فروشنده شوید
دوشنبه, ۰۹ دی,۱۳۹۸

بررسی دلایل سوختگی قطعه کار هنگام برش با تیغ اره دیسکی

امروزه بیشتر برش ها با کمک ماشین آلات و دستگاه هایی صورت می گیرد که از دقت بالایی برخوردار هستند. برای استفاده از دستگاه های برش از قبیل میز برش، فارسی بر و ... باید تیغ اره دیسکی بر روی ماشین نصب گردد. مانند هر کاری نصب و استفاده از تیغ اره نیز اصول و روش خاصی دارد؛ برای مثال یکی از عدیده ترین مشکلات نجاران و فعالین صنعت چوب سوختگی قطعه کار هنگام برش می باشد که در بین نجاران به داغی قطعه کار نیز خوانده می شود. با ما همراه باشید تا پس از بررسی معایب سوختگی چوب به بررسی دلایل متعدد سوختگی قطعه کار هنگام برش با تیغ اره دیسکی بپردازیم.

معایب سوختگی چوب و ام دی اف

بدون شک سوختگی چوب علاوه بر اینکه باعث آسیب به بافت چوب و ام دی اف می شود دلیل مهمی برای از بین رفتن الیاف و پوسته چوب است. سوختگی قطعات ام دی اف از آنجا که باعث آسیب جدی الیاف می شود توانایی جذب چسب هنگام لبه چسبانی را از ام دی اف می گیرد و به هیچ وجه حتی با دستگاه لبه چسبان و چسب گرانول نمی توان نوار PVC، ملامینه و... را به قسمت سوخته چسباند. در نتیجه اگر به حل این مشکل نپردازیم با توجه به این مسائل قطعه کار سوخته قابل استفاده نمی باشد.

سوختگی قطعه کار بر اثر برش

عوامل سوختگی چوب و ام دی اف هنگام برش

سوختگی چوب هنگام برش یکی از مشکلات اکثر نجاران و ام دی اف کاران می باشد که به چند دلیل مختلف اتفاق می افتد. دلایل متعددی برای این مشکل وجود دارد که شما با دقت بالا و بررسی دستگاه بدون نیاز به تعمیر یا تعویض تیغه می توانید این مشکل را حل کنید. در این مقاله قصد داریم تمام دلایل سوختگی چوب و ام دی اف هنگام برش را برای شما تشریح کنیم که در صورت نیاز برای رفع مشکلاتان استفاده نمایید. به طور کلی سه دلیل اصلی برای این مشکل وجود دارد که مربوط به تنظیم تیغه می باشند که با همدیگر مرور می کنیم.

  1. بالا یا پایین بودن تیغ اره: هنگام نصب تیغ اره بر روی دستگاه باید دقت کنیم که خطایی در برش به وجود نیاید و متریال آسیب نبیند. بالا بودن تیغ اره باعث می شود که نئوپان روکش دار و ام دی اف دچار لب پری شوند؛ علاوه بر این دو متریال اگر تیغ اره بالاتر از حد استاندارد قرار بگیرد هنگام برش چوب، قطعه کار لاشه می شود و آسیب جدی می بیند که یکی از این آسیب ها سوختگی و داغی متریال است. لازم به ذکر است که دلیل این آسیب ها درگیری بیش از حد دندانه های تیغ اره با متریال می باشد. بالا بودن تیغ اره نه تنها به متریال آسیب می زند بلکه باعث کند شدن تیغه نیز می شود. علاوه بر بالا بودن، پایین بودن تیغ اره نیز باعث می شود که برش به خوبی صورت نگیرد. مناسب ترین اندازه برای قرار دادن تیغ اره 16 میلی متر بالاتر از سطح کار می باشد که برای برش تمامی متریال های 2 یا 3 سانتی متر و 16 میلی متر این میزان بالا بودن تیغ اره مناسب است؛ این تنظیم تیغ اره نقش اساسی در لب پر نشدن، کند نشدن و برش مناسب چوب دارد.
  2. متریال نامرتبط با تیغ اره: یکی دیگر از دلایل آسیب دیدن و سوختگی قطعه کار برش های اشتباه است، شاید از خودتان بپرسید برش اشتباه چیست؟ برش اشتباه یعنی نامرتبط بودن نوع تیغه با متریال، اگر شما برای برش چوب از تیغ اره ام دی اف بر استفاده کنید از آنجا که دندانه های تیغ اره ام دی اف بر فاصله کمی دارند به بافت چوب آسیب می رسد و باعث داغی یا همان سوختگی قطعه کار می شود. لازم به ذکر است که برش ام دی اف و نئوپان روکش دار با تیغ اره چوب بر باعث لب پر شدن قطعه کار می شود. به طور کلی تیغ اره های با دندانه درشت گزینه مناسب تری برای برش چوب می باشند و در نقطه مقابل تیغ اره های دندانه ریز مناسب برش ام دی اف هستند.
  3. سرعت حرکت تیغ اره و قطعه کار: مورد سوم که باعث آسیب جدی قطعه کار می شود میزان سرعت حرکت تیغ اره و قطعه کار است. حرکت تیغه بستگی به دور تسمه دارد و بین 3000 تا 5000 دور متغیر است. دور مناسب برای برش نئوپان و ام دی اف 4 الی 5000 دور می باشد که این مقدار برای چوب قابل استفاده نیست و باید با سرعت 3 الی 4 هزار دور قطعات چوبی را برش زد و متناسب با تراکم چوب این سرعت تنظیم گردد. اگر سرعت حرکت قطعه کار پایین باشد و با حرکت آرام عملیات برش صورت گیرد به دلیل میزان بالای اصطکاک قطعه کار دچار سوختگی می شود و  آسیب می بیند.
  4. کند بودن تیغ اره: یکی دیگر از دلایل آسیب دیدن بافت چوب و ام دی اف یا سوختگی آن ها کند بودن تیغ اره می باشد. در مواردی به دلیل اینکه تیزکاری زیادی صورت گرفته است الماسه ها از بین رفته و تیغ اره توان برش با کیفیت قطعات را ندارد و باعث ایجاد اصطکاک و به تناسب آن گرما می شود که قطعه دچار آسیب هایی از قبیل لب پری و سوختگی خواهد شد.

سوختگی چوب و ام دی اف هنگام برش

نکات مهم در هنگام برش چوب

همان طور که در قسمت های قبل ذکر شد برای برش چوب باید از تیغ اره مخصوص چوب استفاده شود که دندانه های درشت تر با فاصله بیشتری دارند و از سوختگی، لاشه شدن و آسیب چوب جلوگیری می کنند. سرعت برش برای چوب های مختلف متفاوت است برای مثال چوب افرا و گیلاس نسبت به سایر چوب ها زودتر دچار سوختگی می شوند و باید با سرعت پایین که موجب اصطکاک می شود برش نخورند. نکته مهم دیگر این مورد است که گونیای دستگاه تنظیم باشد زیرا در صورت تراز نبودن گونیا تیغه منحرف می شود و به دلیل اصطکاک به وجود آمده بین تیغه و قطعه کار، چوب دچار سوختگی می شود. در انتها امیدواریم که مطالب ذکر شده در این مقاله برای شما مفید واقع گردند.

افزودن نظر جدید

نظر خود را وارد نمایید (1)

G
مهمان | ۱۰ ماه قبل

ممنون