چوبی کلاب

شنبه, ۱۰ مهر,۱۴۰۰

بتونه کردن با رزین

هنگام ساخت وسایل و سازه‌های چوبی باید نکات خاصی رو در نظر گرفت تا محصولی با کیفیت ساخته بشه. به نظرت مهمترین این نکات چه چیزهایی میتونه باشه؟ چه کاریو میشه انجام داد تا به چنین محصولی رسید؟ باید بدونی که داشتن سطح هموار چوب یکی از مهمترین گزینه‌هاییه که زمان ساخت سازه چوبی باید بهش توجه کنی. برای همین لازمه با انجام عواملی مشخص به انجام چنین کاری بپردازی. برای داشتن سطح هموار، بدون نقص و پستی بلندی چه کاری انجام میدی؟ بتونه کردن یکی از کارهاییه که می‌تونه چنین سطحی از چوبو در اختیارت بزاره. خود همین بتونه کردن چوب روش‌های زیادی داره که می‌خوام تو این مقاله، بتونه کردن با استفاده از رزین بهت معرفی کنم. رزین جز هنرهای خاص و زیباییه که روی چوب اجرا میشه و زیبایی محصولاتو دو چندان میکنه. اما باید بدونی که این مایع علاوه بر زیبایی و جلوه دادن به چوب، میتونه مشکلات زیادی مثل پوشاندن گره و درز روی چوب رو برطرف کنه. در ادامه مطلب بهت اهمیت و نحوه بتونه کردن با رزین رو میگم.

بتونه کاری چوب 

همونطور که گفیتم، هنگام ساخت محصولات چوبی ظریف تا بزرگ به این فکر میکنی که چطور میتونی سطحی هموار و صاف داشته باشی تا بتونی کارهای فرم دهی و رنگ کاری روی چوبو به بهترین نحو انجام بدی. برای همین نیازه تا پس از سنباده زنی چوب، سطح اونو بتونه کاری کنی تا درزهای موجود روی اون پوشیده بشه. بتونه کاری چوب راه‌های زیادی داره که میتونه از هر کدوم اونا استفاده کنی. بتونه کردن با رزین یکی از این راه‌هاس که دوام و استحکام بالایی به کار میده و میتونه زیبایی کارتو زیاد کنه. شاید این روش برات عجیب باشه و تا بحال فکر کرده باشی که رزین می‌تونه سازه‌ چوبی متنوع و زیبایی بهت بده. ترمیم و بازسازی سطح چوب بسیار مهمه و نقش موثری در ساخت با کیفیت سازه‌های چوبی داره. 

بتونه با رزین

بتونه چوب با رزین

هنر رزین علاوه بر زیبایی و جلوه‌ای که به وسایل چوبی میده، درآمدزایی خوبی نیز میتونه برای افراد به همراه داشته باشه زیرا علاوه بر زیبایی باعث تعمیر و بازسازی سازه‌های چوبی هم میشه. رزین‌ها از زنجیره‌های بلند با وزن مولکولی بالا ساخته شده که باید اجزا رو در کنار هم نگه داشت تا توزیع یکنواختی از اونا ایجاد بشه و پوششی مطابق ماهیت رزین داشت. همچنین باید در برابر مواد شیمیایی، دما، خوردگی، رطوبت آب گرم و شور مقاومت کافی داشته باشه. خصوصیات مهمی که باید برای این هنر بهش توجه کرد بی رنگ بودن، تنظیم غلظت، خارج شدن راحت حباب، چسبندگی زیاد به سطح چوب، شفافیت و شیشه‌ای شدن سطح چوب، مقاومت در برابر رطوبت، مقاومت مکانیکی برای ساخت میزهای عریض و امکان جلادهیه. علاوه بر کارگاه‌های نجاری، افراد می‌تونن برای تعمیر وسایل چوبی خودشون از بتونه استفاده کنن تا اونو به شکل اولش در بیارن و بتونن مجدد ازش استفاده کنن. چرا که کار راحتیه و هر کسی می‌تونه انجام بده. فقط رزین چون ماده خاصیه باید قبل از استفاده اون نکاتی رو در نظر بگیری تا پس از استفاده دچار حباب و شکستگی نشه. بتونه رزین به عنوان رزین پلی استر هم در بازار معرفی میشن که مقرون به صرفه بوده و مزایای زیادی هنگام استفاده داره. این روش بتونه کاری باعث میشه در کمترین زمان، پس از اجرا روی چوب سریع خشک شده و ادامه کار زودتر انجام بشه. ماده رزینو میتونی مطابق با رنگ چوب انتخاب کنی تا بتونه کار مشخص نباشه و سطح کار کاملا یکسان به چشم بیاد. مزیت استفاده از این روش بتونه کاری، استحکام کششی بالا، مقاومت در برابر آب و مواد شیمیایی، خمش بالا و موارد مشابه دیگس.

نحوه استفاده از بتونه رزینی روی چوب

برای بتونه کاری هر سطحی باید اونو کاملا تمیز کرد تا هیچگونه گرد و غبار، چربی، زنگ زدگی و غیره وجود نداشته باشه. پس از اینکه از تمیزی و سنباده زنی سطح کار مطمئن شدی، حالا نوبت به ساخت مواد بتونس. برای استفاده از بتونه رزینی یا اپوکسی باید به مقدار مشخص موادی مثل پودر و مایع رزین رو با هم کاملا مخلوط کنی. چرا که رزین غلیطه و باید میزان هردنر مشخصی رو باهاش ترکیب کنی تا به اون میزان رقیق بودن که باید برسه. پس از اون مخلوط آماده شده رو با استفاده از کاردک یا هر وسیله دیگه‌ای روی سطح کار بزن، مثلا جاهایی که درز وجود داره. نکته قابل توجه استفاده از بتونه رزینی اینه که، باید مواد رو به اندازه‌ای درست کنی که میخوای همون موقع ازش استفاده کنی. زیرا خیلی زود خشک و سخت شده و بلااستفاده میشه. از طرفی یکی از مهمترین نکاتی که باید در زمان استفاده از رزین بهش توجه کنی، انتخاب ماده رزین با کیفیت و مرغوبه. برای هر سازه یا وسایل چوبی باید از رزین مخصوصش استفاده کنی؛ به عنوان مثال برای ساخت زیور آلات با این ماده باید حتما از ماده رزین مخصوص زیور آلات استفاده بشه تا احتمال ایجاد حباب روی کار کاهش پیدا کنه. اگر بخوای از قالب گیری سیلیکونی رزین برای وسایل چوبی استفاده کنی، دمای محیط بسیار مهمه تا از بروز حباب روی کار جلوگیری کنی. در این صورت برای این کار باید دمای محیط را به 20 تا 25 درجه برسونی تا قالب گیری کار به روش صحیح انجام بشه. برای کار با رزین اپوکسی حتما باید اونو با هاردنر یا هر ماده دیگه‌ای که اضافه می‌کنی. پس از مشاهده حباب روی سطح، می‌تونی شعله‌ فندک رو روش بگیری تا حباب‌های موجود روی سطح از بین بره. در این مرحله می‌تونی مخلوط رو آروم درون ظرف یا قالب مورد نظر بریزی. برای ریختن ماده رزین داخل ظرف یا قالب می‌تونی از ابزاری مثل خط کش استفاده کنی تا با برخورد ماده بهش قبل از ریختن رزین حبابش گرفته بشه. 

بتونه با رزین

سخن آخر

امیدواریم به مطالعه این مقاله اطلاعات جامع و کاملی از بتونه کردن چوب با رزین اپوکسی به دست آورده باشی. با توجه به اینکه افراد تمایل زیادی به ساخت وسایل چوبی رزینی اپوکسی خاص و لوکس دارن، با شناخت اصول کار می‌تونی کاری با کیفیت رو تعمیر و بازسازی کنی. زمانیکه با نحوه برخورد با مشکلات و موانع پیش رو استفاده از این ماده آشنا باشی، کار رو سریع‌تر و با دقت بیشتری انجام میدی. از اونجایی که کار با رزین روی وسایل چوبی مختلف مثل ظروف، سرامیک، میز، زیور آلات، وسایل دکوری و غیره جلوه اونارو چند برابر میکنه؛ توجه افراد زیادی رو جلب میکنه. پس میتونی به عنوان بتونه برای کارهای چوبی ازش استفاده کنی تا دوام و استحکام سازه‌ رو هم بالا ببری.

افزودن نظر جدید