بنر رمضان

نصب لولا
سه شنبه, ۲۹ مهر,۱۳۹۹

روش تنظیم لولا و رگلاژ کردن درب کابینت

یراق آلات مختلفی از جمله جک، دستگیره، لولا و... برای ساخت کابینت استفاده می شود که هر کدام وظیفه منحصر به خود را دارند. لولا یکی از مهم ترین یراق آلات است که وظیفه اصلی آن اتصال درب به بدنه می باشد و در این رابطه نقش مهمی در روان باز و بسته شدن درب دارد حالا این درب مال صندوق باشد یا کابینت یا حتی درب های بزرگ سالن فرقی نمی کند، فقط ابعاد، مدل و زاویه باز و بسته شدن آن ها اهمیت دارد. در این مقاله علاوه بر معرفی انواع لولا به روش رگلاژ کردن و سایر نکات مربوط به نصب لولا می‌پردازید.

انواع لولا

همان طور که در بخش های قبلی ذکر شد لولا در مدل های مختلف و ابعاد متفاوت تولید می شود. لولا را باید بر اساس نوع درب، روش و میزان باز و بسته شدن آن انتخاب نمود. به طور کلی انواع لولا به شرح زیر می باشند:

  • لولا گازور
  • لولا مصارف ویژه
  • لولا مصارف عمومی

لولا گازور

لولا گازور از لحاظ شکل ظاهری با لولاهای متدوال فرق دارد، به این صورت که لولا در حالت عادی از یک پین و دو قطعه تشکیل شده است اما لولا گازور حاصل اجزای پیچیده تری همچون جک و فنر می‌باشد. لولا گازور برای باز و بسته شدن راحت درب و موارد خاصی همچون باز و بسته شدن درب در زوایای مختلف مورد مناسبی محسوب می شود که به طور کلی در دو مدل  به شرح زیر تولید می شود:

  1. لولا گازور استاندارد
  2. لولا گازور زاویه دار

لولا مصارف ویژه

لولا مصارف ویژه به لولاهای خاص اشاره دارد که در شرایط خاص و برای درب های به خصوصی استفاده می‌شوند. لولا مصارف ویژه در مدل های مختلفی تولید می شود که نمونه هایی همچون لولا چرخ خیاطی، لولا مخفی، لولا بادبزنی، لولا پاشنه و... در موارد خاص و متناسب با نیاز به کار می‌روند.

لولا مصارف عمومی

لولا مصارف عمومی یک نمونه دیگر از انواع لولا محسوب می شود که شامل لولاهای متداول و همیشگی است که در ابعاد مختلف تولید می گردند. از مدل های مختلف لولا مصارف عمومی می توان به لولا تخت، قابلبه، ویترینی و... اشاره نمود.

رگلاژ درب کابینت

در مواقعی که درب کابینت به خوبی باز و بسته نمی‌شود یا صدای جیر جیر می‌دهد باید به لولا دقت نمود و برای رگلاژ درب اقدام کرد. در درب‌های قدیمی لولاهای به کار رفته قابل تنظیم نیستند فقط با کمک پیچ سفت می شوند اما در مدل های جدید و با انواع لولایی که در بازار موجود است بدون شک تنظیم لولا نقش مهمی در رگلاژ درب کابینت دارد. قبل از نصب درب ابتدا پیچ ها را تا انتها باز نموده تا کپسول لولا به درب بچسبد و در مرحله بعد درب را باید به کلاف پیچ نمود تا درب نصب گردد. سعی کنید پیچ ها را به میزانی بپیچانید که درب روی کلاف جای بگیرد و پیچ عقبی به میزانی چرخیده شود که درب و کلاف جفت شوند. درب کابینت را پس از هر بار رگلاژ باز و بسته کنید تا از رگلاژ شدن آن مطمئن شوید. پیچ جلویی نقش مهمی در تنظیم محل قرار گرفتن درب و کلاف مناسب و در یک راستا است، در جهت ساعت بچرخانید در همان زاویه و در جهت مختلف درب حرکت می کند و اگر خلاف جهت ساعت پیچ چلو را بچرخانید درب به سمت عقب حرکت می کند. برای رگلاژ آرام بند باید دقت نمایید که هر چقدر که قطعه به انتهای درب کابینت نزدیک تر باشد در کم ترین زمان درب بسته می شود و هر چقدر قطعه به لولا نزدیک تر باشد درب دیرتر بسته می شود.

قیمت لولا 

برای اطلاع از قیمت انواع لولا می‌توانید به تگ قیمت محصول مراجعه کنید؛ در صورت غیر فعال بودن دکمه خرید و نیازمند استعلام تلفنی بودن محصول، برای اطلاع از موجودی و با چوبینر تماس حاصل فرمایید.

افزودن نظر جدید