فروشنده شوید
چهار شنبه, ۰۵ خرداد,۱۴۰۰

برای کارهای چوبی از چه پیچی استفاده کنیم؟

در صنایع مختلف مانند صنعت چوب برای تولید محصول از ابزار آلات مختلفی استفاده می‌شود تا بتوان از طریق آنها به مونتاژ و نهایی کردن شکل سازه رسید. در کارهای چوبی برای اتصال قطعات به یکدیگر از ابزارهایی مانند بیسکویت، میخ، پیچ، منگنه و موارد مشابه دیگر استفاده می‌شود. پیچ یکی از کاربردی‌ترین ابزارها در کارهای چوبی است که باعث افزایش استحکام و دوام سازه می‌شود. پیچ در انواع متفاوت سایز و مدل طراحی شده است که بر اساس نیاز و تحمل وزن وسیله چوبی برای کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه مطلب قصد داریم با بیان انواع پیچ و کاربرد آنها به درک درستی از انتخاب نوع پیچ برای کارهای چوبی برسید؛ پس با مطالب زیر همراه باشید.

پیچ در صنعت چوب و نجاری

همانطور که در قسمت بالا گفته شد، پیچ انواع مختلفی از لحاظ سایز و مدل دارد. در هر صنعت برای اتصال قطعات به یکدیگر ممکن است از انواع پیچ‌ استفاده شود؛ اما برای کارهای چوبی در صنعت چوب باید از پیچ‌های خاصی استفاده کرد. از طرفی برای آنکه اتصال بین انواع صفحات چوبی و ام دی اف انجام شود، قطعاتی به عنوان اتصالات مخصوص ام دی اف و چوب در  مدل‌های مختلف با کاربردهای متفاوت تولید شده است. از طریق این اتصالات امکان جدا کردن یا جدا نکردن قطعات ام دی اف فراهم می‌شود. برای اینگونه اتصالات معمولا از پیچ‌های الیت، اتصال بیسکویت، روپیچ تو پیچ، مهره خاردار و اتصال 90 درجه استفاده می‌شود. همچنین برای اتصال قطعات چوبی تزیینی، لوازم دکوری، صندوقچه، جعبه و غیره پیچ‌های آنتیک متنوع در سایز‌ها و رنگ‌های متفاوت نسبت به وسایل چوبی مختلف تولید شده است. برای انتخاب نوع پیچ باید عوامل مهمی مانند نوع چوب، جنس پیچ، اندازه سوراخ، نیرو کششی، بافت چوب، عرض شفت پیچ و طول پیچ را در نظر داشت. در ظاهر انتخاب پیچ مناسب متناسب با نوع سازه کاری سخت و دشوار است. از این رو با مطالعه مطالب زیر به راحتی با درک ساده انواع پیچ در این صنعت می‌توانید انتخاب مناسب و دقیقی از نوع پیچ برای اتصال وسایل داشته باشید تا حین کار و پس از مونتاژ کار دچار مشکل نشوید.


پیچ الیت

پیچ الیت یا Mini Fix یکی از جدیدترین انواع پیچ در کارهای چوبی است که امنیت بالایی مطابق با استاندارهای ضروری در صنعت چوب را برای سازه‌ها به همراه دارد. اتصال و نگهداری این نوع پیچ برای دو قطعه بدون نیاز به پیچ‌های معمولی و پرچ انجام می‌شود. پیچ الیت از بخش‌های مختلفی مانندپیچ، مهره خرچنگی و رول پلاک تشکیل شده است. نحوه نصب این پیچ روی قطعه مورد نظر به این صورت است که ابتدا رول پلاک پس از مشخص کردن جای سوراخ روی یک قطعه چوب قرار داده می‌شود، پیچ را داخل آن نصب می‌کنیم. سپس مهره خرچنگی الیت روی قطعه چوب دیگر قرار می‌دهیم و دو قطعه را کنار یکدیگر آورده تا پیچ و مهره داخل هم بسته شود و دو قطعه به هم متصل شوند. از مزیت‌های این پیچ می‌توان به عدم مشاهده جای پیچ روی سطح قطعه، نصب راحت بدون نیاز به متخصص، امکان مونتاژ و دمونتاژ کردن راحت قطعات، استحکام کششی بالا اشاره کرد.

دستگاه الیت

در صنعت چوب علاوه بر استفاده از ابزار آلات مختلف از ماشین آلات گوناگون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مهمترین دستگاه‌های پر کاربرد، دستگاه سوراخ زن یا الیت زن است که برای ایجاد سوراخ روی سطوح گوناگون جهت اتصال به قطعات دیگر به کار برده می‌شود. از کاربردهای مهم این دستگاه سوراخ زنی جهت اتصال پیچ‌های الیت به قطعات چوبی می‌باشد. بنابراین اتصال قطعات با پیچ‌های الیت به کمک این دستگاه راحت است که برای متصل کردن ورقه‌های چوبی تخته سه لا و ام دی اف به کار می‌رود. 

پیچ چوب

پیچ چوب به راحتی روی انواع سطوح چوبی قابل نصب است. این پیچ دندانه‌های درشتی دارد و اتصال محکمی را بین دو قطعه چوبی فراهم می‌کند. نحوه نصب این پیچ به این صورت است که پیچ تا عمق مورد نظر دریل به سطح فرو می‌رود. قسمت بالای پیچ چوب صاف است که باعث آزاد چرخیدن پیچ هنگام بستن آن روی قطعه می‌شود. نوع رویه کاری پیچ چوب برای نصب قرنیزها و پروفیل‌ها در نظر گرفته شده است. پس از نصب و اتصال دو قطعه چوبی از طریق این پیچ، به دلیل سطح صافی که قسمت سر پیچ دارد می‌توان با بتونه قسمت پیچ شده را پوشاند. بنابراین پس از بتونه کاری هیچگونه برآمدگی روی سطح چوب مشاهده نخواهد شد.

پیچ ام دی اف

از پیچ ام دی اف برای اتصال ورق‌های چوبی MDF جهت قرنیز و قفسه به کار می‌رود. این پیچ‌ها مخصوص ورق‌های ام دی اف است که جنسی متفاوت با چوب‌های دیگر دارد. استفاده از پیچ‌های معمولی برای این ورق‌ها باعث آسیب و شکسته شدن آنها می‌شود. سر پیج‌های این نوع پیچ متفاوت از بقیه پیچ‌ها ستاره‌ای شکل است که از ایجاد شکاف روی سطح چوب ام دی اف جلوگیری می‌کند. بنابراین برای بستن پیچ‌ها روی قطعات باید از ابزار پیچ گوشتی چهار سو استفاده شود. این پیچ ساق‌های بلند و کشیده دارد که رزوه عمیقی روی پیچ‌ خوردگی‌های آن مشاهده می‌شود. از آنجایی که وزن پیچ MDF کم است، انعطاف بالایی دارد. 

پیچ آنتیک

پیچ آنتیک شکل ظاهری شبیه پیچ‌های معمولی دارد که در سایز و مدل‌های متنوع تولید شده‌اند. این نوع پیچ‌ها دارای انواع رنگ طلایی، زیتونی، نقره‌ای است که براساس جنس و نوع وسیله‌های تزیینی می‌توان از هر کدام آنها استفاده کرد. از این پیچ‌ها معمولا برای لوازم آنتیک، وسایل تزیینی، جعبه، صندوقچه، دستگیره، چفت و غیره استفاده می‌شود تا بتوان قطعه موردنظر را محکم و ثابت نگه دارد. این نوع پیچ‌ها برای اتصال روی چوب و ام دی اف از پیچ گوشتی‌های دو سو یا چهار سو استفاده می‌کنند که نصب راحتی دارند و نیاز به تخصص خاصی ندارد. این نکته را باید در نظر داشت که برای بستن پیچ‌های آنتیک میزان طول سوراخ با طول پیچ یکسان باشد تا کاملا محکم روی کار بسته شود.

پیچ چوب سر خزینه 

پیچ چوب سر خزینه ظاهر استوانه شکل رزوه شده دارد که نوک آن تیز است. این پیچ به پیچ سر خزینه پیچ گوشتی خور نیز معروف می‌باشد. برای نصب این پیچ روی قطعه، در محل مورد نظر فرو رفته که به مهره خاصی برای محکم شدن نیاز ندارد. جنس این نوع پیچ از آهن است که استحکام بالایی در برابر شکستگی و آسیب‌های احتمالی دارد. 

قیمت انواع پیچ در صنعت چوب

برای اطلاع از قیمت انواع پیچ در کارهای چوبی لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید

نظر خود را وارد نمایید (1)

G
مهمان | ۲ ماه قبل

بسیار وحشتناک عالــــــــــــــی بود مطالب