سه شنبه, ۲۵ آذر,۱۳۹۹

دورکن چیست و آشنایی با اجزای مختلف دورکن

همه ما می دانیم برای ساخت وسایل مختلف چه با کاغذ، فلز، چوب و هر متریالی باید برش و اندازه گیری درستی داشته باشیم. دستگاه و ابزار آلات مختلفی همچون اره دستی، اره عمود بر، اره فارسی بر، پانل بر، دورکن و... در صنعت چوب برای برش قطعات کوچک و بزرگ به کار می روند که در این میان دورکن جزء پرطرفدارترین دستگاه های برش می باشد که در اندازه و مدل های مختلفی تولید می گردد. دورکن از قابلیت های زیادی برخوردار است که از این میان می توان به برش در زوایا و برش های مستقیم اشاره نمود. علاوه بر این دورکن یک دستگاه برش است که کار کردن با آن نیاز به تخصص و مهارت خاصی ندارد و به راحتی می توان با یک آموزش ساده برش در ابعاد مختلف را با دورکن انجام داد. در اداممه این مقاله به انواع مختلف اره دورکن خواهیم پرداخت.


انواع اره دورکن

اره دورکن نیز مانند سایر دستگاه ها در مدل های مختلف تولید می گردد که به دو گروه اصلی تقسیم می شود:

  1. دورکن دستی: در دورکن دستی تمامی تنظیمات برای اندازه گیری، برش، تنظیم ارتفاع تیغه،  و... به صورت دستی انجام می شود.
  2. دورکن اتوماتیک: دورکن اتوماتیک به شکلی طراحی شده است که تنظیمات به وسیله اتوماتیک و با کمک نمایشگرها صورت می گیرد.

علاوه بر دسته بندی بالا می توان دورکن ها را بر اساس سیستم حرکتی به انواع مختلفی به شرح زیر تقسیم نمود: 

  • ریل دار
  • واگنی
  • لوکوموتیوی

شاید جالب باشد که بدانید دورکن ها را بر اساس قابیلت هایی از قبیل خط زن دار بودن و بدون خط زن بودن نیز دسته بندی می کنند.

اجزای دستگاه دورکن

دستگاه دورکن از بخش های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام نقش اساسی و حیاتی در بهتر بودن کارکرد دستگاه ایفا می کنند. گونیا یکی از بخش های دستگاه دورکن است که نقش تنظیم قطعه کار را بر عهده دارد. برای نگه داشتن قطعه کار یک میز در دستگاه تعبیه شده است که در پشت گونیا قرار دارد. گیره نگه دارنده نیز یکی از اجزای دورکن می باشد که برای محکم نگه داشتن قطعه کار استفاده می شود. برای برش زاویه دار و مثلثی نیز در گونیای وسط ریل یک گونیا تعبیه شده است. در هنگام خرید باید به قدرت موتور دستگاه دورکن دقت نمایید که دستگاه بعد از چندین بار استفاده دچار مشکل نگردد.


قطعات یدکی دورکن 

شاید شما نیز در حین کار با دستگاه دورکن دچار مشکلاتی شده باشید که مربوط یه قطعات ریز دسنتگاه باشند و برای تهیه این قطعات یدکی با مشکل برخورده باشید. با ما همراه باشید که در این بخش قصد داریم تعدادی از قطعات یدکی دورکن را معرفی نماییم تا در هنگام تهیه و یا برخورد با مشکل راحت تر این موضوع را پیگیری نمایید.

  • غلطک زیر ریل دورکن: با توجه به این که در دورکن های واگنی ریل بر روی واگن در حال حرکت است و به عقب و جلو هدایت می شود این حرکت روان با کمک غلطک زیر ریل انجام می گیرد. در صورت آسیب دیدن ریل از حرکت روان باز می ایستد و باید مجددا غلطک سالم بر روی دستگاه نصب گردد.
  • متر پشت دورکن: همان طور که در بخش های ابتدایی ذکر شد اندازه گیری قسمت مهم و پیش زمینه یک برش خوب است. متر بر روی دستگاه دورکن نصب شده است و در ساخت آن از ورق فلزی استفاده می شود.

غلطک بازوی دورکن

  • غلطک بازوی دورکن: دورکن ها دارای غلطک هایی در بخش بازوی دستگاه می باشند که در حرکت روان ریل ها نقش مهمی دارند. غلطک بازوی دورکن معمولا از جنس پلاستیک فشرده تهیه می شود که در صورت ساییدگی به راحتی قابل تعویض می باشد.

دستگیره و صفحه تنظیم ارتفاع

  • دستگیره و صفحه تنظیم ارتفاع تیغ اره: برای این که برش به اندازه دلخواه و دقیق باشد باید ارتفاع تیغ اره را با دقت بسیار بالا تنظیم نمود. در دستگاه دورکن یک دستگیره و صفحه که از جنس فلز و پلاستیک تشکیل شده است نقش تنظیم ارتفاع تیغ اره را بر عهده دارد. 
  • ذره بین: با توجه به ساختار پیچیده دورکن ها بدون شک تنظیم زاویه و ابعاد برش با دقت بالایی صورت می گیرد، کاربر که نقش اصلی در تنظیم اندازه ها را دارد با کمک ذره بین یا عدسی کلنگی دید کافی جهت خواندن اعداد را پیدا می‌کند. ذره بین که بر سه قسمت مختلف از دورکن نصب می شود اعداد انتخابی شما را بزرگ نمایی می کند تا به صورت واضح نمایش داده شوند. به این ترتیب با کمک عدسی کلنگی میزان خطا در برش کاهش می‌یابد و کاربر نیز دقت لازم را جهت تنظیم اندازه ها به کار می برد.

قیمت دورکن

با توجه به این که دورکن در مدل های مختلف و برندهای متفاوت تولید می شود از لحاظ قیمت نیز با یکدیگر متفاوت می باشند لذا در صورت تمایل به خرید می توانید به تگ قیمت محصول مورد نظر مراجعه نمایید و در صورت مشخص نبودن قیمت با چوبینر تماس برقرار کنید.

افزودن نظر جدید