دوشنبه, ۲۷ اردیبهشت,۱۴۰۰

آموزش برش هشت ضلعی، الماسه و دایره‌ای

در صنعت چوب، تولید وسایل و سازه‌های چوبی طبق فرآیندهای مختلف با استفاده از انواع ابزار آلات و ماشین آلات انجام می‌گیرد. یکی از مهمترین فرآیندهای این صنعت برش قطعات چوب است که ابتدایی‌ترین مرحله می‌باشد. این مرحله برای هر نوع سازه و طرح مورد نظر قطعات متفاوت خواهد بود، در مواردی می‌توان از اره دستی استفاده کرد اما در بیشتر مواقع دستگاه اره رومیزی یا اورفرز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برش در این صنعت انواع مختلفی دارد که شامل برش چند ضلعی، الماسه و دایره‌ای می‌باشد و براساس نیاز و مدل سازه هر کدام از آنها در نظر گرفته می‌شوند. انجام هر کدام از این برش‌ها باید طبق اصول خاصی انجام شود که در ادامه به شرح کامل آنها پرداخته می‌شود، پس با مطالب زیر همراه باشید.

انواع برش در صنعت چوب

همانطور که در مطالب بالا ذکر شد، برش در صنعت چوب انواع متفاوت چند ضلعی، الماسه و دایره‌ای دارد. از این نوع برش می‌توان برای ساخت سازه‌ها و وسایل تزیینی و خاص استفاده کرد. به ظاهر چنین برش‌هایی ممکن است کار سختی باشد اما به راحتی می‌توان با استفاده از ابزارهای کاربردی این کار را انجام داد. با مطالعه نحوه انجام هر کدام از این برش‌ها سادگی و راحتی آنها را درک خواهید کرد که در زیر به چگونگی انجام آنها می‌پردازیم.

برش چند ضلعی

برش چند ضلعی یکی از انواع برش‌ها در ساخت سازه‌های چوبی است که باید از شابلون برای این کار استفاده شود. ابتدا باید شابلون مورد نظر را برای این برش ساخت، به این صورت که با گونیا مرکب 2 خط 45 درجه به صورت مثلثی روی چوب می‌زنیم. پس از مشخص کردن این خط‌ها قسمت وسط آن را با اره عمودبر از چوب جدا می‌کنیم. پس از آن برای برش چند ضلعی باید چوب دیگری را به صورت مربعی برش داد. سپس شابلون را روی دونه اره میزی قرار می‌دهیم و مربع را داخل آن می‌گذاریم. با مشخص کردن خط برش روی چوب مربعی شکل، تیغه اره رومیزی را با آن تنظیم می‌کنیم. زمانیکه از تنظیم زاویه برش و چوب مطمئن شدیم، برش چوب را در زوایای مختلف هر ضلع به کمک شابلون انجام می‌دهیم. توجه به این نکته ضروری است که هنگام برش از جیگ محافظ برای محکم نگه داشتن قطعه چوبی استفاده کرد تا از سر خوردن آن حین برش با راه میزی جلوگیری شود و مانع بروز آسیب به دست فرد گردد.

برش الماسه

برش الماسه در این صنعت با الماس تراش نیز معروف است. برای برش چوب به صورت الماسه باید ابتدا شابلون با ارتفاع بالا را پشت تیغه اره رومیزی قرار داد. اما باید به این نکته توجه کرد که ارتفاع تیغه نصف ارتفاع چوب مورد نظر برای برش باشد. چوب روی تیغه و چسبیده به شابلون در زاویه تیغه تنظیم می‌شود. تیغه و لبه چوب باید در یک سطح باشند تا شکل برش الماسه به صورت دقیق و مرتب انجام گیرد. نکته مهم دیگر در این برش این است که باید هنگام برش قطعه را با گیره تفنگی به شابلون بست. زمانیکه که دو طرف چوب را به صورت الماسه برش دادیم سطح چوب شیب دار می‌شود و برای برش قسمت دیگر آن نمی‌توان قطعه را به گیره بست. برای این کار باید یک قطعه چوب صاف را بالای قسمت شیب دار چوب الماسه شکل قرار داد تا بتوان آن را قبل از برش با گیره محکم کرد. پس از این کار می‌توان به راحتی تمام زوایای قطعه چوب را با اره رومیزی برش داد.

برش دایره‌ای

برش دایره‌ای مانند برش الماسه و چند ضلعی یکی از برش‌های خاص در نجاری است. با این تفاوت که در دو برش قبل از اره رومیزی برای برش استفاده می‌شد. اما برای برش دایره‌ای باید از تیغ اورفرز استفاده کرد. این نوع برش را می‌توان با اره فلکه نیز انجام داد. اما اره فلکه پس از برش لبه‌های قطعه را ناصاف می‌کند و باید چندین بار لبه‌های کار را سنباده کشید تا صاف شود. در حالیکه استفاده از تیغ اورفرز برشی صاف و صیقلی دارد. نحوه برش دایره‌ای به این صورت است که باید شابلون دایره‌ای را روی کار با پیچ یا میخ ثابت کرد، سپس ارتفاع تیغه را طوری تنظیم کرد که با ارتفاع بولبرینگ یکسان باشد. پس از آن به کمک اورفرز به برش قطعه چوبی پرداخته می‌شود. در نهایت که برش به طور کامل انجام شد شابلون را از روی کار باز می‌کنیم. این نکته نیز حائز اهمیت است که برای ساخت و برش شابلون دایره‌ای می‌توان از سی ان سی یا لیزر استفاده کرد.

ابزارهای مورد نیاز برای برش چندضلعی، الماس تراش و دایره‌ای

انجام هر کدام از مراحل تولید و ساخت سازه‌های چوبی باید از ابزار آلات و ماشین آلات مختلفی استفاده کرد. برای برش قطعات چوبی به شکل چند ضلعی، الماسه و دایره‌ای نیز باید از ابزارهایی مانند گیره تفنگی، جیگ محافظ، تیغ اره عمودبر، اره رومیزی، اورفرز، گونیا استفاده کرد که در ادامه مطلب به شرح کامل آنها پرداخته می‌شود.

گیره تفنگی

گیره تفنگی یکی از انواع ابزارهای کاربردی در کار نجاری و ساخت محصولات چوبی است. با استفاده از این ابزار می‌توان برش قطعه را با امنیت بالایی انجام داد. گیره تفنگی نجاری در ابعاد با قدرت‌های مختلف تولید شده است. بدنه و فک‌های آن از جنس فلزات مقاوم است و از پلاستیک فشرده با کیفیت برای ساخت آن استفاده شده است. نحوه استفاده از این ابزار به این صورت است که برای برش با دستگا‌ه‌های مختلف مانند اره رومیزی باید قطعه را با کمک گیره روی شابلون محکم کرد تا قطعه حین برش به صورت دقیق انجام شود و باعث سر خوردن و جابجایی آن نشود.

جیگ محافظ

جیگ محافظ برای انجام فرآیند برش در صنعت نجاری کاربرد خاصی دارد زیرا امنیت فرد را هنگام برش تضمین می‌کند. این ابزار روی قطعه چوبی حین برش قرار داده می‌شود تا قطعه هنگام حرکت روی اره رومیزی جابجا نشود. زیرا فرد برای برش کار باید قطعه را روی اره و لبه تیغه حرکت دهد. جیگ محافظ، محافظ مناسبی برای دست فرد می‌باشد تا هنگام برش آسیب جدی به دست او وارد نشود. بدنه این ابزار از پلاستیک مستحکم و بادوامی ساخته شده است تا مقاومت بالایی در مقابل ضربات داشته باشد.

اره رومیزی

اره رومیزی یکی از انواع اره‌های ماشینی در این صنعت است که از تیغه‌ها با سایزهای گوناگون تولید شده است. از این نوع ماشین برای برش انواع چوب با ضخامت‌های مختلف در انواع اتصالات و سازه‌ها استفاده می‌شود. با استفاده از اره رومیزی می‌توان برش‌های چوب را با دقت بالایی انجام داد زیرا قابلیت تنظیم با اندازه‌های دلخواه را دارد. اره رومیزی به صورت ثابت در یک قسمت از کارگاه نجاری قرار گرفته و می‌توان قطعه چوبی را روی آن در هر زاویه دلخواهی حرکت داد. در ابتدا قبل از برش قطعه می‌توان عمق برش را تنظیم کرده تا خط برش را مشخص کند، سپس اقدام به برش قسمت مورد نظر کرد.

تیغ اره عمودبر

اره رومیزی دارای تیغه‌های مختلف عمودی بر و افقی بر است که براساس نیاز حین برش قطعه چوبی می‌توان از هر کدام آنها استفاده کرد. با توجه به نوع بافت چوب برای برش آنها باید اره‌های مختلفی مانند دیسکی، نواری و غیره را روی دستگاه‌های متفاوت نصب کرد. تیغ‌ اره‌های عمودی از جمله ابزار آلاتی است که برای برش قطعات چوبی ام دی اف، نئوپان، تخته سه لا و موارد مشابه استفاده می‌شود. تیغ اره عمود بر در طول‌های مختلف کوتاه و بلند تولید شده که دندانه‌های آن توانایی برش قطعات چوبی را از وسط پانل دارند و در برابر زنگ زدگی، خوردگی و لب پری مقاوم هستند.

تیغ اورفرز

تیغ اورفرز یکی از انواع تیغه‌ها در اره‌های رومیزی است که کاربرد بسیاری در صنعت چوب برای برش قطعات چوبی دارد. این تیغ برای برش قطعه چوب به صورت دایره‌ای استفاده می‌شود که دارای تیغه‌های مقاومی است. مقاومت این تیغه‌ها باعث می‌شود تا بتواند چوب را با هر ضخامتی برش دهد. تیغه اورفرز با نصب روی دستگاه اره رومیزی و چرخش قطعه روی دستگاه می‌تواند برش را به صورت صاف و صیقلی بدون نیاز به سنباده انجام دهد.

قیمت انواع ابزارهای مورد نیاز برای برش چندضلعی، الماس تراش و دایره‌ای

برای اطلاع از قیمت انواع ابزارهای مورد نیاز برای برش چندضلعی، الماس تراش و دایره‌ای لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید