پنجشنبه, ۱۱ مهر,۱۳۹۸

آشنایی با تیغ حکاکی و تیغ منبت کاری در صنعت چوب

همه ما بارها با حکاکی ها و منبت کاری های پیچیده و جذابی بر سطح چوب های به کار رفته در کتابخانه، مبلمان، بوفه، درب و پنجره و هر محصولی که حاصل ماشین آلات صنعت چوب است مواجه شده ایم. حکاکی و منبت کاری چوب بدون شک تاثیر به سزایی در زیبایی محصول نهایی دارد و دلیلی برای چشم نواز بودن آن است. جالب است بدانید تمام این عملیات با تیغ های کوچک و ظریفی که به ماشین CNC و اورفرز نصب می شوند انجام می گیرد. تیغ هایی که جهت ایجاد این نقش و نگارها به کار می روند در صنعت چوب جز پر مصرف ترین تیغ ها محسوب می شوند و آشنایی با آن ها کمک زیادی جهت پیشرفت کاری  شما عزیزان فعال در صنعت چوب می باشد. تیغ حکاکی و تیغ منبت کاری دو نمونه از تیغ های مخصوص جهت عملیات ذکر شده در خطوط قبلی هستند که در این مقاله قصد داریم به معرفی آن ها بپردازیم.

معرفی تیغ اورفرز و سی ان سی

دستگاه سی ان سی، اورفرز، فرز میزی و... در صنایع مختلفی از قبیل چوب و فلز کاربرد بالایی دارند. شاید بارها برش های جالب یا اتصالات زیبایی در لوازم خانگی، اداری، دکوری و... دیده باشید که توجه شما را جلب کرده باشند. برای ایجاد برش، شیار، اتصالات، پرداخت لبه ها و سایر موارد باید از تیغ های مخصوص به آن عملیات استفاده نمود. معمولا از روی شکل ظاهری تیغ ها می توان به شیار یا اتصالی که ایجاد می کند پی برد. تیغ ها در انواع مختلفی از قبیل تیغ پرداخت، تیغ انگشتی، تیغ شیارزن، تیغ حکاکی، تیغ منبت کاری و... تولید می شوند. همان طور که گفته شده ما قصد داریم در این مقاله به بررسی تیغ حکاکی و منبت کاری بپردازیم.

تیغ حکاکی

همان طور که در قسمت قبل ذکر شده برای ایجاد نقش و نگار و منبت کاری سطوح چوبی باید از تیغ های مخصوصی استفاده نمود. یکی از تیغ های پرکاربرد و مصرفی در این زمینه تیغ حکاکی می باشد. در ابتدا لازم است که یادآوری کنیم تیغ ها در دو شکل بلبرینگ دار و بدون بلبرینگ تولید می شوند که نوع بدون بلبرینگ برای استفاده در اورفرز و CNC مناسب است اما نوع بلبرینگ دار فقط بر روی دستگاه اورفرز و فرز میزی نصب می شود. تیغ حکاکی با توجه به این که از نوع بدون بلبرینگ است قابل نصب بر روی CNC و اورفرز می باشد که جهت حکاکی، نوشتن، ایجاد نقش و نگار و... قابل استفاده می باشد. تیغ حکاکی که از نام آن مشخص است حکاکی و نقاشی بر سطح چوب را انجام می دهد؛ تیغ حکاکی در ابعاد و سایزهای مختلفی تولید می شود که با زاویه اندازه آن را مشخص می کنند. تیغ ها ی حکاکی در زوایایی از قبیل 30 درجه، 60 درجه و 90 درجه تولید می شوند که با نصب بر روی ماشین آلات ذکر شده عملیات حکاکی را انجام می دهند. همچنین لازم است یادآوری کنیم که لبه های تیغ های حکاکی برای بالا رفتن کیفیت و طول عمر معمولا از جنس تنگستن کارباید می باشد که دچار شکستگی و لب پری نمی شود.

تغ حکاکی

قیمت تیغ فرز حکاکی

برای اطلاع از قیمت تیغ فرز حکاکی می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن، برای اطلاع از موجودی و قیمت تیغ فرز حکاکی با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

تیغ منبت کاری

منبت کاری از هنرهای قدیمی و بسیار زیبا در کشور ما به حساب می آید. اولین روش های منبت کاری بر سطح چوب استفاده از ابزارهای دستی از قبیل مغار، سوهان و چکش بود که علاوه بر دقت کمتر، زمان بیشتری را به خود اختصاص می داد. امروزه استفاده از ماشین آلات روش متدوالی برای منبت کاری می باشد که با کمک دستگاه سی ان سی و اورفرز انجام می گیرد. تیغ های منبت کاری جهت ایجاد نقش های پیچیده، نوشته ها، حکاکی و شیارزنی به کار می روند. بدون شک تیغ منبت کاری طرح های زیبایی که بر سطح چوب ایجاد می کند صحنه های چشم نواز و مورد پسند مصرف کنندگان را به وجود می آورد.

تیغ منبت

تیغ مارپیچ

لازم به ذکر است که تیغ منبت کاری با اسامی از قبیل تیغ فرز کونیک، تیغ مخروطی شیاردار، تیغ مارپیچ، تیغ روتاری خوانده می شود. از نکات مثبت تیغ مارپیچ این مورد است که معمولا در ساخت آن کروم، وانادیوم و کارباید به کار می رود که دچار شکستگی، لب پری و... نمی شود و علاوه بر موارد بالا ضد زنگ و مقاوم در برابر حرارت نیز می باشد. همچنین شیار های تعبیه شده بر بدنه تیغ منبت کاری نقش مهمی در براده برداری در هنگام انجام عملیات ایفا می کنند. لازم است ذکر کنیم که تیغ های مارپیچ در سایزهای مختلفی تولید می شوند و قطر نوک آن ها یا همان قسمت نفوذی تیغ معمولا متفاوت می باشد.

تیغ منبت کاری

قیمت تیغ مخروطی منبت

برای اطلاع از قیمت تیغ مخروطی منبت می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت تیغ مخروطی منبت با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

افزودن نظر جدید

نظر خود را وارد نمایید (1)

G
مهمان | ۲۰ روز قبل

کمبود