یکشنبه, ۲۷ بهمن,۱۳۹۸

آشنایی با پیچ الیت و پیچ ام دی اف

در صنایع چوب روش و ابزارهای متفاوتی برای اتصال انواع صفحات ام دی اف، لترون، چوب و... وجود دارد. پیچ الیت و همچین پیچ ام دی اف از پر مصرف ترین اتصالات می باشد که هر کدام از آن ها دارای کاربرد و ساختاری متفاوت هستند. در گذشته برای اتصال صفحات مختلف چوب تنها از پیچ چوب و یا از انواع دوبل چوبی استفاده می کردند. امروزه با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در صنایع مختلف ابزار و اتصالات متنوع و پیشرفته تری نیز تولید شده است که با استفاده از آن ها می توان اتصالی محکم و مقاوم داشت. در ادامه این مقاله سعی داریم تا شما را با کاربرد و ساختار پیچ الیت و پیچ ام دی اف آشنا سازیم. 

پیچ الیت یا اتصال الیت چیست؟

پیچ الیت یا همان اتصال الیت یکی از محبوب ترین اتصال در صنایع چوب می باشد که قابلیت جداسازی را نیز دارد. پیچ الیت برای اولین بار در سال 1980 توسط شرکت هفله ساخته شد که به نجاران این امکان را می دهد تا دو قطعه چوبی را به صورت دائمی و یا موقت به یکدیگر متصل کنند. یکی از کاربردهای ویژه پیچ الیت استفاده آن در اتصال صفحات ام دی اف برای ساخت تخت خواب می باشد چرا که به شما این امکان را می دهد تا بتوانید به راحتی صفحات ام دی اف تخت خواب را جدا کرده و پس از منتقل کردن آن به اتاق خواب دوباره با استفاده از پیچ الیت به راحتی به یکدیگر وصل نمایید. اتصال الیت در انواع متفاوتی تولید می شود که به شرح زیر می باشد:

 • الیت دو طرفه
 • الیت صفحه بند
 • الیت بازویی
 • اتصال الیت سیلندر بلند یا کوتاه

پیچ الیت

اجزای پیچ الیت 

پیچ الیت از 3 قسمت کپسول فلزی، میله رابط و رولپلاک تشکیل شده است که در ادامه به معرفی کامل هر یک این قسمت ها می پردازیم. 

 1. کپسول: کپسول فلزی یک مهره استوانه ای است که در قسمت پایین آن شیاری تو خالی برای قرار گرفتن سر میله رابط وجود دارد. با پیچ گوشتی چهارسو می توانید به راحتی کپسول فلزی را بچرخانید و دو صفحه ام دی اف و یا چوب را به یکدیگر متصل نمایید. 
 2. میله رابط: میله رابط یک میله فلزی است که در یک سر آن شیاری وجود دارد که کپسول فلزی با آن درگیر شده و باعث محکم وصل شدن دو صفحه به یکدیگر می شود. 
 3. رولپلاک: یک قطعه استوانه ای پلاستیکی می باشد که برای اتصال لازم است. برای نصب رولپلاک باید نری چوب را به اندازه قطر رول پلاک سوراخ نمایید. 

برای سوراخ کاری چوب جهت استفاده از پیچ الیت حتما باید از دستگاه الیت زن استفاده نمایید. 

برای نصب پیچ الیت ابتدا باید رول پلاک را درون سوراخ ایجاد شده بر روی چوب قرار داده و سپس پیچ را بر روی آن گذاشته و نصب کنید. مهره را نیز باید درون چوب دیگر گذاشته و با قرار دادن دو قطعه کنار یکدیگر و چرخاندن مهره حول پیچ دو قطعه به هم متصل می‌شوند.

اتصال الیت

مزایای استفاده از پیچ الیت 

همان طور که می دانید پیچ الیت یکی از بهترین نوع اتصال می باشد که دارای مزایایی به شرح زیر است:

 • پیچ الیت دارای استحکام کششی بالایی می باشد البته قابل ذکر است که این استقامت بالا نیازی به چسب یا هر گونه ماده شیمیایی دیگری ندارد. 
 • پیچ الیت به راحتی نصب می شود و برای مونتاژ زمان بسیار کمی صرف خواهد شد. 
 • یکی از مزایای ویژه پیچ الیت قابلیت جداسازی مجدد صفحات چوب و یا ام دی اف می باشد.
 • پس از اتصال صفحات محل اتصال دیده نخواهد شد. 

پیچ ام دی اف چیست؟

پیچ ام دی اف یکی از پیچ های رزوه دار برای اتصال انواع صفحات MDF می باشد که در طول های مختلفی تولید می شود. پیچ ام دی اف معمولا از جنس های آلومینیوم، فولاد، استنلس، استیل، برنج، برنز و... ساخته می شود که فولاد آن جزء بهترین پیچ ام دی اف برای نجاری می باشد. پیچ ام دی اف دارای رزوه های عمیقی بر روی بدنه ی خود می باشد. از پیچ ام دی اف می توان برای سازه های چوب و ام دی اف همچون مونتاژ کابینت استفاده نمود. 

پیچ ام دی اف

ویژگی و مزایای پیچ MDF

یکی از مزایای پیچ MDF آن است که سختی پیچ های معمولی را ندارد و متناسب با تراکم ام دی اف ساخته می شود. پیچ ام دی اف را می توانید با استفاده از پیچ گوشتی باز کرده و از شکاف بیرون آورید که این نوع مزیت پیچ MDF برای کسانی که دارای قفسه های ام دی افی می باشند بسیار کارآمد است. پیچ ام دی اف ساخته شده از کربن استیل دارای مقاومت بالا بوده و همچنین ضد زنگ می باشد.

قیمت پیچ ام دی اف

پیچ ام دی اف با توجه به جنس و سایز دارای قیمت های متفاوتی نیز می باشد. شما می توانید برای اطلاع از انواع پیچ ام دی اف و قیمت آن به بخش فروشگاه چوبینر مراجعه نمایید.

افزودن نظر جدید