یکشنبه, ۰۲ خرداد,۱۴۰۰

آشنایی با انواع مته مارپیچ

امروزه صنایع مختلف در حال پیشرفت و تولید انواع جدیدی از ابزار آلات و ماشین آلات مرتبط با فعالیت خود هستند. با استفاده از ابزارها و ماشین‌های صنعتی به روز می‌توان سرعت و عملکرد تولید و ساخت وسایل مختلف را افزایش داد؛ زیرا این عامل برطرف کننده نقص و عیب محصولات قبلی خواهد بود. صنعت چوب نیز به دنبال این پیشرفت در ابزار آلات و ماشین آلات خود است تا بتواند محصولات متفاوت مانند مبلمان، سرویس خواب، کمد و میز، وسایل تزیینی و موارد مشابه دیگر را با کیفیت و دقت بالا در سریع‌ترین زمان ممکن تولید کند. یکی از مهمترین این ابزارها در صنعت چوب دریل و مته‌های خاص آن است که می‌تواند فرآیند سوراخ کردن و ایجاد حفره روی سطح چوب را در اندازه‌ها و ضخامت‌های گوناگون انجام دهد. مته دریل دارای انواع مختلف مته چوب، مته برگی، مته گازور و موارد مشابه دیگر است که در انواع و سایزهای گوناگون براساس نیاز نجاران در حین فعالیت تولید شده است. در ادامه به شرح کامل این نوع مته‌ها پرداخته می‌شود، پس با مطالب زیر همراه باشید.

انواع مختلف مته مارپیچ

مته مارپیچ در صنعت چوب برای سوراخ کاری چوب با ضخامت‌های متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع مته‌ها دارای رزوه‌های مارپیچ است که مسیری برای خروج براده‌های چوب می‌باشد تا حین کار با آن دچار مشکل نشویم و سرعت انجام فرایند سوراخ کاری با این ابزار افزایش پیدا کند. مته‌های مارپیچی به تیز کردن مته‌ها در صورت کندی آن هنگام کار نیاز ندارد. در مواردی لازم است زاویه نوک مته را مطابق با محل مورد نظر برای سوراخ کردن تغییر دارد؛ در این مورد مته‌های مارپیچی با قدرت می‌توانند این کار را با دقت و سرعت بالایی انجام دهند. ظاهر مته‌های مارپیچی استوانه‌ای شکل و مخروطی شکل است که شامل مته چوب، مته برگی و مته گازور می‌شوند. در ادامه به معرفی هر کدام از آنها می‌پردازیم.

انواع مته مارپیچ

مته گازور

مته گازور از انواع مختلف مته‌های چوب است که مانند نمونه‌های دیگر مته در سایز‌ و مدل‌های مختلف تولید شده است. نجاران در کارگاه‌های نجاری می‌توانند برحسب نیاز هر کدام آنها را از بازار خریداری کرده و از آنها برای تسریع در کار خود استفاده کنند. این ابزار روی دستگاه اورفرز نصب می‌شود که در سریع‌ترین زمان سوراخی را روی سطح چوب ایجاد کند. این نوع مته باربرداری سطح چوب را بدون ایجاد سوراخ راه به در امکان پذیر می‌کند. برای ایجاد حفره روی چوب باید نیش مته را روی چوب قرار داد و دریل را آرام به پایین می‌برید تا تراشیدن سطح را بدون ایجاد سوراخ انجام دهد. این نوع مته جزء مته‌های تخصصی در صنعت چوب است که برای سوراخ کردن جای لولا‌ گازور و جک کابینت استفاده می‌شود. این ابزار علاوه بر انواع مختلف دارای کارگیرهای گوناگونی نیز می‌باشد. کارگیرها براساس اندازه تقسیم بندی می‌شوند. از هر نوع مته گازور می‌توان در صنعت کابینت سازی و ام دی اف استفاده کرد. 

مته چوب

مته چوب یکی از پر کاربردی‌ترین مته‌های دریل صنعت چوب است که ظاهری فلزی استوانه‌ای شکل دارند و انواع متنوع با شفت‌های متفاوت تولید شده‌اند. این نوع مته طبق اندازه سوراخ مدنظر برای دریل در نظر گرفته می‌شود و برای انواع چوب با ضخامت‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا جنس مته‌ چوب و انواع دیگر مته از فولاد مقاوم است تا در زمان کار دچار شکستگی نشود. شیارهای مارپیچ و نوک تیز این مته امکان چرخاندن سریع آن بر سطح چوب برای ایجاد سوراخ فراهم می‌کند. کاربرد این مته در پیچ کاری روی دیوار و چوب، سوراخ کاری برای نصب لولا‌های کابینت و غیره است.

مته پله‌ای

مته پله‌ای از خاص‌ترین مدل‌های مته است که ظاهری مخروطی شکل شبیه درخت کاج دارد. زمانیکه سطح چوب را با این مته سوراخ می‌کنید، می‌تواند همان سوراخ را با این نوع مته به راحتی بازتر و گشادتر کنید به این دلیل که هر طبقه آن دارای سایز کوچک تا بزرگ با اندازه مشخص می‌باشد. بنابراین حین کار لازم نیست که به تعویض مته در سایز‌های دیگر پرداخت. همین عملکرد مته پله‌ای باعث افزایش سرعت و کارایی کار خواهد شد. این نوع مته مانند مته‌های دیگر باید دارای استحکام و دوام بالایی باشد تا زمان استفاده از آن بتوان ضخامت‌های گوناگون چوب را سوراخ کرد. 

مته خزینه 

مته خزینه نوع دیگری از انواع مته‌های چوب است. از مته خزینه برای سوراخ کردن انواع پیچ و قرارگیری گل پیچ روی سطوح صاف و شیب دار استفاده می‌شود. این نوع مته در انواع مختلف مخروطی ماشینی، سر تخت، استوانه‌ای، مرغک‌دار و دستی تولید شده است. نجاران و تولید کنندگان وسایل چوبی می‌توانند براساس نیاز خود برای تولید یک محصول چوبی از انواع مته خزینه استفاده کنند. از این مته برای سوراخ کاری و خزینه کردن جای سوراخ همزمان استفاده می‌شود. مته سوراخ زن در قسمت مرکزی مته خزینه قرار گرفته و از طریق پیچ‌های نوع آلن خور امکان تعویض آن فراهم می‌شود. کاربرد این نوع مته در صنعت چوب، کابینت سازی و فعالیت‌های مرتبط با چوب‌های ام دی اف است.

مته برگی

مته برگی ظاهری شبیه به شکل برگ دارد که از سه نیش تشکیل شده است. یک نیش در وسط و دو نیش در کناره‌های آن وجود دارد که نیش‌های کناری آن با اندازه‌های دلخواه قابل تنظیم می‌باشند. لبه‌های تیز اطراف این مته به ایجاد حفره گرد به صورت دقیق کمک می‌کند. از مته برگی در اندازه‌های مختلف برای سوراخ کردن سطوحی با قطر بسیار زیاد کاربرد دارد. در هنگام استفاده از این مته باید پوشال‌های اضافی را از سطح چوب برداشت. برای این کار باید مته را از حفره بیرون کشید تا پوشال‌های موجود روی سطح برگی مته را نیز خارج کرد. مته برگی در صنعت چوب و تراشکاری کاربرد بسیاری دارد.

قیمت انواع مته در صنعت چوب

برای اطلاع از قیمت انواع مته در صنعت چوب لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید