یکشنبه, ۲۴ تیر,۱۳۹۷

دوبل چوبی چیست و چه کاربردی دارد

دوبل  چوبی چیست و چه کاربردی دارد :دوبل های چوبی یکی از پر کاربرد ترین قسمت ها در پروژه و کار های صنعت چوب هستند. این دوبل های چوبی یکی از مهمترین وسیله ها و ترکیب ها در زمینه اتصال دو تکه چوب به یکدیگر هستند. دوبل های چوبی را می توان برای اتصال دو تکه تخته ای از چوب را به یکدیگر نیز بکار برد. برای اتصال دادن دو تکه تخته به یکدیگر ابتدا به اندازه قطر دوبل چوبی حفره ای داخل چوب ایجاد می کنند سپس با استفاده از یک قطعه پین چوبی دو تخته را به یکدیگر وصل میکنند.

این عمل باعث میشود که یک اتصال مستحکم بین دو تخته برقرار شود بگونه ای که این اتصال از هر متد و روشی که قبلا استفاده می نمودید، قوی تر خواهد بود. در بسیاری از پروژه ها و کار های صنایع چوب از دوبل های چوبی استفاده می شود. در زیر به چند مورد از استفاده دوبل های چوبی اشاره میکنیم.


دوبل های چوبی یکی از پر کاربرد ترین قسمت ها در پروژه و کار های صنعت چوب هستند. این دوبل های چوبی یکی از مهمترین وسیله ها و ترکیب ها در زمینه اتصال دو تکه چوب به یکدیگر هستند.

مقاومت بسیار بالا دوبل های چوبی

یکی از مزایای استفاده از دوبل های چوبی این است که این دوبل ها وزن خیلی بالایی با توجه به فیزیک ساختاری خود تحمل می کنند. این خاصیت دوبل های چوبی این امکان را به پروژه های صنعت چوب می بخشند که بتوانید مقاومت بسیار بالایی در گوشه ها و تاج های کار ایجاد نمایید. از دوبل های چوبی به این صورت که یک حفره در چوب ایجاد نمایید و سپس یک دوبل چوبه آغشته به چسب را داخل آن حفره قرار دهید میتوانید استفاده کنید. قدرت این دوبل های چوبی با این عمل بسیار بالا می رود که اینکار خود میتواند باعث شود که قدرت ساختاری کل محصول شما به شدت افزایش پیدا کند.

بهترین حالت برای تنظیم و استفاده دوبل های چوبی

بیشتر پروژه هایی که با چوب ساخته می شوند به این مورد نیاز دارند که حنتما در ساخت آنها از چسب و کلمپ ها استفاده گردد. از این روش برای پایدار کردن کل قسمت ها در کنار یکدیگر استفاده میشود. به تنهایی استفاده از چسب و کلمپ ها باعث این موضوع شوند که ناهماهنگی در طول کار بین قطعات ایجاد گردد. گره استفاده از دوبل های چوبی باعث می شود که این اتصالات به خوبی در جای خود قرار بگیرند و دیگر ناهماهنگی ای بوجود نیاید. دوبل های چوبی اتصالات را در جای خود نگه می دارند بدون اینکه مشکلی در جای گیری نادرست قسمت ها به وجود آید.استفاده از دوبل های چوبی این امکان را نیز فراهم میکنند که بتوانید قدرت و پایداری به سازه خود اضافه نمایید. این دوبل ها این امکان را فراهم میکنند که بتوانید در هدف های مختلف و برای استفاده هایی مختلف از این محصولات استفاده کنید مانند سازه هایی که قبلیت چرخیدن و کشیده شدن را دارند. استفاده از دوبل های چوبی در استفاده و بکار گیری بسایر ساده تر و راحت تر هستند از اتصال های دم چلچله ای و این امکان را فراهم میکنند که بتوانید اتصالات قدرتمند تری ایجاد نمایید. از دوبل های چوبی میتواند به عنوان یکی از بهترین جایگزین های اتصالات نام برد که در گذشته استفاده می شدند.

جایگزین هایی مناسب برای اتصالات بیسکوییتی

در بیشتر کارهایی که با چوب انجام می شوند. اتصالات بیسکوییتی بیشترین استفاده را در انجام اتصالات دارند. اما دوبل های چوبی این امکان را دارند که از فضای کمتری استفاده میکنند برای جایگیری، و به همین دلیل استفاده از دوبل های چوبی بسیار بهتر است. از همه مهمتر اینکه این دوبل های چوبی کمتر از بقیه مستعد تورم و باد کردن و از حالت خارج شدن هستند. چیزی که بسیار رایج است در بین اتصالات بیسکوییتی.

معصومه عزیزی / منبع: وودینر، اتصالات صنایع چوب

 

افزودن نظر جدید