اپلیکیشن چوبینر
پنجشنبه, ۰۹ اردیبهشت,۱۴۰۰

اتصال الیت چیست؟

اتصال الیت در صنایع مختلفی مانند چوب و نجاری برای اتصال محکم و سریع دو صفحه چوبی در نظر گرفته می‌شود. با این نوع اتصال در محصولات چوبی از کیفیت بالا مونتاژ نهایی بدون عیب برخوردار خواهید شد. همچنین این نوع محصولات برای استفاده در محیط‌های مختلف باید دوام و عمر طولانی داشته باشند زیرا می‌تواند کیفیت محصول در دراز مدت را تضمین کند. ورقه‌ها یا صفحه‌های مختلف چوبی که از این اتصال بهره می‌برند شامل پلای وود، لترون و ام دی اف (MDF) است. اما با توجه به اینکه تولید و مونتاژ محصولات چوبی به صورت صفحه‌ای کاری زمان‌بر است، استفاده از اتصال الیت باعث کاهش زمان و هزینه صرف شده این فرآیند خواهد شد. از طرفی یکی دیگر از مشکلات در محصولات چوبی تولید شده، استفاده بیش از حد از پیچ و نمای نامناسب بیرونی آنها است تا بتوانند محصول تولیدی را محکم کنند. این فرآیند نارضایتی مشتری را به همراه خواهد داشت زیرا استفاده از این ابزارها برای مونتاژ، برجسته بودن پوشش چوبی و غیرهمخوانی بودن رنگ چوب‌ها را به همراه دارد. پیچ الیت اولین بار در سال 1980 توسط شرکت هفله برای اتصال الیت به صورت دائمی یا موقت تولید شد. از مهمترین کاربردهای این اتصال به تخت‌های ساخته شده با چوب ام دی اف می‌توان اشاره کرد، زیرا قابلیت باز شدن پیچ‌های آن وجود دارد و می‌توان تمام قطعات تخت خواب را از هم جدا کرد و به محل دیگری منتقل کرد تا دوباره امکان اتصال آنها فراهم شود. در ادامه مطلب با مزایا و نحوه اتصال الیت آشنا می‌شوید، پس مطالب زیر را دنبال کنید.

مزایای اتصال الیت

با توجه به اینکه اتصال یا پیچ الیت یکی از بهترین اتصالات وسایل چوبی است، پس از مزایای خاصی برخوردار می‌باشد که این مزایا شامل موارد زیر است:

  • استحکام و استقامت بالا

پیچ الیت از استحکام کششی و استقامت بالایی حین استفاده برای مونتاژ این محصولات برخوردار است. پس به چسب یا ماده شیمیایی دیگری برای اتصال قطعات چوبی به یکدیگر نیاز ندارد.

  • سهولت در نصب

اتصال صفحات برای محصولات چوبی با پیچ‌های الیت نصب راحتی دارد و برای مونتاژ کامل وسایل چوبی مانند سرویس خواب، مبلمان و غیره زمان کمی صرف خواهد شد.

  • قابلیت دمونتاژ

هر محصولی برای اینکه به مرحله نهایی و قابل استفاده برسد، باید به طور کامل مونتاژ شود. از آنجایی که اتصال الیت برای مونتاژ محصولات چوبی مانند سرویس خواب و مبلمان به راحتی انجام می‌شود، بنابراین قابلیت جداسازی مجدد یا دمونتاژ قطعات و صفحات چوبی مونتاژ شده با این اتصال نیز وجود دارد. در این صورت امکان جابجایی راحت را برای مشتریان فراهم می‌کند.

  • عدم مشاهده محل اتصال

اتصال وسایل چوبی به روش سنتی با استفاده از ابزارهای معمولی مانند پیچ و رول‌پلاک، از ظاهر بیرونی مناسب و زیبایی برخوردار نخواهد بود زیرا اتصالات قابل مشاهده است. اما پس از اینکه اتصال با پیچ الیت بین صفحات چوبی انجام شود، محل اتصال پوشانده شده و قابل مشاهده نخواهد شد. پس این فرآیند برای مشتری و تولید کننده رضایت بخش خواهد بود.

نحوه ایجاد اتصال الیت

برای اتصال الیت دو صفحه چوبی به صورت دائمی یا موقت از پیچ الیت استفاده می‌شود که می‌توان دو صفحه را در کنار یکدیگر متصل کرد. این اتصال در انواع مختلف پیچ الیت سیلندر بلند، الیت سیلندر کوتاه، الیت دوطرفه، الیت صفحه بند، الیت بازویی و غیره تولید شده است که با توجه به کاربرد آن در محصولات چوبی توسط تولید کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیچ الیت از سه قسمت کپسول فلزی، میله رابط و رول‌پلاک و در صورت نیاز دستگاه الیت زن تشکیل شده است.

  • کپسول فلزی

کپسول فلزی به شکل استوانه دارای 15 میلی‌متر قطر است که قسمت پایین استوانه شیاری تو خالی برای قرار گرفتن سر میله رابط در داخل آن دارد. هنگامیکه کپسول را با ابزار پیچ گوشتی یا چهار شو بچرخانید، قسمت بالا میله رابط به آن وصل شده و باعث می‌شود دو صفحه چوبی به یکدیگر متصل شوند. مرکز کپسول باید روی صفحه افقی در فاصله مناسب حدود 24 میلی‌متر از لبه کار قرار داشته باشد. سپس با دستگاه الیت زن دستی یا ابزار مته فاصله‌ای حدود سه نیش فضای مورد نیاز برای قرار دادن کپسول سوراخ کنید. 

  • میله رابط 

میله رابط اتصال الیت از جنس فلز تولید شده است که در یک طرف آن پیچی با روکش پلاستیکی و طرف دیگر این میله لبه شیارداری برای اتصال کپسول به آن قرار دارد. بنابراین برای نصب رول‌پلاک باید قسمت نری چوب را به اندازه قطر رول‌پلاک سوراخ کرد، سپس پیچ الیت را داخل آن قرار داد.

  • رول‌پلاک

رول‌پلاک با روکش پلاستیکی و ضخامت 10 میلی‌متر برای اتصال الیت در نظر گرفته شده است. طول این ابزار نسبت به نوع اتصال الیت مختلف است که باید سوراخ قسمت نر چوب را براساس اندازه پلاک ایجاد کرد. برای نصب رول‌پلاک الیت در محل خود باید سوراخی با مته سه نیش معمولی ایجاد کرد و رول‌پلاک را داخل آن گذاشت. همچنین می‌توان اتصال الیت جدیدی را بین دو صفحه چوبی بدون رول‌پلاک روی میله رابط که سوراخی برای یک اتصال محکم وجود دارد، استفاده کرد.

پیچ الیت

دستگاه الیت زن

دستگاه الیت زن به صورت دستی برای اتصال الیت تولید شده است که با سرعت بالا می‌توان این اتصال را روی محصولات مختلف چوبی ایجاد کرد. این دستگاه از دو طرف دارای مته می‌باشد که می‌توان صفحه‌های چوبی را برای قرار گرفتن کپسول و اتصال بین آنها سوراخ کرد.

بنابراین برای نصب پیچ الیت روی صفحات چوبی مورد نظر باید رول‌پلاک را داخل سوراخ ایجاد شده چوب قرار دارد و پیچ را روی آن نصب کرد. مهره را نیز درون چوب دیگر قرار داده و با چرخاندن مهره حول پیچ دو قطعه به هم متصل می‌شوند. این فرآیند برای افزایش سرعت و کارایی بهتر از لحاظ کیفیت مورد توجه تولید کنندگان محصولات چوبی و نجاران قرار گرفته است.

الیت زن

قیمت پیچ یا اتصال الیت

برای اطلاع از قیمت انواع اتصال الیت، دستگاه الیت زن دستی و قطعات مورد نیاز آن می‌توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیرفعال بودن و عدم مشاهده قیمت روی دکمه خرید بزنید. اگر نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول و اطلاع از موجودی آن هستید با چوبینر تماس حاصل نمایید.


افزودن نظر جدید