چوبی کلاب

دوشنبه, ۳۱ خرداد,۱۴۰۰

روش ایجاد اتصال دادو و دم چلچله

در صنعت چوب برای تولید و ساخت وسایل چوبی از اتصالات مختلفی استفاده می‌شود. در قدیم برای اتصال دو قطعه چوب از پیچ و میخ استفاده می‌شد تا قطعات برش خورده چوب کاملا محکم شده و به یکدیگر متصل شوند. اشکالی که در این روش اتصال وجود داشت، این بود که میخ و پیچ روی کار به چشم مشاهده می‌شد و ظاهر خوبی برای سازه چوبی نداشت. از این رو نجاران و افراد حرفه‌ای در کار چوب به این فکر افتادند که اتصالاتی در نظر بگیرند تا نیازی به یراق نباشد. اتصالات زیادی در صنعت چوب راه پیدا کردند که از مهمترین و کاربردی‌ترین آنها می‌توان اتصال دادو، اتصال دم چلچله، اتصال کام و زبانه، اتصال فارسی، اتصال لب به لب و موارد مشابه دیگر اشاره کرد. هر کدام از این نوع اتصالات می‌تواند زیبایی کار را حفظ کند، در حالیکه نحوه کار راحت و آسانی دارد و با حداقل وسایل و ابزار می‌توان آنها را انجام داد. در ادامه مطلب پس از بیان انواع اتصال چوب، نحوه اتصال دادو و دم چلچله را شرح خواهیم داد، پس با مطالب زیر همراه باشید. 

اتصالات چوب 

همانطور که در مطالب بالا بیان شد، اتصال دو قطعه چوب به یکدیگر انواع مختلفی دارد که براساس نیاز و نوع سازه در نظر گرفته می‌شوند. اتصالات چوب به دلیل اینکه کاملا داخل یا کنار هم چفت می‌شوند، از استحکام و دوام مناسب و کافی برخوردار هستند. این نوع اتصالات برای محکم شدن نیاز به ابزار یا وسیله خاصی ندارد، اما برای اطمینان بیشتر می‌توان از چسب چوب استفاده کرد تا هنگام چفت شدن از استحکام آنها خیالتان راحت باشد. نکته قابل توجه‌ای که در انواع اتصالات چوبی وجود دارد این است که باید اندازه گیری هر قطعه برای برش و اتصال کاملا دقیق باشد؛ زیرا در صورتی که در مرحله اندازه گیری کمی بی دقتی شود، قطعات داخل یکدیگر محکم نخواهند شد. پس این مرحله را جدی بگیرید و از ابزارهای مناسب و دقیقی مانند خط کش، زاویه سنج، گونیا، شابلون و موارد مشابه دیگر استفاده کنید. در این مرحله لازم است اندازه قسمت برش دو قطعه چوب را در هر مرحله با هم چک کنید تا اندازه گیری دقیق‌تری داشته باشید. 

اتصال دم چلچله

اتصال دم چلچله یکی از انواع اتصالات در صنعت چوب است که بسیار مستحکم و مقاوم می‌باشد. این نوع اتصال در صنعت چوب به اتصال دم کبوتر نیز معروف است زیرا قسمت تکه تکه انتهایی چوب شبیه دم کبوتر می‌باشد. این اتصال کاربرد زیادی در کار نجاری و ساخت سازه‌های چوبی دارد. از مهمترین کاربردهای آن می‌توان در ساخت کشو، درپوش، جعبه و صندوقچه چوبی استفاده کرد. برای انجام این اتصال لازم است از الگو مشخصی استفاده کنید تا کار به صورت دقیق با اندازه‌های مشخص انجام گیرد.

اتصال دادو

اتصال دادو جزء اتصالات محکم و مقاوم در کار نجاری است که با برش قسمت مشخصی از یک قطعه چوب، قطعه چوب دیگر کاملا داخل آن چفت می‌شود. برای این اتصال دو قطعه چوب برش خورده را در نظر داشته باشید که کافیست فقط یک قطعه چوب را اندازه گیری کرده و شیاری روی آن ایجاد کنید. با در نظر داشتن اندازه دقیق لبه قطعه دیگر می‌توانید شیار دقیقی روی چوب داشته باشید. بنابراین به دلیل استحکام بالایی که دارد می‌تواند در ساخت وسایل و سازه‌هایی مانند کابینت، قفسه کتاب، شلف دیوار و غیره مورد استفاده قرار گیرد. 

ابزارهای مورد نیاز ایجاد اتصال دادو و دم چلچله در نجاری

برای اتصال هر کدام از اتصالات مربوط به چوب باید از ابزار آلات ضروری استفاده کرد. در این صورت برای اتصال دادو و دم چلچله نیز باید در نظر گرفته شوند که از مهمترین آنها می‌توان به اره چوب، مغار چکشی، چکش نجاری، رنده چوب و شابلون دم چلچله اشاره کرد. هر کدام از این ابزارها در صورت نیاز و هنگام کار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اره چوب

اره یکی از انواع وسایل ضروری در کار نجاری برای برش انواع چوب است که در سایزها و مدل‌های مختلف برای برش چوب با ضخامت‌های مختلف تولید شده است. این ابزار دارای دندانه‌های ریز و درشت و پشت سر هم است که می‌توان با در نظر داشتن دندانه اره مناسب برای کار مورد نظر خود را انتخاب کرد. معمولا برش چوب با اره سطحی صاف به کار می‌دهد اما اگر چوب پس از برش صاف نبود می‌توان با استفاده از سنباده سطح کار را صیقلی کرد.

مغار چکشی

مغار چکشی یکی از انواع مغارها در این صنعت است که برای کنده کاری و تراشیدن چوب از آن استفاده می‌شود. این نوع مغار دارای تیغه صاف مانند مغار تخت است که برای کارهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مواردی لازم است که برای اجرای طرح روی سطح چوب از ابزارهای دیگری بجز اره استفاده کرد تا برش دقیق نسبت به طرح داشته باشیم. مغار چکشی می‌تواند در این مرحله بهترین گزینه باشد که با ضربه زدن چکش در قسمت دسته آن می‌توان عمل کنده کاری چوب را انجام داد.

چکش نجاری

از ابزارهای کاربردی نجاری چکش نجاری است که از آن برای محکم کردن قطعات به هم چسبیده یا ضربه به مغارهای خراطی و چکشی استفاده می‌شود. چکش نجاری برای ضربه زدن به مغار هنگام کنده کاری روی چوب در نظر گرفته می‌شود که آسیبی به کار و مغار وارد نمی‌کند. چکش نجاری انواع مختلفی مانند چکش لاستیکی، چکش فیبری و غیره دارد که براساس نیاز فرد حین کار روی چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چکش

رنده چوب

رنده در صنعت چوب کاربردهای بسیاری برای فرم دهی، از بین بردن پستی و بلندی و هموار شدن سطح مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنده نجاری انواع مختلفی دارند که روی دستگاه‌های چند کاره چوبی نصب می‌شوند و یا نوع دستی آن که در دو نوع چوبی و فلزی تولید شده‌اند. این ابزار دارای یک تیغه است که بتواند کار رنده کردن سطوح مختلف چوبی را انجام دهد. برای انجام عملیات روی ورقه‌های چوبی باید ابتدا آن را صاف و صیقلی کرد که با کمک رنده می‌توان این کار را انجام داد. 

شابلون دم چلچله

اتصال دم چلچله در صنعت چوب برای ساخت سازه‌های مختلف به دلیل استحکامی که دارد در نظر گرفته می‌شود. این نوع اتصال باید در زاویه مشخص و دقیقی برش داده شود تا بتوان دو قطعه را کاملا داخل یکدیگر چفت کرد. برای این کار لازم است از شابلون دم چلچله استفاده کرد تا اندازه گیری دقیقی از قطعات قبل از برش داشت. با استفاده از این شابلون به راحتی می‌توان زاویه هر شیار را اندازه گرفت تا فرد اطمینان کافی از برش آن قسمت داشته باشد.

شابلون

ایجاد اتصال دادو

 همانطور که در مطالب بالا بیان شد، اتصال داد و یکی از انواع اتصالات برای دو قطعه چوب است که از استحکام مناسبی برخوردار می‌باشد. از این نوع اتصال در ساخت وسایل چوبی مختلف مانند کتابخانه، شلف دیوار و موارد مشابه دیگر می‌توان استفاده کرد. برای ایجاد اتصال دادو لازم است دو قطعه چوب را در نظر بگیرید. قسمت وسط یکی از قطعات رو مشخص کرده و اندازه شیار آن را برای قرار دادن قطعه دیگر با خط کش اندازه گیری کنید. باید توجه داشته باشید که این شیار باید طبق اندازه لبه قطعه چوب دیگر در نظر گرفته شود. اندازه گیری این قطعه باید تا قسمت وسط لبه قطعه گرفته شود. پس از آن با کمک مغار چکشی و چکش نجاری قسمت اندازه گیری شده وسط چوب را خالی می‌کنیم. سپس با رنده سطح کار را از اضافات چوبی حین برش صاف می‌کنیم. در این مرحله می‌توانید قطعه چوب دیگر را داخل این شیار قرار داده و آن را با کمک چکش و زدن ضربه روی آن کاملا داخل شیار چفت و محکم کنید.

ایجاد اتصال دم چلچله

اتصال دم چلچله به نظر بعضی افراد شاید کاری پیچیده باشد اما با ساده‌ترین روش‌ها می‌توانید به راحتی این اتصال را برای ساخت وسایل چوبی خود در نظر بگیرید. برای این کار دو قطعه چوب را در نظر بگیرید، قسمت لبه و سطح چوب را براساس میزان برش اتصال اندازه گیری کنید. بهتر است هنگام اندازه گیری قسمت‌هایی که قرار است برش داده شود را مشخص کنید. با استفاده از شابلون دم چلچله به راحتی می‌توانید زاویه برش را مشخص کنید زیرا این اتصال یکی از اتصالات زاویه دار چوب است که باید کاملا دقیق انجام شود. با اره قسمت‌های مشخص شده را برش بزنید، البته برای این کار باید قطعه کار را با استفاده از گیره کاملا به میز کار محکم کنید تا کار هنگام برش جابجا نشود. برای قسمت وسط چوب که برش به اره شاید کمی مشکل باشد از مغار چکشی استفاده کنید. این مغار به دلیل تیغه صافی که دارد به راحتی می‌تواند به تراشیدن چوب با ضربه چکش کمک کند. پی از آنکه اندازه گیری، برش و تراشیدن یک قطعه چوب انجام گرفت باید به اندازه گیری و برش قطعه چوب بعدی بپردازید. اندازه گیری قسمت‌های این قطعه باید کاملا مخالف قطعه چوب قبل باشد تا نر و مادگی قطعات داخل یکدیگر قرار بگیرند. هنگام چفت کردن و اتصال دو قطعه چوب اگر کاملا داخل یکدیگر قرار نگرفت می‌توانید با مغار کمی این قسمت را بتراشید. پس از قرار دادن و چفت شدن دو قطعه چوب، با رنده سطح کار را کاملا صاف کنید.

قیمت انواع ابزار آلات مورد نیاز برای اتصالات چوب

برای اطلاع از قیمت انواع ابزار آلات مورد نیاز برای اتصالات چوب لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید