شنبه, ۱۲ تیر,۱۴۰۰

دلایل پس زدن چوب و قطعه کار در زمان برش

افراد در زمان استفاده از ماشین آلات و ابزار آلات صنعتی باید ابتدا نکات ایمنی آن را در نظر بگیرند تا حین کار دچار مشکل و آسیب نشوند. در صنعت چوب برای تسریع و دقت در تولید و ساخت محصولات چوبی از ماشین آلات مختلفی مانند دستگاه برش استفاده می‌شود. برای برش با این دستگاه باید تیغه‌های موردنظر را روی آن تنظیم کرد تا بتوان به برش دلخواه طبق زاویه و میزان برش قطعه پرداخت. اما نکته مهمی که قبل از این فرآیند باید به آن توجه داشت تنظیم بودن یا محکم بودن تیغه و توجه به نکات ایمنی می‌باشد. خطری که ممکن است در هنگام برش چوب برای افراد پیش بیاید، پس زدن چوب و قطعه کار است که می‌تواند مشکلات جدی را برای نجاران به همراه داشته باشید. از این رو در ادامه مطلب پس از معرفی دستگاه برش و تیغ اره به دلایل پس زدن چوب و قطعه کار در زمان برش می‌پردازیم، پس با مطالب زیر همراه باشید.

برش چوب با ماشین آلات برش

نجاران در صنعت چوب باید در ابتدا طبق طرح کار باید برش چوب را انجام دهند. همانطور که می‌دانید، برش چوب را می‌توان با انواع دستگاه برش و اره برقی انجام داد. استفاده از هر کدام این دستگاه‌ها نیاز به شناخت از نحوه کار با آنها است تا برش را به صورت تمیز و دقیق انجام داد. دستگاه‌های برش دارای اجزای مختلفی است که مهمترین بخش آن تیغ اره می‌باشد که مطابق با نوع و کاربرد دستگاه در نظر گرفته می‌شوند. تیغ اره حتما باید مناسب با دستگاه انتخاب شوند تا کارایی آن زمان استفاده حفظ شود. در غیر این صورت علاوه بر بروز آسیب به دستگاه، برش چوب نیز درست انجام نخواهد شد. این بخش از ماشین برش را باید کاملا دقیق تنظیم و محکم کرد تا حین کار دچار مشکل نشوید. تیغ اره و ریل دستگاه هنگام برش قطعه ارتباط مستقیمی با هم دارند. بنابراین باید با روال انجام آن کاملا آشنا باشید تا بتوانید اصولی کار برش را انجام دهید. به عنوان مثال برای برش چوب می‌توان از دستگاه فارسی بر استفاده کرد که باید کاملا با نحوه کار و اره یا تیغ اره مناسب با آن آشنا باشید تا از بروز مشکلاتی بروز مشکلاتی مانند پس زدن چوب و قطعه کار هنگام برش جلوگیری کرد. 

اره رومیزی

اره رومیزی یکی از انواع اره‌های ماشینی در این صنعت است که از تیغه‌ها با سایزهای گوناگون تولید شده است. از این نوع ماشین برای برش انواع چوب با ضخامت‌های مختلف در انواع اتصالات و سازه‌ها استفاده می‌شود. با استفاده از این ماشین می‌توان برش‌های چوب را با دقت بالایی انجام داد زیرا قابلیت تنظیم با اندازه‌های دلخواه را دارد. اره رومیزی به صورت ثابت در یک قسمت از کارگاه نجاری قرار گرفته و می‌توان قطعه چوبی را روی آن در هر زاویه دلخواهی حرکت داد. در ابتدا قبل از برش قطعه می‌توان عمق برش را تنظیم کرده تا خط برش را مشخص کند، سپس اقدام به برش قسمت مورد نظر کرد.

تیغ اره

برش چوب از ابتدایی‌ترین مراحل ساخت سازه و وسایل چوبی است که باید با دقت بالایی انجام گیرد. انتخاب نوع تیغه و تنظیم تیغ اره برش روی دستگاه است که باید ارتفاع و جهت تیغه را قبل از برش تنظیم کرد. تیغ اره مناسب با نوع دستگاه برش مانند دستگاه برش فارسی بر, برش ام دی اف، برش چوب, برش پروفیل و غیره تولید شده است. نجاران باید حتما از تیغ اره مناسب با دستگاه و متریال چوب آن را انتخاب کنند تا عملکرد صحیح و دقیقی در زمان برش داشته باشند. برای برش دقیق چوب باید قبل از برش، اندازه‌های مدنظر آن با توجه به نوع سازه مشخص شود تا برشی مناسب با آن داشته باشیم. پس از آن می‌توان از شابلون، خط کش یا خط زن استفاده کرد که جای مشخص از سطح چوب را مشخص کرده، سپس برش را انجام دهید. 

تیغ اره

فارسی بر

دستگاه فارسی بر یکی از دستگاه‌های ضروری در صنعت چوب می‌باشد که با آن می‌توانید برش اریب و زاویه دار روی چوب داشته باشید. این دستگاه در انواع فارسی بر ثابت و قابل حمل تولید شده است که نوع ثابت آن برای برش‌ ظریف با عرض کم و نوع کشویی برای برش عریض‌تر و عمیق‌تر با عرض زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماشین دارای تیغه برش است که چرخش زاویه دار بودن آن نسبت به نوع شکل چوب برای سازه مد نظر قابل تنظیم می‌باشد. در ساخت سازه‌ای که قطعات برش خورده چوبی را باید به یکدیگر متصل کرد بهتر است از فارسی بر برای فارسی کردن یا پخ کردن لبه‌های کار استفاده کرد. با این کار علاوه بر تمیزی سطح چوب، اتصال دقیق‌تری خواهید داشت زیرا لبه‌های کار کاملا روی یکدیگر قرار گرفته می‌شود.

اره فارسی بر

همانطور که می‌دانید، برای استفاده از هر نوع دستگاه برش چوب و الوار باید از اره مناسب آن استفاده کرد تا ضمن جلوگیری از آسیب به دستگاه، برش تمیزی را انجام دهید. ماشین فارسی بر از جمله دستگاه‌های پر کاربرد در صنعت چوب است که از آن برای برش‌های فارسی چوب با زاویه دقیق استفاده می‌شود. از این رو باید از اره فارسی بر جهت برش چوب استفاده کار تا کارایی دستگاه حفظ شود و به برش مد نظر رسید. اره فارسی بر از تیغ اره همراه با حفاظ برخوردار است که میله‌های متحرک روی بازوی آن امکان تغییر زاویه افقی را امکان پذیر می‌کند. این نوع اره در دو نوع ساده و کشویی تولید شده است که طبق نیاز و نوع دستگاه در نظر گرفته می‌شود. از اره فارسی بر ساده برای برش قطعات در سایزهای مشابه استفاده می‌شود و از اره فارسی بر کشویی زمانی که سرعت عمل و ظرفیت در برش مهم است مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این نوع اره فارسی بر برای برش چوب با طول بلند نیز در نظر گرفته می‌شود.

فارسی بر

کیک بک چوب و قطعه کار حین برش

در کارگاه‌های نجاری، زمانیکه از دستگاه‌های برش استفاده می‌شود باید به نکات ایمنی توجه زیادی شود و از تجهیزات ایمنی حین کار حتما استفاده کنید. به این دلیل که ممکن است با خطراتی مانند Kick Back چوب و قطعه کار پس بیاید. با بروز این اتفاق آسیب‌های جدی به فرد وارد می‌شود، این امکان وجود دارد که چوب با شدت زیاد به عقب بر گردانده شود و به فرد برخورد کند. زمانی بروز این خطر کاملا آنی است و در موارد بسیاری فرد نمی‌تواند هیچ عکس العملی برای جلوگیری از برخورد قطعه به خود داشته باشد. با آشنایی در مورد دلایل پس زدن چوب و قطعه کار در زمان برش می‌توانید تا حد زیادی از این مشکل جلوگیری کنید. 

  • در ابتدا باید از تجهیزات ایمنی عینک، ماسک، دستکش، گوشی حین برش چوب با دستگاه، خصوصا دستگاه فارسی بر استفاده کنید. 
  • این اتفاق در دستگاه فارسی بر به دلیل آزاد بودن و حرکت ریل بالایی آن پیش می‌آید که تیغه به قطعه کار گیر می‌کند. 
  • زمان برش چوب حتما باید قطعه کار را روی صفحه و گونیا دستگاه قرار داد به صورتی که هیچ فضای خالی بین آنها وجود نخواهد داشت و به کف میز و گونیا آن کاملا چسبیده باشد. 
  • کوچک بودن قطعه کار یکی دیگر از عوامل پس زدن چوب زمان برش است. برای جلوگیری از بروز این مشکل باید با استفاده از گیره آن را روی صفحه دستگاه محکم کرد. اما تا حد ممکن برش قطعات کوچک را با دستگاه انجام ندهید.
  • زمان برش قطعات بزرگ نیز باید حتما قطعه کار را روی صفحه دستگاه نگه دارید؛ زیرا تیغه دستگاه فارسی بر هنگام برش با سرعت زیاد به سمت بالا حرکت می‌کند و زمان برش فشار زیادی به چوب وارد می‌کند.
  • زمانی که دستگاه کار برش را انجام می‌دهد باید دور موتور کاملا استاندارد باشد. اگر دستگاه زودتر از تکمیل برش چوب خاموش شود، چوب به تیغه گیر خواهد کرد. در این صورت قطعه از جای خود خارج می‌شود و به بیرون از دستگاه پرتاب خواهد شد.
  • گرد بودن قطعه کار نیز می‌تواند یکی از دلایل مهم در پس زدن چوب هنگام برش باشد. معمولا محکم کردن قطعه چند ضلعی روی صفحه دستگاه راحت‌تر از مدل‌های گرد است. از این رو حتما از گیره نگهدارنده برای محکم کردن قطعات گرد چوبی قبل از برش آن استفاده کنید.
  • در دستگاه‌های فارسی بر که هر دو نوع ساده و کشویی را شامل می‌شود، اگر از قسمت کشویی آن استفاده نمی‌شود باید حتما ریل آن را قفل کرد. در زمان برش این امکان وجود دارد که ریل بالا و پایین دستگاه حرکت کند که در صورت بروز باعث پس زدن چوب خواهد شد.
  • برش چوب با هر دستگاه برشی باید حتما با تیغه تیز انجام شود. در دستگاه فارسی بر نیز اگر تیغه تیز نباشد، هنگام برش به احتمال زیاد با پس زدن قطعه کار و گیر کردن تیغه به چوب مواجهه خواهید شد.

قیمت انواع دستگاه برش و تیغ اره

برای اطلاع از قیمت انواع دستگاه برش و تیغ اره لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید