تخفیف هفتگی
چهار شنبه, ۱۶ فروردین,۱۴۰۲

🔩همه چیز در مورد انواع رزوه ها (آشنایی با رزوه‌ها و استاندارد انواع پیچ و مهره)

⏰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 10 دقیقه

استاندارد رزوه

حتما برات پیش اومده که در کارگاه یا خونه بخوای وسیله‌ای رو مونتاژ کنی یا جایی نصب کنی. برای نصب و اتصال هر وسیله یا قطعه‌ به هم باید از ابزار آلات مناسب استفاده کنی تا دوام و استحکام اون برای مدت زمان طولانی حفظ بشه. پس باید نکات و مواردی را برای رسیدن به این هدف در نظر داشته باشی. به عنوان مثال برای اتصال قطعات چوبی روی هم یا نصب وسایل مختلف دکوری به دیوار و چوب از ابزارها و یراق هایی مثل پیچ و مهره، روپیچ توپیچ و مهره خاردار استفاده کنی. ابزارها انواع متنوعی دارن که افراد برای انتخاب اونا باید به مواردی مانند اندازه پیچ نسبت به سوراخی که برای نصب ایجاد شده و میزان اندازه رزوه توجه داشته باشن تا بتونن اتصال محکمی رو ایجاد کنن. در ادامه استانداردهایی که باید برای انتخاب انواع پیچ و مهره بر اساس رزوه‌ در نظر بگیرین، می‌پردازیم؛ پس با ادامه مطلب همراه باش.

استاندارد انواع پیچ و مهره

ابزار آلات صنعت چوب و نجاری مانند دیگر تجهیزات در صنایع مختلف یکسری استاندارد‌ها داره تا افراد بتونن با اطمینان بالایی اونارو انتخاب کنن و بخرند. در نظر داشتن استاندارد برای هر ابزار، افراد رو در ساخت محصولات با کیفیت و با دوام کمک می‌کنه. همونطور که می‌دونیم، پیچ و مهره جزء اصلی‌ترین یراق‌ها در هر صنعت هستن که در مرحله مونتاژ وسایل استفاده میشن. این یراقای ریز و درشت که تنوع زیادی دارن بر اساس نوع رزوه در انواع گوناگون تولید شدن و افراد نسبت به نیاز می‌تونن ازشون استفاده کنن. رزوه مهمترین بخش این یراق به حساب میاد که عمق، قطر و گام متفاوتی نسبت به هم دارن و اساس ایجاد این تنوع هستن. قبل از بررسی رزوه ها بهتره با تعدادی از انواع پیچ و مهره و ... آشنا بشیم و کاربردشون رو یاد بگیریم بعد بریم سراغ انواع رزوه.

پیچ

ابزار آلات ابتدایی و اساسی در هر صنعت برای ساخت و تولید محصولات مختلف بسیار مهم هستن. پیچ از انواع ملزومات و تجهیزات کاربردی و ضروری در کارگاه‌های مختلفه. این یراق در انواع گوناگونی تولید شده. به عنوان مثال برای ساخت انواع جعبه‌های مینیاتوری و کوچک جواهرات، جعبه سازهای موسیقی مانند سنتور و غیره از انواع پیچ های آنتیک با طول و رزوه های مختلف استفاده میشه. پیچ‌های بزرگ که طول رزوه متنوعی دارن نیز در صنعت برای ساخت وسایل مختلف استفاده میشن. برای بستن محکم‌تر پیچ روی سازه‌های چوبی یا فلزی از مهره و واشر مناسبش میشه استفاده کرد. افراد براساس نیاز و استحکام و ضخامت کار خود می‌تونن انواع مختلفی از پیچ و مهره رو در رنگ‌ها، سایزها و رزوه‌های گوناگون انتخاب کنن.

جهت مشاهده لیست قیمت انواع پیچ آنتیک کلیک کنید.

گل پیچ

همونطور که در بخش قبل گفتیم، پیچ یکی از قطعات لازم و ضروری برای کارگاه‌های تولیدی و نجاری هست که در سایز و مدل‌های متنوعی تولید میشه. یکی از مدل‌های متفاوت پیچ برای اتصال انواع گونیا، کلمپ و غیره بر روی دستگاه‌هایی مثل اره میزی، گل پیچ هست که با استفاده از اون دیگه نیازی به استفاده از پیچ گوشتی نداریم. گل پیچ رو تنها با استفاده از دست می‌تونی بچرخونی و باز و بسته کنی. گل پیچ مهره دار قطعه‌ای کاربردیه که به وسیله‌ اون می‌تونی بسیاری از ابزارآلات مورد نیاز برای دستگاه دورکن رو به راحتی نصب کنی. سری گل پیچ‌ها معمولا از جنس پلاستیک هستن که طول و قطر رزوه متفاوتی دارن. 

گل مهره

در کارگاه‌های نجاری یکی از مدل‌های متفاوت پیچ برای اتصال انواع گونیا، کلمپ و غیره بر روی دستگاه‌هایی مثل اره میزی، گل مهره هست که با استفاده از اون نیازی به استفاده از پیچ گوشتی ندارید و فقط با دست می‌تونید گل مهره را بچرخونی و پیچ رو باز و بسته کنی. گل مهره پلاستیکی قطعه‌ای هست که از طریق اون می‌تونی بسیاری از ابزارآلات مورد نیاز برای دستگاه دورکن را به راحتی نصب کنی. معمولا این نوع گل مهره دارای سریه پلاستیکی هست که در اندازه‌های مختلف با قطرهای متفاوت تولید شده. شما می‌تونین نسبت به اندازه سر پیچ خود هر کدام اونارو انتخاب کنین.

گل مهره

رزوه‌

همانطور که از شکل ظاهری پیچ و مهره‌ها مشخصه، دارای شیارهای مارپیچ هست که به عنوان رزوه معرفی میشن. رزوه برآمدگی و فرورفتگی روی پیچ است که باعث چفت و محکم شدن اونا برای استحکام دادن اتصالات میشه. زمانی که چند مدل پیچ رو کنار هم ببینی ظاهرا رزوه‌ها شبیه هم هستن اما در مواقع تفاوت‌های زیادی با هم دارن. وجود این تفاوت‌ها در رزوه‌ پیچ‌ها باعث شده که کاربرد هر کدوم نسبت به دیگری متفاوت باشه. مهمترین تفاوت اونا تو گام درشت یا ریز بودن شیارهاست. این شیارها نسبت به فاصله طولی سر دو دندانه در نظر گرفته می‌شن، پس اگر گام پیچ‌ها نسبت به هم طول بیشتری داشته باشن، رزوه اونا درشت‌تر هست. در مقابل اگر طول بین دندانه‌ها کمتر باشه، شیارهای رزوه ریزتر هستن. در انتخاب پیچ حتما به این نکته توجه کنین که اگر پیچ مناسب را نسبت به رزوه برای اتصال انتخاب نکنی باعث هرز شدن اون میشه و قطعات محکم کنار هم قرار نمی‌گیرن. از طرفی در بازار رزوه رو به صورت مخروطی و موازی یا نری و مادگی می‌تونی ببینی. معمولا رزوه پیچ‌ها به صورت مارپیچ در دو جهت راست یا چپ می‌چرخن اما استاندارد چرخش پیچ‌ها در جهت راست هست و کاربرد بیشتری نیز دارن. از طرفی قطر اصلی پیچ براساس نوک رزوه و قطر کوچک آن نسبت به شیارهای رزوه مشخص میشه. بنابراین توجه به این موارد، می‌تونه بهتون در خرید پیچ و مهره مناسب با استاندارد کمک بسیاری بکنه تا حین کار با مشکل روبرو نشی. پس حتما هنگام خرید به این موارد دقت کن.


شناخت انواع رزوه

در هر صنعت رزوه را نسبت به نیاز و نوع اتصال قطعات در نظر می‌گیرن که کاربرد خاص خودشون رو دارن و در دو نوع Bspp و Bspt تولید شدن. هر کدام از انواع این رزوه‌ها برآمدگی و فرورفتگی گردی دارن. اتصال قطعات با پیچ رزوه Bspp یا اتصال G به صورت موازی انجام می‌گیره که زاویه برآمدگی آن با میزان درجه مشخص در نظر گرفته می‌شن. اتصال G را مثل هر اتصال دیگری در سایزها و اندازه‌های گوناگون میشه انتخاب کرد. اتصال قطعات با پیچ رزوه Bspt با عنوان اتصال R هم معرفی میشه که شکل ظاهری اون مخروطی یا استوانه‌ای هستن و با میزان درجه متصل میشه. این نوع اتصال رو مثل اتصال G می‌تونی در بازار با سایزهای مختلف انتخاب کنی. قطعات با پیچ رزوه Npt به صورت مخروطی شکل متصل می‌شن که زاویه بین برآمدگی‌ها در اندازه مشخص در نظر گرفته می‌شن. این نوع رزوه دارای برآمدگی و فرو رفتگی به صورت مسطح و مخروطی هست که در سایزهای گوناگون و براساس نیاز میشه انتخابش کرد. اتصال قطعات با رزوه نوع M یکی دیگر از انواع رزوه‌های پیچ است که به دو صورت موازی یا استوانه با زاویه مشخص میشه انتخابشون کرد. همین تفاوت این نوع رزوه نسبت به دیگر رزوه‌ها کاربرد مختلفش رو در صنایع گوناگون نشون میده که افراد می‌توانند نسبت به نوع اتصال اون رو در اندازه‌های متفاوت تهیه کنه. از طرفی تفاوت دیگر رزوه M این است که برآمدگی مسطح و فرورفتگی گرد داره. اولین حرف بعد از M روی چنین رزوه‌هایی نشان دهنده قطر خارجی اون و عدد دوم فاصله بین دو رزوه رو به میلی‌متر نشون میده. اتصال با رزوه نوع G به صورت مستقیم انجام میشه اما رزوه نوع Npt به صورت مخروطی شکل. تفاوت ظاهری این دو رزوه در برآمدگی کوچک انتهای اونا هست که برای قرار دادن واشر در  قسمت مرکز رزوه G در نظر گرفته شده.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با همدیگه یه ویدئو درباره استانداردهای رزوه پیچ ببینیم.


افزودن نظر جدید