تخفیف هفتگی
پنجشنبه, ۲۱ شهریور,۱۳۹۸

آشنایی با کوره پخت و خشک کن و دستگاه اسپری رنگ

چوب ها در مرحله برش به صورت خام و گاهی تر به کارگاه ها و کارخانجات صنعت چوب عرضه می شوند. طی مراحل مشخصی و استفاده از چند دستگاه مختلف چوب آماده استفاده جهت تولید وسایل گوناگون چوبی می شود. دو دستگاه مهم در مراحل آماده سازی چوب جهت مصرف نهایی کوره پخت و خشک کن و دستگاه اسپری رنگ هستند، در ادامه این مقاله قصد داریم به کارکرد، مدل های مختلف و سایر اطلاعات درباره ماشین اسپری رنگ و کوره پخت و خشک کن چوب اشاره نماییم. 

کوره پخت و خشک کن

کوره پخت و خشک کن چوب دستگاهی است که دارای محفظه ای متناسب با ابعاد چوب می باشد و عملیات خشک کردن چوب های تر را انجام می دهد. لازم به ذکر است که در محفظه کوره پخت و خشک کن میزان دما، رطوبت و جریان هوا کنترل پذیر می باشند؛ تا قطعات چوبی به بهترین شکل خشک شوند. از نکات مثبت استفاده از کوره پخت و خشک کن می توان به کاهش زمان نسبت به روش طبیعی اشاره نمود. همچنین در روش استفاده از کوره خشک کن؛ قطعات چوبی بدون پوسیدگی، حشره زدگی، تغییر شکل و... خشک و قابل استفاده می شوند. از دیگر مزایای استفاده از کوره پخت می توان به قدرت بالای رنگ پذیری قطعات چوبی اشاره نمود. در خشک کردن به روش طبیعی سطح چوب زودتر از سطح داخلی خشک می شود و رطوبت قسمت داخلی فشاری که وارد می کند برای خروج از قطعه، چوب دچار ترک خوردگی می شود؛ که در روش استفاده از کوره پخت و خشک کن این مشکل وجود ندارد.

کوره پخت و خشک کنی چوب

معرفی انواع کوره پخت و خشک کن چوب

در تهیه و استفاده کوره پخت چوب موارد مهمی از قبیل دما، سیستم حرارت دهی و نحوه کارکرد تاثیر گذار می باشند. در این مقاله قصد داریم انواع کوره پخت و خشک کن چوب را بر اساس کارکرد و از لحاظ شکل ظاهری معرفی کنیم. به طور کلی کوره پخت و خشک کن چوب به دو گروه زیر تقسیم می شود:

  • کوره تونلی
  • کوره حجره ای

کوره تونلی

کوره تونلی که به کوره پیوسته نیز معروف است نمونه ای از کوره های پخت و خشک کردن چوب می باشد. در کوره تونلی چوب ها در یک سمت کوره دسته بندی و مرتب می شوند و به محفظه کوره هدایت می شوند، پس از فرآیند خشک کردن چوب، قطعات مرتب شده از سمت دیگر و انتهای کوره خارج می شوند. در طول حرکت بر روی ریل دستگاه میزان دما و رطوبت هوا تغییر می کند؛ با حرکت رو به جلوی ریل میزان دما زیاد و رطوبت کم می شود. لازم به ذکر است در کوره های تونلی از جریان طبیعی هوا و از پنکه یا دمنده نیز استفاده می شود. معمولا در کوره پیوسته خیس ترین چوب ها در انتهای تر و خشک ترین چوب ها در انتهای خشک کوره قرار می گیرند. در شکل زیر اجزای کوره تونلی مشخص شده است. 

کوره تونلی

کوره حجره ای

کوره حجره ای به کوره اتاقکی یا محفظه ای نیز معروف است. با توجه به اینکه کوره حجره ای در اندازه های مختلف تولید می شود، این کوره ها در ظرفیت های متفاوتی از 1 تا 1000 متر مکعب چوب جهت بارگیری تولید می شوند. قطعات چوبی در کوره های حجره ای در زمان خشک شدن ثابت می مانند و نیازی به حرکت کردن ندارند. لازم به ذکر است که در کوره حجره ای درجه حرارت چوب خشک و تر مشخص می شود و در زمان خشک کردن درجه حرارت برای چوب خشک و تر تغییر می کند. حمل و جا به جایی چوب در کوره حجره ای با کمک واگن های ریلی یا لیفت تراک صورت می گیرد.

قیمت انواع کوره چوب خشک کنی

برای اطلاع از قیمت انواع کوره چوب خشک کنی می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت انواع کوره چوب خشک کنی با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

دستگاه اسپری رنگ

یکی از مراحل آماده سازی قطعات چوبی مرحله رنگ آمیزی آن می باشد، رنگ آمیزی سطح چوب علاوه بر زیبایی قطعات چوبی نقش مهمی در محافظت و دوام چوب دارد. جهت رنگ آمیزی یک دست و بدون ایراد پانل های چوبی باید از دستگاه های مختلفی استفاده نمود، دستگاه هایی از قبیل پیستوله رنگ پاش، اسپری رنگ، اتاق رنگ و... نمونه هایی از ماشین آلات و ابزارهای رنگ آمیزی می باشند. در ادامه این متن قصد داریم شما را با دستگاه اسپری رنگ آشنا سازیم و اطلاعاتی در زمینه این ماشین صنعتی در اختیاتان قرار دهیم.

دستگاه اسپری رنگ

ماشین اسپری رنگ اتوماتیک

ماشین اسپری رنگ اتوماتیک برای رنگ آمیزی یک دست به صورت هوشمند طراحی شده است. معمولا در ماشین اسپری رنگ اتوماتیک اسکنر جهت پردازش ابعاد قطعه مورد نظر تعبیه می شود و با کمک اسکنر دقت کار بالا می رود. ماشین اسپری رنگ اتوماتیک در ابعاد مختلفی تولید و عرضه می شود و در هر مدل تعداد بازوها و کنسول های رنگ پاش متفاوت هستند. در بعضی مدل ها ماشین های اسپری رنگ توانایی فیلتر کردن رنگ را دارا می باشند و مواد زائد، آب و ناخالصی های موجود در رنگ را حذف می کنند.

قیمت انواع دستگاه اسپری رنگ

برای اطلاع از قیمت انواع دستگاه اسپری رنگ می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت انواع دستگاه اسپری رنگ با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

افزودن نظر جدید