فروشنده شو
سه شنبه, ۲۹ تیر,۱۴۰۰

روش ساخت جا دستمالی و سطل زباله چوبی

صنعت چوب یکی از صنایع کاربردی برای تولید و ساخت انواع سازه و وسایل چوبی است. با توجه به اینکه امروزه افراد تمایل زیادی به ساخت وسایل تزیین و دکوری چوبی دارند، آنها می‌توانند با شناخت نحوه و روش ساخت هر کدام از وسایل چوبی اقدام به انجام این کار بکنند. قبل از شروع به کار تولید یک محصول چوبی باید ابزار آلات خاصی که برای آن نیاز است را بشناسید تا حین کار دچار مشکل نشوید. از این رو برای تولید و ساخت هر محصول ابتدا تجهیزات و ابزار آلات ضروری و اولیه آن را آماده کنید. به عنوان مثال جا دستمالی و سطل زباله چوبی یکی از انواع وسایل چوبی است که توجه افراد زیادی را جلب می‌کند زیرا علاوه بر کارایی بالایی که دارند باعث زیبایی و جلوه دادن بیشتر به محیط نیز می‌شوند. در ادامه پس از بیان ابزار آلات ضروری در ساخت جا دستمالی و سطل زباله چوبی به شرح کامل نحوه ساخت آن نیز می‌پردازیم.

ابزار آلات مورد نیاز در ساخت جا دستمالی و سطل زباله چوبی

همانطور که می‌دانید، برای ساخت و تولید هر وسیله و سازه چوبی باید ابزار آلات مناسب آن را تهیه کرد تا زمان کار دچار مشکل نشوید و سریع‌تر انجام دهید. جا دستمالی و سطل زباله چوبی یکی از انواع وسایل کاربردی دکوری و تزیینی است که در مدل‌ها و سایزهای مختلف می‌توان ساخت. افراد باید برای ساخت سازه‌های چوبی ابتدا سایز و اندازه هر قطعه چوب را مشخص کرد که باید کاملا دقیق باشد تا در مرحله مونتاژ و نهایی کار دچار مشکل نشوید. برای این کار باید از ابزارهای اندازه گیری دقیق مانند گونیا، خط کش، زاویه سنج و غیره استفاده کرد. پس از اندازه گیری قطعات چوب، مهمترین مرحله برش قطعات است که آن هم باید به صورت صاف و دقیق نیز انجام گیرد. انتخاب نوع تیغ برش در این مرحله بسیار اهمیت دارد تا زاویه و ضخامت برش مناسب آن چیزی باشد که برای سازه نیاز است. در ادامه به معرفی ابزار آلات ضروری برای ساخت جا دستمالی و سطل زباله چوبی می‌پردازیم.

تیغ برش

از مهمترین ابزار آلات در صنعت چوب برای برش چوب، تیغ برش می‌باشد که در انواع مختلف تولید شده است تا براساس نوع دستگاه و مدل برش بتوان هر کدام از آنها را انتخاب کرد. تیغ برش باید کاملا روی دستگاه تنظیم شود تا حین کار دچار جابجایی و ایجاد مشکل نشود. تیغ برش در انواع چوب بر، ام دی اف بر، عمود بر و غیره تولید شده است. تیغ‌های برش دارای دندانه‌ با ضخامت‌های مختلف است که باید نسبت به ضخامت چوب و برش آن را انتخاب کرد. این تیغ روی دستگاه‌های برش، فارسی بر، پانل بر و غیره استفاده می‌شود. کیفیت این نوع تیغه‌ها با وجود تکنولوژی لیزر و درزهای انبساطی مرغوب می‌باشند. با وجود این عوامل از انحراف تیغ هنگام کار برش یا بالا رفتن حرارت تیغ حین کار، صدای برش و ارتعاشات آن جلوگیری می‌شود.  

تیغ شیارزن

در ساخت محصولات چوبی برای اتصال قطعات به یکدیگر نیاز به برش متناسب با آن است. ایجاد شیار روی چوب را می‌توان با تیغ شیارزن دستگاه برش انجام داد که باید براساس اندازه و میزان عمق شیار تنظیم شود. با تنظیم این تیغ‌ها امکان کار روی چوب به صورت دقیق انجام خواهد شد. با این تیغ علاوه بر شیارزنی امکان براده برداری و برش از سطح چوب فراهم می‌شود. تیغ شیارزن به دلیل جنسی که دارد از دوام و مقاومت بالایی در برش و شیارزنی طرح روی چوب برخوردار است. همچنین لبه‌های برنده این تیغ می‌تواند برش و شیارزنی روی چوب را به صورت عمودی انجام دهد. 

تیغ شیارزن

گونیا متحرک

گونیا متحرک شامل اجزایی برای ترسیم خط می‌باشد که روی میز کار یا تخته متصل است. این گونیا به دلیل اهرم‌هایی متحرکی که روی خط کش دارد می‌تواند با عرض مشخص روی چوب تنظیم شود تا فرد در اندازه گیری دلخواه روی چوب بتواند از این نوع گونیا استفاده کند. با این ابزار اندازه گیری برای سازه‌های طبقه‌ای مانند کتابخانه که نیاز به اندازه گیری دقیق برای قفسه‌های یک اندازه دارد، استفاده می‌شود تا بتوان خطوط اتصال شبیه هم در فاصله‌های مشخص با آن ترسیم کرد. هنگام استفاده از این گونیا جهت اندازه گیری می‌توان آن را روی کار ثابت و قفل کرد تا زمان ترسیم خط روی چوب جا به جا نشود و خطایی رخ ندهد. به کمک زاویه سنج گونیا متحرک می‌توان خطوط مشخصی را روی چوب به صورت زاویه دار ترسیم کرد. بنابراین از کاربردهای شاخص این نوع گونیا در برش فارسی روی چوب می‌باشد که با ترسیم خط برش به صورت دقیق این برش را انجام دهید.

گونیا متحرک

نحوه ساخت جا دستمالی چوبی

ساخت جا دستمالی چوبی باید طبق یک فرآیند مشخص انجام گیرد تا کار کاملا تمیز و دقیق انجام شود. در ابتدا باید چوب مناسب برای آن را انتخاب کرد که می‌تواند مدل‌های ساده یا برجسته باشد. این نوع سازه، جزء سازه‌هایی است که می‌توان از چوب‌های بلااستفاده که از برش چوب‌های بزرگ ایجاد شده، استفاده کرد. پس از آن باید طبق اندازه و مدلی که می‌خواهید، اندازه آن را با استفاده از گونیا متحرک مشخص و علامت گذاری کنید. با تنظیم میزان عمق و زاویه برش، تیغ برش را روی دستگاه تنظیم کرده و قطعات چوبی را برش بزنید. لبه‌های کار را به صورت فارسی برش بزنید که باید با تیغ فارسی بر و تنظیم زاویه 45 درجه انجام گیرد. برای جا دستمالی نیاز به قسمت‌های مختلف کفی کشاب، درب جعبه، کناره‌های آن است. این قسمت‌ها را می‌توان به صورت کشویی داخل یکدیگر قرار داد تا کار تمیزتر ساخته شود و نیازی به میخ و پیچ نباشد. برای این کار با استفاده از تیغ شیارزن و تنظیم لبه‌های کار، شیاری با عمق مناسب نسبت به لبه‌های چوب ایجاد کنید. در نهایت قطعات برش خورده را کنار یکدیگر قرار داده و با کمک چسب نواری پهن یا چسب کاغذی به یکدیگر وصل کنید تا بتوانید لبه‌های کار را راحت‌تر با چسب چوب به هم بچسبانید. باید صبر کنید تا قطعات چوبی که به چسب چوب آغشته و چسبانده شد کاملا خشک شود. کف کار را نیز از قسمت شیارهایی که ایجاد کردید داخل بدنه اصلی جعبه قرار دهید. سپس چسب روی آن را کنده و در صورت نیاز سطح کار را سنباده زده و رنگ کنید. 

جا دستمالی و سطل زباله چوبی

نحوه ساخت سطل زباله چوبی

برای ساخت سطل زباله چوبی مانند جا دستمالی باید ابتدا اندازه آن را با کمک گونیا متحرک مشخص کنید. پس از اندازه گیری دقیق کار، قطعات چوبی را با استفاده از تیغ برش، برش زده و لبه‌های کار را فارسی بر کنید. قسمت نری قطعات چوبی برش خورده را با کمک چسب چوب به هم بچسبانید و اجازه دهید تا کاملا خشک شوند. برای اطمینان از محکم بودن قطعات از منگنه کوب استفاده کنید و آنها را با منکنه به یکدیگر متصل کنید. برای بدنه سطل تخته‌هایی با ضخامت مناسب را در نظر بگیرید و از گندگی برای صاف و صیقلی شدن سطح کار استفاده کنید. برای قسمت کفی کار می‌توان تخته سه لا را در نظر گرفت و برای اتصال آن به بدنه چسب و منگنه استفاده شود. در نهایت پس از سنباده زنی و صاف شدن سطح، آن را کاملا تمیز رنگ کنید.

قیمت انواع ابزار آلات مورد نیاز برای ساخت وسایل چوبی

برای اطلاع از قیمت انواع ابزار آلات مورد نیاز برای ساخت وسایل چوبی لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید