دوشنبه, ۱۱ مرداد,۱۴۰۰

انواع یراق آلات در صنعت چوب

همانطور که می‌دانید، صنعت چوب یکی از صنایع کاربردی و فعال در زمینه ساخت و تولید انواع محصولات چوبی می‌باشد. محصولات چوبی مختلفی برای دکوراسیون داخلی و خارجی محیط‌های اداری و خانه‌ها ساخته می‌شود که تنوع بسیاری در مدل، نوع چوب، اندازه و غیره دارند. نجاران و تولید کنندگان سازه‌ها و وسایل چوبی باید ضمن انتخاب چوب، ابزار آلات و ماشین آلات مناسب کار ایده و طرح خاصی را برای آنها در نظر بگیرند تا بدانند از کدام یک از آنها برای چه کاری استفاده کنند. همچنین در مرحله مونتاژ کار نیاز به یکسری یراق آلات است که انواع مختلفی از لحاظ سایز و مدل دارند. انواع یراق آلات باید با توجه به نیاز نجاران و نوع سازه در نظر گرفته شود تا کاربردی باشند و بتوان از آن سازه برای مدت زمان زیادی استفاده کرد. مهمترین سازه‌هایی که در این صنعت ساخته می‌شود شامل مبلمان، میز و صندلی، کابینت، کمد، وسایل تزیینی و دکوری و غیره می‌باشد. برای هر کدام از این محصولات یراق آلات خاص آنها تولید می‌شود که می‌توان با توجه به جنس و مدل سازه انتخاب کرد تا استفاده از آنها راحت‌تر و کاربردی‌تر شود. در ادامه به معرفی نمونه‌ای از انواع یراق آلات در صنعت چوب می‌پردازیم.

یراق آلات سازه‌های چوبی

زمانیکه نجاران به تولید و ساخت سازه‌های چوبی می‌پردازند باید یراق آلات مناسبی را برای آنها در نظر بگیرند. یراق آلات نقش مهمی در استفاده از یک سازه دارد که باید کیفیت بالایی داشته باشند تا ارزش محصول بالا برود و بتوان سال‌های سال از آن استفاده کرد. برای همین منظور باید اطلاعات کامل و کافی از انواع یراق آلات و شناخت جنس و کیفیت آن به دست آورید. طراحان و تولید کنندگان انواع اتصالات و یراق آلات در صنعت چوب باید در مرحله طراحی به نحوه عملکرد آن نیز توجه داشته باشند تا بتوانند اتصالات مناسب و کاربردی را برای هر سازه تولید کنند. به عنوان مثال در کارگاه‌های کابینت سازی، نجاران باید یراق آلات و اتصالاتی که به این نوع سازه مربوط می‌شود را تهیه کنند و آنها را روی کار مونتاژ و نصب کنند. اما قبل از هر کاری باید با نحوه عملکرد آنها روی سازه مطلع باشند تا بتوانند سازه‌ای با کیفیت را به مشتری ارائه دهند. از اصلی‌ترین تجهیزات در کابینت سازی انواع دستگیره کابینت، لولا کابینت، پایه کابینت، جک کابینت و غیره است که در اندازه و مدل‌های گوناگون تولید شده است و افراد می‌توانند براساس نیاز هر کدام از آنها را انتخاب و استفاده کنند. همچنین سازه‌ها و محصولات چوبی مانند میز، کمد نیز یراق آلات مخصوص خود را دارند که شامل ریل کشو، پایه میز و موارد مشابه دیگر می‌باشد. 

دستگیره کابینت

دستگیره یکی از مهمترین ابزار آلات در صنعت کابینت و کمدسازی است که در انواع جنس و ابعاد تولید شده است. دستگیره کابینت در انواع چوبی، فلزی، پلاستیک، استیل، سرامیکی، توکار، مدرن و کلاسیک تولید می‌شود که باید براساس جنس کابینت و اندازه آن انتخاب شوند. انتخاب هر کدام از مدل‌های دستگیره باعث زیبایی ظاهری در نمای سازه‌ها خواهد شد و توجه افراد زیادی را جلب می‌کند. با توجه به اینکه کابینت و کمد از جمله سازه‌های کاربردی در محیط خانه و اشپزخانه است. از این نوع سازه‌ها برای جمع آوری ظروف و وسایل مختلف استفاده می‌شود و بارها و بارها باز و بسته خواهد شد. از این رو باید دستگیره مناسب آن را انتخاب کرد تا باز و بسته کردن آن برای بارها توسط افراد راحت‌ باشد. بنابراین، دستگیره باید تضمین راحتی در باز و بسته شدن درب کابینت و کمد باشد زیرا دفعات متعددی در روز باز و بسته می‌شوند؛ از طرفی علاوه بر انتخاب اندازه و جنس مناسب برای آن باید به ثابت و مستحکم بودن آن نیز توجه کرد. 

دستگیره کابینت

جک کابینت

سازه‌های چوبی مانند کابینت یراق آلات متنوعی دارد که یکی از مهمترین آنها جک کابینت می‌باشد. این نوع یراق یا اتصال برای کنترل باز و بسته شدن کابینت در نظر گرفته می‌شود تا هنگامیکه درب کابینت باز است، بتواند آن را نگه داشته و تحمل وزن کافی داشته باشد. از آنجایی که جک‌های کابینت از اهرم‌هایی تشکیل شده است، می‌توان با کمک آنها ارتفاع دقیق کابینت را تنظیم کرد. این یراق به دلیل وزن کمی که دارد نصب راحت‌تری را برای فرد امکان پذیر می‌کند. از این رو می‌توان با تنظیم اهرم و پیچ نسبت به نصب آن روی درب و بدنه کابینت اقدام کرد. در انتخاب جک کابینت باید حتما به طول آن نسبت به خود کابینت و درب آن توجه کرد زیرا اگر جک با اندازه مناسب تولید شود، باعث آسیب رسیدن به کابینت در آینده خواهد شد. علت این کار نیز اندازه نامناسب جک است که نمی‌تواند وزن کابینت را با وسایل مختلف داخل آن تحمل کند. پس زمانیکه جک براساس اندازه و تحمل وزن مناسب برای کابینت نباشد، این مشکل پیش خواهد آمد. 

لولا کابینت

لولا کابینت نیز مانند دیگر تجهیزات کابینت در انواع سایز و اندازه تولید شده است. از این اتصال برای بخش‌های متحرک مربوط به کابینت مانند درب استفاده می‌شود. لولا به بدنه و درب کابینت از طریق یک پین متصل می‌شود. انتخاب لولا کابینت براساس سبک و کارایی، ظاهر و عملکرد کابینت و درب آن باید انجام گیرد. لولا را باید با ضخامت مناسب برای تحمل وزن درب و طول و عرض کابینت انتخاب کرد. لولاها در انواع مختلف دو پیچ و چهار پیچ تولید شده‌اند که شامل لولا گازور استاندارد آرام بند، لولا ساده، متری، دو طرفه، فانتزی هستند و براساس سلیقه مشتری و کارکرد آن انتخاب می‌شوند. به عنوان مثال، لولا گازور زاویه دار برای کابینت‌های گوشه‌ای آشپزخانه در نظر گرفته شده است. لولا گازور استاندارد امکان راحت باز و بسته شدن درب کابینت را برای فرد به همراه دارد زیرا در دو نوع آرام بند و معمولی تولید شده است که هر کدام از آنها دارای فنر و جک مخصوص می‌باشند. 

لولا کابینت

ریل کشو

در صنعت چوب سازه‌هایی مانند کمد، کابینت و کشو در مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند که یراق آلات مشابهی دارند و براساس سازه باید آنها را در نظر گرفت. ریل کشو یکی از یراق آلات ضروری کابینت و کمد است که در انواع گوناگونی تولید می‌شود. از جمله انواع ریل کشو می‌توان به ریل مخفی، ریل ساچمه‌ای یا بلبرینگی و ریل کابینتی اشاره کرد. ریل مخفی یا ریل کف کشو از جدیدترین انواع ریل‌ها است که عملکرد حرکت آن از ریل‌های دیگر پیشرفته‌تر می‌باشد. این نوع ریل برای کشوهای سنگین تولید شده است تا ضمن اینکه وزن‌های سنگین را تحمل می‌کند، حرکت ریل بسیار روان و بی‌حرکت ‌باشد. ریل ساچمه‌ای از ریل‌های جانبی کشو می‌باشد که نصب بسیار راحتی دارد و باید با دقت بالایی آن را نصب کرد. در نتیجه باید ریل کشویی را انتخاب کرد که از انعطاف و استحکام بالایی برخوردار باشد.

پایه میز

میز کاربرد زیادی در محیط خانه و شرکت دارد که می‌توان وسایل مختلفی را روی آن قرار داد. برای اینکه بتوان استفاده مفیدی از این نوع سازه کرد باید استحکام و دوام آن را تضمین کرد تا با اطمینان بیشتری از آن استفاده شود. برای زیبایی و جلوه دادن و کاربردی شدن سازه میز مانند دیگر محصولات چوبی باید از اتصالات و یراق آلات خاص آن استفاده کرد. انتخاب یراق مناسب میز براساس تحمل وزن، نوع و ضخامت چوب در نظر گرفته می‌شود. پایه میز یکی از ضروری‌ترین و مهمترین اتصالات و یراق‌های میز می‌باشد که براساس جنس و کیفیت مختلف تولید شده است. نجاران و تولید کنندگان می‌توانند نسبت به نیاز هر کدام از آنها را انتخاب کنند. این نوع یراق در سایزهای مختلفی تولید شده که نسبت به اندازه میز می‌توان آنها را انتخاب کرد. نمونه‌ای از این پایه‌ها تاشو هستند و میز را تبدیل به محصولی قابل حمل و قابل جابجایی می‌کند که توجه افراد زیادی به آن جلب می‌شود زیرا کارایی زیادی می‌تواند در هر محیطی داشته باشد.

پایه میز

اتاژور کمد

اتاژور یا بست نگهدارنده طبقه از مهمترین اتصالات کمد و کابینت است که باعث افزایش استحکام و دوام سازه خواهد شد. از این یراق برای نصب شیشه به دیوار، نصب قطعات چوبی، نصب طبقه‌های کمد و کابینت استفاده می‌شود. بست نگهدارنده طبقه در ابعاد و مدل‌های مختلف مربع، مستطیل، بیضی و دیگر اشکال تولید شده و طبق سلیقه افراد و موقعیت سازه در بازار عرضه می‌شود. جنس اتاژور اهمیت زیادی در نگه داشتن شیشه و چوب دارد که در انواع فلز یا پلاستیک موجود است. اتاژور به عنوان یراق تزیینی و نگهدارنده برای وسایل زیر آینه نیز استفاده می‌شود که با ثابت شدن آن روی دیوار می‌توان وسایل مختلفی را روی آن قرار داد. 

قیمت انواع اتصالات و یراق آلات کمد و کابینت

برای اطلاع از قیمت انواع اتصالات و یراق آلات کمد و کابینت لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید