چوبی کلاب

دوشنبه, ۱۳ اردیبهشت,۱۴۰۰

روش ایجاد اتصال با کمک میخ چوبی

در صنعت چوب وسایل مختلفی مانند مبلمان، سرویس خواب، کمد، کابینت، میز، صندلی و وسایل دیگر ساخته  و تولید می‌شود. برای ساخت هر وسیله چوبی باید از ورقه‌ها یا قطعات چوبی با جنس‌های مختلف ام دی اف، نئوپان، فایبر گلاس و غیره استفاده کرد تا بتوان طرح مورد نظر را روی آنها اعمال کرد. پس از اعمال طرح و برش قطعات چوب باید از طریق ابزار آلات به اتصال و مونتاژ بین هر قطعه چوب پرداخت تا شکل آن مشخص و قابل استفاده شود. قطعات چوبی می‌توانند از طریق اتصالات مختلفی مانند اتصال میخ چوبی، بیسکویت چوبی، میله چوبی، اتصال دوبل، اتصال روی هم، لب به لب و غیره انجام گیرد. نکته قابل توجه این است که اتصالات قطعات چوبی باید به صورتی انجام شود که کیفیت محصول حفظ شود. در ادامه با انواع اتصالات چوب، میخ چوبی و نحوه اتصال آنها آشنا خواهید شد؛ پس مطالب زیر را دنبال کنید.

انواع اتصالات چوب

اتصال قطعات چوبی برای ساخت یک وسیله چوبی در کارگاه‌های نجاری نقش بسیار مهمی در کیفیت نهایی آن محصول خواهد داشت. اتصالات چوب انواع مختلفی دارد که براساس نیاز و نوع قطعه چوبی می‌توان از هر کدام آنها استفاده کرد. از پر کاربردترین این اتصالات در صنعت چوب می‌توان به میخ چوبی، بیسکویت چوبی، میله چوبی، مهره چوب و مهره خاردار اشاره کرد. اتصال میخ چوبی به راحتی از طریق میخ‌های مخصوص با جنس چوب موجود در بازار انجام می‌شود که در ادامه نحوه اتصال آن روی قطعات چوبی بیان خواهد شد.

میخ چوبی

یکی از مهمترین اتصالات چوب، میخ چوبی است که افراد زیادی به خصوص در صنف چوب و نجاری برای ساخت یک وسیله چوبی از آن استفاده می‌کنند. میخ چوبی از جنس‌ چوب‌های مختلف صنوبر، چنار، راش و غیره در دو مدل شیاردار و بدون شیار با قطرها و طول‌های گوناگون تولید شده است که براساس نیاز در تولید وسایل چوبی از آنها استفاده می‌شود. میخ چوبی یراقی به شکل استوانه می‌باشد که با برش دوبل‌های شاخه‌ای بلند تولید خواهد شد. برای ساخت میخ چوبی، دوبل‌ها به قطعات کوچک تقسیم می‌شوند. این ابزار به عنوان پین چوبی در بازار معرفی می‌شود که در ساخت اسباب بازی، میز، صندلی و غیره کاربرد دارد. نحوه استفاده از میخ چوبی به این صورت است که باید ابتدا سوراخ‌هایی را به اندازه پین میخ روی لبه‌های دو قطعه چوب ایجاد کرد. قبل از قرارگیری میخ چوب روی قطعه چوب، مقدار مورد نیازی از چسب چوب را به میخ و داخل حفره آغشته کرده؛ سپس میخ چوب را داخل حفره سوراخ شده لبه چوب قرار داده و با ضربه چکش آن را روی کار محکم می‌کنند. از لحاظ زیبایی محصول چوبی تولید شده، این یراق نقش بسیار مهمی دارد زیرا داخل چوب قرار می‌گیرد. برخلاف یراق آلات میخ و پیچ که ظاهر جالبی به وسایل چوبی نمی‌دهند، میخ چوبی ظاهری زیبا به محصول چوبی خواهد داد زیرا قابل مشاهده نمی‌باشد.

انواع دیگر اتصال قطعات چوب شامل موارد زیر است که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

  • اتصال فارسی چوب
  • اتصال لب به لب
  • اتصال بیسکویتی
  • اتصال میله چوبی
  • اتصال مهره خاردار

اتصال فارسی چوب

اتصال فارسی قطعات چوبی به این صورت است که قطعات چوب باید کنار هم قرار بگیرند. برای این اتصال باید قطعات چوبی را به صورت اریب برش داده و لبه‌های چوب را به صورت زاویه‌دار کنار هم قرار داد. بنابراین می‌توان از این اتصال برای قطعات چند ضلعی استفاده کرد. پس از برش اریبی توسط اره فارسی بر و کنار هم قرار دادن قطعات چوب، آنها را به کمک چسب چوب به هم چسبانده و در نهایت با میخ قطعات چسبیده شده را محکم می‌کنیم. کاربرد این اتصال در ساخت قاب عکس، قرنیز، چارچوب تزیینی، ایجاد چارچوب بیرونی پنجره و موارد مشابه دیگر می‌باشد. برای محکم کردن اتصال فارسی باید از چسب چوب و میخ استفاده شود. 

اتصال لب به لب چوبی

اتصال لب به لب از کاربردی‌ترین اتصالات در صنعت چوب است. برای اتصال قطعات چوبی به این روش باید انتهای چوب‌ها را به یکدیگر متصل کرد، به صورتی که انتهای یک چوب را کنار انتهای چوب دیگر قرار داده و با میخ آنها را محکم کرد. برای برش چوب‌هایی که می‌خواهید آنها را از طریق اتصال لب به لب به هم وصل کنید، بهتر است از اره پروفیل بر استفاده کرد زیرا برش دقیق‌تری انجام خواهد گرفت. کاربرد اتصال لب به لب در ساخت چارچوب در و پنجره، قرنیز و حاشیه می‌باشد. 

اتصال بیسکویت چوبی

اتصال بیسکویت چوبی برای قطعات مختلف چوب استفاده می‌شود که در سایزهای مختلف تولید شده است. این اتصال مانند میخ چوبی یک قطعه چوبی است. اتصال بیسکویت قطعه بیضی شکلی است که نوک‌های تیزی دارد. نحوه این اتصال روی قطعات چوبی به این صورت است که ابتدا باید قطعه چوبی مورد نظر را به کمک دستگاه یا فرز بیسکویت زن سوراخ کرد. سپس هر سوراخ و بیسکویت چوبی بیضی شکل را با چسب چوب آغشته کرده و قطعات مورد نظر را به هم متصل کرد.  

اتصال میله چوبی

اتصال میله چوبی در صنعت چوب با عنوان اتصال دوبل شاخه‌ای نیز معرفی می‌شود. این نوع اتصال در سایزها و قطرهای مختلف به صورت شاخه‌ای شیاردار و بدون شیار تولید می‌شوند. نحوه کاربرد این اتصال در قطعات چوبی به این صورت است که باید آن را مطابق با قطر میله چوبی سوراخ کرد. پس از سوراخ کردن قسمت مورد نظر چوب با چسب، دوبل درون حفره را به یک سمت میله چوبی محکم کرده و سمت دیگر میله را با آغشته کردن چسب چوب داخل سوراخ ایجاد شده قرار داد. اتصال میله چوبی در ساخت قطعات چوبی مانند اسباب بازی، مبلمان، سرویس خواب، میل پرده، محافظ راه پله و محصولات دکوری کاربرد دارد.

اتصال مهره خاردار

اتصال مهره خاردار یکی از انواع اتصالات برای دو قطعه چوبی به یکدیگر است. این اتصال شبیه رولپلاک در اندازه‌ها و رزوه‌های مختلف تولید شده که در بازار عرضه می‌شود. مهره خاردار دارای شکل ظاهری خاصی نسبت به مهره‌های اتصال چوب دیگر است. به این صورت که قسمت کلگی مهره دارای چند خار است، این قسمت مهره داخل بافت چوب و دیواره‌ها فرو می‌رود. پیچ این مهره در قسمت رزوه دار چوب قرار گرفته می‌شود که از این طریق قطعات چوبی مختلف مانند MDF، نئوپان و غیره به یکدیگر متصل می‌شوند. برای استفاده از این اتصال باید ابتدا قسمت مورد نظر چوب را به اندازه مهره خاردار مدنظر به کمک دریل سوراخ کرد. پس از سوراخ کردن قطعه چوب، با ضربه چکش مهره را داخل سوراخ ایجاد شده ثابت می‌کنیم، به صورتی که بدنه و خارهای مهره با چوب درگیر شده و محکم شوند. در نهایت پس از محکم کردن مهره خاردار داخل چوب، پیچ رزوه را برای اتصال قطعات چوبی به کار می‌بریم. 

قیمت انواع ابزار آلات اتصال چوب

برای اطلاع از قیمت انواع ابزار آلات اتصال چوب لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.


افزودن نظر جدید