دوشنبه, ۲۳ فروردین,۱۴۰۰

آشنایی با استاندارهای مختلف سر پیچ گوشتی

صنایع مختلف برای تولید خدمات و محصولات خود نیاز به ابزارهای اولیه دارند که این ابزارها مطابق با کاربرد هر محصول تولیدی مد نظر قرار گرفته می‌‌شود. به عنوان مثال صنایع چوب از جمله صنایعی است که برای تولید محصولات خود نیاز به ابزارهای اولیه مانند پیچ گوشتی، دریل، اره و غیره دارند. ابزار پیچ گوشتی‌ از ابزارهای کاربردی در مصارف خانگی و صنایع مختلف است. برای باز و بسته کردن پیچ‌های متفاوت روی محصولات چوبی، فلزی و غیره از پیچ گوشتی‌های گوناگونی استفاده می‌شود؛ علاوه بر پیچ گوشتی های دستی رایج امروزه از پیچ گوشتی شارژی و برقی و پیچ گوشتی هایی که سری آن ها قابل تعویض است استفاده می‌شود. سری پیچ گوشتی در مدل های مختلف تولید می‌گردد که در ادامه به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

انواع مدل‌‌های سر پیچ گوشتی

پیچ گوشتی از یک دسته پلاستیکی و یک میله فلزی تشکیل شده است که سر پیچ‌ گوشتی با اشکال مختلف شامل تخت یا دوسو، چهارسو، ستاره‌ای، خورشیدی و شش پر در بازار عرضه می‌شود. مهمترین تفاوت آنها از لحاظ سایزبندی PH، PZ، SL و کاربردهایشان است. سایزبندی PH سر پیچ‌ گوشتی به نوع چهارسو، PZ به نوع سر پیچ گوشتی ستاره‌ای و SL به سر پیچ گوشتی نوع تخت اشاره دارند. با توجه به اینکه مقاومت بالا جنس پیچ گوشتی در کاربردهای صنعتی اهمیت خاصی دارد، با جنس کروم وانادیوم تولید می‌شود. از طرفی خاصیت آهنربایی (مگنت) بودن یا نبودن آن اهمیت دارد زیرا فرد تسلط بیشتری هنگام باز و بسته کردن پیچ‌ها در مناطق غیر قابل دسترس خواهد داشت. همچنین از سر خوردن و افتادن پیچ‌‌ هنگام بستن جلوگیری خواهد کرد.

سر پیچ گوشتی چهارسو 

سر پیچ گوشتی چهارسو به صورت علامت مثبت قابل مشاهده است. این نوع سر پیچ گوشتی کنترل بیشتری روی پیچ‌ها دارد. پیچ گوشتی چهارسو براساس سایز بندی PH از شماره صفر تا چهار تولید می‌شود. سایز نوع PH2 از پرکاربرد‌ترین سرپیچ گوشتی چهارسو در صنایع مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه در هنگام باز و بستن پیچ ممکن است دچار سر خوردن پیچ گوشتی روی پیچ شویم، پیچ گوشتی چهارسو این مشکل را کاهش می‌دهد. بنابراین فرد تسلط بیشتری در هنگام باز و بسته کردن پیچ روی سطح مورد نظر دارد. مهمترین کاربرد سر پیچ گوشتی چهارسو در صنایع ظریفی مانند طلاسازی تا ساخت ماشین آلات سنگین است. 

سر پیچ گوشتی تخت یا دوسو 

سر پیچ گوشتی دوسو به صورت شکاف‌دار قابل مشاهده است. این نوع سر پیچ گوشتی برای پیچ‌های تخت کاربرد خواهد داشت که امکان باز و بسته کردن پیچ روی سطوح گوناگون را فراهم می‌کند. سایزبندی این محصول نسبت به نیاز مشتری و صنایع مختلف براساس SL مشخص می‌شود. سر پیچ گوشتی تخت یا دو سو جز اولین سر پیچ گوشتی‌هایی است که برای پیچ گوشتی تولید و ساخته شده است. این نوع سر پیچ گوشتی نیاز به گشتاور کم دارد؛ زیرا سر پیچ گوشتی دوسو برای باز و بسته کردن پیچ به قدرت کم و نیروی انسانی نیاز دارد.

سر پیچ گوشتی یک سر دوسو و یک سر چهارسو

سر پیچ گوشتی یک سر دوسو و یک سر چهارسو در سایزبندی‌های مختلفی از لحاظ طول و قطر تولید شده‌اند. سایز این سر پیچ گوشتی‌ها براساس نوع چهارسو (PH) و دوسو بودن (SL) به صورت PH*SL در بازار عرضه می‌شود. برای مقاوم بودن این نوع سر پیچ گوشتی در هنگام تولید از ترکیب جنس وانادیوم، کروم و مولیبدنیوم استفاده می‌شود.

سر پیچ گوشتی دوسر چهارسو

سر پیچ گوشتی دوسر چهارسو در صنایع مختلف برای باز و بسته کردن پیچ چهارسو کاربرد دارد. سایز بندی این محصول براساس نیاز مشتری و نوع PH آن در اندازه‌های مختلف تولید می‌شود. سر پیچ گوشتی دوسر چهارسو از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است که این عوامل از فرسودگی و ضربات سخت جلوگیری خواهد کرد. کاربرد سر پیچ گوشتی دوسر چهارسو در کارگاه‌های نجاری و مصارف خانگی می‌باشد.

سر پیچ گوشتی دوسر دوسو

سر پیچ گوشتی دوسر دوسو برای باز و بسته کردن پیچ‌های تخت یا دوسو استفاده می‌شود. در صنایع گوناگون، سایز بندی این محصول براساس PZ انجام خواهد شد. به دلیل جنس این نوع سر پیچ گوشتی از بروز هرگونه حرارت، سایش جسم، برابر خوردگی و زنگ زدگی جلوگیری می‌شود.

سر پیچ گوشتی ستاره‌ای 

سر پیچ گوشتی ستاره‌ای در بازار با نام ترکس هم معرفی می‌شود. این نوع سر پیچ گوشتی برای پیچ‌های ستاره‌ای شکل در سطوح مختلف کاربرد دارد و به دلیل شش گوش بودن، سر پیچ گوشتی ستاره‌ای نامیده شده است. سایزبندی این نوع سر پیچ گوشتی براساس PZ تولید می‌شود که بستگی به نیاز مشتری متفاوت می‌باشد. سر پیچ گوشتی ستاره‌ای شکل در صنایعی مانند صنایع مکانیکی که به اطمینان اعمال گشتاور نیاز است، کاربرد دارد.

سر پیچ گوشتی خورشیدی

سر پیچ گوشتی خورشیدی مانند دیگر انواع سر پیچ گوشتی، کاربرد و ظاهر متفاوتی دارد. این سر پیچ گوشتی برای پیچ‌های خاص و مخصوص مورد استفاده قرار می‌گیرد. سایزبندی سر پیچ گوشتی خورشیدی شکل با T مشخص می‌شود که براساس نیاز مشتری به صورت عددی نسبت به ابعاد آن تولید خواهد شد. سر پیچ گوشتی خورشیدی در صنایعی مانند برق و الکترونیک، مکانیک و غیره کاربرد دارد. به عنوان مثال برای تعمیر قطعات تلفن همراه یا ساعت از سر پیچ گوشتی های مخصوصی استفاده می‌شود تا بتواند برای آن صنعت کاربردی باشد.

سایزبندی‌ مدل‌های مختلف سر پیچ گوشتی ها

لازم است که بدانید سایزبندی هر سر پیچ گوشتی نوع PH، PZ و SL برای کاربردهای گوناگون به چه صورت تعریف می‌شود و چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. با درک تفاوت انواع سر پیچ گوشتی و سایزبندی که دارند می‌توانید انتخاب درستی داشته باشید که در زمان استفاده به طور کامل و کارآمد از آن بهره ببرید. در ادامه به سایزبندی سر پیچ گوشتی های مختلف خواهیم پرداخت.

سایزبندی سر پیچ گوشتی نوع PH

سر پیچ گوشتی نوع PH قطرهای مختلف سر پیچ های چهارسو را تعریف می‌کند که شامل قطرهای 0000، 000، 00، 0، 1، 2، 3، 4 است:

 • سر پیچ گوشتی 0000 قطر 1.5 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی 000 قطر 2 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی 00 قطر 2.5 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی 0 قطر 3 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی 1 قطر 4.5 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی 2 قطر 6 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی 3 قطر 8 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی 4 قطر 10 میلی‌متر 

سایزبندی سر پیچ گوشتی نوع SL

سر پیچ گوشتی SL دارای قطرهای مختلف است که نوع قطر سر پیچ گوشتی دوسو را مشخص می‌کند و شامل موارد زیر می‌باشد:

 • سر پیچ گوشتی با SL0-1 قطر 2.5 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی با SL2 قطر 3.2 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی با SL3 قطر 4 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی با SL4-5 قطر 4.8 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی با SL6-7 قطر 6.4 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی با SL8-10 قطر 7.9 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی با SL12-14 قطر 9.5 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی با SL16-18 قطر 11 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی با SL18-24 قطر 13 میلی‌متر 

سایزبندی سر پیچ گوشتی نوع PZ

سایزبندی سر پیچ گوشتی ستاره‌ای با PZ مشخص می‌شود که شامل موارد زیر است:

 • سر پیچ گوشتی T6 قطر 2 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی T8 قطر 2.5 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی T10 قطر 3 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی T20 قطر 4 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی T25 قطر 5 میلی‌متر
 • سر پیچ گوشتی T30 قطر 6 میلی‌متر 

از این رو، با در نظر داشتن سایزبندی سر پیچ گوشتی‌های موردنظر براساس نیازتان می‌توانید انتخاب دقیق‌تری از محصول خریداری خود داشته باشید.

قیمت انواع سر پیچ گوشتی

برای اطلاع از قیمت انواع سر پیچ گوشتی لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید