حراجی نوروز 1403
دوشنبه, ۰۱ آذر,۱۴۰۰

آموزش تیز کردن تیغه اره موتوری + معرفی و قیمت انواع سوهان

تیز کردن اره موتوری یکی از اون کارهاییه که باید حتما بلد باشی! تیغه اره موتوری هم مثل خیلی از ابزارآلات برش دیگه کند میشه و نیاز داری اونو تیز کنی. اما چطور می‌تونی اینکارو کنی؟ باید توجه داشته باشی که روش‌هایی مثل استفاده از دستگاه اره تیز کنی هزینه بره و به صرفه نیست! ما تو این مقاله سعی کردیم تا راحت‌ترین و کم هزینه‌ترین روش رو براتون آموزش بدیم. تا آخر این مقاله با ما همراه باشید تا  قبل از هر چیزی یادتون باشه که وقتی اره موتوری یا تیغه رو خریداری می‌کنی، دفترچه راهنمای اون رو حتما مطالعه کن و پیش خودت نگه دار تا وقتی تیغه کند شد، بدونی که باید برای خرید سوهان اره موتوری چه تصمیمی بگیری و چه سوهانی بخری.

سه روش تیز کردن اره موتوری (اره زنجیری)

 1. تیز کردن اره موتوری با سوهان اره موتوری به صورت دستی
 2. تیز کردن اره موتوری با سوهان اره موتوری با دریل شارژی
 3. تیز کردن اره موتوری با استفاده از دستگاه زنجیر تیز کن

تیز کردن اره موتوری با سوهان به صورت دستی

تو این روش یه سوهان گرد خریداری می‌کنی که قطر اون دقیقا هم اندازه قطر هر دندونه تیغ اره باشه. اولین دندونه‌ای که سوهان زدی رو علامت بزن تا هر دندونه رو دوبار سوهان کاری نکنی. توی این روش امکان داره  دندونه‌ها یکدست تیز نشن، از طرفی روش وقت گیر و سختیه و اینکه دندونه‌ها به خوبی تیز نمیشن.

تیز کردن اره موتوری با سوهان به کمک دریل شارژی

بهترین، کم هزینه‌ترین و سریع‌ترین روش برای تیز کردن اره موتوری همین روشه، یعنی روش تیز کردن اره موتوری با سوهان با استفاده از دریل شاژی. با خرید سوهان اره موتوری و وصل کردن اون به دریل شارژی به راحتی می‌تونی اینکارو انجام بدی. هم وقت کمتری ازتون می‌گیره، هم نتیجه بهتری میده. موارد لازم برای این روش:

 • داشتن یه دریل شارژی
 • خرید ست سوهان اره موتوری (گرد)
 • یک عدد بلبرینگ و ماژیگ

ماژیک برای علامت زدن اولین دندونه‌ای که سوهان می‌زنی و بلبرینگ برای اتصال به انتهای سوهان و راحتی کار.

انتخاب و خرید سوهان اره موتوری مناسب

اول در نظر داشته باش که برای این کار نیازی به درآوردن تیغه‌ها نداری و می‌تونی تیغه رو با طناب به یه سطح صاف و محکم ببندی. سوهان حتما باید از نوع گرد باشه که داخل نیم دایره دندونه‌ها رو کاملا سوهان کاری کنه. اکثر تیغه‌ها  با سوهان‌های 5.5 میلی‌متری تیز میشن و کارتون راه میفته. پس برای خرید سوهان اره موتوری به این موارد توجه کنی.

خرید اره موتوری

با نصب یه بلبرینگ به سر سوهان، کنترل بهتری برای تیز کردن اره زنجیری خواهی داشت.  چند نکته مهم راجع به تیز کردن تیغه‌های اره موتوری با سوهان اره موتوری:

 • حتما موقع سوهان کشیدن تیغه رو قفل کن
 • فشار زیادی به دریل و تیغه وارد نکن، خیلی آروم اینکارو انجام بده
 • از کوتاه‌ترین دندونه تیغه استفاده کن، اینجوری آخر کار همه دندونه‌های تیغه یه اندازه میشن.
 • تو سوهان زدن وسواس به خرج نده و خیلی اینکارو ادامه نده
 • بهتره که به یه سمت سوهان بکشی، مثلا فقط به جلو یا فقط به عقب

خرید سوهان اره موتوری گرد

سوهان‌ها با توجه به اندازه، شکل، طراحی آج و دندانه‌ها به دسته‌های متفاوتی تقسیم میشن که کاربردهای گوناگونی دارن. معمولا از سوهان‌ها در ظریف کاری و کارهای هنری استفاده میشه اما سوهان گرد اره موتوری متفاوتی داره. از سوهان گرد اره موتوری برای تیز کردن زنجیر اره موتوری و اره برقی استفاده میشه. پس با خرید سوهان اره موتوری مناسب و تیز کردن تیغه آن، کیفیت برش چوبتو بالا ببر.

افزودن نظر جدید