کمپرسور باد

1-24 از 40

از آنجا که بسیاری از ماشین آلات صنایع چوب همچون انواع دستگاه cnc و پنل برها و انواع لبه چسبان و... دارای قسمت‌های پنوماتیک هستند بنابراین کاربرد و استفاده از کمپرسور باد بدیهی است. به طور کلی این دست از وسایل در چند کلاس کاری تقسیم بندی می شوند که در ادامه مورد بررسی قرار گرفته می‌شود. افزون بر آن، مجموعه چوبینر سعی بر آن داشته تا این ابزار آلات را از برندهای متفاوت به صورت کاملاً تخصصی کارشناسی کرده و در یک چارچوب کلی با یکدیگر مقایسه نماید.

.خرید و فروش ابزار و ماشین آلات دست دوم و اعزام سرویس کار و تامین قطعات ماشین آلات هم اکنون در چوبینر

انواع کمپرسور باد

به صورت کلی سه نوع کمپرسور باد در صنعت رایج هستند که در زیر آورده شده است:

  • کمپرسور باد پیستونی
  • کمپرسور باد اسکرو
  • کمپرسور باد فشار قوی

در اینجا به معرفی و کاربرد هر یک از این کمپرسور ها می پردازیم.

کمپرسور باد پیستونی با حداکثر فشار ۱۰ بار

رایج ترین نوع کمپرسور باد ، کمپرسور باد پیستونی می باشد که در اکثر واحد های تولیدی و صنعتی استفاده می شود. سایز های ۲۵ لیتری و ۵۰ لیتری جز کوچک ترین نوع از این مدل کمپرسور باد می باشند که بیشتر در صنایع  خدماتی مانند ساخت دکوراسیون ، رویه کوبی های کوچک مبلمان  و … کاربرد دارد. معمولا حداکثر فشار تولیدی کمپرسور باد پیستونی بین ۸ الی ۱۰ بار می باشد. فشار باد نیروی لازم برای انجام کار های پنوماتیکی را فراهم می کند. معمولا برای اکثر کارهای پنوماتیکی (جک‌های بادی ،  شیرهای بادی و … ) فشار ۶ Bar  مورد نیاز می باشد. با افزایش تعداد دستگاه‌های مصرف کننده هوا در کارخانه، نیازی به بالا بردن فشار کاری کمپرسور نیست  بلکه باید حجم ذخیره و سرعت پر کردن مخزن ذخیره هوا را بالا برد.

کمپرسور باد 250 لیتری و بالاتر

کمپرسور باد 250 لیتری و بالاتر معمولا در کارگاه ها از این سایز ها استفاده می شود. هر چقدر مقدار مصرف هوای فشرده در محل کار بیشتر باشد ، از کمپرسور باد با حجم بزرگتری استفاده می شود. به طور مثال برای تامین هوای مورد نیاز، رنگ کاری با یک پیستوله ، یک کمپرسور ۳۵۰  لیتری مورد استفاده قرار گیرد در صورتی که حجم کار افزایش یابد و دو پیستوله همزمان کار کنند نیاز به یک کمپرسور ۷۰۰ لیتری می باشد. پروسه فشرده سازی کمپرسور باد پیستونی به صورت زیر می‌باشد:

کمپرسور پیستونی از سه بخش اصلی الکتروموتور ، واحد هواساز و مخزن ذخیره هوا  تشکیل می شوند. واحد هواساز کمپرسور بر اثر جابجایی پیستون‌ها در سیلندر هوا را از محیط مکش کرده و به داخل مخزن انتقال می دهد. هر چقدر کمپرسور بزرگتر می شود یا تعداد پیستون ها افزایش می یابد ، یا قطر پیستون ها بزرگتر می شود یا کورس حرکت پیستون درون سیلندر بیشتر می شود. به این ترتیب در هر بار جابجایی پیستون درون سیلندر حجم هوای بیشتری از محیط مکش شده  و به داخل مخزن فرستاده می شود.

کمپرسور باد اسکرو

زمانی که مصرف هوای فشرده در کارخانه بیشتر از ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه می شود ، از کمپرسور باد اسکرو استفاده می گردد. در کمپرسور اسکرو پروسه فشرده سازی بر اثر چرخش دو روتور مارپیچی و عبور هوا از میان این دو روتور صورت می پذیرد.

هواساز کمپرسور باد اسکرو

هنگام استفاده ار کمپرسور اسکرو نیز مانند کمپرسور پیستونی نیاز به مخزن ذخیره هوا می‌باشد. معمولا قطعات به کار رفته در ساختار کمپرسور روی یک شاسی و درون یک کاور مونتاژ می‌گردد. قطعات اصلی کمپرسور باد اسکرو شامل موارد زیر می‌باشد:

  • واحد هواساز ( Air End)
  • الکتروموتور
  •  رادیاتور
  • شیر ورود هوا ( آنلودر )
  • مخزن جداکننده روغن از هوا
  • فیلتر ها
  • تابلو برق و سیستم کنترل PLC

فشار تولیدی توسط کمپرسور اسکرو  معمولا به صورت ۸ الی ۱۰ بار می باشد. تفاوت کمپرسور اسکرو با پیستونی در میزان هوادهی آن است . کمپرسور اسکرو حجم هوای بیشتری تولید می‌کند. اما فشار تولید آن تقریبا با کمپرسور پیستونی برابر است. صدای کمپرسور اسکرو در مقایسه با صدای کمپرسور باد پیستونی بسیار کمتر است.

کمپرسور اسکرو به دلیل ساختار گردش روغن و سیستم خنک کننده آن به وسیله رادیاتور می‌تواند به صورت مداوم روشن باشد.

کمپرسور باد فشار قوی

در بعضی از صنایع مانند تولید بطری های آب معدنی ، به هوایی با فشار حدود ۳۰ الی ۴۰ BAR  مورد نیاز است. کمپرسور باد فشار قوی نیز ساختار سیلندر و پیستونی دارند اما نوع شاتون‌ها و صفحه سوپاپ آن‌ها به گونه ای است که این قدرت را دارند که هوا را داخل مخزن به این فشار بالا برسانند. میزان هوادهی کمپرسور باد فشار قوی بین ۷۰۰ – ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ لیتر در دقیقه می‌باشد.