حراجی نوروز 1403
پنجشنبه, ۰۶ خرداد,۱۴۰۰

روش ساخت قاب عکس، قاب آینه و شلف

افراد تمایل زیادی به وسایل تزیینی برای زیباتر جلوه دادن دکوراسیون داخلی خود دارند. وسایل تزیینی چوبی می‌توان زیبایی دکور را چند برابر کند زیرا چوب احساس طبیعت و زندگی را به یک محیط می‌دهد. چوب در انواع جنس و مدل با رنگ‌های متفاوت تولید شده است که افراد براساس نوع سازه مورد نظر خود می‌توانند چوب را انتخاب کنند. یکی از سازه‌های کاربردی در دکوراسیون داخلی قاب عکس، قاب آینه و شلف چوبی است که به عنوان دکور هر جایی از محیط می‌توان از آنها استفاده کرد که از دوام و استحکام بالایی برخوردار هستند. به نظر بعضی افراد ساخت این سازه‌ها کار سخت و دشواری است، اما با مطالعه مطالب زیر چگونگی ساخت راحت آنها را یاد خواهید گرفت؛ پس با ادامه مطلب همراه باشید.

سازه‌های دکوری چوبی

سازه‌های دکوری چوبی را در هر محیطی می‌توان مورد استفاده قرار دارد. برای ساخت این سازه‌ها باید از چوب‌های با ضخامت مناسب استفاده کرد تا تحمل وزن وسایل تزیینی و آنتیک را با وزن‌های مختلف داشته باشد. از سازه‌های چوبی در دکوراسیون داخلی می‌توان به مواردی مانند قاب آینه، قاب عکس و شلف اشاره کرد که کاربرد زیادی در محیط دارند. در ادامه نحوه ساخت آنها را شرح خواهیم داد.

ساخت قاب آینه

ساخت قاب آینه چوبی چهار گوشه باید دو قطعه چوب برای عرض و دو قطعه برای طول آن را آماده کرد. قاب آینه باید دارای شیار یا دو راهه برای قرار گیری آینه باشد که ایجاد شیار یا دو راهه با اره رومیزی یا اورفرز می‌توان انجام داد؛ به این صورت که نیم سانتی‌متر تیغه را بالا آورده و دو راهه را ایجاد می‌کنیم. برای برش چوب به صورت فارسی باید زاویه اره فارسی بر را روی 45 درجه تنظیم کرد، سپس سر چوب‌ها را با آن برش می‌زنیم. برای استحکام بیشتر قاب آینه از دوبل چوبی استفاده می‌کنیم که وسط قسمت برش خورده لبه چوب را با خط کش به صورت ضربدری علامت زده، سپس آن را سوراخ می‌کنیم. پس از زدن سوراخ، می‌توان دوبل‌های چوبی را در جای خود چسب زده و قاب را جمع کرد. لبه‌های کار را با اورفرز ابزار زده تا از حالت تیزی در بیاید و حالتی منحنی بگیرد. قاب آماده شده را با گیره روی میز محکم کرده تا کاملا خشک شود. پس از خشک شدن کامل چسب چوب و محکم شدن قطعه، بست آینه را با میخ یا پیچ به چهار طرف قاب می‌بندیم. می‌توان از یک بسته آینه در قسمت بالای قاب استفاده کرد تا بتوان آن را روی دیوار نصب کرد. در نهایت پس از سنباده کشی سطح چوب قاب آینه، آن را روغن  یا رنگ بزنید.


ساخت شلف

شلف را می‎‌توان در شکل‌های مختلفی مانند مستطیلی، مربع، شش ضلعی و غیره ساخت که بستگی به سلیقه فرد دارد. به عنوان مثال برای ساخت شلف شش ضلعی اندازه هر ضلع آن را 20 سانتی متر در نظر بگیرید و با اره فارسی بر آنها را روی زاویه 30 درجه برش بزنید. برای زدن برش زاویه با این اره باید با گیره کار را به فارسی بر محکم کرد. در صورتی که از دست خود برای هدایت برش چوب استفاده کنید، هنگام برش دست را با چوب به سمت تیغه می‌کشاند که باعث ایجاد خطر و بریدگی می‌شود. با بستن چوب به گیره برش یک اندازه و دقیق نیز خواهید داشت. در ابتدا باید لبه‌های کار را برش 30 درجه زود. این کار را برای تمام شش ضلع شلف انجام دهید. برای جمع کردن شلف‌های برش خورده تمام قطعات را کنار هم چیده و قسمت انحنای ایجاد شده آنها را به چسب چوب آغشته می‌کنیم. سپس کار را جمع کرد تا چسب کاملا به قطعات بچسبد. در نهایت برای محم شدن کار از گیره استفاده کنید تا کاملا خشک و محکم شود.

ساخت قاب عکس

برای ساخت قاب عکس در اندازه 20*30 باید اندازه آن روی چوب مشخص شود. نکته مهمی که در ساخت این سازه باید رعایت شود این است که برای اندازه گیری 30 یا 20 سانتی‌متر باید قسمت داخلی چوب را در نظر بگیرید. برای برش لبه‌های چوب، زاویه 45 درجه را روی اره فارسی زن تنظیم می‌کنیم و لبه کار را برش می‌زنیم. سپس اندازه 30 سانتی‌متر قسمت داخلی آن را با خط کش مشخص کرده و لبه دیگر قاب را با زاویه 45 درجه برش می‌دهیم. برای برش قسمت 20 سانتی‌متر چوب نیز همین روال را تکرار می‌کنیم. برای اینکه بتوان شیشه قاب عکس را نگه داشت باید از اره میزی جهت ایجاد شیار داخلی چوب استفاده کرد. لبه‌های کار 45 درجه را چسب چوب زده و به هم می‌چسبانیم. پس از متصل شدن آنها را با گیره محکم می‌کنیم. برای محکم کردن قاب عکس می‌توان از گیره مخصوص قاب استفاده کرد که گوشه‌های آن با کار تنظیم کرده، سپس با گیره آن را سفت می‌کنیم. برای استحکام کار می‌توان با اره رومیزی قسمت وسط هر ضلع قاب را شیار زد و زهوار چوبی را داخل آن شیارها قرار داد. قبل از قرار گیری باید به چسب چوب آغشته شده باشند. پس از خشک شدن کامل چسب با استفاده از اورفرز هر ضلع کار را ابزار می‌زنیم تا حالتی انحنایی بگیرد. در نهایت می‌توان از روغن برای جلا دادن چوب قاب عکس استفاده کرد؛ بست نگهدارنده‌ای را با میخ به پشت قاب نصب کنید تا بتوانید آن را به دیوار بزنید.

ابزار آلات مورد نیاز برای ساخت انواع قاب و شلف

همچنین برای ساخت وسایل و سازه‌های چوبی نیاز به ابزار آلاتی نیز می‌باشد که شامل میخ چوبی، چکش پلاستیکی، گیره، زهوار چوبی است. از اره رومیزی برای برش چوب و ایجاد شیار، و از اره فارسی بر می‌توان برای برش زاویه دار چوب استفاده کرد.

میخ چوبی

میخ چوبی، قطعه کوچکی از چوب می‌باشد که به صورت شیار دار و بدون شیار برای استفاده در کارگاه‎‌های نجاری تولید می‌گردد. از این ابزار برای اتصال قطعات چوبی به یکدیگر استفاده می‌شود که داخل حفره یا سوراخ قرار گرفته و به هیچ عنوان روی سطح کار و به چشم مشاهده نخواهد شد. برای تولید میخ چوبی باید دوبل شاخه‌ای را به تکه‌های کوچک تقسیم کرد. لازم به ذکر می‌باشد که میخ چوبی در قطرها و طول‌های متفاوت برای رفع نیازهای گوناگون ساخته شده است تا بر حسب نیاز از هر کدام آنها استفاده کرد.

چکش لاستیکی

با توجه به اینکه برای منبت کاری روی چوب ابزارهای خاصی مورد نیاز است تا کار برجستگی یا فرورفتگی طرح روی چوب اعمال شود؛ برای این کار باید از طریق یک چکش ضربه‌هایی را روی آن ابزارها وارد کرد تا بتوان به عمیق مورد نظر از آن طرح روی چوب رسید. چکش لاستیکی برای ضربه زدن به قطعات چوبی هنگام اتصال آنها به یکدیگر جهت محکم شدن و ضربه زدن به دسته ابزارهایی مانند مغار و چاقو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زهوار چوبی

زهوار چوبی یکی از ابزار آلات کاربردی در صنعت چوب برای استحکام بخشیدن به قطعات مختلف چوبی است. زهوار نوار چوبی ساخته شده از چوب راش یا صنوبر می‌باشد که برای ساخت بسیاری از سازه‌های چوبی مانند کمد، بوفه، کابینت و غیره استفاده می‌شود. برای این نوع سازه‌ها از زهوار چوبی طرح دار استفاده می‌کنند که برای ساخت قاب، ساخت دکورهای چوبی و غیره به کار برده می‌شود.

قیمت انواع ابزار آلات برای ساخت وسایل چوبی

برای اطلاع از قیمت انواع ابزار آلات مورد نیاز در ساخت سازه‌ها و وسایل چوبی لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید

نظر خود را وارد نمایید (1)

G
مهمان | ۵ ماه قبل

بازی خوبیه ولی کاش مرحله هاش زیاد بود 😥🗿