یکشنبه, ۰۳ مرداد,۱۴۰۰

آموزش ساخت استند گل

در هر صنعتی ساخت و تولید وسایل و سازه‌های مختلف باید طبق اصول مشخصی انجام گیرد تا کار کاربردی و دقیق انجام شود. برای همین قبل از هر کاری نیاز به آموزش اولیه چگونگی انجام آن لازم و ضروری می‌باشد. از طرفی باید ابزار آلات و تجهیزاتی که برای کار نیاز است را بشناسید و با نحوه کار کردن آن آشنا شوید. در صنعت چوب هم این قواعد باید در نظر گرفته شود، اما مهمترین مساله این است که چه سازه‌ای را برای چه کاری می‌خواهید بسازید. محصولات چوبی حس طبیعت و زندگی به دکوراسیون داخلی و خارجی محیط می‌دهد. از این رو توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است زیرا در مدل‌ها و اندازه‌های گوناگون می‌توان سازه‌هایی مانند مبلمان، سرویس خواب، میز و صندلی، وسایل دکوری و تزیینی، استند گل و غیره تولید کرد. به عنوان مثال، در ساخت وسیله‌ای مانند استند گل باید از ابزار آلات و دستگاه‌هایی مانند فارسی بر، پروفیل چوبی و غیره استفاده کرد. در ادامه مطلب پس از بیان این تجهیزات، به نحوه ساخت استند گل می‌پردازیم، پس با مطالب زیر همراه باشید.

استند گل

ابزار آلات و تجهیزات لازم برای ساخت نگهدارنده چوبی گلدان

همانطور که در مطالب بالا بیان شد، ساخت وسایل چوبی کار سختی نیست و هر کسی می‌تواند آن را با آموزش مقدماتی انجام دهد. اما پس از آموزش مهمترین بخش، طرح و مدل سازه چوبی و متناسب با آن ابزار آلاتی است که برای ساخت باید از آنها استفاده کرد. استند گل نیز مانند دیگر محصولات چوبی باید طبق فرآیندی مشخص انجام گیرد تا وسیله چوبی کاربردی ساخته شود که بتوان در هر فضایی از آن استفاده کرد. این نوع سازه را باید براساس میزان وزن گلدان در نظر گرفت تا تحمل وزن آن را داشته باشد. پروفیل چوبی گزینه مناسبی برای ساخت نگهدارنده چوبی گلدان است زیرا در ضخامت‌های مختلفی تولید شده و فرد می‌تواند براساس نیاز و طرح خود هر سایزی از آن را انتخاب کند. در ادامه به دیگر ابزار آلات ضروری برای این کار پرداخته می‌شود. 

فارسی بر

دستگاه فارسی بر در صنعت چوب یکی از انواع دستگاه‌های کاربردی می‌باشد که از آن برای برش زاویه دار یا اریب استفاده می‌شود. برای برش چوب با این دستگاه حتما باید از تیغ مخصوص فارسی بر استفاده کرد تا برش کاملا تمیز و صیقلی شده انجام گیرد. برای برش زاویه دار چوب باید زاویه برش تیغه را متناسب با طرح و مدل روی چوب تنظیم کرد تا آن چیزی که از این دستگاه انتظار دارید را مشاهده کنید. این دستگاه در انواع فارسی بر ثابت و قابل حمل تولید شده است که نوع ثابت آن برای برش‌ ظریف با عرض کم و نوع کشویی برای برش عریض‌تر و عمیق‌تر با عرض زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساخت سازه‌ای که قطعات برش خورده چوبی را باید به یکدیگر متصل کرد بهتر است از فارسی بر برای فارسی کردن یا پخ کردن لبه‌های کار استفاده کرد. با این کار علاوه بر تمیزی سطح چوب، اتصال دقیق‌تری خواهید داشت زیرا لبه‌های کار کاملا روی یکدیگر قرار گرفته می‌شود.

فارسی بر

میله چوبی

در ساخت قطعات مختلف چوبی در کارگاه‌های نجاری باید اتصالاتی در نظر گرفته شود. میله چوبی در بازار به دوبل چوبی یا استوانه چوبی توپر معرفی می‌شود. از میله چوبی با انواع ساده و آجدار برای ساخت مبلمان، اسباب بازی چوبی، میل پرده چوبی و دکوراسیون داخلی استفاده شده که این ابزار در صنعت چوب وزن سنگینی دارد. با میله چوبی می‌توان مقاومت بالایی در گوشه‌های کار ایجاد کرد تا بتواند وزن‌های سنگین را تحمل کند و باعث آسیب به آن نشود. این ابزار دارای سطح صاف و یکنواخت می‌باشد که همین مزیت باعث کاربردی‌تر شدن محصول شده است. میله چوبی براساس کاربردی که در قطعات مختلف چوبی دارد، در اندازه‌ها و جنس‌های مختلف نسبت به قطر و طول تولید شده است. همچنین این ابزار یک مدل اتصال‌ دهنده‌قطعات چوبی با اندازه‌های مختلف به صورت شاخه‌ای شیاردار و بدون شیار تولید شده است. برای ساخت میله چوبی از چوب راش یا صنوبر استفاده می‌شود تا محکم باشد و هنگام استفاده از هر کدام مدل‌های آن سوراخی به اندازه قطر بر روی هر دو قطعه مورد نظر ایجاد شود.

پروفیل چوبی

پروفیل چوبی از قطعات مورد استفاده در سازه‌های چوبی و ام دی اف مانند کمد، تخت، کابین و غیره است. نام دیگر این ابزار زهوار است که در دو مدل ساده و طرح دار تولید شده است که در صنعت چوبی برای محصولات دکوری چوبی، مبلمان، کمد و ام دی اف از آن استفاده می‌شود. این محصول چوبی از طریق عملیات حرارتی در 200 درجه سانتیگراد روی چوب درخت کاج تولید می‌شود. بنابراین حرارتی که به چوب وارد می‌شود باعث تغییرات شیمیایی و ساختار چوب خواهد شد. در نهایت پس از انجام این فرآیند، چوبی با دوام و پایدار تولید می‌شود و متریالی ایده آل برای مناطقی خواهد بود که نور، سرما، گرما و رطوبت روی آنها تاثیرگذار خواهد بود. این محصول به صورت مکعب مستطیل تو خالی است که دارای سطح صاف در امتداد طول می‌باشد. همچنین پروفیل چوبی از دو برآمدگی روی دیواره‌های عرضی پروفیل برخوردار است و برای تقویت عرض‌های آن در نظر گرفته شده است. از پروفیل چوبی برای زیبا شدن ظاهر چوبی یک وسیله استفاده می‌شود.

سنبه مشتی

در صنعت چوب از هنرهایی مانند منبت کاری، خراطی، معرق کاری و غیره برای اجرای طرح روی چوب استفاده می‌شود. برای اجرای طرح روی چوب باید از ابزارهایی مانند مغار، سنباده، سنبه و غیره در نظر گرفته شود تا بتوان طرح دقیق و تمیزی را روی چوب اجرا کرد. سنبه مشتی در این صنعت برای علامت گذاری جای سوراخ روی چوب استفاده می‌شود تا قبل از برش و سوراخ زدن اطمینان کافی از محل مشخص آن داشته باشیم. برای این کار باید اندازه آن را با خط کش مشخص کرد تا بدانید در چه محدوده‌ای باید برش و سوراخ ایجاد کنید. بنابراین سنبه گزینه مناسبی برای این کار است زیرا دارای اجزایی مانند دسته و میله نوک تیز است. دسته سنبه جنس چوبی دارد که از استحکام مناسبی برای ضربه زدن به آن جهت علامت گذاری روی چوب برخوردار می‌باشد. 

سنبه مشتی

چگونگی ساخت استند گل چوبی

استند گل چوبی یکی از انواع سازه‌های کاربردی در دکوراسیون داخلی می‌باشد که در سایزها و مدل‌های مختلف تولید شده و در بازار عرضه می‌شود. اما امروزه افراد تمایل دارند خودشان به ساخت وسایل دکوری و تزیینی بپردازند تا به آنچه طبق سلیقه‌شان است، برسند. برای همین با تهیه ابزار آلاتی که در قسمت قبل بیان شد و با آموزش آن می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید. در ابتدا باید مدل استند مورد نظر خود را طراحی کنید تا بتوانید سازه‌ای بی نقص و بدون خطا داشته باشید. مطابق با طرح خود پروفیل چوبی با ضخامت مشخص را با دستگاه فارسی بر برش بزنید. برای اتصال قطعات چوبی برش خورده از اتصال دوبل استفاده کنید که باید قطعات را کنار هم قرار دهید و به صورت قرینه آنها را علامت گذاری کنید. پس از آن جای اتصال دوبل روی پروفیل‌های چوبی را با سنبه مشتی مشخص کنید تا جای سوراخ کاملا دقیق شود. بهتر است برای اینکه دوبل‌ها راحت‌تر وارد سوراخ‌های پروفیل شود، آنها را سنباده بزنید تا کمی پخ شود. سپس آنها سورا‌خ‌های ایجاد شده را به چسب چوب آغشته کرده و دوبل‌ها را داخل آن قرار دهید. برای مونتاژ کار پس از اینکه تمام قطعات چوبی را با کمک دوبل به یکدیگر متصل کردید، با گیره سازه را ببندید تا مرحله خشک شدن و اتصال پروفیل‌ها به خوبی انجام گیرد. پس از آن نوبت به ساخت و اتصال صفحه نگهدارنده گلدان می‌رسد، برای این کار می‌توانید از چوب ام دی اف استفاده کنید. برای این کار باید لبه کار را متناسب با پایه سازه برش دهید و روی سطح چوب و لبه‌ها پرداخت و سنباده زنی انجام دهید. برای اینکه برش لبه‌ها و پایه صفحه دقیق‌تر انجام شود، می‌توانید چوبی را براساس میزان برش به صورت شابلون در نظر بگیرد و علامت گذاری قسمت برش را انجام دهید. در نهایت با چسب چوب پایه و صفحه را به بدنه استند چوبی متصل کنید و اجازه دهید کاملا خشک شود. با انجام این مراحل سازه‌ای مستحکم خواهید داشت که می‌توانید با توجه به اندازه آن گلدان مناسب روی آن قرار دهید و از زیبایی آن لذت ببرید.

قیمت انواع ابزار آلات و تجهیزات ضروری در ساخت سازه چوبی

برای اطلاع از قیمت انواع ابزار آلات و تجهیزات ضروری در ساخت سازه چوبی لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.


افزودن نظر جدید