تخفیف هفتگی
دوشنبه, ۰۳ خرداد,۱۴۰۰

ترفند پخ زنی با گندگی

امروزه نجاران و تولید کنندگان وسایل چوبی به دنبال راهی برای افزایش سرعت و کیفیت در ساخت سازه‌های چوبی هستند تا بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن به ساخت و تولید وسایل چوبی مورد نظر خود بپردازند. از سازه‌های مختلفی که در صنعت چوب ساخته می‌شود می‌توان به قاب عکس، مبلمان، وسایل تزیینی، سرویس خواب، کمد و موارد مشابه دیگر اشاره کرد. هر کدام از این سازه‌ها دارای مدل‌های متنوع با رنگ‌های متفاوت هستند که براساس نیاز افراد به ساخت و تولید آنها پرداخته می‌شود. نجاران برای تولید این وسایل از ابزار آلات و ماشین آلات گوناگونی استفاده می‌کنند که هر کدام کارایی خاص خود را دارند. به عنوان مثال دستگاه گندگی یکی از دستگاه‌های کاربردی در این صنعت است که می‌توان فرآیند پخ زنی روی چوب را انجام داد. از پخ زنی یا شیب دار کردن سطح چوب در سازه‌هایی مانند قاب عکس، وسایل تزیینی، میز و غیره استفاده می‌کنند. در ادامه با نحوه پخ زنی با دستگاه گندگی آشنا خواهید شد، پس مطالب جذاب زیر را دنبال کنید.

پخ زنی با دستگاه گندگی

در ابتدا لازم است با دستگاه گندگی در صنعت چوب آشنا شوید تا به درک بهتری از مفهوم پخ زنی چوب با این دستگاه برسید. همانطور که در مطالب بالا بیان شد، نجاران برای ساخت سازه‌های چوبی مختلف از ابزار آلات و ماشین آلات مطابق با نیاز و نوع کاربرد آنها در تولید یک وسیله استفاده می‌کنند. ماشین آلات متفاوتی مانند برش، اور فرز، سی ان سی، خط زن، پانل بر، گندگی و غیره در کار نجاری وجود دارد. این دستگاه‌ها برای تسریع در فرآیند تولید سازه‌های چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

دستگاه گندگی

دستگاه گندگی

دستگاه گندگی یا عرض صفحه ورودی چوب یکی از انواع این ماشین‌ها است که کارایی خاصی برای تولید وسایل چوبی دارد. از این دستگاه برای پخ زنی سطح چوب استفاده می‌شود. پخ زنی چوب را می‌توان با دستگاه فرز یا اور فرز نیز انجام داد؛ اما با دستگاه گندگی دقیق‌تر و سریع‌تر این کار انجام می‌گیرد. پخ زنی با اور فرز باید پس از اتمام کار از سنباده برای صاف کردن لبه‌های کار استفاده کرد اما گندگی سطح چوبی هموار بدون نیاز به سنباده زنی در اختیار نجاران می‌گذارد. از گندگی برای یک دست کردن ضخامت چوب و به دست آوردن تعداد زیادی قطعات چوبی با عرض یکسان استفاده می‌شود. این ماشین از لحاظ تنظیم ارتفاع دریچه ورودی به دو دسته تنظیم صفحه خودکار و تنظیم صفحه دستی تقسیم می‌شود. گندگی قطعه چوبی کار را از روی سطح رنده می‌کند تا به یک اندازه کردن ارتفاع و یک دست کردن عرض قطعات نازک چوب نیز بتواند بپردازد. این دستگاه دارای غلتک‌هایی در دو طرف هستند که این غلتک‌ها دارای آج یا شیار هستند. غلتک‌های آج دار می‌توانند با قطعه کار روی دستگاه اصطحکاک ایجاد کرده و فرآیند ورود تا خروج قطعه را انجام می‌دهند. غلتک‌های گندگی قطعه چوب را از سمت ورودی دستگاه به سمت خروجی یا جلو هدایت می‌کنند تا ضمن فرم دهی به چوب مسیر حرکت آن را نیز کنترل خواهند کرد. در ضمن قسمت بالا توپی دستگاه گندگی فرآیند کف رنده کردن و پایین توپی دستگاه عملیات گندگی چوب را انجام می‌دهند. 

نحوه انجام پخ زنی چوب با گندگی

در ساخت سازه چوبی مانند قاب عکس می‌توان لبه‌های کار را پخ کرد. معمولا در صنعت چوب از دستگاه فرز یا اور فرز برای این کار استفاده می‌کنند. اما باید بدانید که برای پخ زنی چوب لزومی به استفاده از این دستگاه‌ها نیست و به کمک دستگاه گندگی به راحتی و در سریع‌ترین زمان می‌توان این کار را انجام داد. در ابتدا برای انجام این کار باید از شابلون شیب دار به عنوان گونیا زاویه دار استفاده کرد تا قطعه کار به فرم مورد نظر برسد. برای ساخت این شابلون باید یک سری چوب زاویه دار را به مقدار مورد نیاز پشت کار چسباند. سطح شابلون روی دستگاه قرار می‌گیرد و چوب در کنار آن گذاشته می‌شود. یک سمت لبه شابلون باید صاف باشد و قسمت دیگر لبه دار باشد تا زمانیکه داخل دستگاه گندگی قرار می‌گیرد از هدایت رو به جلو شابلون حین کار جلوگیری کند. با این کار فقط قطعه کار مورد نظر که روی قسمت نشیمن شابلون قرار گرفته می‌شود، حرکت می‌کند. با حرکت قطعه کار روی شابلون، گندگی فرآیند پخ زنی چوب را انجام می‌دهد. در این صورت با کمک شابلون می‌توان طرح مورد نظری که برای پخ سطح چوب وسیله مورد نظر خود می‌خواهید را به دستگاه انتقال دهید تا پخ زنی قطعه را مطابق با فرم شابلون انجام دهد.  امیدواریم با درک مطالب این مقاله بتوانید عملیات پخ زنی چوب را روی وسایلی تزیینی مختلف خود انجام دهید تا نمایی زیبا و شیک‌تری به آنها بدهید. به نظر انجام این کار و رسیدن به طرح پخ برای سطوح چوبی کار سختی باشد؛ اما با استفاده از دستگاهی‌ مانند گندگی در این صنعت می‌توان این کار را راحت‌تر انجام داد. زیرا سرعت انجام کار پخ زنی دستگاه به کمک شابلون برای پیاده سازی طرح مدنظر شما بسیار سریع است. 


افزودن نظر جدید