انواع جیگ، شابلون، گونیا و ابزار اندازه گیری

1-48 از 54

در کارگاه های صنعتی جهت برش به ابزارهای اندازه گیری مختلفی از قبیل خط کش، گونیا، شابلون، نقاله و... نیاز می باشد. برای برش اگر از ابزارهای اندازه گیری استفاده شود دقت کار افزایش می یابد و خطایی در تولید محصولات به وجود نمی آید. در ادامه به معرفی انواع ابزار اندازه گیری از قبیل گونیا و لوازمی جهت سوراخ کاری و برش دقیق از قبیل شابلون و جیگ خواهیم پرداخت.

تخفیف 9 % ناموجود

شابلون دم چلچله

ساخت ایران مخصوص ایجاد شیار دم چلچله
ناموجود 37,500 تومان
ناموجود

شابلون لوله MDSI Tools مدل H2

ساخت ایران تولید شده از متریال تایوانی جهت اندازه گیری و تعیین محل قرارگیری پیچ، لوله، پریز و...
ناموجود

معرفی انواع ابزار اندازه گیری

ابزارهای اندازه گیری در مدل ها و ابعاد مختلفی عرضه می شوند و نقش مهمی در افزایش دقت کاربران دارند. برای هر برش، کپی کردن یک قسمت، ایجاد اشکال هندسی باید از ابزار اندازه گیری مخصوص استفاده نمود. ابزارهای اندازه گیری به موار زیر تقسیم می شوند:

  • گونیا نجاری
  • خط کش
  • شابلون
  • جیگ

گونیا نجاری

گونیا نجاری یک ابزار اندازه گیری می باشد که در ابعاد و سایز بندی های مختلف تولید می شود. لازم به ذکر است که تولیدکنندگان گونیا را با بدنه پلاستیکی یا آلومینیومی تولید و عرضه می کنند. جالب است بدانید گونیا با توجه به کاربردی که دارد در مشاغل مختلفی از قبیل نجاری، کابینت سازی، صنایع فلز و مهندسی قابل استفاده است. گونیا نجاری در مدل های مختلفی از قبیل گونیا همه کاره، زاویه سنج چند ضلعی و ... عرضه می شود.

گونیا نجاری متحرک

گونیا نجاری متحرک از انواع گونیا نجاری می‌باشد که شامل اجزایی برای ترسیم خط است و روی میز کار یا تخته متصل می‌شود. این گونیا به دلیل اهرم‌هایی متحرکی که روی خط کش دارد می‌تواند با عرض مشخص روی چوب تنظیم شود تا فرد در اندازه گیری دلخواه روی چوب بتواند از این نوع گونیا استفاده کند. با این ابزار اندازه گیری برای سازه‌های طبقه‌ای مانند کتابخانه که نیاز به اندازه گیری دقیق برای قفسه‌های یک اندازه دارد، استفاده می‌شود تا بتوان خطوط اتصال شبیه هم در فاصله‌های مشخص با آن ترسیم کرد. 

گونیا مرکب نجاری

گونیا مرکب نجاری عملکردی شبیه به گونیا نجاری متحرک دارد، با این تفاوت که علاوه بر گونیا شامل مرکز یاب و زاویه یاب نیز می‌باشد. این گونیا به دلیل اینکه چند تکه است به گونیا مرکب معروف است. از گونیا مرکب برای مشخص کردن زاویه، تعیین مرکز مدل‌های گرد و دایره شکل، عمق شیار روی چوب و شیب سطح استفاده می‌شود. این امکان برای افراد وجود دارد که به صورت جداگانه از هر قسمت گونیا مرکب مانند خط کش، زاویه یاب و مرکز یاب استفاده کند. 

خط کش

خط کش که برای همه ما شناخته شده می باشد و جزء نخستین ابزارهای اندازه گیری است. در مدل هایی که جهت استفاده در کارگاه های صنعتی تولید می شوند به صورت چندکاره و شامل چند قسمت مختلف هستند. برای مثال خط کش هایی در بازار موجود است که شامل تراز، گونیا، نقاله و ... می باشند.

شابلون

شابلون همان طور که از نامش مشخص است جهت کپی برداری از اشکال هندسی، موارد پیچیده، جای لوله و پریز و ... استفاده می شوند. شابلون لوله معمولا از چند خط کش و شابلون دایره ای تشکیل می گردد. شابلون لولا گازور، شابلون جای دستگیره، شابلون لوله، شابلون سوزنی و... مواردی از انواع شابلون می باشند که در مشاغل مختلف صنایع چوب و سایر صنایع به کار می روند.

شابلون دم چلچله

از شابلون دم چلچله برای اتصال دم چلچله دو قطعه چوب می‌توان استفاده کرد تا اندازه گیری دقیقی از قطعات قبل از برش داشت. با استفاده از این شابلون به راحتی می‌توان زاویه هر شیار را اندازه گرفت تا فرد اطمینان کافی از برش آن قسمت داشته باشد. زیرا اگر اندازه گیری دقیقی انجام نشود، در این اتصال دچار مشکل خواهیم شد.

جیگ

جیگ یکی از ابزارهای اندازه گیری و سوراخ کاری دقیق می باشد. جیگ ها با کمک کلمپ هنگام سوراخ کاری قطعات به کار می روند. وجود کلمپ و استفاده از سوراخ کاری باعث می شود دقت کار بالا برود. علاوه بر سوراخکاری در مواردی از جیگ هایی به عنوان جیگ محافظ استفاده می کنند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

جیگ محافظ برش

یکی از خطرات در محیط کار آسیب دیدن کاربران هنگام استفاده از دستگاه‌های برش می‌باشد. جیگ محافظ برش و نگهدارنده قطعه کار ابزاری مناسب جهت افزایش امنیت کاربران است. با استفاده از این نوع جیگ محافظ برش می‌توانید با اطمینان کامل به راحتی انواع صفحانت چوب و ام دی اف را برش بزنید. در واقع در هنگام کار با دستگاه برش این نوع جیگ وظیفه نگهداری قطعه کار را برای انجمام عملیات برش دارد.

قیمت انواع ابزار اندازه گیری

با توجه به این که ابزارهای اندازه گیری در مدل ها و طرح های مختلف تولید می شوند از لحاظ قیمت متنوع می باشند. برای اطلاع از قیمت انواع ابزار اندازه گیری می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت انواع ابزار اندازه گیری با چوبینر تماس حاصل فرمایید.