فروشنده شو
دوشنبه, ۱۷ آذر,۱۳۹۹

آشنایی با کاربرد انواع تیغ اور فرز و سی ان سی

امروزه در کارگاه‌های نجاری و تولیدی از دستگاه‌های مختلفی برای ساخت سازه‌های چوبی و ام دی اف همچون بدنه‌ی کابینت، پایه‌های چوبی میز، نرده‌های چوبی و...استفاده می‌شود. حتما تا به حال شیارها و طرح‌های متنوعی را بر روی این گونه سازه‌های چوبی و ام دی اف دیده‌اید. برای ایجاد چنین طرح و شیارهایی از دستگاه و تیغ‌های مخصوصی استفاده می‌شود. انواع مختلفی از تیغ اور فرز و سی ان سی وجود دارد که برای ایجاد شیار، اتصال، باربرداری، سوراخ کاری و… به کار برده می‌شوند. تیغ‌های سی ان سی و اورفرز در دو نوع بلبرینگی و بدون بلبرینگ ساخته می‌شوند و در دسته بندی‌های متنوعی همچون تیغ شیارزن، تیغ حکاکی، تیغ دم چلچله و... قرار می‌گیرد. تیغه‌هایی که در این نوع تیغ‌های اورفرز و سی ان سی وجود دارد معمولا در دو جنس HSS و تنگستن کارباید یا همان TCT می‌باشند. هر کدام از این نوع تیغه‌ها برای متریال‌های مخصوصی به کار برده می‌شوند. در ادامه قصد داریم تا شما را با موارد مهمی که برای هر نوع تیغ اورفرز و سی ان سی وجود دارد، آشنا سازیم تا بتوانید تیغ مناسب کار خود را تهیه و خریداری نمایید. 

نمادهای درج شده بر روی انواع تیغ اورفرز و سی ان سی به چه معناست؟

اگر چند نمونه از تیغ‌های اورفرز و سی ان سی را مشاهده کرده باشید حتما با یک سری نماد و حروف لاتین بر روی جعبه یا بدنه ی تیغ مواجه شده‌اید. شرکت‌های تولید کننده انواع تیغ سی ان سی و اورفرز اطلاعات دقیق از سایز و ابعاد تیغ‌ها را با استفاده از حروف لاتین بر روی محصول درج می‌کنند. نکته اولی که در هنگام خرید این نوع تیغ‌ها باید بدان توجه داشته باشید جنس تیغه‌های نصب شده  بر روی انواع تیغ اورفرز و سی ان سی می‌باشد که همان‌طور که در قسمت قبل گفته شد، هر کدام از این نوع جنس‌ها برای متریالی مخصوص به کار برده می‌شوند. TC / TCT / HW نشان دهنده‌ی آن است که جنس تیغه به کار رفته از نوع تنگستن کارباید می‌باشد. HSS نیز که مختصر شده‌ی High-speed steel است نوع دیگری از جنس تیغه می‌باشد که بر روی تیغ‌های سی ان سی و اورفرز نصب می‌شود. دیگر نمادهای درج شده بر روی تیغ سی ان سی و اورفرز به صورت کامل در زیر شرح داده شده است:

 • D: قطر تیغ
 • NL: ارتفاع برش
 • S: قطر شفت
 • L: طول کل تیغ
 • GL: طول کل تیغ
 • R: شعاع انحنای تیغه
 • Z: تعداد دندانه

کاربرد تیغه تنگستن کارباید یا TCT

تیغه‌ تنگستن کارباید یا همان TCT مناسب برای شیارزنی انواع ورقه‌های ام دی اف می‌باشد و نسبت به ساییدگی و همچنین دمای بالای مقاوم‌تر از تیغ HSS می‌باشد. با استفاده از تیغ‌هایی از جنس تنگستن کارباید می‌توانید سرعت دستگاه خود را بالا ببرید چرا که مقاومت گرمایشی این نوع تیغه‌ها بسیار بالا می‌باشد. همچنین یکی از ویژگی‌های عالی این نوع تیغه‌های تنگستن کارباید بالا بودن سختی آن‌ها نسبت به فولاد می‌باشد به همین سبب با استفاده از تیغ تنگستن می‌توانید پرداخت بهتری را بر روی قطعه کار خود انجام دهید. 

کاربرد تیغ HSS

تیغ HSS نوعی دیگر از جنس تیغ به کار رفته بر روی انواع تیغ اورفرز و سی ان سی می‌باشد که برای برش و شیارزنی انواع پروفیل و ورقه‌های چوبی به کار برده می‌شود. تیغه‌های HSS در برابر گره‌ها و برخورد احتمالی با میخ و یا منگنه‌های موجود درون چوب بسیار مقاوم هستند و به راحتی دچار لب پریدگی و شکستگی نخواهند شد. لازم به ذکر است که این نوع تیغه‌ها برای ام دی اف اصلا مناسب نبوده و سریع کند می‌شوند.

انواع تیغ اورفرز و سی ان سی 

همان‌طور که گفته شده انواع متنوعی از تیغ اورفرز و سی ان سی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها کاربرد مخصوصی را دارند. قبل از آن که به معرفی 10 نمونه از انواع تیغ اورفرز و سی ان سی بپردازیم لازم است بدانید که تیغ  از دو بخش پایه و کارگیر تشکیل شده است که بخش پایه به صورت استوانه‌ای شکل بوده و قسمت کارگیر در اشکال و فرم‌های مختلف تولید می‌شود. تیغ سی ان سی قابلیت استفاده بر روی اورفرز را نیز دارد اما نکته مهم این می‌باشد که تیغ‌های اورفرز به دلیل بلبرینگی که در قسمت کارگیر خود دارند مخصوص استفاده بر روی اورفرز می‌باشند و روی دستگاه سی ان سی نصب نمی‌گردند. از پرکاربردترین انواع تیغ اورفرز و سی ان سی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تیغ حکاکی یا تیغ V شکل
 2. تیغ جاکلیدی
 3. تیغ جا شیشه
 4. تیغ شیارزن
 5. تیغ گل نقطه ای
 6. تیغ اتصال
 7. تیغ پخ لبه
 8. تیغ انگشتی
 9. تیغ اورفرز دوراهه
 10. تیغ دم چلچله

تیغ حکاکی یا تیغ V شکل

تیغ حکاکی یا همان تیغ V شکل همان‌طور که از نامش مشخص است برای حکاکی بر روی قطعه کار در زوایای مختلف بهک کار برده می‌شود. ای نوع تیغ سی ان سی به صورت V بر عکس بوده و در زوایای مختلفی طراحی و تولید شده است. از پرکاربردترین نوع تیغ حکاکی، زاویه 90 درجه آن می‌باشد. با استفاده از تیغ V شکل می‌توانید شیاری به شکل V بر روی انواع صفحات چوب، ام دی اف و… برای تولید درب‌های کابینت، پایه میز و …. ایجاد نمایید. معمولا تیغه‌ای که بر روی انواع تیغ حکاکی نصب می‌شود به صورت وشی و غیر قابل تعویض بوده و همچنین از جنس تنگستن کارباید نیز می‌باشد.

تیغ V شکل

کاربرد تیغ جا کلیدی

تیغ جاکلیدی کاربردی همانند تیغ رگال دارد و از خانواده مته های T شکل با کارگیر زیاد و گلویی نازک محسوب می‌شود که قابل استفاده در سی ان سی و اورفرز می باشد. عملکرد این نوع تیغ به این صورت است که سر تیغ فضای مناسب برای برش را ایجاد کرده و وقتی وارد کار شود با حرکت دستگاه بخش نازک بدنه شروع به ایجاد شیار می‌نماید. با استفاده از تیغ جاکلیدی می‌توانید شیاری بر روی انواع چوب و ام دی اف ایجاد نمایید و اجسامی همانند پیچ و رگال را داخل شیار را دهید. 

کاربرد تیغ جا شیشه

تیغ جا شیشه نوعی تیغ سشی ان سی می‌باشد که  از نوک آن برای سوراخ کردن چوب و از پهلوی تیغ برای شیار زدن استفاده می‌کنند. معمولا از تیغ جا شیشه برای تخته‌های سه لایه و چوب‌هایی با ضخامت کم استفاده می‌شود. برای استفاده از این نوع تیغ سی ان سی باید ابتدا چوب را روی قالب ثابت کرده و سپس ابتدا با نوک تیغ نقطه‌ای از سطح چوب را سوراخ کرده و بعد با کناره های تیغ، چوب خود را طبق قالب سوراخ می‌کنید. تیغ جا شیشه نیز قابلیت نصب بر روی انواع اورفرز و سی ان سی را نیز دارد. 

تیغ جاکلیدی

کاربرد تیغ شیارزن

انواع متنوعی از تیغ شیارزن به صورت بلبرینگی و بدون بلبرینگ وجود دارد که هر کدام از آن‌ها با توجه به شکل تیغه و کارگیر خود شیاری متفاوت ایجاد می‌کنند. تیغ شیار زن عمودی و تیغ شیارزن افقی دو مدل از اناع تیغ شیارزن می‌باشند. از تیغ شیارزن عمودی برای  ایجاد شیارهای مستطیلی با انتهای صاف استفاده می‌شود. این مدل تیغ شیار زن برای ایجاد اتصالات فاق و زبانه، برش و شیارهایی با ابعاد مختلف قابل استفاده است. 

تیغ شیارزن

کاربرد تیغ گل نقطه ای

از تیغ گل نقطه ای تنها برای ایجاد طرح در یک نقطه از سطح چوب استفاده می‌شود و درصورتی که دستگاه به طرفین حرکت کند، طرح از بین خواهد رفت. درواق برای استفاده از تیغ گل نقطه ای حتما باید دستگاه به صورت عمودی ب روی قطعه کار فرود بیاید. تیغ گل نقطه ای مخصوص ایجاد طرح‌های خاص بر روی انواع چوب و ام دی اف می‌باشد که با شعاع انحنای متنوعی طراحی و تولید می‌شود.

تیغ گل نقطه ای

معرفی انواع تیغ اتصال

تیغ اتصال نوع دیگیری از تیغ سی ان سی می‌باشد که در مدل و کاربردهای متفاوت طراحی و تولید می‌شود. همان‌طور که از نام این نوع تیغ مشخص است برای ایجاد شیار اتصال بر روی انواع چوب و ام دی اف به کار برده می‌شود. زمانی که بخواهید دو قطعه کار را به یکدیگر متصل نمایید، می‌توانید با استفاده از تیغ اتصال شیارهایی مخصوص برای اتصال دو قطعه کار ایجاد نمایید. از انواع تیغ اتصال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تیغ اتصال 90 درجه
 • تیغ اتصال فاق و زبانه
 • تیغ اتصال انگشتی
 • تیغ اتصال پروانه ای

 انواع تیغ اتصال

کاربرد تیغ پخ لبه 

تیغ پخ لبه نوعی تیغ با زاویه‌های متنوعی همچون 45 درجه، 25 درجه و... می‌باشد که بیشتر برای رفع تیزی قفسه، کانتر، میز و ... به کار برده می‌شوند. این نوع تیغ پخ لبه در دو مدل بلبرینگی و بدون بلبرینگ در بازار وجود دارد. از تیغ پخ لبه بلبرینگی تنها بر روی انواع دستگاه اورفرز می‌توانید استفاده کنید و همچنین از این تیغ جهت پخ کردن لبه های کار یا به اصطلاح فارسی کردن لبه ها استفاده می‌شود.

تیغ پخ لبه

کاربرد تیغ انگشتی 

تیغ انگشتی یا همان تیغ ناخنی دارای کارگیر و کلگی به صورت نیم دایره و قوس رو به بیرون می‌باشد. این نوع تیغ در برندهای متنوعی طراحی و تولید شده است که به صورت معمول از دو تیغه جوش خورده برخوردار می‌باشد. با استفاده از این نوع تیغ می‌توانید شیاری به صورت نیم دایره در عمق و قطرهای متنوعی ایجاد نمایید. 

تیغ انگشتی

تیغ اورفرز دوراهه

برای ایجاد اتصال فاق پله ای بر روی لبه‌ی چوب باید حتما از تیغ اورفرز دوراهه استفاده کنید. این نوع تیغ اورفرز از نوع بلبرینگی می‌باشد که تنها قابلیت نصب بر روی دستگاه اورفرز میزی و یا دستی را دارد. فاق پله ای یک نوع شیار به شکل L می‌باشد که با چوب دیگری با دندانه و زاویه سازگار چفت شده و اتصال پله ای را ایجاد می‌کند. معمولا از این نوع اتصال در  کابینت‌سازی برای ساخت کشو یا اتصال دوطرف کابینت به سمت فوقانی و نصب قسمت پشتی کابینت استفاده می‌شود.

تیغ دم چلچله چیست؟

اتصال دم چلچله یکی از انواع اتصالات کاربردی در صنایع چوب می‌باشد که هم برای اتصال افقی و هم قائم به کار برده می‌شود. تیغ دم چلچله یک تیغ مخصوص برای ایجاد شیار اتصال دم چلچله می‌باشد که قابلیت نصب بر روی انواع دستگاه سی ان سی و اورفرز را نیز دارد. با استفاده از تیغ دم چلچله می‌توانید شیارهایی به شکل مثلث متساوی الساقین ایجاد نمایید که البته به دلیل شباهت به دم پرنده چلچله به این اسم نام گذاری شده است. تیغ دم چلچله قابلیت نفوذ از کنار را نیز دارد و زمانی که شیار های ایجاد شده متناظر یکدیگر باشند موجب تشکیل اتصال به کمک پین چوبی  یا پلاستیکی دم چلچله می‌شوند. 

تیغ دم چلچله

چگونگی انتخاب تیغ سی ان سی و اورفرز

در حال حاضر بیش از 100 نوع تیغ سی ان سی و اورفرز طراحی و تولید شده است که در این مقاله تنها به 10 نمونه از پرکاربردترین تیغ‌ها اشاره شده است. شما با توجه به اطلاعات درج شده بر روی انواع تیغ سی ان سی و اورفزر می‌توانید تیغ مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری نمایید. همچنین با توجه به نوع کار خود تیغ مخصوص به همان کار را باید تهیه کنید. یکی از راه‌های انتخاب راحت انواع تیغ، فروشگاه اینترنتی می‌باشد که شما تنها با مراجعه به دسته بندی مخصوص تیغ‌های سی ان سی و اورفرز می‌توانید انواع مدل با سایزهای تیغ را مشاهده نمایید. 

افزودن نظر جدید

نظر خود را وارد نمایید (2)

G
مهمان | ۲ سالها پیش

سلام . ببخشید یه سوال دارم.یه سری تیغه هست که مخصوص دستگاه فرز فلزات هستن.که در براده برداری فلزات کاربرد داره.آیا از اونها میشه برای سی ان سی چوب استفاده کرد؟ یا باعث سوختن تیغه و کار میشه؟یا اینکه هیچ فرقی ندارند و چیزی که ما بعنوان الماسه یا کارباید میشناسیم همون hssهست وفرقی با تیغه های مخصوص چوب ندارن؟متاسفانه هیچ منبعی توضیح کامل نداده.ممنونم

چ
چوبینر | ۲ سالها پیش

درود و احترام، همان طور که خودتون توضیح دادید که باعث سوختگی قطعه کار و تیغه میشه، با توجه به اینکه هیچ تیغ اره ای نیست که هم فلز بر باشه وهم چوب بر، با اینکه فلز بر به ظاهر متریال سخت تری رو برش میده نمیشه باهاش چوب رو برید چون باعث آسیب به قطعه کار و تیغ میشه ، توصیه میشه همیشه تمامی ابزار رو بسته به تخصصی که تولید شدند استفاده کنید تیغ چوب برای چوب و فلز برای فلز