چوبی کلاب

چهار شنبه, ۲۲ شهریور,۱۳۹۶

دستگاه فرز در صنعت چوب

دستگاه فرز در صنعت چوب

دستگاه فرز یا Grinders جهت ابزار زنی و ماشین کاری بر روی قطعه کار به کار می رود. ظاهر ماشین فرز شبیه دستگاه های دریل صندوقی می باشد. ابزار برنده این دستگاه  تیغ فرز نامیده می شود.

دستگاه فرز CNC  ماشینی است که توسط نوک فرز بر روی اشیا متفاوتی  مثل چوب، سنگ و فلزات کار می کند. از ماشین فرز بر روی مواد دیگر مانند شیشه و انواع پلاستیک نیز استفاده می شود و در صنایع مختلفی مانند منبت کاری، برش و حکاکی سنگ، تولید مصنوعات چوبی مانند کابینت، درب، میز، پایه مبل و ... کاربرد دارد.

به طور کلی ماشین های فرز، بیشتر برای فرم دادن و ابزار زدن چوب ها مورد استفاده قرار می گیرد و علاوه بر این موارد، با به کار بردن تیغه های مناسب، می توان برای زبانه زدن، دو راهه کردن، سنباده زدن و غیر آنها نیز از این ماشین کمک گرفت. 

محور ماشین فرز در سه جهت عمود بر هم بصورت طولی، عرضی و قائم حرکت می کند.

فرزها دو گروه دستی و فرز ماشینی میزی تقسیم می شوند:

ماشین فرز دستی

اور فرز که کارایی زیادی در صنایع چوب دارد و فرز خرطومی که بیشتر برای کنده کاری مورد استفاده قرار می گیرد و مینی فرز که برای کارهای کوچک و همچنین برای استفاده در ماشین دم چلچله به کار گرفته می شود.

ماشین فرز میزی

 فرزهای ماشینی میزی، بیشتر برای کارهای بزرگ و ساخت انواع پروفیل، زبانه زدن و غیر آنها مورد استفاده قرار می گیرند. این فرزها، اغلب با یک بدنه ریختگی و در انواع و شکل های مختلفی در بازار عرضه می شوند. محور یا توپی فرز، معمولاً در وسط صفحه  دستگاه قرار گرفته است و توسط فرمانی، بالا و پایین می شود. در بعضی از دستگاه ها نیز، فرمان دیگری برای زاویه دار نمودن محور توپی دستگاه وجود دارد. در نمونه های پیشرفته، این عمل توسط کلیدی به صورت اتوماتیک انجام می شود.

توانمندی های دستگاه فرز

1-صفحه تراشی

2-شیار زنی

3-برش

4-کنار تراشی

5-فرم تراشی

6-رنده تراشی  

ماشین فرز دارای قسمت های ذیل می باشد:

1-ستون                                                                                                                            

2-محور مکانیزم جعبه دنده سرعت                                                            

3-جعبه دنده (گیربکس)                                                                 

4-میز  

5-بازوی فوقانی  

6-گلویی  

7-صفحه رنده بند

8-زانویی ماشین  

9-الکترو موتور      

10-گونیا

ستون ماشین از آهن بصورت ریخته گری بشکل قوطی ساخته می شود و در داخل آن الکتروموتور مکانیزم های محرک، جعبه دنده سرعت، مکانیزم بار و گلویی ماشین سوار می شوند. میز بر روی قسمت فوقانی ستون می نشیند که قطعه کار با تکیه بر گونیا از روی آن حرکت داده می شود. سرعت حرکت توپی فرز با گیربکس قابل تغییر است. گلویی مکانی است که محور مکانیزم مربوط به توپی فرز درون آن قرار گرفته است.

ماشین فرز قابلیت انجام عملیات مختلفی با توجه به تنوع شکل و اندازه ابزار دارد. با توجه به حرکت محور فرز در راستای طولی و عرضی و همچنین قائم و قرارگیری در زوایای مختلف، امروزه ماشین فرز به یکی از پرکاربردترین ماشین آلات صنعت چوب بدل شده است. در گذشته نجارها از ابزارهای مختلفی بصورت دستی برای ایجاد نقش های مختلف استفاده می کردند. ماشین های فرز جدید با استفاده از فناوری های پیشرفته قابلیت ایجاد پروفیل های مختلفی با کیفیت مطلوب را دارند. پروفیل با استفاده از تیغه های فرم داده شده که بر روی توپی سوار می شوند ایجاد می شود.

نادری، محمد« دستگاه فرز درصنعت چوب »، چوبینر

افزودن نظر جدید