حراجی نوروز 1403
شنبه, ۱۸ اردیبهشت,۱۴۰۰

روش فرم دهی چوب با سوهان

در صنعت چوب محصولات مختلفی مانند مبلمان، سرویس خواب، کمد، میز، صندلی، کابینت و غیره طراحی و تولید می‌شود. برای ساخت وسایل چوبی، ابزار آلات و ماشین آلات خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد که هر کدام از آنها کاربرد خاصی دارند. به عنوان مثال پس از برش قطعات چوبی از انواع سوهان و چوبساب برای فرم دهی، باربرداری و صیقلی کردن چوب استفاده می‌شود. فرم دادن چوب مطابق با طرح مدنظر باعث زیبایی، مونتاژ حرفه‌ای و دقیق وسیله چوبی خواهد شد تا محصولی بدون عیب تولید و آماده عرضه شود. مدل‌های گوناگون سوهان و چوب از لحاظ آج و زبری متفاوت هستند و هر کدام از آنها متریال خاصی دارند که براساس نیاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه با روش فرم دهی چوب به کمک انواع سوهان و چوبساب آشنا خواهید شد؛ پس مطالب زیر را دنبال کنید.

نحوه فرم دهی چوب با استفاده از سوهان چوب و چوبساب

چوب در انواع مختلف ام دی اف، نئوپان، فایبرگلاس و غیره تولید می‌شود که براساس نیاز می‌توان از هر کدام آنها را انتخاب کرد و به ساخت وسیله چوبی مورد نظر خود پرداخت. چوب در ابتدا دارای سطحی خشن و نا هماهنگ است که باید برای پیاده سازی طرح خود باید آن را صاف و صیقلی کرد. با انجام این فرآیند روی چوب می‌توان طرح را بدون هیچ مشکلی اجرا کرد و به آن فرم داد. در صنعت چوب، نجاران برای فرم دهی چوب از ابزارهای گوناگونی استفاده می‌کنند که شامل سوهان چوب، چوبساب‌های مختلف و موارد مشابه دیگر می‌باشد. استفاده از هر کدام از این ابزارها باید طبق اصول و دستوالعمل خاص آنها انجام شود:

  • در ابتدا برای اینکه تسلط و کنترل بیشتری روی سطح کار یعنی قطعه چوبی داشته باشیم، باید آن را با گیره محکم نگه داریم. سپس ارتفاع کار را با گیره تنظیم می‌کنیم.
  • حالت ایستادن فرد باید طوری باشد که پای چپ او در امتداد محور گیره یعنی زاویه 30 درجه باشد؛ همچنین پای چپ باید به اندازه طول سوهان مورد نظر عقب‌تر از پای راست یعنی زاویه 75 درجه قرار گیرد.
  • نحوه قرار گیری دسته سوهان یا چوبساب باید طوری باشد که در قسمت نرم کف دست قرار گرفته شود؛ یعنی انگشت شست بالای دسته قرار گرفته شود. در حالیکه انتهای سوهان یا چوبساب را با کف دست دیگر گرفته‌اید تا فشار عمودی روی کار وارد کنید.
  • چگونگی در دست گرفتن دسته چوبساب و سوهان بستگی به نوع فرم کار و اندازه آن دارد. هنگامی که می‌خواهید چوب را فرم دهی کنید، باید ابتدا از چوبساب برای فرم دهی و زبرسابی استفاده کنید؛ سپس از سوهان برای مسطح کردن و پرداخت سطح چوب استفاده کنید. 
  • هنگام فرم دهی چوب با چوبساب یا سوهان باید به اندازه آج آن توجه ویژه‌ای داشت. بر این اساس آج‌های نرم، متوسط و خشن برحسب سانتی‌متر برای سوهان و سانتی‌متر مربع برای چوبساب در نظر گرفته می‌شود. 

برای رسیدن به سطح صاف و صیقلی شده انواع حالت‌های چوب به صورت مقعر یا تخت باید میزان حجم براده یا تراشه برداری سطح چوب در نظر گرفته شود؛ زیرا انتخاب سوهان و چوبساب با حجم تراشه برداری سطح چوب ارتباط مستقیمی دارد. به این صورت که اگر میزان حجم تراشه برداری چوب زیاد باشد، باید از سوهان یا چوبساب خشن‌تر استفاده کرد. همچنین اگر میزان حجم براده برداری چوب کم باشد باید از سوهان یا چوبساب نرم و ظریف استفاده شود.

پس اینکه با نحوه کار سوهان و چوبساب آشنا شدید، حال می‌توانید هر کدام از این ابزارها را برای کاربردهای خاصی انتخاب و استفاده کنید که در ادامه مطلب به طور کامل انواع آنها شرح داده می‌شود. 

سوهان چوب و انواع آن

سوهان جز ابزار آلات ضروری و ابتدایی در کار چوب و نجاری است. این ابزار دستی برای فرم دهی، تیز کاری، باربرداری و شکل دهی چوب مورد استقاده قرار می‌گیرد. انواع متنوعی از سوهان در بازار عرضه می‌شود که هر کدام  از آنها برای کاربرد خاصی در نظر گرفته شده‌اند. سوهان از اجزای مختلفی تشکیل شده است؛ به عنوان مثال در بعضی از مدل‌های سوهان، قسمت مقطع آن از آج‌های زیاد یا کم با شکلی متفاوت برخوردار است. اگر تعداد آج سوهان زیاد باشد، سوهان نرم می‌شود؛ اما اگر تعداد آج سوهان کم باشد، سوهانی زبر خواهیم داشت. حال براساس نیاز برای فرم دهی و تعداد آج می‌توان سوهان خاصی برای چوب استفاده کرد. سوهان چوب انواع مختلفی از لحاظ شکل ظاهری دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سوهان تخت

از سوهان چوب تخت برای سطوح صاف و تخت استفاده می‌شود که شکل ظاهری این ابزار مستطیلی بوده و در سایزهای متفاوتی تولید شده است. هر دو طرف این سوهان دارای آج می‌باشد تا به راحتی بتوان سطوح صاف را با آن فرم دهی کرد. همچنین این نوع سوهان برای شکل دهی لبه‌‌های کار مناسب می‌باشد. 

سوهان گرد

سوهان چوب نوع گرد با میله استوانه شکل در سایزهای مختلف از لحاظ قطر و طول تولید شده است. قسمت کارگیر این نوع سوهان دارای آج و شیار می‌باشد. از این ابزار برای بزرگ کردن سوراخ‌های ایجاد شده روی چوب استفاده می‌شود. کاربرد این سوهان در فرم دهی سطوح چوبی خمیده و قوس دار نیز می‌باشد.

سوهان نیم گرد

سوهان چوب نیم گرد از مقطع و قسمت شیاردار نیم گرد برخوردار است که دارای سایزبندی‌های مختلف می‌باشد. از این ابزار می‌توان برای فرم دهی قسمت‌های قوس دار، محدب و مقعر چوب استفاده کرد. 

سوهان سه گوش

سوهان سه گوش به لحاظ شکل ظاهری با عنوان سوهان مثلثی نیز در بازار شناخته می‌شود. از این نوع ابزار می‌توان برای قسمت‌های کنج، تیز و زاویه دار چوب استفاده کرد تا به راحتی بتوان قسمت‌هایی از چوب که با سوهان‌های معمولی مانند نوع تخت امکان باربرداری ندارند را فرم دهی کرد. 

سوهان دم موشی

سوهان دم موشی یا مویی جز سوهان‌های ظریف است که در کارهای هنری و ظریف کاری چوبی استفاده می‌شود. این ابزار با سایز کوچک در انواع مختلف نیم گرد، سه گوش، گرد و غیره تولید می‌شود که براساس نیاز می‌توان نوع آن را انتخاب کرد. 

انواع چوبساب‌ برای فرم دهی چوب

چوبساب مانند سوهان یکی از ابزار آلات کاربردی در صنعت چوب است. با این تفاوت که سوهان به صورت دستی می‌باشد، در حالیکه چوبساب‌ها روی دستگاه فرز، دریل و فرز رومیزی نصب می‌شود. از چوبساب‌ برای فرم دهی و باربرداری انواع چوب استفاده می‌شود که در انواع مختلف از لحاظ شکل ظاهری، طرح و اندازه تولید شده است. این ابزار از قدرت باربرداری بالایی نسبت به سوهان نیز برخوردار می‌باشد. همچنین این ابزار دارای دندانه‌هایی با درجه زبری متفاوت است که به صورت منظم کنار هم قرار گرفته‌اند. از انواع چوبساب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

چوبساب توپی

چوبساب توپی روی دستگاه مینی فرز نصب می‌شود. این نوع چوبساب یک استوانه آهنی تو خالی است که برای باربرداری و فرم دهی سطح چوب، سطح قطعه کار، پرداخت لبه مورد استفاده قرار می‌گیرد. سطح چوبساب توپی براساس نیاز مصرف کننده از خطوط و دندانه‌هایی برای پرداخت قطعه کار چوبی در نظر گرفته شده است.

چوبساب صفحه فرز

این نوع چوبساب روی دستگاه مینی فرز نصب می‌شود که برای باربرداری، فرم دهی و پلیسه برداری قطعات چوبی استفاده می‌شود. این نوع چوبساب دارای دندانه‌هایی به صورت منظم و ماشین کاری شده است. بنابراین چوبساب صفحه فرز از قدرت مناسبی برای لایه برداری چوب برخوردار می‌باشد.

چوبساب کف تراش

چوبساب کف تراش با نصب روی دستگاه مینی فرز توانایی ایجاد منحنی و باربرداری بر سطوح چوبی را دارد. این چوبساب دارای دندانه کاری منظم و ماشینی است که برای پرداخت و صیقلی کردن، بغل تراشی و کاسه تراشی سطح چوب استفاده می‌شود. جنس سوهان مرغوب این ابزار باعث شده تا به ابزاری کاربردی برای تولید انواع لوازم خانگی، دکوری، مبلمان و غیره تبدیل شود.

چوبساب سردریلی

با توجه به اینکه چوبساب‌ها از آج‌های درشت‌تری نسبت به سوهان‌ها برخوردار هستند، پس می‌توان از آنها روی سطوح چوبی و سرب نیز استفاده کرد. این نوع چوبساب دارای مدل‌های مختلفی است که براساس کاربردهای متفاوت می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. چوبساب سردریلی روی دریل و فرز انگشتی قابل نصب می‌باشد. این ابزار دارای انوع مختلف سنگ فرز است که اشکال هندسی استوانه، گرد، بیضی و مخروطی را شامل می‌شود. دندانه‌های تعبیه شده روی هر کدام از این مدل‌ها از قدرت بالایی برای فرم دهی، باربرداری، شکل دهی، پولیش و سنگ زنی برخوردار هستند. از انواع سنگ فرز‌های موجود چوبساب سردریلی می‌توان براساس نیاز و کاربرد در ساخت وسایل چوبی مدنظر استفاده کرد.

قیمت انواع سوهان چوب و چوبساب 

برای اطلاع از قیمت انواع سوهان چوب و چوبساب لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.


افزودن نظر جدید