه برای نقاط متفاوتی به کار می‌رود. 
 • مغار شفره: یک مدل دیگر از مغارها بر اساس شکل تیغه مغار شفره است که برای ایجاد خطوط در عرض های مختلف به کار می‌رود. مغار شفره به شکل حرف V تولید می‌شود و به سه دسته شفره باز، شفره جمع و شفره 45 درجه تقسیم می شود. از لحاظ جهت نفوذ نیش نیز مغار شفره به سه گروه نیش پیش، نیش پس و عمود نیش تقسیم می‌گردد.
 • مغار گلویی: مغار گلویی برای ایجاد قوس با شعاع مختلف استفاده می‌شود و به سه گروه تمام گلویی، گلویی نیم باز و گلویی باز تقسیم می‌شود. 
 • مغار چاقویی: مغار چاقویی که به چاقوی منبت کاری معروف است از تنوع بالایی برخوردار است و در مدل های ممختلفی از قبیل خنجری، ناخنی، داسی و.... تولید می‌گردد که برای فرم دادن و تراشیدن چوب استفاده می‌شوند.

در بخش‌های قبل با خلاصه ای از مدل های مختلف مغار آشنا شدید در ادامه قصد داریم به روش تیز کردن مغار که یکی از مهم ترین مراحل استفاده از آن است اشاره نماییم.

سنگ نفت

تیز کردن مغار

تیز کردن مغار که به چاق کردن مفغار در میان نجاران و هنرمندان نیز معروف است یکی از مراحل مهم برای تنظیم زاویه برش و نوک مغار می‌باشد. در طول استفاده از مغار نوک آن به دلیل برخورد با گره های چوب، اجسام فلزی یا حتی استفاده بیش از حد فرم و قدرت اولیه خود را از دست می‌دهد در این زمان است که باید به فکر تیز کردن مغار افتاد. لازم به ذکر است که روش های تیز کاری مغارها با یکدیگر متفاوت است و در این مقاله قصد داریم به تیز کردن مغار تخت، شفره بپردازیم.

برای تیز کردن مغار تخت و شفره بهتر است که مراحل زیر را طی کنید:

برای تنظیم زاویه لبه و شیب نوک مغار می توان از دستگاه سنگ برقی استفاده نمود که سرعت بالای برای تنظیم زاویه لبه و شیب نوک مغار برخوردار است. پس از این که مغار با کمک سنگ برقی لبه و نوکش تنظیم شد با کمک سنگ سنباه که همان سنگ نفت است باید لبه و نوک مغار پرداخت شود که تمیز و یکتواخت گردند. سنگ نفت یک مکعب مستطیل است که از ماسه و سیلیس ساخته می‌شود، همچنین در دو مدل نرم و زبر تولید می‌گردد. روش کار با سنگ نفت به منظور اصلاح نوک مغار به این صورت است که بر روی سنگ نفت چند قطره نفت پاشیده سپس مغار را با حرکت بی نهایت انگلیسی یا 8 بر سطح سنگ حرکت می‌دهند. یکی از نکات جالب در مورد سنگ نفت این مورد است که مدل های موجود در بازار به صورتی تهیه می‌شوند که یک طرف آنها زبر و یک طرفشان نرم می باشد تا از طرف زبر آن به جای سنگ برقی و برای سنباده کاری اول و از قسمت نرم برای اصلاح نوک مغار پس از سنباده کاری استفاده کنند. یکی دیگر از مراحل تیز کردن مغار پلیسه گیری می‌باشد برای پلیسه گیری بهترین مورد سنباده پوست می‌باشد که با نصب بر روی سنباده گیر یا فوم سنباده و حرکت دادن مغار بر روی آن این مرحله انجام می‌گیرد. امیدواریم نکات ذکر شده در این مقاله برای شما مفید بوده باشد و با نظرات خود ما را در ارائه مطالب بهتر یاری نمایید.


0
۲۹ شهریور, ۱۳۹۹

سندبلاست چوب با ساده ترین ابزارها

از آنجا که چوب از دل طبیعت و عبور از کارگاه های بزرگ و کوچک به منازل راه می‌یابد به دکوراسیون و محیط زندگی ما طراوت و سرزندگی می‌بخشد. هنرمندان این عرصه چوب را با برش، معرق، منبت، سوخته نگاری، گره چینی و هنرهای متعدد جلوه های زیباتر می‌بخشند. یکی از روش‌های زیباتر و طبیعی تر جلوه دادن چون سندبلاست می‌باشد که به زبان ساده به ان برجسته نمودن بافت چوب می‌گویند. سندبلاست نقش مهمی در طبیعی جلوه کردن چوب دارد و در تولید لوازم دکوری و تزیینی بسیار پرطرفدار است. عمل سندبلاست بر اثر برخورد ذرات ریز ساینده با فشار بالا بر سطح چوب اتفاق می‌افتد. شاید برایتان جالب باشد که اولین ایده سندبلاست توسط یک نظامی آمریکایی به نام بنجامین تیلمن ارائه شد و منشا آن نیز برخورد شن و ماسه بر اثر طوفان بر روی شیشه اتاقش بود که منجر به ایجاد بافت برجسته در آن بخش گردید و این اتفاق جرقه اول تولید دستگاه سندبلاست گردید.

روش های سندبلاست

سندبلاست چوب با دو روش اصلی انجام می‌گیرد که به شرح زیر می‌باشند:

 • پاششی: در روش پاششی از دستگاه های سندبلاست، کمپرسور باد، برج باد، مخزن شن و مواردی از این قبیل استفاده می‌شود که در دسترس همه افراد نیستند. 
 • دستی: برای روش دستی سندبلاست از فرچه های سیمی، دریل، پولیشر، فرز دستی و ابزارهایی که به راحتی در تمامی کارگاه ها و منازل پیدا می‌شود استفاده می‌کنند و در این مقاله به روش های ساده دستی می‌خواهیم اشاره نماییم.

سندبلاست

سندبلاست چوب با فرچه سیمی

فرچه سیمی که به برس سیمی و برس سر دریلی نیز معروف است یک ابزار با قیمت مناسب بای سندبلاست چوب می‌باشد. فرچه سیمی به صورت کاسه ای، خورشیدی و استوانه ای تولید می‌گردد و لازم به ذکر است که این اقلام در ابعاد مختلفی ساخته می‌شوند. فرچه سیمی به راحتی بر روی دریل، پولیشر و فرز دستی نصب می‌گردد و برای سندبلاست کردن چوب استفاده می‌شود. در ادامه به سایر ابزارهای مورد نیاز جهت سندبلاست کردن چوب اشاره می‌کنیم.

 1. فرچه سیمی
 2. فرز دستی، پولیشر
 3. چوب 
 4. لوازم ایمنی

فرچه سیمی

مراحل سندبلاست چوب

برای سندبلاست چوب ابتدا به قطعه کار و تخته چوبی که انتخاب می‌کنید دقت نمایید. سعی کنید از تخته های دارای نقش و رگه استفاده کنید که طبق تجربه چوب روسی و نراد موارد مناسبی برای سندبلاست هستند. در شروع کار چوب را بر روی میز کار محکم کنید که در هنگام اجرای عملیات تکان نخورد، سپس فرچه سیمی که می تواند از نوع کاسه ای یا تخت باشد را با توجه به ابعاد چوب و قطعه کار انتخاب نمایید و بر روی فرز دستی یا پولیشر نصب کنید. در زمان نصب فرچه سیمی دقت نمایید که فرز دستی یا پولیشر خاموش باشد و توجه کنید فرچه محکم باشد و در حین کار از فرز جدا نگردد اگر لازم است از آچار برای محکم کردن آن استفاده کنید. هم اکنون به مرحله حفظ ایمنی کار می‌رسیم، با توجه به این که در حین کار قطعات ریز حاصل از باربرداری سطح چوب و جدا شدن سیم‌های فرچه سیمی به اطراف پرتاب می‌شوند باید از لوازم ایمنی استفاده کنید پس بهتر است قبل از شروع کار ماسک، کلاه، عینک، دستکش و گوشی صداگیر را آماده کنید تا دچار آسیب‌های جبران ناپذیر نگردید. خب مرحله بعد پس از رعایت اصول ایمنی روشن کردن فرز یا پولیشر و اجرای کار سندبلاست می‌باشد به آرامی فرچه را بر سطح کار حرکت می دهید. دقت کنید که به صورت یک‌دست و یکنواخت حرکت کنید تا بخش‌های مختلف چوب به صورت هماهنگ سندبلاست گردند. پس از این که بافت و رگه های چوب به خوبی نمایان شد کار را پایان دهید و در صورت نیاز پس از زدون گرد و غبار سایر امور هنری از قبیل رنگ آمیزی و.... بر روی کار پیاده نمایید. بدون شک در شروع کار سندبلاست کار شما دارای خطا می‌باشد که با گذر زمان و تمرین بسیار این مشکل نیز حل می‌گردد. برای جلوگیری از آلوده شدن کارگاه بهتر است سندبلاست را در محیط باز انجام دهید البته دقت نمایید افراد متفرقه و عابرین فاصله لازم برای عبور از کنار شما را رعایت نمایند تا ذرات در هنگام پرتاب شدن به آن‌ها آسیب نزنند. از نکات مهم برای بهتر شدن سندبلاست حرکت دست در جهت راه چوب می‌باشد که از ایجاد خطوط اضافی جلوگیری شود. با استفاده از فرچه های با کیفیت و دستگاه دیمردار جهت کنترل سرعت بدون شک کیفیت کارتان افزایش می‌یابد. برای بهتر شدن کار بهتر است هر چند دقیقه یک بار فرچه را از گرد و غبار و ذرات چوب پاک کنید تا در ادامه کار خللی ایجاد نکند. در انتها امیدواریم آموزش و اطلاعاتی که در زمینه سندبلاست در احتیارتان قرار دادیم مفید واقع گردند و با نظرات سازنده خود ما را در ارائه مطالب و مقالات بهتر یاری نمایید. 

0
۲۷ شهریور, ۱۳۹۹

رنگ کاری ام دی اف خام

از آنجا که ام دی اف خام شدت جذب بالای رنگ را دارد برای افراد رنگ آمیزی آن همیشه مشکل بوده است. اما رنگ آمیزی ام دی اف خام به دلیل محافظت از آن و زیبا شدنش بسیار مهم و ضروری است. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی به شما پیشنهاد دهیم تا به راحتی و بدون مشکل ورق های خام ام دی اف را نقاشی کنید. قبل از روی کار آمدن ام دی اف، نجاران صفحات ضخیم چوب را به ورق های نازک تبدیل می‌کردند تا از آن‌ها برای تولید محصولات چوبی استفاده کنند؛ اما این روش متاسفانه به دلیل مشکلات ساختاری چوب و ناهمگن بودن بافتش پاسخگو نبود زیرا به مرور زمان دچار نم زدگی و ترک و ... می‌شد. با گذشت زمان صفحاتی همچون نئوپان و ام دی اف وارد بازار شدند که مشکلات چوب را نداشتند و به سرعت به متریال محبوب صنعت نجاری و کابینت سازی و... تبدیل شدند. ام دی اف که پرطرفدارترین متریال ساخت کابینت و لوازم مختلفی همچون میز، سرویس خواب و... است قبل از استفاده باید رنگ شود تا در برابر حرارت، رطوبت و ضربات مقاوم باشد. به دلیل این که ام دی اف از الیاف چوبی تهیه شده است و با فشرده سازی و طی مراحلی به شکل صفحاتی با سطح صاف درآمده و تا رنگ بر روی آن پاشیده شود مانند پارچه پنبه‌ای رنگ را به سرعت جذب می‌کند و رنگ به صورت پوشش روی ام دی اف نمی‌شنید بلکه بافت الیافی کاملا پیدا است. برای حل این مشکل کافی است مراحل و نکاتی را رعایت کرد که در ادامه قصد داریم به این نکات مهم رنگ کاری ام دی اف بپردازیم.

رنگ کاری ام دی اف

نکات مهم رنگ کاری ام دی اف خام

همان طور که در بخش قبل ذکر شد بافت ام دی اف به دلیل این که از الیاف فشرده تشکیل شده است نه تنها رنگ را به سرعت جذب می کند بلکه پس از جذب رنگ بافت چوب کاملا پیدا است. اولین راهکار استفاده از رنگ پوششی است؛ یعنی رنگی که به کار می‌برید باید مانند یک پوشش عمل کند و پس از پایان رنگ آمیزی بافت چوب دیده نشود. یکی دیگر از مسائل مهم این است که قبل از رنگ آمیزی سطح ام دی اف بتونه کاری شود و خلل و فرج قطعه کار را پر کنید و لازم است این مرحله به صورتی انجام شود که اختلاف سطح وجود نداشته باشد. لازم به ذکر است که اگر بخش هایی از متریال با اورفرز ابزار خورده است باید توجه کنید که آن قسمت نیز حالت متخلخل و کرکی دارد قبل از هر اقدامی این سطح را با کمک سنباده یک دست کنید سپس بتونه کاری و پرداخت شود. راهکار مناسبی که برای جلوگیری از جذب رنگ توسط ام دی اف وجود دارد این است که پس از بتونه و سریش کاری سطح چوب از سیلر استفاده کنید و بهتر است دو الی سه دست سیلر بر سطح چوب بزنید. تا اینجای بحث با نکات مهمی در رابطه با بهتر شدن رنگ کاری ام دی اف آشنا شدید در ادامه با ما همراه باشید تا مراحل رنگ کاری ام دی اف را با همدیگر مرور کنیم.

رنگ کاری ام دی اف خام

مراحل رنگ کاری ام دی اف 

اولین مرحله رنگ کاری، سنباده کاری و پرداخت سطح ام دی اف است و برای انتخاب سنباده باید به جنس و ضخامت کار دقت نمایید، برای انجام این مرحله می‌توانید از سنباده زن لرزان استفاده نمایید. در این مرحله دقت کنید نقاطی که ابزار خورده اند و مقاطع کار به خوبی سنباده کاری و پرداخت شوند. مرحله دوم از رنگ کاری ام دی اف، بتونه کاری است؛ برای بتونه کاری سطح ام دی اف می توانید از ترکیب مل یا همان گل بتونه با سریش ترکیب مناسبی برای این مرحله تولید کنید فقط دقت نمایید میزان هر ماده را طوری تعیین کنید که به دلیل مصرف سریش کم بتونه پس از خشک شدن و پرداخت کنده نشود یا با استفاده زیاد سریش سنباده کاری بتتونه دشوار نشود. همچنین این نکته را فراموش نکنید که باید علاوه بر سطح کار، مقاطع، زوایا و گوشه کناره های ام دی اف به طور کامل بتونه کاری شوند. پس از بتونه کاری به مرحله رنگ کاری می‌رسیم که با رنگ های مختلف به شرح زیر می توان این کار را امجام داد:

 • رنگ فوری چوب 
 • رنگ فوری خودرو
 • رنگ آکریلیک
 • رنگ روغنی

رنگ فوری چوب

قبل از رنگ کاری باید طبق مراحل ذکر شد با سیلر و بتونه منافذ ام دی اف پر و یک دست شوند نکته مهم در تهیه سیلر این است که برای رقیق شدن از تینر استفاده نمایید و میزان تینر در حدی باشد که با برداشتن همزن از درون مخزن سیلر به راحتی از همزن جدا شود. لازم به ذکر است که برای سیلر زدن ام دی اف از پیستوله رنگ یا فرچه می‌توانید استفاده کنید و دو الی سه مرحله این کار پاشش را تکرار کنید. پس از این نوبت به رنگ کاری می‌رسد که باید رنگ فوری چوب را با تینر ترکیب کنید تا به غلظت مورد نظرتان برسد و با استفاده از پیستوله رنگ، سطح کار را دو الی سه مرتبه رنگ بزنید. پس از رنگ کاری به مرحله وارنیش می‌رسیم که در این مرحله می‌توانید از یک وارنیش مانند کیلر یا پلی استر استفاده نمایید تا سطح کار براق و صیقلی شود. 

رنگ فوری خودرو

رنگ فوری خودرو یکی دیگر از رنگ های مناسب برای رنگ کاری ام دی اف و پی وی سی می‌باشد. در زمان استفاده از رنگ فوری خودرو پس از بتونه کاری و سیلر یا بتونه فوری به مرحله رنگ کاری می‌رسیم. برای براق شدن سطح کار می‌توان در همان ابتدا کیلر را به رنگ فوری خودرو اضافه نمود که پس از اتمام رنگ کاری با یک پولیش سطح کار صیقلی می‌شود. 

رنگ آکریلیک

برای رنگ آمیزی با آکریلیک نیازی نیست از سیلر استفاده شود و یک دور سطح کار بتونه خورده که با سریش و بتونه منافذش پر شده است را با رنگ آکریلیک رنگ امیزی کنید با سنباده صاف کنید سپس یک الی دو مرحله دیگر رنگ آکریلیک بر سطح کار بپاشید. در نهایت می توانید با کیلر یا پلی استر سطح کار را براق نمایید.

رنگ روغنی

در مورد رنگ روغنی پس از آغشته نمودن سطح کار به سریش و گل بتونه باید بتونه فوری را یک دور بر سطح کار بزنید. پس از سنباده کاری بتونه نوبت رنگ روغنی است و از آنجا که رنگ های روغنی دیر خشک می‌شوند نیاز نیست با ضخامت زیادی بر سطح کار پاشیده شوند. در انتها لازم است که تاکید کنیم به همان مقدار که سطح نهایی رنگ مهم است سطوح زیرین از جمله بتونه کاری، سیلر و تمام مراحل صاف و یک دست شدن ام دی اف از اهمیت بالایی برخوردار است و باید با صبر و شکیبایی و طی کردن مراحل به ترتیب ذکر شد کار رنگ آمیزی ام دی اف را انجام دهید.

0
۲۲ شهریور, ۱۳۹۹

فرز مینیاتوری چیست؟

در صنعت چوب، جواهرسازی، رزین و اپوکسی و هنرهای متعددی از ابزار آلات مختلفی استفاده می‌شود که در این بین فرز مینیاتوری یک نمونه از آن‌ها می‌باشد. در کارگاه‌ها برای تولید، ساخت، فرم دهی و پولیش بهترین گزینه فرز مینیاتوری است که از لحاظ وزن و قابل حمل بودن و مورد مناسبی است. در ادامه این مقاله قصد داریم در ابتدا یک توضیح کلی در رابطه با کاربرد فرز مینیاتوری ارائه دهیم سپس به اجزای فرز و نکات مهم جهت خرید آن اشاره نماییم.

کاربرد فرز مینیاتوری برقی

همان طور که در بخش بالا ذکر کردیم فرز مینیاتوری برقی وزن پایینی دارد و به راحتی جا به جا می‌شود؛ که این ویژگی باعث شده است در کارگاه های کوچک خانگی از فرز مینیاتوری استفاده کنند. از فرز مینیاتوری برقی برای سوراخ کاری ریز، برش کاری، فرم دهی، پولیش و ایجاد طرح های خاصی که دارای ریزکاری هستند استفاده نمود. معمولا فرز مینیاتوری دارای چند سری مختلف است و به صورت یک پک به فروش می رسد شاید بارها از خود سوال کرده باشید سری های مختلف فرز مینیاتوری چه کاربردی دارند که در ادامه این مقاله به معرفی و تشریح کاربرد آن‌ها خواهیم پرداخت.

فرز مینیاتوری برقی

کاربرد سری های فرز مینیاتوری

همان طور که گفتیم فرز مینیاتوری دارای سری های مختلف است و هر سری بدون شک وظیفه انجام یک عملیات خاص را بر عهده دارد. این محصول جذاب در ماکت سازی، دندان سازی، حکاکی، طلاسازی و تولید زیور آلات، مجسمه سازی و تولید محصولات هنری ظریف به کار می رود. سری های مختلفی که در پک فرز مینیاتوری موجود است شامل سنباده، پولیش، فرز فرم، تیغ برش، فرز اره ای و ... می‌باشد که همان طور که مشخص است از هر کدام برای انجام یک عمل خاص استفاده می‌شود. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که فرز مینیاتوری با فرز انگشتی چه تفاوتی دارند، فرز انگشتی و فرز مینیاتوری از لحاظ عملکرد و وظایف تفاوتی ندارند فقط از لحاظ ابعاد و سایز فرز مینیاتوری مدل کوچکتر فرز انگشتی محسوب می‌شود و برای کارهای ظریف تر مناسب می‌باشد. برای کار بر روی چوب و امور هنری از قبیل تولید زیور آلات چوبی، جواهر سازی، ساخت مجسمه های ظریف چوبی فرز مینیاتوری مورد بسیار مناسبی است اما اگر در ابعاد بزرگتر فعالیت می کنید بهتر است از فرز انگشتی استفاده نمایید. 

فرز مینیاتوری

نکات مهم خرید فرز مینیاتوری

برای خرید فرز مینیاتوری به ابزارها و سری هایی که در پک آن موجود است توجه کنید که کاربردی و مناسب شغل شما باشند. علاوه بر این وزن ابزار بسیار مهم است زیرا از فرز مینیاتوری به عنوان یک ابزار قابل حمل یاد می کنند. یکی دیگر از موارد مهم در خرید فرز مینیاتوری شیلنگ خرطومی آن است، شیلنگ خرطومی یک رابط است و باید اندازه آن و تاب نداشتنش را در نظر بگیرید تا در زمان کار برای شما مشکلی به وجود نیاورد. یک مورد مهم دیگر که باید در هنگام خرید فرز مینیاتوری در نظر بگیرید این است که فرز شما لرزش کمی داشته باشد که در هنگام کار دچار خطا نشوید، همچنین دارای سیستم گردش هوا باشد تا در زمان کمتری دمای دستگاه و بدنه آن بالا برود. از لحاظ کارکرد و مسائل فنی باید دقت کنید که کولت فرز مینیاتوری مناسب مته با چه قطری است و اگر نیاز دارید مته های مختلف با قطرهای متفاوت بر روی دستگاه نصب کنید باید از کولت یدکی استفاده شود. لازم است که یادآوری کنیم فرز مینیاتوری را از لحاظ دور، سرعت، توان و مواردی از این قبیل نیز بررسی نمایید و از دیمر دار بودن و قابیلت تنظیم سرعت دستگاه مطمئن شوید. شما باید در هنگام خرید فرز مینیاتوری به این مورد دقت کنید که برای چه عملیاتی از این ابزار می‌خواهید استفاده کنید، برای مثال توان بالای فرز مینیاتوری در حجم تراشی و مجسمه سازی مهم است زیرا در این موارد باربرداری سنگین است و باید توان دستگاه مناسب این حجم از باربرداری باشد.

قیمت فرز مینیاتوری

فرز مینیاتوری در مدل و برندهای مختلف تولید و عرضه می‌شود که از لحاظ قیمت با یکدیگر متفاوت هستند، در صورت تمایل به خرید فرز مینیاتوری به تگ قیمت محصول مراجعه کنید و در صورت نیازمند استعلام تلفنی بودن با چوبینر تماس برقرار نمایید.

0
۲۰ شهریور, ۱۳۹۹

معرفی مدل های مختلف کابینت آشپزخانه

در مقالات گذشته در رابطه با تاریخچه کابینت سازی مطالبی ذکر نمودیم اما از آن‌جا که کابینت یکی از مهم‌ترین بخش های منازل محسوب می‌شود قصد داریم به مدل‌های مختلف کابینت سازی اشاره نماییم. کابینت علاوه بر موثر بودن در زیباتر شدن دکوراسیون داخلی از لحاظ فضای کافی، دوام و کیفیت بدنه نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد. کابینت آشپزخانه با توجه به گذر زمان در طرح‌های مختلف وارد بازار شده است که هر شخص متناسب با سلیقه، چیدمان, فضای منزل و سبک معماری داخلی منزل طرح مناسب را انتخاب می‌کند.

سبک های مختلف کابینت

کابینت آشپزخانه همان طور که گفتیم با توجه به شرایط و فضای مورد نظر در مدل و سبک های مختلف تولید می‌شود و این تنوع باعث شده است که انتخاب راحت‌تر باشد. کابینت آشپزخانه در جنس و سبک های متعددی تولید می شود که در این مقاله قصد داریم به معرفی سه سبک مختلف کابینت بپردازیم:

 • کابینت کلاسیک
 • کابینت نئو کلاسیک
 • کابینت مدرن

کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک یکی از قدیمی‌ترین سبک های کابینت سازی است که در ساخت آن از چوب استفاده می‌شود. کابینت کلاسیک ساخته شده از چوب به شکلی طراحی شده است که فضای گرم و صمیمی به وجود می‌آورد و دارای سر ستون و حکاکی های شلوغ هستند همچنین در طراحی کابینت کلاسیک از سبک قرینگی بسیار استفاده می‌شود. علاوه بر چوب بودن بدنه و کنده کاری های روی آن می‌توان به این مورد اشاره کرد که دستگیره کابینت کلاسیک دارای نقش و نگار و طرح های شلوغ می‌باشد و یراق آلات به کار رفته در این سبک کابینت به رنگ مسی، برنزی و پتینه شده می‌باشند. کابینت کلاسیک با توجه به این که تمام چوب است در مقابل آب و حرارات دچار فرسودگی و آسیب می‌شود و به همین دلیل باید در مراقبت از آن کوشا باشید. در میان مدل های مختلف کابینت کلاسیک از لحاظ رنگ می‌توان به کابینت کلاسیک قهوه ای و کابینت کلاسیک سفید اشاره نمود، اما یک زیر مجموعه پرطرفدار از کابینت کلاسیک وجود دارد که به کابینت کلاسیک رومی معروف است. کابینت کلاسیک رومی یک طرح بسیار لوکس است که در ساخت آن از بناهای رومی الهام می‌گیرند و معمولا از ترکیب سنگ گرانیت و شیشه بسیار استفاده می‌شود. همچنین یراق آلات به کار رفته در کابینت کلاسیک رومی بیشتر به رنگ طلایی و نقره‌ای هستند که دارای نقش های برجسته و شلوغ می‌باشند.

کابینت کلاسیک

کابینت نئو کلاسیک

کابینت نئو کلاسیک ترکیبی از کابینت کلاسیک و مدرن می‌باشد که نه به شدت کابینت کلاسیک دارای طرح و نقش و حکاکی می‌باشد نه به اندازه کابینت مدرن ساده و بدون نقش و نگار است. کابینت نئو کلاسیک یک مورد مناسب برای افرادی است که به دو سبک کلاسیک و مدرن علاقه دارند. در ساخت کابینت نئو کلاسیک می‌توان یا از متریال چوبی یا از صفحات با روکش چوب استفاده نمود که این مورد به قیمت و سلیقه مشتری بستگی دارد. لازم به ذکر است که برای انتخاب دستگیره و سایر یراق آلات کابینت نئو کلاسیک محدودیتی وجود ندارد و می‌توان با توجه به سلیقه شخصی از دستگیره کابینت مدرن یا دستگیره های کلاسیک و سایر یراق آلات این دو گروه استفاده نمود.

کابینت نئوکلاسیک

کابینت مدرن

به ساده‌ترین شکل اگر بخواهیم توضیح دهیم کابینت مدرن نقطه مقابل کابینت کلاسیک است. بر خلاف کابینت کلاسیک که از حکاکی، طرح های برجسته و سرستون در تولیدشان استفاده می‌شود کابینت مدرن بدون هیچ نقش و نگاری تولید می‌شود و بر روی درب ها و قرنیزهایش حکاکی و طرح های شلوغ ندارد. همچنین برای تولید کابینت مدرن می‌توان از متریال MDF، هایگلاس، PVC، فلز و حتی چوب استفاده نمود. از ویژگی های مثبت کابینت مدرن جادار بودن آن‌ها است که علاوه بر این مورد می‎‌توان به امتداد تا سقف و ارتفاع زیاد، کشوهای بزرگ و بهینه بودن آن‌ها اشاره نمود. کابینت مدرن از لحاظ تمیزکاری و قیمت نیز نسبت به کلاسیک ها وقت و هزینه کم‌تری را به خود اختصاص می‌دهد. یکی از مهم‌ترین نکات در رابطه با تولید کابینت مدرن یراق آلات به کار رفته در آن‌ها است که در این مدل از دستگیره های ساده، جک و ریل های جدید آرام بند و... استفاده می‌کنند؛ حتی در مواردی کابینت مدرن بدون دستگیره یا با دستگیره مخفی تولید می‌شود که نمای بسیار زیبایی به آشپزخانه می‌بخشد.

کابینت مدرن

چگونه مدل کابینت آشپزخانه را انتخاب کنیم؟

اولین نکته در هنگام انتخاب کابینت اندازه آشپزخانه است زیرا رنگ کابینت نقش مهمی در بزرگ و کوچک نشان دادن فضا دارد، اگر آشپزخانه کوچکی دارید سعی کنید از رنگ های روشن استفاده نمایید؛ آشپزخانه های بزرگ محدودیت انتخاب رنگ ندارند و به راحتی می‌توانید از ترکیب رنگ های تیره و روشن و... استفاده کنید. مورد دوم که در انتخاب مدل و سبک کابینت موثر است سبک دکوراسیون منزل شما است، اگر در فضای منزلتان و معماری آن از سبک کلاسیک، رومی و سلطنتی استفاده نموده‌اید پس بهتر است سبک کلاسیک را انتخاب کنید اما اگر معماری داخلی منزلتان مدرن می‌باشد بدون شک برای همخوانی بیشتر باید از کابینت سبک مدرن استفاده کنید. در انتها لازم است متذکر شویم که برای آشپزخانه کوچک بین دو سبک مدرن و کلاسیک بهتر است سبک مدرن را انتخاب کنید که فضا را بزرگتر نشان دهد. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید باشد و با ارائه نظرات خود ما را در پیشرفت بیشتر یاری دهید.

0
۱۵ شهریور, ۱۳۹۹

هنر سوخته کاری بر روی چوب

هنر در ایران عزیز ما بسیار پرطرفدار است به خصوص زمانی که هنر با چوب ترکیب شود که آمیخته ای از ذوق و خلاقیت و طبیعت است. هنرهای مختلفی همچون گره چینی، منبت کاری، معرق کاری و ساخت ظروف و زیور آلات چوبی در کشور ما و سایر نقاط جهان رایج هستند اما یکی از پرطرفدارترین هنرها سوخته کاری بر روی چوب است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم. هنر سوخته کاری که به سوخته نگاری و سوخت نگاری نیز معروف است جزء هنرهای سنتی ایران محسوب می‌شود که در سال‌های اخیر بین جوانان و نوجوانان طرفدارهایی پیدا کرده است. 


سوخته کاری چیست؟

سوخته کاری که به پیروگرافی نیز خوانده می‌شود ابتدا در یونان باستان ابداع شد و جالب است بدانید پیروگرافی به معنی نوشتن با آتش است؛ به طور کلی سوخته کاری انتقال اشکال با کمک حرارت می‌باشد که در زمان های بسیار کهن با روش داغ گذاری اشکالی بر روی چوب ایجاد می‌شد و با گذر زمان و استفاده از مهرهای فلزی رونق بیشتری یافت به حدی که امروزه برای این امر از هویه برقی استفاده می‌گردد. یک نکته جالب که گفتنش خالی از لطف نیست استفاده از روش های خلاقانه برای سوخته کاری می‌باشد، برای مثال استفاده از شن داغ و انتقال آن با کمک قاشق بر سطح کار یا استفاده از فندک روش های ابداعی انجام سوخته کاری هستند که برای سایه گذاری روش های جالبی هستند. سوخته کاری ترکیب رنگ‌هایی همچون قهوه ای، طلایی و... را به کار می‌برد و از نکات جالب این هنر ترکیب شدن آن با سایر هنرهایی همچون معرق کاری، منبت کاری، مجسمه سازی و ... می‌باشد.

تاریخچه سوخت نگاری در ایران

همان طور که در بخش قبل گفتیم سوخت نگاری در یونان باستان رواج یافته و به سراسر دنیا منتقل گردیده است، آثاری از سوخت نگاری در ایران توسط باستان شناسان کشف شده است که قدمت آن ها به هزاره پنجم پیش از میلاد برمی‌گردد. در ایران دوره صفویه سوخت نگاری به اوج خود رسید و هنرمندان ایرانی آثار زیبایی خلق نمودند که متاسفانه در دوره های دیگر فعالیت در حیطه هنر سوخت نگاری نادیده گرفته شد. با گذر زمان و وارد شدن ابزار آلاتی همچون هویه های برقی خوشبختانه هنرمندان ایرانی دوباره جان تازه ای به سوخته کاری بخشیدن و تا امروز آثار زیبایی خلق شده است. در ادامه این مقاله قصد داریم ابزار مورد نیاز سوخته کاری را معرفی نماییم.

برای سوخته کاری به چه ابزاری نیاز داریم؟

سوخته کاری همان طور که ذکر شد برای ایجاد طرح و نقش روی سطوح سلولزی همچون چرم، چوب و... بهترین روش است. مهم‌ترین ابزار در هنر سوخته کاری هویه می‌باشد که در مدل های مختلف با تعداد متفاوت نازل، چاقو و سری تولید می‌گردد. هویه سوخته کاری با قدرت‌های متفاوتی تولید می‌شود و روش کار آن به این صورت است که یا حرارت از طریق المنت انتقال می‌یابد یا این که به واسطه عبور جریان برق از سیم منتقل می‌شود. علاوه بر هویه که نقش اصلی ایجاد طرح و اشکال بر سطح چوب، چرم، مقوا و ... را دارد به سنباده نیز نیاز دارید. ورق سنباده در شماره های مختلف تولید می‌گردد که هر چه عدد آن بالاتر باشد سنباده نرم تر است، بدون شک سطح چوب به دلیلی برش هایی که خورده است دچار زبری و ناهمواری می‌شود و برای این مشکل باید سطح کار را با کمک سنباده پرداخت نمود تا یک سطح صاف و صیقلی ایجاد نمایید برای سنباده زنی هم می‌توانید از ابزارهای دستی همچون سنباده گیر پلاستیکی استفاده نمایید یا این که سنباده زن برقی به کار ببرید. اما یکی از مراحل مهم در سوخته کاری انتقال طرح بر روی چوب می‌باشد، برای انتقال طرح مرسوم ترین روش کاغذ کاربنی است که برای سوخته نگاری چوب بهتر است از کاغذ کاربنی زرد استفاده کنید که ردی از رنگ بر روی چوب باقی نماند و در صورت نیاز از کاغذ کاربن مشکی استفاده کنید اما قبل از استفاده با دستمال جوهر روی کاغذ را جمع نمایید تا بر روی چوب پخش نشود. در انتخاب چوب برای این هنر زیبا دقت نمایید زیرا هر چه رنگ چوب روشن تر باشد تیرگی خطوط و نقش و نگارها بیش تر نمایان می‌شوند برای مثال افرا، نارنج و سپیدار موارد مناسبی برای سوخته کاری محسوب می‌شوند علاوه بر این توجه داشته باشید که چوب هایی همچون کاج که دارای رگه های تیره تر و ضخیم تر از بافت اصلی هستند موارد مناسبی برای سوخته کاری نمی‌باشند زیرا علاوه بر دشوار بودن انتقال حرارت، رنگ بخش رگه دار با سطح اصلی متفاوت است. 

هویه سوخته کاری

کاربرد سوخته نگاری

با توجه به زیبایی هنر سوخته نگاری می‌توان از آن در ساخت ساز، لوازم دکوری، ظروف و مجسمه های تزیینی استفاده نمود. امروزه استفاده از لوازم دکوری و ظروف چوبی بسیار رایج گردیده است و هنرمندان با ترکیب هنرهای مختلف ایده های خود را پیاده می‌نمایند. برای مثال تولید سینی سرو، بشقاب، گلدان و ... برای پذیرایی یا به عنوان لوازم تزیینی طرفداران زیادی دارد که اتفافا در تولید این ظروف از یراق آلات آنتیک استفاده می‌شود که چوبینر در مدل های مختلف با رنگ بندی های متفاوت عرضه می‌کند. یک مورد دیگر ساخت زیورآلات تزیینی چوبی و رزین است که اگر با هنر سوخته نگاری تریکب شوند فوق العاده زیبا و جذاب می‌گردند در ادامه تصاویری از هنر سوخته نگاری ترکیب شده با سایر هنرها به نمایش می‌گذاریم. لازم به ذکر است که برای آموزش سوخته نگاری می‌توانید به آموزشگاه های فنی و حرفه ای و خصوصی مراجعه نمایید و حتی به طور خصوصی این دوره را بگذرانید، علاوه بر این با گذراندن دوره های آنلاین و فیلم های آموزشی نیز با هنر سوخته نگاری می‌توانید آشنا گردید. مورد مهم دیگر تهیه طرح مناسب سوخته نگاری است، با یک جستجوی ساده در فضای مجازی می‌توانید طرح های زیبای سوخته نگاری را تهیه کنید و یا این که کتاب طرح های سوخته نگاری را تهیه نمایید. 

سوخته نگاری بر روی ظروف و ساز


0
۱۲ شهریور, ۱۳۹۹

منبت کاری را چگونه یاد بگیریم؟

اگر علاقه مند به لوازم هنری و دکوری باشید بدون شک صفحات مرتبط با منبت کاری، معرق کاری، ساخت احجام و سایر هنرهای چوبی را در اینستاگرام فالو کرده اید و زمانی که وارد این شبکه مجازی می شوید عکس های زیبایی در این حیطه مشاهده می کنید. حتما بارها با خودتون فکر کرده اید که چرا من منبت کاری، معرق کاری، ساخت مجسمه های چوبی و مابقی هنرهای مرتبط با چوب را انجام نمی دهم و فکر کنید برای آموختن این هنر لوازم متعدد و آموزش های بسیاری لازم دارید. پس اگر از فعالان هنر منبت کاری هستید یا به تازگی قصد گذراندن این دوره را دارید با ما همراه باشید که در این مقاله قصد داریم مطالبی مرتبط با منبت کاری که یکی از هنرهای پرطرفدار و ظریف از صنعت چوب می باشد را در اختیار شما قرار دهیم.

منبت کاری

منبت کاری چیست؟

به ساده ترین شکل اگر بخواهیم توضیح بدهیم منبت کاری کنده کاری و حکاکی بر سطح چوب است که در نهایت طرح و شکل های زیبا با نقش‌های برجسته بر روی قطعه کار ایجاد می‌شود. در آموزشگاه های خصوصی و دوره های فنی و حرفه ای کلاس های آموزش منبت کاری برگزار می‌گردد و اگر تمایل داشته باشید می‌توانید برای آموزش بهتر دوره های خصوصی را نزد اساتید این هنر طی کنید. علاوه بر دوره های حضوری به راحتی با سرچ در گوگل می‌توانید با کمک ویدئوهای آموزشی هنر منبت کاری را با کمترین هزینه بیاموزید. خوشبختانه برای شروع منبت کاری و خلق آثار زیبا نیاز به سرمایه بالایی ندارید و با ابزارهای دستی ساده و ذوق و خلاقیت می توانید آثار زیبایی را خلق نمایید.

لوازم منبت کاری

منبت کاری نیز مانند مشاغل و هنرهای دیگر به ابزار و لوازم مخصوص به خود نیاز دارد. محیط مناسب برای منبت کاری نیاز به فضایی دارد که میز کارتان و تعدادی ابزار دستی در آن جای داده شوند و شما کارتان را شروع نمایید. اما برای منبت کاری به چه لوازم دستی نیاز داریم:

 • مغار
 • چکش
 • گیره
 • میز کار
 • لوازم تیزکاری مغار
 • طرح منبت کاری

مغار

مغار اصلی ترین و مهم ترین ابزار منبت کاری می‌باشد که برای کنده کاری و تراشیدن چوب به کار می‌رود. مغار از یک دسته و یک تیغه تشکیل شده است که در چند گروه کلی تولید می شود و متناسب با نوع کار و طرحی که قرار است پیاده کند شکل تیغه ها متفاوت هستند. پنج گروه اصلی مغار وجود دارد که به شرح زیر می‌باشند:

 • مغار خراطی: مغار خراطی از دستگیره بلندتر و تیغه‌های ضخیم تر تولید شده است و مخصوص ایجاد طرح و نقش و فرم دادن قطعه کار با دستگاه خراطی می‌باشد.
 • مغار چکشی: مغار چکشی از مغار خراطی کوچک‌تر ولی از سایر مغارها بزرگ‌تر می‌باشد و همان ‌طور که از نامش مشخص است برای استفاده از آن هنگام کنده کاری و حکاکی بر سطح چوب از چکش استفاد می‌شود. دسته مغار چکشی معمولا به صورتی تهیه می‌شود که مناسب چکش خواری است.
 • مغار انگشتی: مغار انگشتی به مغار قلمی نیز خوانده می‌شود که یکی از ظریف‌ترین مغارها محسوب می‌شود. مغار انگشتی برای امور ظریف و ایجاد اشکال و طرح های ریز قابل استفاده است، همچنین برای استفاده از مغار انگشتی حرکت مفاصل انگشت اصلی‌ترین نقش را بر عهده دارند. 
 • مغار مشتی: دسته مغار مشتی به شکلی طراحی شده است که هنگام تراشیدن و باربرداری از سطح چوب به راحتی درون مشت و کف دست قرار می‌گیرد و برای باربرداری نیرو از سمت مفصل مچ بر مغار وارد می‌گردد.
 • مغار آرنجی: مغار آرنجی نیز یک نمونه دیگر از مغارهای مورد نیاز منبت کاری است که برای حرکت دادن آن و اجرای عملیات باربرداری از سطح چوب از نیرو و انرژی مفاصل آرنج استفاده می شود و قدرت باربرداری بالایی دارند.

مغار منبت کاری

علاوه بر تقسیم بندی بالا مغارها از لحاظ شکل دهنه نیز به گروه های مختلفی به شرح زیر تقسیم می گردند:

 • مغار تخت: مغار تخت به آن دسته از مغارها اشاره دارد که فرم کلی تیغه تخت می‌باشد و به صورت تخت ناخنی، تخت گوشه دار و... تولید می‌گردند. مغار تخت مورد مناسبی برای باربرداری از زمینه کار است و برای ایجاد خطوط صاف و تمییز کردن گوشه ها نیز استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که مغار تخت در سایزهای مختلف تولید می‌گردد که هر اندازه برای نقاط متفاوتی به کار می‌رود. 
 • مغار شفره: یک مدل دیگر از مغارها بر اساس شکل تیغه مغار شفره است که برای ایجاد خطوط در عرض های مختلف به کار می‌رود. مغار شفره به شکل حرف V تولید می‌شود و به سه دسته شفره باز، شفره جمع و شفره 45 درجه تقسیم می شود. از لحاظ جهت نفوذ نیش نیز مغار شفره به سه گروه نیش پیش، نیش پس و عمود نیش تقسیم می‌گردد.
 • مغار گلویی: مغار گلویی برای ایجاد قوس با شعاع مختلف استفاده می‌شود و به سه گروه تمام گلویی، گلویی نیم باز و گلویی باز تقسیم می‌شود. 
 • مغار چاقویی: مغار چاقویی که به چاقوی منبت کاری معروف است از تنوع بالایی برخوردار است و در مدل های ممختلفی از قبیل خنجری، ناخنی، داسی و.... تولید می‌گردد که برای فرم دادن و تراشیدن چوب استفاده می‌شوند.

چاقوی منبت کاری

چکش

همان طور که در ابتدای متن ذکر شد برای منبت کاری از مدل های مختلف مغار استفاده می‌شود که بعضی مدل ها برای باربرداری به ضربات چکش و کوبه نیاز دارند تا نیروی لازم بر روی آن‌ها پیاده گردد. چکش منبت کاری معمولا دارای کلگی پلاستیکی است اما در مواردی به صورت کوبه چوبی نیز تولید می‌شود و در ساخت کوبه از چوب های با تراکم بالا استفاده می‌کنند.

چکش منبت کاری

گیره

 گیره و پیچ دستی ابزار آلات مهمی در صنعت نجاری هستند و در کارگاه‌های مختلف استفاده می‌شوند. منبت کاری نیز برای بالا بردن سرعت و دقت کار گیره و پیچ دستی های مختلف همچون گیره تفنگی، گیره F شکل و پیچ دستی را به کار می‌رود. از مزایای استفاده از گیره در منبت کاری می توان به بالا بردن تمرکز و پیشگیری از خطا اشاره نمود.

میز کار

میز کار یکی دیگر از بخش های مهم کارگاه منبت کاری شما محسوب می‌شود. برای تهیه میزکار ابعاد آن را متناسب با فضا و محیط کارتان در نظر بگیرید و دقت نمایید که ارتفاع مناسبی داشته باشد تا به اعضای بدن شما در هنگام کار آسیبی وارد نشود؛ تعیین ارتفاع مناسب میز کار منبت کاری بسیار ساده می‌باشد و کافی است هنگامی که سر پا ایستاده اید دست مشت شده خود را زیر چانه قرار دهید و انتهای ساعد دستتان را به عنوان ارتفاع میز کار در نظر بگبرید.

لوازم تیزکاری مغار

مغار از یک تیغه فلزی تشکیل شده است دهانه آن باید از قدرت کافی برای باربرداری و تراشیدن چوب برخوردار باشد. مورد مهمی که با گذر زمان به وجود می‌آید کند شدن تیغه و کارگیر است و حتی در مواردی سازندگان مغار در همان ابتدا نیز مغار را به اندازه برش چوب تیز نمی‌کنند و باید خود مصرف کننده عملیات تیزکاری را انجام دهد. تیزکاری مغار با استفاده از سنگ نفت و دستگاه سنگ سنباده انجام می‌شود.

طرح منبت کاری

برای انجام منبت کاری باید از قبل طرح و الگوی مورد نظرتان را پیدا کنید و با کمک کاغذ الگو بر روی چوب پیاده کنید. کاغذ الگو در تمامی نوشت افزار ها با قیمت مناسب به فروش می رسد و بهترین روش انتقال طرح بر روی چوب است. برای تهیه طرح منبت کاری می‌توانید از مجله و کتاب های موجود در بازار استفاده نمایید یا با یک جستجوی ساده در اینترنت طرح منبت کاری های متنوعی تهیه کنید.

خرید لوازم منبت کاری

چوبینر عرضه کننده یراق آلات، ابزار آلات و ماشین آلات صنایع چوب می‌باشد؛ لوازم منبت کاری در مدل های مختلف با قیمت های متفاوت در فروشگاه اینترنتی چوبینر به فروش می‌رسد و با توجه به تنوع بالایی که دارند برای خرید هر محصول و مطلع شدن از قیمت لوازم منبت کاری همچون کوبه، مغار و ... به تگ قیمت محصولات مراجعه نمایید، در صورت نا‌مشخص بودن قیمت و نیازمند استعلام تلفنی بودن با چوبینر تماس برقرار نمایید.

0
۰۴ شهریور, ۱۳۹۹

برای معرق کاری به چه ابزارهایی نیاز داریم؟

چوب یکی از مواد طبیعی و اولیه است که برای تولید محصولات مختلف از قبیل لوازم منزل، لوازم اداری، لوازم دکوری، درب و پنجره، کلبه و هنرهای چوبی به کار می‌رود. برای استفاده از چوب متناسب با تولید محصولات مختلف باید از ابزار  آلات و ماشین آلات گوناگون استفاده نمود. یکی از زیر مجموعه های کار با چوب، هنر معرق کاری می‌باشد که در ایران از دیرباز جزء پرطرفدارترین هنرها محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر افراد زیادی تمایل بالایی به هنر معرق کاری نشان داده اند؛ اگر در این هنر فعال هستید یا این که قصد ورود به این دنیای لذت بخش را دارید حتما بارها با خود این سوالات را مرور کرده اید. معرق کاری چیست؟ برای یک کارگاه کوچک خانگی معرق کاری به چه ابزاری نیاز داریم؟ آیا در منزل می توان معرق کاری را انجام داد؟ از کجا باید معرق کاری را یاد بگیریم؟پس اگر برای شما هم این سوالات پیش آمده و هنر معرق کاری برایتان جذاب است در این مقاله با ما همراه باشید تا با همدیگر به دنیای معرق کاری و ابزار آلات مورد نیاز این هنر محبوب سفری جذاب داشته باشیم.

معرق کاری

معرق کاری چیست؟

معرق یک واژه عربی است و در لغت به معنای وصله و رگه است اما در اصطلاح یعنی با قرار دادن جزئیات و قطعات ریز به یک کل و شکل بزرگ می رسیم. پس نتیجه می گیریم معرق کاری یعنی قطعات ریز را در کنار هم قرار می‌دهیم تا به یک نتیجه و تصویر بزرگ تر دست یابیم. معرق کاری نیز مانند سایر کارها نیاز به آموزش دارد و باید دوره های آموزشی آن راسپری کنید سپس بعد از کسب تجربه و تلاش های فراوان به نتیجه دلخواهتان که کاری ظریف و زیبا می‌باشد، دست یابید. برای کسب آموزش در زمینه هنر معرق کاری کلاس های مختلفی در فضای مجازی و اموزشگاه های دولتی و خصوصی برگزار می‌شود که می توانید با کمک آن ها اولین قدم را در مسیر حرفه ای شدن در این هنر بردارید؛ که با کسب تجربه و تلاش به بهترین نتایج دست خواهید یافت. همان‌طور که در بخش قبل ذکر کردیم کار با چوب به اقتضای محصولی که تولید می شود ابزار و ماشین آلات خود را می طلبد و اما ابزرا آلات مورد نیاز معرق کاری به شرح زیر می‌باشند:

 • کمان اره
 • تیغ اره مویی
 • چوب
 • میز کار و تخته پیشکار
 • گیره معرق کاری
 • مشتی
 • کمان جمع کن
 • چسب

ملزومات معرق کاری

کمان اره

کمان اره مویی یکی از ابزارهای اصلی و ضروری معرق کاری می‌باشد. در مقالات دیگر چوبینر به انتخاب ابزار برشی با کیفیت بسیار تاکید کرده ایم، زیرا با یک کمان اره مناسب شما به برش های با کیفیتی دست می یابید که نتیجه آن ظرافت و زیبایی کار نهایی شما است. کمان اره به دو شکل تسمه ای و لوله ای تولید می‌شود و جنس دستگیره آن چوبی یا فلزی است. هنگام انتخاب کمان اره، به شکل و جنس دستگیره، کیفیت پیچ های خروسکی و بدنه کمان دقت کنید که در کوتاه ترین زمان پیچ های خروسکی هرز نشوند.

تیغ اره مویی

مورد بعدی که در معرق کاری جزء موارد اصلی است، تیغ اره مویی می‌باشد.  تیغ اره مویی در چند مدل مختلف به شرح آهن بر، پا ملخی و اسپیرال تولید می‌شود که در بعضی مدل ها پین دار و در مدل های دیگر بدون پین هستند. تیغ اره مویی بسیار ظریف و شکننده است و در هنگام نصب آن باید دقت کامل را اعمال نمایید تا به خوبی بر روی کمان اره نصب گردد. مورد مهم در رابطه با تیغ اره مویی ضخامت آن است که با اندازه های 01، 02، 03 و ... مشخص می گردد که متناسب با جنس چوب و نیاز انتخاب می‌شود. 

چوب

چوب مناسب معرق کاری را از لحاظ رنگ و جنس باید بررسی نمایید. می توانید از رنگ های مختلف استفاده نمایید تا کارهای جذاب‌تری را خلق نمایید به طور کلی برای معرق کاری می‌توان از چوب سه لا، پلای وود و تخته های چند لا استفاده نمود؛ اما چوب های طبیعی همچون چوب بلوط، چوب گردو، ممرز، توت، چنار و... نیز برای هنر معرق کاری موارد مناسبی هستند. 

میز کار و تخته پیشکار 

میز کار و تخته پیشکار نیز برای انجام بهتر معرق کاری و بالا بردن سرعت مهم هستند. میز کار را متناسب با زاویه حرکت و قرار گرفتن دست هایتان انتخاب نمایید. علاوه بر میز کار برای تمرکز بیشتر می‌توانید از تخته پیشکار استفاده نمایید. تخته پیشکار را در اندازه های مختلف تولید می‌کنند و به شکلی طراحی شده است که با کمک گیره معرق کاری بر روی میز کار نصب می‌شود و تمرکز هنرمند هنگام برش بالا می‌رود در واقع تخته پیشکار برای هنرمند یک تکیه گاه است و فضای حرکت تیغ اره مویی را مشخص می‌کند.

گیره معرق کاری

گیره معرق کاری نیز مانند سایر گیره ها و کلمپ های مورد استفاده در نجاری نقش محکم کردن و ثابت نگه داشتن را بر عهده دارد و از دو فک ثابت و یک پیچ لغزان برای تنظیم دهانه و کارگیر تشکیل شده است. با کمک گیره معرق کاری می‌توان تخته پیشکار را به میز کار وصل نمود. 

مشتی

مشتی که گاهی به آچار مشتی نیز معروف است ابزار مناسب جهت باز و بسته کردن پیچ خروسکی کمان اره می‌باشد. مشتی در نوع فلزی و پلاستیکی تولید می‌شود و با کمک ان ها به میزان مورد نیاز بدون آسیب رساندن به کمان اره می‌توان پیچ ها را باز و بسته نمود.

کمان جمع کن

کمان جمع کن که به کمان گیر نیز مشهور است جزء ابزارهای کمکی در کارگاه معرق کاری محسوب می شود. از آنجا که تیغ اره مویی بسیار ظریف و شکننده است و علاوه بر این کمان اره جنس محکم فلزی دارد و جمع کردن آن هنگام نصب تیغ اره مویی سخت می‌باشد، هنگام نصب تیغ اره مویی بر روی کمان اره باید از کمان گیر استفاده نمود. کمان گیر از دو طرف همانند تصویر موجود کمان را محکم نگه می‌دارد تا دهانه کمان متناسب با اندازه تیغ اره مویی باشد و تیغ اره به راحتی و بدون آسیب دیدن نصب گردد.

علاوه بر موارد ذکر شده در معرق کاری به سنباده، چسب، چکش، میخ، دریل دستی فشاری و در مواردی که کار را گسترش دهید پمپ باد، ابزارهای رنگ پاشی، انبر و.... نیازتان می‌باشد. در ابتدا و شروع کار حتی در یک فضای کوچک از منزلتان می‌توانید کار معرق کاری را شروع نمایید و هزینه خرید ابزارهای اولیه نیز مبلغ بالایی نمی‌شود.

قیمت ملزومات معرق کاری

چوبینر عرضه کننده سایر یراق آلات، ابزار آلات و ماشین آلات صنعت چوب می‌باشد؛ ملزومات معرق کاری نیز از تنوع بالایی برخوردار هستند برای اطلاع از قیمت لوازم معرق کاری می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت ملزومات معرق کاری با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

0
۲۷ مرداد, ۱۳۹۹

معرفی انواع قفل

امنیت از دیرباز تا به امروز برای همه انسان ها در اولویت بوده است. یکی از راه های افزایش امنیت استفاده از یراق آلاتی همچون قفل و کلید و دستگیره های مناسب است. علاوه بر درب اصلی ساختمان و درب ورودی سالن؛ لوازم منزل همچون کمد، بوفه، گاو صندوق و ... به قفل و کلیدهای مناسب نیاز دارند. در این مقاله قصد داریم انواع قفل مورد نیاز جهت بالا بردن امنیت منزل و محیط کارتان را به شما معرفی کنیم.

قفل 

شاید لحظه اول که کلمه قفل را می‌شنوید به یاد قفل های کتابی و قدیمی بیفتید اما باید ذکر کنیم که قفل انواع متنوعی دارد و از لحاظ میزان امنیت، کیفت باز و بسته شدن، ابعاد و... با یکدیگر متفاوت هستند. به طور مثالی قفلی که برای درب حیاط قرار می‌دهند از لحاظ امنیت و از نظر ابعاد تفاوت گسترده ای با قفل درب کمد چوبی دارد. اگر بخواهیم که تقسیم بندی کلی در رابطه با انواع قفل داشته باشیم به گروه های زیر می‌توانیم اشاره کنیم:

 • قفل درب حیاط
 • قفل درب ساختمان
 • قفل کابینت و کمد

قفل درب حیاط

درب حیاط و پارکینگ ورودی اصلی منازل محسوب می‌شوند و برای محافظت از منزل و بالا بردن امنیت باید از قفل با کیفیت و مستحکم استفاده نمود. قفل درب حیاط به دو گروه ساده و برقی قابل تفکیک است که در این بین قفل های برقی با توجه به این که برای باز شدن و حرکت زبانه باید مگنت و دکمه‌ی باز و بسته کردن آن ها تحریک شود تا در باز گردد در نتیجه از امنیت بیشتری نسبت به قفل های ساده برخوردار هستند. حتی در مواردی قفل درب حیاط برقی به صورتی طراحی می‌شود که برای باز و بسته کردن از درب بازکن های الکتریکی استفاده می کنند.

قفل درب حیاط

قفل درب ساختمان

علاوه بر درب حیاط سایر درب های ساختمان باید متناسب با نیاز و ابعادشان از قفل های مخصوص به خود استفاده نمایند. قفل درب ساختمان بر اساس پهنا و این که مناسب درب چوبی، آهنی، آلومینیومی و.... می‌باشند به مدل های مختلفی تقسیم بندی می‌شود. قفل درب ساختمان به مدل هایی همچون قفل شاخدار، قفل غلطکی، قفل کمکی، قفل ضد سرقت و... تقسیم می‌شود.

 • قفل شاخدار: قفل شاخدار یک نمونه از قفل های امن و قابل نصب بر روی درب های ریلی است.
 • قفل غلطکی: قفل های غلطکی مدلی از انواع قفل هستند که قابل نصب بر روی درب کمد می‌باشند.
 • قفل کمکی: در مواردی علاوه بر قفل اصلی برای بالا بردن امنیت کار از قفل های کمکی استفاده می‌شود؛ که بدون دستگیره هستند.
 • قفل ضد سرقت: قفل ضد سرقت یکی از امن‌ترین قفل ها محسوب می‌شود که برای درب های ورودی منزل و واحدهای اداری مناسب است.

قفل درب ساختمان

قفل کابینت و کمد

علاوه بر درب حیاط، اتاق، تراس و... بر روی کمد و کابینت نیز باید قفل و کلیدهایی نصب گردد تا امنیت این بخش از محل زندگیتان فراهم گردد. برای کمد و کابینت نیز مانند قسمت های دیگر قفل های متنوعی تولید می‌شود که به مدل هایی از قبیل ام دی اف، کمدی، داشبوردی و... تقسیم می گردند. علاوه بر موارد ذکر شده قفل های کمد و کابینت را با توجه به تک پله و دو پله بودن، نوع زبانه و نوع کلید به مدل‌های مختلف تقسیم می‌شوند. 

قفل کد و کابینت

قیمت انواع قفل

برای اطلاع از قیمت انواع قفل می‌توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید. در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت  انواع قفل با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

0
۱۵ مرداد, ۱۳۹۹

معرفی ابزارهای اندازه گیری ضروری کارگاه نجاری

هر چه ابزارهای اندازه گیری کارگاه دقیق باشند نتیجه کار بهتر می‌شود زیرا اندازه گیری درست منجر به برش های دقیق و در نتیجه اتصالات بهتر می‌شود. ابزارهای اندازه گیری مناسب کارگاه های نجاری از تنوع بالایی برخوردار هستند و به همین دلیل کار اندازه گیری را برای شما راحت می کنند. در این مقاله چوبینر قصد دارد مناسب‌ترین ابزارهای اندازه گیری را به شما معرفی نماید. 

انواع ابزار اندازه گیری 

ابزار اندازه گیری در مدل های مختلفی تولید می‌شود که در هر شرایطی و در مکان‌هایی که دسترسی کاملی به آن ها نداریم بتوان از آن‌ها استفاده نمود. ابزارهای اندازه گیری متداول که به ذهن ما خطور می‌کند شامل خط کش، گونیا و.... است اما امروزه شابلون ها و لوازم مختلفی برای هموار کردن مرحله اندازه گیری وارد بازار شده است که فروشگاه چوبینر عرضه کننده مدل های مختلفی از این لوازم می‌باشد، انواع ابزار اندازه گیری مورد نیاز صنعت چوب به شرح زیر می‌باشد:

 • گونیا
 • گونیومتر
 • شابلون سوزنی
 • شابلون لوله
 • زاویه سنج چند ضلعی
 • گونیا مرکب

گونیا

گونیا یک سه ضلعی است که دارای درجه بندی های مختلف می باشد و اندازه های آن بر اساس اینچ و سانتی متر تعیین شده ایند. گونیا نجاری که به گونیا همه کاره نیز معروف است به شکلی طراحی شده است که به واسطه لبه پهنی که دارد می‌توان آن را به صورت عمودی و ایستاده نیز استفاده نمود و به راحتی در کنار لبه قطعه کار قرار می‌گیرد. گونیا نجاری برای اندازه گیری و نشانه گذاری بر سطح چوب یک ابزار مناسب و کاربردی محسوب می‌شود که در ابعاد مختلف و با متریال های گوناگون فلزی، پلاستیکی و ... تولید می‌گردد. در بعضی مدل های گونیا از دو بخش تشکیل می‌شود که به گونیا دو بازو معروف است و به عنوان خط کش نیز می‌توان از آن استفاده نمود. همچنین گاهی گونیا به صورت ترازدار تولید می‌شود و یکی از بازوهای گونیا خط کش و بازوی دوم تراز می‌باشد.

گونیا دوبازو

گونیومتر

گونیومتر یک ابزار اندازه گیری جادویی و فوق العاده کار راه انداز است که اگر روش استفاده از آن را بدانید بدون شک مشکلات زیادی از شما را حل می‌کند. در ابتدا لازم است متذکر شویم که گونیومتر منحصر به صنعت چوب نیست و در کاشی کاری، سنگ کاری، نصب کف پوش، سرامیک و ... استفاده می‌شود. گونیومتر از خط کش و پیچ و مهره تشکیل شده است که با باز و بسته کردن پیچ و مهره ها می‌توان آن را به اشکال مختلفی که مد نظرمان است درآورد، برای مثال از گونیومتر می توان به عنوان یک الگو برای گوشه، کنج، زوایا و قناسی ها یا اشکال هندسی پیچیده استفاده نمود.

گونیومتر

شابلون سوزنی 

شابلون سوزنی نیز مانند گونیومتر در مشاغل مختلف همچون کاشی کاری، کابینت سازی، پارکت، نصب کف پوش و ... قابل استفاده است. شاید بارها برای شما در هنگام کاشی کاری، نصب پارکت، نصب کابینت و مواردی از این قبیل پیش آمده باشد که با یک قناسی، کنج، لوله های نصب شده بر روی دیوار و.... مواجه شده باشید برای این بخش ها به ارحتی می توانید از شابلون سوزنی کمک بگیرید و الگوی قسمت مورد نظر را بر روی MDF، پارکت، سرامیک و.... پیاده نمایید و قسمت های مشخص شده را برش بزنید.

شابلون سوزنی

 شابلون لوله

شابلون لوله نیز همانند گونیومتر و شابلون سوزنی یک ابزار برای الگوبرداری می‌باشد که به صورت تک هد و دو هد تولید می‌شود. شابلون لوله را می توان برای ایجاد محل قرارگیری پریز برق، لوله آب و مواردی از این قبیل استفاده نمود. همچنین در مواردی شابلون لوله داراری خط کش های درجه بندی شده نیز می‌باشد.

شابلون سوزنی

زاویه سنج چند ضلعی

زاویه سنج چند ضلعی یک محصول منحصر به فرد و ویژه است که برای رسم اشکال مختلف و تنظیم دقیق زاویه برش استفاده می‌شود. از زاویه سنج چند ضلعی برای کالیبره کردن تیغ اره در ماشین آلات برشی همچون اره میزی، فارسی بر و... استفاده می‌شود. با توجه به این که این مدل گونیا قابلیت برش چوب در زوایای مختلفی از قبیل 45، 60، 75 و 54 درجه را دارد می توان از آن برای ایجاد باکس، جعبه و محصولاتی به شکل مربع، مثلث، شش ضلعی و... استفاده نمود و یک محصول ویژه برای تولید قاب، باکس و استند محسوب می‌شود.

زاویه سنج چند ضلعی

گونیا مرکب 

یک نمونه پرطرفدار از ابزارهای اندازه گیری گونیا مرکب نام دارد. گونیا مرکب همان طور که از عنوانش مشخص است از چند ابزار اندازه گیری تشکیل شده است که مواردی همچون نقاله، خط کش، تراز و... را شامل می‌شود. با استفاده از گونیا مرکب قادر به انجام عملیات مختلفی هستید و می توانید اموری خط کشی زاویه ۹۰ درجه، خط کشی زاویه ۴۵ درجه، به دست آوردن مرکز دایره، به دست آورد‌ن عمق شیار و اندازه گیری های فاصله های ساده و کوتاه را انجام دهید.

گونیا مرکب سه تکه

قیمت انواع ابزار اندازه گیری

برای اطلاع از قیمت انواع ابزار اندازه گیری می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت انواع ابزار اندازه گیری با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

0
۱۲ مرداد, ۱۳۹۹