بنر رمضان

شنبه, ۲۳ آذر,۱۳۹۸

آشنای با کاربرد انواع مته

سوراخ کاری و برش قطعات جزء مهم ترین مراحل ساخت، تعمیر و نصب محصولات محسوب می شود. برای این امر از دریل استفاده می گردد که باید بر روی دریل مته های مختلف نصب گردد. مته ها در چندین طرح با ابعاد و سایزهای متفاوت تولید می گردند که با توجه به نیاز مصرف کننده و قطر سوراخ هایی که باید ایجاد گردد انتخاب می شوند. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع مته و کاربرد آن ها بپردازیم.

انواع مختلف مته 

مته همان طور که ذکر شده در طرح و ابعاد گوناگونی تولید می گردد. همه ما اولین تصوری که از مته داریم یک میله استوانه ای شکل است که در قسمت نوک دارای شیارهای مارپیچی می باشد؛ اما این تصور غلط است و مته در اشکال و مدل های مختلفی که کاربردهای مختص به خود را دارند تقسیم می شود. در ادامه به معرفی بیشتر و توضیحات مفصلی در رابطه با انواع مختلف مته که از نظر کاربرد به شرح زیر می باشند خواهیم پرداخت:

  • مته کاجی
  • مته خزینه
  • مته گازور
  • مته مرغک دار
  • مته برگی
  • مته گردبر 

مته کاجی

مته کاجی به مته مخروطی، مته پله ای و مته پلکانی نیز خوانده می شود. مته کاجی به شکلی طراحی شده است که از نوک تا انتها دارای چند قطر مختلف می ابشد که از کمترین قطر تا بیشترن قطر ادامه دارد. مثلا مته کاجی قطر 4 تا 25 میلی متر توانایی ایجاد سوراخ هایی در بازه 4 تا 25 میلی متر را دارد. از مته های کاجی برای سوراخ کاری سطح چوب، آلومینیوم، استیل و موارد مشابه استفاده می گردد که این سوراخ ها برای تعبیه محل عبور کابل، لوله، سیم و... استفاده می شود.

مته خزینه 

مته خزینه یک نمونه دیگر از انواع مته می باشد که جهت سوراخ کاری به قصد خزینه کاری سوراخ به کار می رود. خزینه کاری سوراخ یعنی اینکه سوراخ محل قرار گیری پیچ را به شکلی ایجاد کنید که کلگی پیچ هم سطح با چوب باشد و از سطح چوب بیرون نزند. خزینه کاری تاثیر زیادی در زیباتر شدن سوراخ محل قرارگیری پیچ دارد. مته خیزنه در مدل های مختلفی از قبیل دوتیکه، مرغک دار و ... تولید می شوند. 

مته خزینه

مته گازور

مته گازور در سایز بندی های مختلف ایجاد می گردد که مناسب ایجاد حفره و سوراخ های محل قرارگیری لولا گازور می باشد. مته گازور در ساخت کمد، کابینت و لوازم ام دی اف نقش مهمی دارد و بسیار پرمصرف می باشد. هنگام استفاده از مته گازور باید دقت کنید از مته ای متناسب با سایز لولا گازوری که انتخاب نموده اید استفاده کنید.

مته مرغک دار

یک نمونه دیگر از مته های مورد نیاز در صنعت چوب و ام دی اف مته مرغک دار نام دارد. مته مرغک دار که به مته سه نیش نیز خوانده می شود از دقت بالایی برای سوراخ کاری برخوردار است. از ویژگی های مثبت مته مرغک دار می توان به این مورد اشاره نمود که قبل از سوراخ کاری نوک تیز مته یا همان نیش به طور دقیق بر روی نقطه مورد نظر قرار می گیرد و بدون لرزش و تکان خوردن سوراخ را ایجاد می کند.

مته برگی

مته برگی یا مته بیلی نیز مدل دیگری از انواع مته است که از یک نیش و دو لبه تیز در اطراف نیش تشکیل شده است که در قطرهای مختلف تولید می گردد. مته برگی نیز جهت ایجاد سوراخ هایی با قطرهای مختلف استفاده می شود و در میزهای اداری، کابینت، کمد و میز کامپیوتر سوراخ هایی به قصد محل عبور کابل، سیم، لوله و ... به وجود می آورد.

مته گردبر 

مته گردبر جهت برش های دایره ای شکل در تولید محصولات چوبی، و برش محل قرارگیری لامپ هالوژنی قابل استفاده می باشد. مته گرد بر نیز همانند مته های دیگر در قطرهای مختلف تولید می گردد که متناسب با نیاز مصرف کننده انتخاب می شود. لازم به ذکر است که مته گرد بر در ساخت محصولات تزیینی، سازهای چوبی و ... به کار می رود. همچنین برای نصب مته گردبر بر روی دریل از رابط و محور مخصوص استفاده می شود و جهت برش چوب، ام دی اف و استیل قابل استفاده می باشد.

مته گردبر

قیمت انواع مته

همان طور که ذکر شد مته در انواع مختلف تولید می گردد که از لحاظ قیمت نیز متفاوت می باشند. برای اطلاع از قیمت انواع مته می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت انواع مته با چوبینر تماس حاصل فرمایید.


افزودن نظر جدید