فروشنده شوید
دوشنبه, ۲۸ مرداد,۱۳۹۸

آشنایی با استپ موتور ماشین CNC

دستگاه های CNC یکی از ماشین آلات ضروری و بسیار پرکاربرد در صنایع مختلفی از قبیل چوب، فلز، سنگ  و... می باشد. ماشین CNC از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده است و هر قطعه به نوعی در پیشبرد کار و کیفیت دستگاه تاثیرگذار است. یکی از قطعات ضروری و مهم در دستگاه سی ان سی موتور آن می باشد که در انواع مختلفی تولید و عرضه می شود. وظیفه اصلی موتور در دستگاه CNC هدایت محورهای X، Y و Z جهت انجام عملیات مختلف می باشد. در دسته بندی موتورها در دستگاه سی ان سی مواردی از قبیل سرعت، دقت و... اهمیت بسیاری دارند. به طور کلی موتورها در ماشین CNC به سه گروه مختلف که به شرح زیر می باشند تقسیم می شوند:

  1. استپ موتور
  2. سروو موتور
  3. DC موتور

استپ موتور ها که یکی از انواع موتور قابل نصب بر روی دستگاه سی ان سی می باشد امروزه جز پرطرفدارترین نوع موتور در بین تولیدکنندگان ماشین آلات و مصرف کنندگان این دستگاه ها می باشد. در ادامه این مقاله قصد داریم جهت آشنایی بیشتر شما اطلاعات و ویژگی های استپ موتور را در اختیارتان قرار دهیم.


استپ موتور چیست؟

استپ موتور که به استپر موتور و موتور پله ای نیز معروف است جز قطعات اصلی و ضروری دستگاه می باشد. استپ موتور یک موتور الکتریکی DC است و توانایی مرحله مرحله یا گام به گام کردن یک دور کامل به صورت مساوی را دارد. استپ موتورها نیاز به فیدبک گرفتن ندارن و این مورد یکی از نکات قابل ذکر و مثبت آن ها می باشد، فیدبک گرفتن در سایر موتورها به این صورت است که هنگام جا به جایی از یک گام به گام دیگر موقعیت را کنترل می کنند اما به دلیل دقت بسیار بالایی که استپ موتور دارد مرحله فیدبک گرفتن در این موتور حذف شده است. استپ موتورها به مدارهای راه انداز نیاز دارند که به درایور معروف می باشند. قابل ذکر است که حداکثر سرعت برای استپ موتورها بر اساس نوع آن ها تا 500 دور در دقیقه می باشد. برخلاف سروو موتورها که دارای گشتاور ثابت می باشند، استپر موتورها با اضافه شدن سرعت، کاهش پیدا می کند. مواردی که در هنگام انتخاب استپ موتور باید به آن ها توجه کرد به این شرح می باشند: دقت پله، گشتاور مورد نیاز. از نظر گشتاور، استپ موتورها توانایی حرکت در دور پایین با گشتاور بالا را دارند که این مورد نیز از مزایای قابل ذکر آن ها محسوب می شود. از نظر دقت نیز استپ موتورها با توجه به نوع فاز دارای دقت های مختلفی هستند که در نوع دو فاز دقت 1.8 درجه بر استپ و در نوع پنج فاز دقت 0.72 درجه بر استپ می باشد.

درایور یک مدار راه اندازه جداگانه است که برای به حرکت درآوردن موتور استفاده می شود، این مدار با توجه به اطلاعاتی که از کنترل کننده دریافت میشود ولتاز مورد نیاز را تامین می کند.

چهار نوع استپر موتور به شرح زیر می باشد: 

  • استپ موتورهای با مغناطیس دائم: روتور این مدل استپ موتور از مغناطیس دائم تشکیل شده اشت و جهت عملکرد صحیحی آن جاذبه و دافعه بین مغناطیس روتور و مغناطیس استاتور رخ می دهد.
  • استپ موتورهای سنکرون هایبرید: در ساختار این گروه از استپ موتورها از دو روش مغناطیس دائم و متغیر استفاده می شود.
  • استپ موتورهای با مقاومت مغناطیسی متغیر: در این موتورها از یک صفحه آهنی به عنوان روتور استفاده می شود
  • استپ موتورهای لاوت

کاربرد استپ موتور

استپ موتورها امروزه کاربردهای بسیاری دارند و در دستگاه و ماشین آلات مختلفی قابل استفاده هستند. به طور معمول در ماشین ها و دستگاه هایی که نیاز است موقعیت و زاویه دقیق تعیین شود از استپ موتور استفاده می شود. بیشترین موارد استفاده از استپ موتورها در ساخت و تولید ماشین های عددی مانند CNC که در صنایع مختلف به کار می روند می باشد. سایر موارد مصرف استپ موتور به شرح زیر می باشد:

  1. صنایع رباتیک
  2. صنایع خودروسازی
  3. دوربین دیجیتال، پرینتر، فلاپی درایو، دی وی دی درایو و...

نحوه عملکرد استپر موتور

شناخته ترین ویژگی استپر موتورها توانایی تبدیل پالسهای ورودی به به گام ها و مراحل مساوی در موقیعت شفت می باشد. هر پالس ورودی شفت را به یک زاویه و جهت معین هدایت می کند. استپر موتورها دارای دندانه های مغناطیس احاطه شده در اطراف و حول یک شفت می باشند قابل ذکر است که این شفت مرکزی از جنس آهن می باشد. در ساختار استپر موتور منبع تغذیه الکترو مغناطیس ها یک مدار راه انداز خارجی می باشد. در زمانی که دندانه دنده در مقابل اولین مغناطیس قرار می گیرد، نسبت به مغناطیس بعدی یک فاصله مشخص و تعریف شده دارد و به محض خاموش شدن مغناطیس اول و روشن شدن مغناطیس دوم دندانه های دنده روبه روی مورد دوم می ایستند. به این چرخش ها یک گام یا استپ می گویند که در مجموع یک دور کامل موتور را تشکیل می دهند.


قیمت استپ موتور سی ان سی

با توجه به اینکه فروشگاه اینترنتی چوبینر عرضه کننده تمامی ابزار آلات و ماشین آلات صنایع چوب به همراه قطعات یدکی آن ها می باشد؛ برای اطلاع از قیمت استپ موتور سی ان سی می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید. در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت استپ موتور سی ان سی با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

افزودن نظر جدید