سه شنبه, ۱۸ خرداد,۱۴۰۰

روش‌های افزایش قدرت و تمرکز دست در کنترل مغار

افراد که تمایل زیادی به انجام کارهای هنری دارند باید قبل از انجام آنها یکسری مهارت‌های اولیه و خاص را ببیند. هنرهایی مانند منبت کاری، معرق کاری، خراطی و غیره که باید از ابزارهایی مانند مغار استفاده کرد، لازم است فرد با بافت و الیاف چوب در جهات مختلف، نحوه دست گرفتن مغار، حرکت مغار آشنا باشد. از طرفی تمرین طراحی اشکال مختلف به صورت دستی و حجم دهی روی گل رس برای این هنر لازم و ضروری است. همچنین در منبت کاری و تراشیدن چوب باید با شناخت جهت الیاف چوب انجام گیرد. با انجام این تمرین‌ها می‌توان قدرت و تمرکز دست در کنترل مغار افزایش داد. در ادامه مطلب پس از آشنایی با انواع مغار، با چگونگی افزایش تمرکز روی مغار هنگام کار آشنا خواهید شد، پس مطالب زیر را دنبال کنید.

مغار و انواع آن

مغارهای مورد استفاده در صنعت چوب و هنرهای مختلف منبت کاری، پیکرتراشی، خراطی و غیره انواع مختلفی دارند که براساس نیاز فرد برای اجرای طرح روی چوب از آنها استفاده می‌شود. مغارها براساس شکل ظاهری به مغارهای چکش خور، منبت، قلمی، چاقویی، خراطی، قاشقی، مشتی تقسیم بندی می‌شوند که هر کدام آنها انواع متفاوتی دارند. فرم‌ مغارها شامل تیغه صاف، تیغه قاشقی و تیغه خم است. افراد می‌توانند نسبت به کار و رشته کاریشان مغارهای اصلی خود را تهیه و از آنها استفاده کنند. همچنین برای منبت ریز و مشبک از مغارهای منبت، قلمی و مشتی می‌توان استفاده کرد. نکته قابل توجهی که قبل از استفاده از مغارها باید بدانید این است که حتما جهات مختلف چوب و جهت الیاف چوب را بشناسید. برای این کار نیاز به تمرین و فرم دهی در جهات مختلف چوب با مغار است. در ابتدای کار برای شروع تمرین بهتر است از گل رس استفاده کنید تا بتوانید اشکال مختلف را روی آن طراحی کنید. شناخت جهت الیاف چوب در منبت کاری و تراشیدن چوب بسیار مهم است زیرا برخورد نوک مغار با مقطع الیاف باعث شکسته شدن الیاف چوب خواهد شد و در سطح برش حفره‌های کنده شده از الیاف ایجاد می‌شود. بنابراین زمانیکه مغار در جهت الیاف باربرداری شود، سطح برش کاملا صاف و صیقلی می‌شود. در مغار زنی برای رسیدن به طرح‌های پر پیچ و خم باید در تمام جهات تراشیدن چوب انجام شود تا به طرح مورد نظر رسید.


مغار خم

مغار خم دارای تیغه خم یا کج است که قسمت گلوی آن خمیدگی زیادی دارد. این نوع مغار شباهت زیادی به مغار گلویی دارد اما با این تفاوت که به صورت خم و کج ساخته شده است. مغار خم در گود کردن چوب برای ساخت ظروف چوبی و کاسه مورد استفاده قرار می‌گیرد که در هنر کاسه تراشی کاربرد زیادی دارد. این مغار مانند دیگر مغارها در سایزها و انواع مختلفی ساخته شده است که براساس نیاز افراد و نجاران در کارهای هنری استفاده می‌شود. این مغار برای کنده کاری و تراشیدن طرح‌هایی که به صورت عمیق روی چوب قرار داده می‌شود، انجام پذیر است.

مغار قاشقی

مغار قاشقی همانطور که از اسمش مشخص است تیغه‌ای شبیه قاشق دارد. گلو تیغه آن مثل قاشق کج و منحنی است و تقسیم بندی مختلفی دارد. این مغار برای تراشیدن سطح چوب برای طرح‌هایی که عمق دارند و برجسته هستند، استفاده می‌شود. انواع این مغار مانند مغارهای منبت کاری شامل گلویی، نیم باز، تخت و شفره است که براساس نیاز فرد برای انجام کارهای هنری چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد این نوع مغار در تراشیدن و خالی کردن کاسه چوبی، قاشق چوبی، قسمت‌های عمیق قطعه کار، منبت تمام برجسته، خالی کردن زمینه و جدا کردن طرح از زمینه می‌باشد.

مغار قاشق تراشی

مغار قاشق تراشی یکی از انواع مغارهای خاص در هنر منبت کاری است که از آن برای ساخت ظروف چوبی قاشق تراشی و گود کردن قاشق و کاسه چوبی با عمق مشخص مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مغار دارای دو بخش دسته و تیغه است که دسته آن از جنس چوب بوده و از تعریق دست هنگام کار جلوگیری می‌کند. با این کار تمرکز و کنترل فرد روی مغار هنگام کار افزایش می‌یابد و از لیز خوردن آن از دست جلوگیری می‌شود. تیغه مغار قاشق تراش دارای انحنا است که براساس مدل و سایز دسته بندی می‌شوند.

مغار منبت

مغار منبت شامل در چهار نوع تخت، نیم باز، گلویی و شفره ساخته شده است که سایز آنها براساس میلی‌متر اندازه گیری می‌شوند. تیغه مغارهای منبت بلند و ضخیم است و دسته پلاستیکی با چوبی دارند. از مغار منبت در منبت کاری درشت و پیکرتراشی استفاده می‌شود که برای باربرداری سطوح چوبی نیاز به ضربات چکش و نیروی بدنی دارد.

مغار مشتی

مغار مشتی از مغارهایی است که داخل مشت دست جا می‌شوند و برای تراشیدن و کنده کاری چوب به نیروی مچ دست نیاز دارد که باد مچ دست را با این مغار حرکت داد تا بتوان به طرح مورد نظر رسید. این مغار تیغه کوتاه و ظریفی نسبت به مغارهای منبت دارد که دسته آن شبیه گلابی است که در مشت دست جا می‌گیرد. کاربرد این مغار در ریزه کاری، منبت درشت، ساخت مجسمه کوچک چوبی و ساخت زیور آلات چوبی می‌باشد.

مغار کاسه تراش پارویی

همانطور که از اسم مغار کاسه تراش پارویی مشخص است، تیغه آن شبیه پارو می‌باشد. این مغار برای ساخت ظروف چوبی، گود کردن ظروف، خالی کردن داخل چوب و موارد مشابه دیگر مناسب است و براساس سایز و مدل‌های متفاوتی که دارند می‌توان از انواع آن استفاده کرد. این نوع مغار به دلیل اینکه به خالی کردن و گود کردن چوب می‌پردازد باید دارای تیغه‌ای با جنس مرغوب و با دوام باشد تا هنگام کار دچار شکستگی و آسیب نشود. بنابراین در حرفه‌های سخت کاری نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مغار قلمی

مغار قلمی شکلی شبیه قلم یا مداد دارد که از مغارهای مشتی بزرگتر است و از مغارهای منبت کوچک‌تر می‌باشند. از این نوع مغار برای کارهای ظریف، ابعاد کوچک، منبت ریز یا مشبک استفاده می‌شود. این مغار مانند مغار مشتی تیغه کوتاه و ظریفی دارد که بدون ضربه و فقط با نیروی مچ دست روی چوب باربرداری انجام می‌دهد.

مغار چاقویی

مغار چاقویی از انواع مغارهای تخصصی در صنعت چوب هستند که افراد حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند. انواع مختلف مغار چاقویی با لبه تیز براساس نیاز مشتری سفارش و طراحی می‌شوند. تیغه تخت مغار چاقویی مانند لبه چاقو تیز است که در سایز‌های مختلف ساخته می‌شود تا افراد براساس نیاز و طرح مورد نظر خود از آنها استفاده کنند. کاربرد این نوع مغار در منبت‌ و حکاکی هندسی و تراشیدن پیکره‌های کوچک است.

نحوه افزایش قدرت و تمرکز دست در کنترل مغار هنگام کار

با درک و شناخت انواع مغار، حال نوبت به نحوه کار با آن می‌باشد تا بتوان به درستی و با کیفیت عالی کار مورد نظر را انجام داد. مهمترین مرحله در انجام هنرهای منبت کاری و خراطی و هنرهای مربوط به چوب، شناخت الیاف، بافت و به اصطلاح راه چوب می‌باشد؛ زیرا هنگامی که می‌خواهید با مغار روی چوب کنده کاری یا تراش کاری انجام دهید باید در جهت الیاف آن انجام گیرد. اگر شناخت کافی از جهت الیاف چوب هنگام مغار زنی نداشته باشید، هنگام کار دچار شکست الیاف خواهد شد و در سطح برش حفره‌هایی ایجاد می‌کند. بنابراین زمانیکه مغار زنی را در جهت الیاف چوب باربرداری کنید، سطح کار و قسمت‌هایی که با مغار تراشیده شده کاملا صاف و صیقلی خواهد بود. با توجه به طرح‌های مختلفی که در هنر منبت کاری روی چوب زده می‌شود، برای ایجاد آن طرح‌ها با مغار باید در تمام جهات چوب کنده کاری و تراشیدن انجام شود. به عنوان مثال در زمان استفاده از مغار تخت روی چوب برای پخ زدن لبه باید آن را در جهت 45 درجه و جهت الیاف نگه داشت تا باربرداری به صورت برشی انجام شود. برای کار با مغار نیم باز و گلویی، باید ابتدا روی خطوط ضربه زد تا بتوان طرح را از چوب جدا کرد و برای باربرداری آن از مغار تخت استفاده می‌شود. برای تمرکز بیشتر روی مغار می‌توان از تمرین اجرای حلقه روی چوب استفاده کرد که برای این کار مغار نیم باز و تخت مورد نیاز است. از مغار تخت برای باربرداری زمینه دور حلقه، داخل آن و گرد کردن لبه حلقه استفاده می‌شود. با انجام این تمرین‌ها و موارد به راحتی می‌توانید فدرت و تمرکز دست در کنترل مغار هنگام کار با آن روی چوب را افزایش دهید.

قیمت انواع مغار منبت کاری

برای اطلاع از قیمت انواع مغار منبت کاری لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید