شنبه, ۳۰ مرداد,۱۴۰۰

آموزش چاپ عکس روی چوب

امروزه افراد تمایل به ساخت سازه و وسایل چوبی در خانه دارند که می‌توانند با کمترین تجهیزات محصولات متنوع و جزیی را تولید کنند. در زمان خلق این وسایل چوبی ایده‌های بسیاری به ذهن فرد می‌رسد که باید اطلاعات کافی در مورد نحوه تولید و ساخت آنها داشت تا بدانند از چه ابزاری در چه مرحله از کار استفاده کنند. ایده‌ها و هنرهای جذاب مختلفی در صنعت چوب وجود دارد که توجه افراد زیادی به آنها جلب می‌شود. به دلیل اینکه می‌توانند از آنها در دکوراسیون خود به عنوان وسایل لوکس و تزیینی خاص استفاده کنند. چاپ عکس روی چوب یکی از انواع روش‌های خاص اجرایی و دکوراتیو است. برای این کار چند راه وجود دارد که نکات بسیاری در آن نهفته است تا کاری با کیفیت و بدون نقص را ارائه داد. در ادامه به نحوه اجرا و چاپ عکس روی چوب می‌پردازیم، پس با مطالب زیر همراه باشید.

اصول و قواعد چاپ تصویر روی چوب 

همانطور که در مطالب بالا بیان شد، ایده‌هایی بسیاری در ساخت انواع سازه و وسایل چوبی وجود دارد که می‌تواند آنها را به یک محصول جذاب تبدیل کرد. افراد در دکوراسیون داخلی خود علاقه زیادی به استفاده ار وسایل چوبی آنتیک و دکوراتیو دارند که هم کاربردی بوده و هم جلوه زیادی داشته باشد. معمولا در هر مدل دکوراسیونی از خانه، حتما یک قسمت به عنوان میز خاطره یا دیوار عکس در نظر گرفته می‌شود. با این کار خاطرات گذشته برای افراد همیشه زنده خواهد بود و حس خوبی به آنها و محیط خواهد داد. از آنجایی که وسایل چوبی حس زندگی و طبیعت به خانه می‌دهد، پس بهتر است برای این قسمت از خانه نیز سازه‌های چوبی خاصی در نظر گرفته شود تا جذابیت فضا را چند برابر کرد. از این رو نجاران و هنرمندان در این حیطه به فکر چاپ تصویر یا عکس روی چوب افتادند که مانند دیگر مراحل ساخت یا اجرای هنر روی چوب باید طبق اصول خاص و مشخصی انجام گیرد. اجرای تصویر روی چوب از روش‌های جذاب در ساخت تابلوهای چوبی دکوراتیو است. زمانیکه حرف از چاپ یا انتقال طرح، نوشته یا لگو روی چوب می‌شود، ایده‌های جالبی به ذهن هر فرد تداعی خواهد شد. چند روش برای پیاده سازی این کار روی چوب وجود دارد که در ادامه شرح داده می‌شود.

چاپ عکس روی چوب

چاپ رنگی یا سیاه و سفید تصویر روی چوب

انجام کارهای اجرایی روی چوب فقط محدود به فضای کارگاهی نجاری نخواهد شد، هر فردی می‌تواند در محیط خانه و به روش‌های خانگی کارهای متنوعی را روی چوب اجرا کند. یکی از این کارها از زمان گذشته تا به امروز، چاپ عکس روی چوب است. در زمان‌های قدیم برای این کار از روش‌های دستی استفاده می‌شد که کاری سخت و مشکل بود. اما امروزه با استفاده از پرینتر کار سریع‌تر و با کیفیت بالایی انجام می‌گیرد. تصاویر باید فقط با پرینترهای لیزری به صورت رنگی یا سیاه و سفید گرفته شود. زیرا پرینترهای نوع جوهرافشان این قابلیت را نخواهد داشت که تصویری با کیفیت بالا را برای چاپ روی چوب انجام دهد. 

نحوه چاپ تصویر با پرینتر لیزری

از آنجایی که تصویر روی چوب به صورت قرینه چاپ می‌شود، تصویر باید قرینه پرینت گرفته شود. برای این کار با استفاده از نرم افزار فتوشاپ باید تصویر را 180 درجه به سمت چپ قرینه کنید. از طرفی پرینت تصویر باید با وضوح و کیفیت بالایی انجام گیرد. پس باید در نرم افزار فتوشاپ به دنبال گزینه‌هایی برای افزایش وضوح تصویر باشید. به عنوان مثال رزولوشن عکس هنگام پرینت باید روی 300 Dpi انتخاب شود. از این رو هر چه کیفیت تصویر بیشتر باشد، تونر بیشتری به کاغذ چسبیده و تصویر واضح تر به چوب منتقل خواهد شد. 

پرینت تصویر روی کاغذ مخصوص

برای انتقال تصویر روی چوب باید کاغذ مخصوصی را جهت پرینت در نظر داشت. از انواع کاغذهای مخصوصی که برای چاپ حرارتی هستند، می‌توان به کاغذ استیکر و کاغذ سابلی اشاره کرد. این نوع کاغذها کمترین چسبندگی تونر به کاغذ را دارند. به طوری که هنگام حرارت دادن یا چسب زدن روی آنها تصویر با بهترین کیفیت به چوب منتقل می‌شود. لازم به ذکر است که می‌توان از کاغذهای معمولی نیز برای این کار استفاده کرد اما کیفیت انتقال طرح به اندازه کاغذهای مخصوص را نخواهند داشت.

چاپ عکس روی چوب

چسب چاپ مخصوص روی چوب

چاپ تصویر روی چوب را می‌توان با کمک چسب انجام داد اما باید از چسب مناسب و مخصوص آن استفاده کرد. برای چاپ یا انتقال تصویر از کاغذ به چوب باید چسب مخصوص woodprint در نظر گرفته شود؛ اما دستیابی به آن مشکل است و به سختی می‌توان آن را در بازار یافت. برای همین موضوع می‌توان چسب چوب‌های مرغوب را جایگزین آن کرد. یکی از ملاک‌های چسب چوب مرغوب این است که هنگام استفاده و پس از خشک شدن نباید روی کار سفیدک بزند.

چاپ عکس روی چوب با چسب

پس از انتخاب چسب چوب مناسب و مرغوب برای انتقال عکس روی چوب، با رعایت موارد فوق و پرینت تصویر با کیفیت از طرح، نوشته یا لوگو باید فرآیندهای خاصی نیز روی چوب انجام گیرد. یکی از این فرآیندها، پرداخت و صیقلی کردن کامل چوب است که باید با استفاده از ابزارهای کارگاهی مانند سنباده انجام شود. سپس از طریق چسب مخصوص، سطح چوب را به صورت یکنواخت به چسب آغشته کنید. کاغذ پرینت شده را روی چوب قرار داده و با دست یا کاردک آن را روی زمینه کار بچسبانید؛ به طوری که بدون چروک و حباب کاغذ باشد. 

محافظت از تصویر چاپ شده روی چوب

همانطور که می‌دانید، پس از اعمال هنرهای مختلف روی چوب باید آن را ثابت کرد تا در گذر زمان و بروز هر مشکل، دچار آسیب نشود و ماندگاری بالایی داشته باشد. برای همین پس از آنکه تصویر مورد نظر روی چوب انتقال داده شد، باید با پوشش‌هایی مانند سیلر، کیلر، لاک، اپوکسی یا وارنیش سطح چوب را بپوشانید. بنابراین با این کار، پایداری بیشتر و افزایش عمر بیشتری از تصویر چاپ شده روی چوب خواهید داشت.  

سخن آخر

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی و کاملی از آموزش چاپ عکس روی چوب به دست آورده باشید. چاپ عکس روی چوب از جمله هنرهایی می‌باشد که امروزه توجه افراد زیادی به آن جلب شده است. افراد برای هدیه و یادگاری می‌توانند این هنر زیبا را روی چوب اجرا کنند تا دوستان و عزیزان خود را با آن خوشحال کنند. اگر انجام این کار طبق اصول و فرآیند خاص خود انجام گیرد و در نهایت از پوشاننده مناسب و با کیفیت استفاده شود، سازه با تصویر چاپ شده ماندگاری بیشتری در هر محیط و شرایط خواهد داشت.   

افزودن نظر جدید