اپلیکیشن چوبینر
چهار شنبه, ۰۳ دی,۱۳۹۹

تفاوت فرز انگشتی با فرز مینیاتوری و کاربرد آن ها

امروزه در صنعت چوب به خصوص در کارگاه‌های نجاری و یا تولیدی از ابزار و قطعات مختلفی استفاده می‌شود که علاوه بر بالا بردن راندمان باعث افزایش کیفیت کار و سرعت عمل شده است. فرز انگشتی و فرز مینیاتوری دو ابزار بسیار کاربردی در کارگاه‌های نجاری و تولیدی می‌باشند که در برند و مدل‌های مختلفی طراحی و ساخته شده‌اند. تفاوت فرز انگشتی با فرز مینیاتوری چیست؟ فرز انگشتی و مینیاتوری چه کاربردهایی دارند؟ برای رسیدن به پاسخ این گونه سوالات، تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

تفاوت فرز انگشتی با فرز مینیاتوری

فرز انگشتی چیست؟

فرز انگشتی ابزاری برقی است که از یک موتور کوچک و چند دنده چرخ تشکیل شده است و در دو نوع گلو بلند و گلو کوتاه وجود دارد. فرز انگشتی نوعی فرز مستقیم می‌باشد که نسبت به فرز مینیاتوری بزرگ‌تر بوده و بیشتر برای تراش و فرز کاری استفاده می‌شود. فرز انگشتی ابزاری است که برای کارهای ظریف همچون قالب سازی، منبت کاری، حکاکی و... نیز استفاده می‌شود و همچنین ابزارهایی که به سر این نوع فرز نصب می‌شود ظریف بوده و کاملا با ابزارهای سنگ فرز متفاوت است. در ادامه به طور کامل و دقیق با کاربردهای فرز انگشتی آشنا خواهید شد. 

کاربرد فرز انگشتی چیست؟

همان‌طور که می‌دانید فرز انگشتی از کاربردهای بسیار متنوعی برخوردار است که از اصلی‌ترین و مهم‌ترین کاربردهای فرز انگشتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. یکی از کاربردهای مهم فرز انگشتی می‌توان به انجام صافکاری و تعمیرات بدنه اشاره کرد. به طور مثال برای صاف کردن برآمدگی‌‌های موجود در بدنه‌ی خودرو می‌توانید از فرز انگشتی استفاده نمایید. همچنین با استفاده از فرز انگشتی می‌توانید ساب زنی جای جوش بر روی بدنه‌های فلزی را به راحتی انجام دهید. 
 2. از دیگر کاربردهای مهم فرز انگشتی می‌توان به استفاده‌ی آن در فلزکاری اشاره کرد. برای پولیش انواع فلزات، سنگ زنی آهن و قطعات فولادی، فرز انگشتی بسیار کاربردی می‌باشد. امروزه بسیاری از هنرمندان و صنعتگران می‌توانند با استفاده از فرز انگشتی آثار هنری بسیار زیبایی را تولید نمایند. 
 3. فرز انگشتی علاوه بر کاربردی که در صنعت فلز دارد، برای بسیاری از هنرهای چوبی همچون منبت کاری، حکاکی، معرق کاری و... نیز بسیار کاربردی بوده و نجاران بسیاری از فرز انگشتی برای تولیدات چوبی خود استفاده می‌کنند. 
 4. امروزه از فرز انگشتی در سطوح مختلف غیر فلزی همچون پلاستیک، شیشه و... نیز استفاده می‌شود. به طور مثال برای  از بین بردن جای جوش در قالب های تزریق پلاستیک و قابل‌های تولیدی صنعتی نیز از فرز انگشتی استفاده خواهد شد. 
 5. سنباده زنی یکی دیگر از کاربردهای مهم فرز انگشتی می‌باشد. شما می‌توانید با نصب سنباده حلقوی، شنباده چتری و... بر روی فرز انگشتی به راحتی عمل سنباده زنی را بر روی سطوح مختلف انجام دهید. 
 6. فرز انگشتی در صنعت سنگ کاری نیز کاربرد داشته و برای صیقل دادن سطوح مختلف از این ابزار استفاده می‌شود.

با توجه به موارد ذکر شده‌ در قسمت بالا می‌توانید با کاربرد وسیع فرز انگشتی آشنا شوید. در واقع فرز انگشتی ابزاری بسیار کاربردی برای صنعت ‌های مختلف بوده که در برند و مدل‌های متفاوتی طراحی و ساخته شده است.

فرز انگشتی

فرز مینیاتوری چیست؟

فرز مینیاتوری همان‌طور که از نامش مشخص است کوچک‌ترین نوع فرز می‌باشد که علاوه بر کارهای صنعتی، مصرف خانگی داشته و در کارهای هنری بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرز مینیاتوری نیز از مدل‌های مختلفی برخوردار بوده که از حکاکی روی چوب، سنگ، شیشه، چرم و انواع مواد دیگر تا منبت کاری، صنایع دستی، مجسمه سازی و دیگر کارهای صنعتی و هنری به کار برده می‌شوند. از انواع متنوع فرز مینیاتوری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فرز مینیاتوری شارژی
 • فرز مینیاتوری برقی
 • فرز مینیاتوری پدالی
 • فرز مینیاتوری خرطومی

فرز مینیاتوری

کاربرد فرز مینیاتوری 

فرز مینیاتوری نیز از کاربردهای بسیار متنوعی برخوردار می‌باشد که از مهمترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. یکی از کاربردهای مهم فرز مینیاتوری حکاکی بر روی سطوح مختلف می‌باشد که تنها با تعویض سری فرز می‌توانید بر روی سطوح مختلفی همچون چوب، فلز، چرم و پلاستیک حکاکی نمایید. توجه داشته داشید باشید که برای حکاکی با استفاده از فرز مینیاتوری باید ابتدا طرح مورد نظر خود را بر روی سطح کار بکشید و سپس فضایی که باید حکاکی شود را با استفاده از ابزار مناسب برش داده و طرح کلی را ایجاد نمایید. 
 2. یکی دیگر از هنرهای صنعت چوب، هنر منبت کاری می‌باشد که با استفاده از فرز مینیاتوری نیز انجام می‌شود. در واقع یکی از اصلی‌ترین کاربرد فرز مینیاتوری کنده کاری بر روی چوب می‌باشد.
 3. مجسمه سازی یکی دیگر کارهای هنری می‌باشد که با استفاده از فرز مینیاتوری انجام می‌شود. در واقع با نصب ابزار مناسب بر روی فرز می‌توانید عمل تراش کاری بر روی سطوح مختلف را به راحتی انجام دهید و اشکال هندسی و غیر هندسی مختلفی را ایجاد نمایید.
 4. از فرز مینیاتوری برای تراش و فلزکاری فولاد و قطعات فلزی استفاده می‌شود. برای از بین بردن جای جوش، سنگ کاری لبه لوله و پروفیل و مقاطع فلزی دیگر نیز این نوع فرز کاربرد دارد.

تفاوت فرز انگشتی با فرز مینیاتوری

تا این قسمت از مقاله سعی شد تا کاربرد و ماهیت فرز انگشتی و مینیاتوری به طور دقیق شرح داده شود. با توجه به کاربردهای گفته شده برای هر یک از این دو ابزار می‌توان از اصلی‌ترین تفاوت فرز انگشتی با فرز مینیاتوری به کرابرد هر کدام از آن‌ها اشاره کرد. از فرز انشگتی برای مصارف صنعتی بزرگ تری استفاده می‌شود و  همچنین از قدرت بیشتر در حین فرز کاری برخوردار است و سایز کولت و سه نظام آن از فرز مینیاتوری نیز بزرگ‌تر می‌باشد. همچنین قطعاتی که در ساخت هر کدام از این دو ابزار استفاده شده است، متفاوت بوده و همین امر یکی از تفاوت‌های مهم فرز انگشتی با مینیاتوری می‌باشد. سایز کولت فرز انگشتی 6 یا 8 میلی‌متر می‌باشد ولی برای فرز مینیاتوری باید از کوچک‌ترین سایز سه نظام و کولت استفاده نمایید. 

به طور کلی با توجه به صنعت و کار مورد نظر خود می‌توانید از فرز انگشتی یا مینیاتوری استفاده نمایید. ولی حتما توجه داشته باشید که فرز مینیاتوری از اجزای مختلف با عملکرد خاص و بسیار حساسی برخوردار بوده که باید به آرامی از آن استفاده نمایید تا مجبور به تعمیر قطعات فرز نباشید. 

قیمت فرز انگشتی و فرز مینیاتوری

فرز مینیاتوری و فرز انگشتی علاوه بر کاربردهای متفاوتی که با یکدیگر دارند از قیمت متفاوتی نیز برخوردار می‌باشند. شما می‌توانید در بخش فروشگاه چوبینر انواع متنوعی از فرز را مشاهده کنید و با امکانات و کاربرد هر یک از آن‌ها آشنا شوید. برای اطلاع از قیمت فرز انگشتی و فرز مینیاتوری می توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و قیمت فرز با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

افزودن نظر جدید

نظر خود را وارد نمایید (2)

G
مهمان | یک سال پیش

خوب

G
مهمان | یک سال پیش

سلام سری های منیباتوری یا به انگشتی میخوره