چوبی کلاب

یکشنبه, ۳۰ تیر,۱۳۹۸

آشنایی با سه ابزار سمباده, میخکوب و منگنه کوب

محصولات صنایع چوب بیشتر در محیط های خانگی و اداری به فراوانی دیده می شوند و زیبایی در آن ها نقش بسزایی در مورد قبول واقع شدن توسط مشتری دارد. برای زیباتر و صیقلی دیده شدن محصولات چوبی از ابزاری بنام سمباده استفاده می شود که انواع و مدل های مختلفی مانند سمباده نواری, دیسکی و گردان دارد که در کارگاه های دیگر زیر مجموعه صنایع از جمله چوب مورد استفاده قرار می گیرند. سمباده به منظور صاف و صیقلی نمودن سطوح چوبی و همچنین برداشتن لایه و براده های اضافی و پولیش زنی نیز استفاده می شود. ازدیگر محصولات که در صنایع چوب مورد استفاده قرار می گیرد میخکوب ومنگنه کوب می باشد که برای ایجاد یک اتصال محکم بین چندین پانل به کار می رود. برای کارهای حجیم در کارگاه های نجاری به ابزاری با سرعت بالا و پرقدرت نیاز است که میخکوب و منگنه کوب علاوه بر بالا بردن کیفیت کار, سرعت میخ کوبی و منگنه کوبی که مدل های فراوانی نیز دارد بالا می برد. در ادامه این مقاله به صورت دقیق و کامل هر کدام از این ابزارها در صنعت چوب شرح داده خواهد شد.

سمباده دیسکی چیست؟

سمباده دیسکی ابزاری برای سمباده زدن و پولیش کردن سطوح چوبی مورد استفاده قرار می گیرد که وظیفه لایه برداری, پولیش کردن سطح چوب, برداشتن هرگونه لک و رنگ از روی سطح مورد نظر را به بهترین نحو انجام می دهد.از جنس آن می توان به زبر بودن سمباده نیز اشاره نمود .نحوه ساخت و طراحی این سمباده به گونه ای است که قسمت سمباده زنی به شکل دایره ای و دیسکی است که کاغذ سمباده در آن قسمت قرار داده می شود. این سمباده ها مجهز به کیسه جمع آوری گرد و غبار می باشند.


مدل های مختلف سمباده دیسکی عبارتند از:

 • سمباده دیسکی و نواری: یکی از انواع مختلف سمباده میباشد که طراحی آن به نحوی است به شکل همزمان میتوان از هر دو قسمت دیسکی و نواری آن استفاده نمود . این نوع سمباده ها به منظور سمباده زنی سطوح نرم و سخت مورد استفاده قرار می گیرند و مجهز به سیستم جمع آوری گرد و غبار نیز می باشند. • سمباده دیسکی پایه دار: نوعی دیگر از سمباده دیسکی به نوعی طراحی و ساخته شده است که روی پایه بلندی که به منظور سمباده زدن سطوح انواع مختلف چوب قرار گرفته است استفاده می گردد. در ساخت این مدل سمباده دیسکی از کیسه جمع آوری گرد و غبار استفاده شده است.


 • سمباده دیسکی بادی: مدلی دیگر از سمباده دیسکی می باشد که در فناوری استفاده آن به صورت همزمان از فشار هوا و صفحات سمباده که به منظور پولیش زدن , لایه برداری و براده زدن مورد استفاده قرار می گیرد. این سمباده از کیفیت و سرعت بالایی برخوردار بوده که در طراحی و ساخت آن از کیسه جمع آوری گرد و غبار استفاده شده است.سمباده نواری چیست؟

سمباده نواری ابزاری جهت سمباده کشیدن سطوح و پولیش کردن می باشد. این نوع سمباده ها به شکلی ساخته شده اند که کاغذ سمباده به صورت نواری برش خورده و در دستگاه سمباده زنی قرار می گیرند. این سمباده ها وظیفه لایه برداری , پولیش کردن سطوح چوب و برداشتن هرگونه رنگ و لک از روی سطح مورد نظر را به بهترین شکل انجام می دهند. این سمباده ها مجهز به کیسه جمع آوری گرد و غبار می باشند.


سمباده های نواری از مدل های مختلفی تشکیل شده اند که به شرح ذیل می باشند:

 • سمباده تانکی نواری: شکل و ساختار این نوع سمباده ها به نحوی طراحی شده است که به صورت یک تانک می باشد که کاغذ سمباده دور چرخ های دستگاه قرار داده می شود و با حرکت دستگیره عمل لایه برداری و سمباده زنی انجام می گیرد. سمباده های نواری همانند سمباده های دیسکی مجهز به کیسه جمع آوری گرد و غبار می باشند.


 • سمباده نواری پایه دار: نوع دیگر از سمباده نواری می باشد که مجهز به پایه و میز می باشد. این دسته از دستگاه های سمباده زنی به نحوی طراحی و ساخته شده اند که مجهز به کیسه جمع آوری گرد و غبار می باشند و استفاده راحت از این دستگاه سمباده زنی از نکات مثبت آن می باشد.سمباده لرزان چیست؟

از دیگر ابزارهای سمباده کشیدن سطوح و پولیش کردن سمباده لرزان می باشد. نحوه طراحی این سمباده به گونه ای است که کاغذ سمباده به شکل تخت یا گرد متناسب با ابعاد قسمت لرزان برش خورده و در دستگاه سمباده زنی قرار داده می شود و دارای زبری خاص و مناسبی است. وظیفه این سمباده لایه برداری, پولیش کردن سطح چوب و برداشتن هرگونه رنگ و لک از روی سطح مورد نظر را به بهترین شکل انجام می دهند. سمباده های لرزان نیز به مانند سمباده های دیسکی و نواری مجهز به کیسه جمع آوری گرد و غبار می باشند.
 

سمباده های لرزان از چند مدل مختلف تشکیل شده اند که به شرح زیر می باشند:

 • سمباده لرزان تخت: یک نوع ازسمباده های زیر مجموعه سمباده لرزان می باشد که کاغذ سمباده آن به شکل های متفاوت هندسی و تخت می باشد و کاغذهای سمباده براساس ابعاد مورد نیاز برش داده شده و بروی قسمت تخت دستگاه قرار می گیرد. این نوع سمباده های لرزان سرعت بالایی دارند که علاوه بر کیفیت مناسبی که دارا هستند مجهز به سیستم جمع آوری گرد و غبار نیز می باشند.


 • سمباده لرزان گرد: نوع دیگری از سمباده لرزان می باشد که قسمت قرارگرفتن سمباده در دستگاه به شکل گرد می باشد. سیستم این نوع دستگاه سمباده زنی به نحوی ساخته و طراحی شده است که علاوه بر لرزش هنگام استفاده از قسمت سمباده زنی بروی سطح مورد نظر می چرخد. این نوع سمباده ها نیز مجهز به سیستم جمع آوری گرد و غبار می باشند.


قیمت انواع دستگاه سمباده زنی

برای اطلاع از قیمت دستگاه سمباده زنی می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید، در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت دستگاه سمباده زنی با چوبینر تماس حاصل نمایید.


دستگاه میخکوب چیست؟

از دستگاه میخکوب می توان برای بالاتر بردن سرعت و دقت میخکوبی استفاده نمود و سبب بالاتر بردن کیفیت کار به وسیله این ابزار گردید.
در ادامه به معرفی مدل های مختلفی از این دستگاه براساس مدل مخزن و نوع میخ مصرفی می پردازیم:

 • میخکوب مخزن ردیفی: این نوع میخکوب ها دارای یک مخزن مستطیل شکل می باشند که میخ ها به صورت ردیفی در این مخزن و به وسیله کاغذ, پلاستیک یا سیم نازک در کنار هم به صورت ردیفی و مرتب قرار می گیرند و پس از هر استفاده نوبت به میخ بعدی می رسد و بعد از اتمام میخ ها مخزن مجددا پر می گردد.


 • میخکوب سرگرد: در این نوع میخکوب از یک مخزن حلقه ای استفاده شده است که هربار تعداد 300 میخ در مخزن به شکل حلقوی میخکوب سرگرد در دستگاه قرار داده می شود و پس از اتمام میخ ها مخزن مجددا پر می شود.


 • میخکوب بادی: یکی از رایج ترین و پرکاربردترین نوع میخکوب به شکل بادی می باشد که در صنعت چوب مورد استفاده قرار می گیرند. این میخکوب ها به کمک فشار هوای تامین شده و کمپرسور توسط آن ها کار می کنند. این مدل میخکوب ها به یک منبع فشار هوای فشرده نیاز دارند. نحوه کار این دستگاه به این صورت است که درب سوپاپ دستگاه وقتی که باز می شود و سیلندر آن مجدد از هوا پر می شود با حرکت پیستون دستگاه میخ ها به سمت جلو حرکت کرده و بروی سطح مورد نظر کوبیده می شوند.قیمت انواع دستگاه میخکوب

برای اطلاع از قیمت دستگاه میخکوب می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید، در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت دستگاه میخکوب با چوبینر تماس حاصل نمایید.


دستگاه منگنه کوب چیست؟

یکی دیگر از ابزارآلات مورد نیاز در کارگاه ها و صنایع چوب به منظور اتصال چند پانل و قطعه به یکدیگر منگه کوب می باشد که جهت نصب روکش های چرمی یا پارچه ای کاربرد دارد.


این منگنه کوب ها نیز دارای مدل های مختلفی می باشند که به شرح زیر می باشند:

 • منگنه کوب دستی: این مدل منگنه کوب به قدرت و فشار فیزیکی که توسط کاربر اعمال می گردد نیاز دارد که به منظور محکم کردن روکش ها, پرس کاری, نصب پیش بند کابینت و رویه کاری مورد استفاده قرار می گیرد.


 • منگنه کوب برقی: نوع دیگری از منگنه کوب است که برخلاف نوع دستی آن نیاز به جریان الکتریسیته دارند که در استفاده آن ها دیگر نیازی به اهرم دستی نمی باشد و از یک شاسی در ساخت آن استفاده شده است. از این نوع منگنه زن به منظور منگنه زدن قسمت های دور از دید و زیرین استفاده می گردد.


 • منگنه کوب بادی: بهترین نوع منگنه کوب جهت مصارف صنعتی حرفه ای می باشند که در کارهای سنگین و حجیم مورد استفاده قرار می گیرد. نوع کارکرد این منگنه کوب که وابسته به هوای فشرده است به کمک یک شیلنگ ازکمپرسور به منگنه زن منتقل می گردد و دستگاه منگنه را در چوب و صفحه مورد نظر فرو می کند.قیمت انواع دستگاه منگنه کوب

برای اطلاع از قیمت دستگاه منگنه کوب می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید، در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت دستگاه منگنه کوب با چوبینر تماس حاصل نمایید.


افزودن نظر جدید