چوبی کلاب

پنجشنبه, ۰۴ شهریور,۱۴۰۰

آشنایی با رزوه‌ها و استاندارد انواع پیچ و مهره

حتما برات پیش اومده که در کارگاه یا خونه بخوای وسیله‌ای رو مونتاژ کنی یا جایی نصب کنی. برای نصب و اتصال هر وسیله یا قطعه‌ای به هم باید از ابزار آلات مناسب استفاده کنی تا دوام و استحکام آن برای مدت زمان طولانی حفظ بشه. پس باید نکات و مواردی را برای رسیدن به این هدف در نظر داشته باشی. به عنوان مثال برای اتصال قطعات چوبی به یکدیگر یا نصب وسایل مختلف دکوری به دیوار و چوب از ابزارها و یراق هایی مانند پیچ و مهره استفاده کنی. از ابزارها انواع متنوعی داره که افراد برای انتخاب اونا باید به مواردی مانند اندازه پیچ نسبت به سوراخی که برای نصب ایجاد کرده‌اند و میزان اندازه رزوه توجه داشته باشن تا بتوانند اتصال محکمی را برای سازه خود انجام بدن. در ادامه استانداردهایی که باید برای انتخاب انواع پیچ و مهره و رزوه‌ آنها در نظر بگیرین، می‌پردازیم؛ پس با ادامه مطلب همراه باش.

استاندارد انواع پیچ و مهره

ابزار آلات صنعت چوب و نجاری مانند دیگر تجهیزات در صنایع مختلف یکسری استاندارد‌ها داره تا افراد بتونن با اطمینان بالایی اونارو انتخاب کنن و بخرند. در نظر داشتن استاندارد برای هر ابزار، افراد رو در ساخت قطعاتی با کیفیت و با دوام کمک می‌کنه. همانطور که می‌دونی، پیچ و مهره جزء اصلی‌ترین ابزارها در هر صنعت است که در مرحله مونتاژ وسایل استفاده میشه. این ابزار بر اساس نوع رزوه در انواع گوناگون تولید شدن و افراد نسبت به نیاز می‌تونن ازش استفاده کنن. رزوه پیچ مهمترین اجزای این ابزار است که عمق، قطر و گام متفاوتی نسبت به هم دارن، این اجزا هر کدام تنوع پیچ رو به وجود میاره.

پیچ

ابزار آلات ابتدایی و اساسی در هر صنعت برای ساخت و تولید محصولات مختلف بسیار مهم هستن. پیچ از انواع ملزومات و تجهیزات کاربردی و ضروری در کارگاه‌های نجاری است. این ابزار با انواع گوناگونی تولید شده و نوع آنتیک آنها بیشترین کاربرد رو در ساخت وسایل آنتیک داره. به عنوان مثال برای ساخت انواع جعبه‌های مینیاتوری و کوچک جواهرات، جعبه سازهای موسیقی مانند سنتور و غیره از انواع مختلف یراق آلات هستن. پیچ‌های بزرگ که طول رزوه متنوعی دارند نیز در صنعت برای ساخت وسایل مختلف بسیار استفاده میشن. برای بستن محکم‌تر پیچ روی سازه‌های چوبی یا فلزی از مهره و واشر مناسبش میشه استفاده کرد. افراد براساس نیاز و استحکام و ضخامت کار خود می‌تونن انواع مختلفی از پیچ و مهره را در رنگ‌ها، سایزها و رزوه‌های گوناگون انتخاب کنن.

گل پیچ

گل پیچ

همانطور که در بخش قبل گفتیم، پیچ یکی از قطعات لازم و ضروری برای کارگاه‌های تولیدی و نجاری هست که در سایز و مدل‌های متنوعی تولید شدن. یکی از مدل‌های متفاوت پیچ برای اتصال انواع گونیا، کلمپ و غیره بر روی دستگاه‌هایی مثل اره میزی، گل پیچ مهره‌دار هست که با کمک از آن دیگر نیازی به استفاده از پیچ گوشتی نخواهید داشت، گل پیچ هست. گل پیچ رو تنها با استفاده از دست می‌تونی بچرخونی و باز و بسته کنی. گل پیچ مهره دار قطعه‌ای کاربردیه که به وسیله‌ اون می‌تونی بسیاری از ابزارآلات مورد نیاز برای دستگاه دورکن رو به راحتی نصب کنی. سری گل پیچ‌ها معمولا از جنس پلاستیک هستن که طول و قطر رزوه متفاوتی دارن. 

گل مهره

در کارگاه‌های نجاری یکی از مدل‌های متفاوت پیچ برای اتصال انواع گونیا، کلمپ و غیره بر روی دستگاه‌هایی مانند اره میزی، گل مهره هست که با استفاده از اون نیازی به استفاده از پیچ گوشتی ندارید و فقط با دست می‌تونی گل مهره را بچرخونی و پیچ رو باز و بسته کنی. گل مهره پلاستیکی قطعه‌ای است که از طریق اون می‌تونی بسیاری از ابزارآلات مورد نیاز برای دستگاه دورکن را به راحتی نصب کنی. معمولا این نوع گل پیچ دارای سریه پلاستیکی هست که در اندازه‌های مختلف با قطرهای متفاوت تولید شده. شما می‌تونین نسبت به اندازه سر پیچ خود هر کدام اونارو انتخاب کنین.

گل مهره

رزوه‌

همانطور که از شکل ظاهری پیچ و مهره‌های مشخصه، دارای شیارهای مارپیچ هست که به عنوان رزوه معرفی میشن. رزوه برآمدگی و فرورفتگی روی پیچ است که باعث چفت و محکم شدن اونا برای استحکام دادن اتصالات میشه. زمانی که چند مدل پیچ رو کنار هم ببینی ظاهرا رزوه‌ها شبیه هم هستن اما در مواقع تفاوت‌های زیادی با هم دارن. وجود این تفاوت‌ها در رزوه‌ پیچ‌ها باعث شده که کاربرد هر کدوم نسبت به دیگری متفاوت باشه. مهمترین تفاوت اونا تو گام درشت یا ریز بودن شیارهاست. این شیارها نسبت به فاصله طولی سر دو دندانه در نظر گرفته می‌شن، پس اگر گام پیچ‌ها نسبت به هم طول بیشتری داشته باشن، رزوه اونا درشت‌تر هست. در مقابل اگر طول بین دندانه‌ها کمتر باشه، شیارهای رزوه ریزتر هستن. در انتخاب پیچ حتما به این نکته توجه کنین که اگر پیچ مناسب را نسبت به رزوه برای اتصال انتخاب نکنی باعث هرز شدن اون میشه و قطعات محکم کنار هم قرار نمی‌گیرن. از طرفی در بازار رزوه رو به صورت مخروطی و موازی یا نری و مادگی می‌تونی ببینی. معمولا رزوه پیچ‌ها به صورت مارپیچ در دو جهت راست یا چپ می‌چرخن اما استاندارد چرخش پیچ‌ها در جهت راست هست و کاربرد بیشتری نیز دارن. از طرفی قطر اصلی پیچ براساس نوک رزوه و قطر کوچک آن نسبت به شیارهای رزوه مشخص میشه. بنابراین توجه به این موارد، می‌تونه بهتون در خرید پیچ و مهره مناسب با استاندارد کمک بسیاری بکنه تا حین کار با مشکل روبرو نشی. پس حتما هنگام خرید به این موارد دقت کن.


شناخت انواع رزوه

در هر صنعت رزوه را نسبت به نیاز و نوع اتصال قطعات در نظر می‌گیرن که کاربرد خاص خودشون رو دارن و در دو نوع Bspp و Bspt تولید شدن. هر کدام از انواع این رزوه‌ها برآمدگی و فرورفتگی گردی دارن. اتصال قطعات با پیچ رزوه Bspp یا اتصال G به صورت موازی انجام می‌گیره که زاویه برآمدگی آن با میزان درجه مشخص در نظر گرفته می‌شن. اتصال G را مثل هر اتصال دیگری در سایزها و اندازه‌های گوناگون میشه انتخاب کرد. اتصال قطعات با پیچ رزوه Bspt با عنوان اتصال R هم معرفی میشه که شکل ظاهری اون مخروطی یا استوانه‌ای هستن و با میزان درجه متصل میشه. این نوع اتصال رو مثل اتصال G می‌تونی در بازار با سایزهای مختلف انتخاب کنی. قطعات با پیچ رزوه Npt به صورت مخروطی شکل متصل می‌شن که زاویه بین برآمدگی‌ها در اندازه مشخص در نظر گرفته می‌شن. این نوع رزوه دارای برآمدگی و فرو رفتگی به صورت مسطح و مخروطی هست که در سایزهای گوناگون و براساس نیاز میشه انتخابش کرد. اتصال قطعات با رزوه نوع M یکی دیگر از انواع رزوه‌های پیچ است که به دو صورت موازی یا استوانه با زاویه مشخص میشه انتخابشون کرد. همین تفاوت این نوع رزوه نسبت به دیگر رزوه‌ها کاربرد مختلفش رو در صنایع گوناگون نشون میده که افراد می‌توانند نسبت به نوع اتصال اون رو در اندازه‌های متفاوت تهیه کنه. از طرفی تفاوت دیگر رزوه M این است که برآمدگی مسطح و فرورفتگی گرد داره. اولین حرف بعد از M روی چنین رزوه‌هایی نشان دهنده قطر خارجی اون و عدد دوم فاصله بین دو رزوه رو به میلی‌متر نشون میده. اتصال با رزوه نوع G به صورت مستقیم انجام میشه اما رزوه نوع Npt به صورت مخروطی شکل. تفاوت ظاهری این دو رزوه در برآمدگی کوچک انتهای اونا هست که برای قرار دادن واشر در  قسمت مرکز رزوه G در نظر گرفته شده.

قیمت انواع پیچ، گل پیچ و گل مهره در صنعت چوب

برای اطلاع از قیمت انواع پیچ، گل پیچ و گل مهره در صنعت چوب با رزوه‌های مختلف لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید