حراجی نوروز 1403
پنجشنبه, ۰۱ دی,۱۴۰۱

🪵خرید با کیفیت ترین ماشین آلات صنایع چوب و آشنایی با کاربرد آن ها

⏰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: 15 دقیقه؛

خرید با کیفیت ترین ماشین آلات صنایع چوب

بدون شک چه افراد با تجربه، چه اپراتورهای دستگاه ها و چه کسانی که به تازگی قصد دارند در زمینه تولید محصولات چوبی فعالیت کنند نیاز دارند با کاربرد دستگاه های این صنعت بیشتر آشنا شوند. همانند سایر صنایع در حوزه های مختلف، ماشین آلات یکی از اصلی ترین ارکان توسعه صنایع می باشد. ماشین آلات فوق پیشرفته و با کیفیت علاوه بر تسریع و راحتی در انجام کار ضمن افزایش کیفیت و دقت در انجام کار، سبب می‌شود خطرهای جانبی تهدید کننده کاربرهای این ماشین آلات به حداقل رسانیده شود. ماشین آلات صنایع چوب نیز همراه با سایر علوم در حال پیشرفت بوده و صنعتگرانی که هم راستا با تکنولوژی روز گام برمی‌دارند همیشه پیشرو در حوزه صنعت خود می‌باشند. در یک گارگاه نجاری یا کارخانه بزرگ تولید محصولات چوبی و حتی در کارگاه های کوچک خانگی باید از ماشین آلات، ابزارآلات و... براای امور مختلف استفاده شود و تا نتیجه کار به طور دلخواه کسب شود. در ادامه به معرفی ماشین آلات صنایع چوب و کاربرد هر دستگاه خواهیم پرداخت. ماشین آلات صنایع چوب به دو گروه صفحه ای و ماشین آلات چوب تقسیم می‌شوند.

ماشین آلات صفحه ای

ماشین آلات صفحه ای در مراحل صفر تا صدی تولید ام دی اف، دوخت، روکش، لبه چسبان، پرس، برش و... استفاده می‌شود. ماشین آلات صفحه به چند گروه مختلف تقسیم می‌شود و هر گروه در قدرت های مختلف، توانایی های متفاوت و کاربردهای مخصوص به خود نیز محصولاتی عرضه می‌کنند. ماشین آلات صفحه ای به چند گروه مختلف تقسیم می‌شود که در ادامه به معرفی گروه های زیر خواهیم پرداخت:

  • پانل بر 
  • دورکن
  • لبه چسبان
  • سی ان سی
  • پرس وکیوم
  • الیت زن
  • مکنده

دستگاه پانل بر افقی

پیشبرد و ارتقا سرعت و دقت در تمامی صنایع همواره یکی از اهداف اصلی بوده و در این راستا تولد و رشد انواع پانل برها را در سطح جهان شاهد هستیم. به وسیله دستگاه پنل بر افقی در برش صفحات کابینتی قدم بزرگی برداشته و توانسته دقت و سرعت تولید را با به حداقل رساندن خطای انسانی چندین برابر نماید. پانل برها توانسته اند به بهترین شکل خود را جایگزین قدرتمند انواع دورکن ها معرفی نمایند. این دستگاه ها از کنترلر سی ان سی و همچنین موتورهای برش با توان بالا بهره مند هستند بطوریکه میتوانند تا چند لایه ورق را همزمان با دقت بالا و در ابعاد مورد نظر برش دهند. این وسیله تعداد اوپراتور را به حداقل رسانده بطوریکه در بعضی از این نمونه ها، دستگاه چند صد کیلوگرم بارگیری شده و شروع به برشکاری می‌کند و یا در مواردی صفحاتMDFرا بصورت رنگ بندی و در تعداد بالا در محیط اطراف دستگاه در محل های از پیش تعیین شده قرار می‌دهند و یک ربات عمل بار گیری دستگاه را با توجه به رنگ و طرح مورد نیاز انجام می‌دهد. این ابزار در انواع مختلف و حسب نیاز و میزان تولید کارگاه در بازار موجود است که در ادامه سعی شده مدلهای مختلف این دستگاه نقد و بررسی شود.

دستگاه پانل بر عمودی

در کارگاه هایی که  مساحت کارگاه با حجم کار و تعدد سفارشات هیچگونه تناسبی ندارد و همچنین دقت و سرعت از نکات مورد توجه مجموعه است، پانل‌بر عمودی می‌تواند بسیاری از مسائل را حل کند. تکنولوژی استفاده شده در این دستگاه ها همانند همتای افقی آن است با این تفاوت که میز کارگیر و عملیاتی آن بصورت عمودی است که باعث شده در فضا صرفه جویی شود. همچنین همانند نمونه افقی دقت و سرعت در کار را افزایش داده و تعداد اپراتور را نیز کم کرده است. این وسیله در ابعاد و توانهای متفاوتی ساخته شده و به بازار ارائه می‌شوند. در ادامه به مشخصات فنی این مورد پرداخته شده است.

دورکن

دورکن که به میز برش یا دستگاه برش ام دی اف نیز معروف است یکی از مهم ترین ماشین آلات کارگاه های صنایع چوب است که برای برش ام دی اف و چوب استفاده می‌شود. دورکن در ابعاد مختلفی تولید می‌شود که برای استفاده متناسب با مساحت کارگاه ها خریداری شود زیرا این دستگاه یک ماشین دقیق و مناسب جهت کارگاه های کوچک و بزرگ و حتی خانگی می‌باشد. دورکن ها در مدل های مختلفی تولید می‌شوند که معروف ترین آن ها دورکن میله ای و ریل واگنی می‌باشند. دورکن های ریل واگنی بسیار پرطرفدار هستند و در طول ریل های مختلف 2.20، 3 و 3.80 متر تولید می‌شوند. بعضی از دورکن ها کاملا دستی تنظیم می‌شوند و مدل هایی هم وجود دارد که تنظیم ارتفاع اره یا گونیا برقی می‌باشد و دارای نمایشگر دیجیتال هستند.

لبه چسبان

یکی دیگر از ماشین آلات مهم و ضروری در کارخانه و کارگاه های تولید محصولات چوبی لبه چسبان است. چوب چه نئوپان باشد و چه ام دی اف قسمت برش خورده و نری آن دارای زبری است و در خطر لب پری می‌باشد. برای محافظت از این بخش نوار PVC را با کمک لبه چسبان ها بر روی آن قرار می‌دهند تا از لب پر شدنف نفوذ آب و رطوبت و... جلوگیری شود. لبه چسبانی بر روی قطعه کار دارای مراحل مختلفی از قبیل پیش فرز، پرداخت، پولیش، لیسه، گیوتین و... است و به هر مرحله یک ایستگاه می‌گویند و به این دلیل لبه چسبان ها را بر اساس تعداد ایستگاه به مدل و گروه های مختلف تقسیم می‌کنند. 


سی ان سی

سی ان سی یک ماشین کار راه انداز با قابلیت های فوق العاده است. تکنولوژی به کار رفته در سی ان سی آن را یکی از محبب ترین ماشین آلات صنف چوب نموده که در ادامه به معرفی بیشتر آن می‌پردازیم. سی ان سی ماشینی است که با کمک کامپیوتر و نرم افزارهای طراحی کار می‌کند و عملیات مختلفی چون برش، شیارزنی، سوراخکاری، حکاکی و... را انجام می‌دهد. سی ان سی را بر اساس نوع کار به گروه های مختلفی همچون سی ان سی تخت، سی ان سی سوراخکاری، سی ان سی روتاری، سی ان سی لیزر و... تقسیم می‌کنند. علاوه بر این بر اساس ابعاد میز کار نیز دستگاه های cnc در سایزهای مختلف بخش بندی می‌شوند.

مشاهده لیست قیمت انواع ماشین آلات صنایع چوب در چوبینر: ماشین الات صنایع چوب

پرس وکیوم

در مراحل تولید قطعات چوبی یکی از مهم ترین مراحل روکش کردن قطعات ام دی اف، نئوپان و... است. بدون شک ایجاد یک روکش بدون چروک و با دقت بالا به صورت دستی امکان پذیر نیست و بهتر است برای این کار از دستگاه پرس وکیوم استفاده شود و با کمک مکانیزم دستی یا برقی عملیا قرار دادن و چسباندن روکش بر روی چوب و ام دی اف صورت می‌گیرد. دستگاه های پرس به دو گروه اصلی گرم و سرد تقسیم می‌شوند. علاوه بر این تقسیم بندی ماشین آلات این بخش را می‌توان به پرس وکیوم آسانسوری، صندوقی، تک سینی و دو سینی بخش بندی نمود. 

 الیت زن

سوراخ کاری و کم کنی یکی از مراحل جدایی ناپذیر در صنعت چوب است که در کارگاه های صنعت چوب با کمک الیت زن انجام می‌شود. سوراخ کاری در صنعت چوب باید به صورتی انجام گیرد که با پوشال برداری و باربرداری از سطح چوب بتوان سوراخ های گرد یا چهارگوش و... ایجاد نمود. علاوه بر دریل، مته، اسکنه و چکش و... راه ساده تر و پیشرفته تری برای ایجاد سوراخ وجود دارد و ان هم استفاده از دستگاه الیت زن است که با کمک آن می‌توان سوراخ های استاندارد و یکدست ایجاد نمود. از دستگاه الیت زن برای ایجاد سوراخ نصب لولا گازور، نصب پیچ الیت، پین طبقه، دوبل، اتصال فنری و... استفاده می‌کنند و علاوه بر دقت و کیفیت و استاندارد بالا مهم ترین مزیت این دستگاه ها بالا بردن سرعت و کم کردن خطا می‌باشد.

مکنده

یکی دیگر از ماشین آلات که در کارگاه های چوب و ام دی اف استفاده می‌شود مکنده است. محیط کارگاه های نجاری به دلیل برش، رنده، سنباده کاری و... پر از گرد و غبار و براده چوب و آلودگی های مختلف است. این آلودگی ها علاوه بر این که محیط را شلخته و کثیف می‌کنند باعث ایجاد بیماری های ریوی تنفسی، مشکلات پوستی و... می‌شوند. راهکار رفع این مشکل استفاده از مکنده است مکنده همان طور که از نامش مشخص است یک دستگاه متشکل از کیسه مکنده و موتور و پروانه است که گرد و غبار و براده های چوب را با قدرت مکش بالا جمع می‌کند. اکثر ماشین الات صنایع چوب دارای خروجی مکنده هستند و با لوله خرطومی می‌توان دستگاه و مکنده را به یکدیگر متصل نمود تا به راحتی تمامی ذرات و براده جحاصل کار جمع آوری شود.

جمع بندی: برای کارگاه خود چه ماشین آلاتی بخریم؟

بدون شک با خواندن این مقاله یک نمای کلی از کارخانه های صنعت چوب در ذهن شما شکل میگیرد. البته ناگفته نماند که در این مقاله تمامی ماشین آلات این صنعت بزرگ معرفی نشده اند و در مقالات بعدی به این مبحث خواهیم پرداخت. در مرحله اول برای خرید دستگاه و ابزار باید نوع فعالیت خود را مشخص کنید مثلا اگر شغل شما تولید زیورآلات چوبی است یا در زمینه تهیه تابلوی چوبی فعالیت می‌کنید بدون شک به همه این ماشین آلات نیاز ندارید پس بهتر است در ابتدای کار نوع فعالیت را مشخص نمایید و لیستی از ابزار و ماشین الات یا یراق آلاتی که برای شغلتان ضروری است مشخص کنید سپس اقدام به خرید نمایید. چوبینر در مقالات اختصاصی به بررسی مشاغل مختلف و معرفی ابزار و ماشین آلات هر شغل می‌پردازد.

نتیجه گیری: از کجا ماشین آلات با کیفیت تهیه کنیم؟

همیشه یکی از دغدغه های ما به خصوص در زمان شروع یک فعالیت خرید مایحتاجمان است. پس بدون شک شما عزیزانی که به تازگی قصد شروع شغل نجاری را دارید و حتی قدیمی های این صنف به دنبال یک مرجع مطمئن در این مورد هستند. سایت چوبینر در زمینه فروش ابزارآلات، یراق آلات و ماشین آلات صنعت چوب به صورت اینترنتی و حضوری فعالیت می‌کند و ماشین الات صنایع چوب با تنوع های قیمتی متفاوت در سایت چوبینر موجود می‌باشند که به راحتی می‌توانید در کمترین زمان بهترین مشاوره خرید را از کارشناسان چوبینر دریافت و پس از نتیجه گیری درست اقدام به خرید نمایید. لذا جهت دریافت مشاوره تخصصی با چوبینر تماس برقرار کنید. 

در انتها بهتره با همدیگه یه فیلم از چند مدل دستگاه صنایع چوب ببینیم.افزودن نظر جدید