بلک فرایدی
پنجشنبه, ۲۰ خرداد,۱۴۰۰

روش و جهت صحیح سنباده زنی

همانطور که می‌دانید، در صنعت چوب برای تولید محصولات مختلف مانند مبلمان، سرویس خواب، صندلی و میز، کمد، وسایل دکوری و غیره از ابزار آلات و ماشین آلات گوناگونی استفاده می‌شود. نکته‌ای که در این ابزار آلات و ماشین آلات اهمیت دارد، نحوه صحیح استفاده و کاربرد از آنها است. برای تولید این وسایل از ابتدا که انتخاب چوب مناسب و برش است تا مرحله سنباده کشی، پرداخت و مونتاژ آنها باید بدانید که از چه ابزاری برای چه کاری و چگونه استفاده کنید. به عنوان مثال سنباده زنی یکی از مهمترین مراحل در تولید یک محصول کارآمد، تمیز و کاربردی است. از آنجایی که سنباده در انواع مختلف تولید و ساخته شده است، کاربرد آنها نیز متفاوت است. در ادامه مطلب با سنباده و انواع آن، طریقه سنباده زنی درست آشنا خواهید شد، پس مطالب زیر را از دست ندهید.

سنباده و انواع آن

سنباده از انواع ابزارهای کاربردی و ضروری در صنعت چوب است که در انواع مدل و سایز تولید شده است. از انواع آن می‌توان به سنباده لرزان، سنباده دستی، سنباده دیسکی و سنباده نواری اشاره کرد. افراد می‌توانند نسبت به نیاز و کار خود هر کدام از آنها را انتخاب و خریداری نمایند. در فرآیند ساخت وسایل چوبی، سنباده زدن وسایل یکی از مهمترین و آخرین مراحل است که به صاف و صیقلی کردن قطعات چوبی، باربرداری و فرم دهی سطح چوب پرداخته می‌شود. برای انجام این کار از ابزارهای سوهان، سنباده و چوب ساب استفاده می‌شود. هر کدام از انواع سنباده دارای دندانه‌های زبر و سخت می‌باشد که می‌توان برای ساییدن و صاف کردن انواع سطوح چوب، فلز، ام دی اف و غیره از آنها استفاده کرد. 


سنباده گیر

سنباده گیر دارای دندانه‌های سخت است که از طریق چسبی مخصوص مخلوط شده و روی صفحه‌های مختلف کاغذی یا پارچه‌ای چسبانده می‌شوند. نوع سنباده گیر دستی دارای دو بدنه پلاستیکی است که می‌توان سنباده پهنی را به آن وصل کرد. همچنین زمانیکه سنباده ورقه‌ای این نوع سنباده گیر کارایی خود را از دست می‌دهد می‌توان آنها را تعویض کرد. ورق‌های سنباده در عرض‌های مختلف موجود است که بر حسب نیاز و عرض سنباده گیر انتخاب می‌شوند. معمولا هر کدام از انواع سنباده‌ها از دسته‌هایی برخوردار هستند که بتوان کار سنباده کشی روی انواع سطوح را به خوبی و با امنیت بیشتری انجام داد. اگر سنباده کشی را بدون استفاده از دسته یا دستگیره انجام داد باعث آسیب و کشیدن آن روی پوست دست خواهد شد. از طرفی می‌توان حین سنباده زدن، برای راحت‌تر انجام دادن از دستکش استفاده کرد.

سنباده دیسکی

سنباده دیسکی مانند دیگر سنباده‌های دارای انواع گوناگون سنباده دیسکی پایه دار و سنباده دیسکی بادی است که هر کدام کارایی خاص خود را دارد. این نوع سنباده‌ها دارای قسمتی به شکل دایره و دیسکی هستند که کاغذ سنباده داخل آن قرار گرفته می‌شود. با سنباده دیسکی می‌توان صاف و صیقلی کردن سطح چوب، لایه برداری، پولیش سطح چوب، برداشتن لک و رنگ از سطح چوب را انجام داد. این سنباده از سیستم و کیسه جمع آوری گرد و غبار برخوردار است که در حین کار کمک می‌کند بدون وقفه کار سنباده کشی را انجام داد؛ زیرا در انواع دیگر سنباده باید وسط کار گرد و غبار ناشی از سنباده کشی را روی چوب تمیز کرد تا بتوان به ادامه کار پرداخت. کاربرد این ابزار برای سطوح نرم و سخت چوبی می‌باشد.

سنباده لرزان

در فرآیند ساخت وسایل چوبی، سنباده زدن وسایل یکی از مهمترین و آخرین مراحل است که به صاف و صیقلی کردن قطعات چوبی، باربرداری و فرم دهی سطح چوب پرداخته می‌شود. برای انجام این کار از ابزارهای سوهان، سنباده و چوب ساب استفاده می‌شود. هر کدام از انواع سنباده دارای دندانه‌های زبر و سخت می‌باشد که می‌توان برای ساییدن و صاف کردن انواع سطوح چوب، فلز، ام دی اف و غیره از آنها استفاده کرد. دندانه‌های سخت سنباده لرزان از طریق چسبی مخصوص مخلوط شده و روی صفحه‌های مختلف کاغذی یا پارچه‌ای چسبانده می‌شوند. معمولا هر کدام از انواع سنباده‌ها از دسته‌هایی برخوردار هستند که بتوان کار سنباده کشی روی انواع سطوح را به خوبی و با امنیت بیشتری انجام داد. اگر سنباده کشی را بدون استفاده از دسته یا دستگیره انجام داد باعث آسیب و کشیدن آن روی پوست دست خواهد شد. از طرفی می‌توان حین سنباده زدن، برای راحت‌تر انجام دادن از دستکش استفاده کرد. از سنباده لرزان یا ماشین پوست به عنوان مرحله نهایی از کار استفاده می‌شود و ناهمواری‌های مراحل قبل را با کمک پد پشت چسبی یا کرکی که روی چوب انجام شده را از بین می‌برد. موتور این دستگاه نقش مهمی در کیفیت کار آن دارد که با فشار کم روی کار تمیز کاری سطح چوب را به راحتی انجام می‌دهد. 

سنباده نواری

سنباده نواری را می‌توان در انواع سنباده تانکی نواری و سنباده نواری پایه دار تقسیم بندی کرد. این نوع سنباده برای پولیش زدن و سنباده زنی سطوح استفاده می‌شود. برای استفاده از آنها باید کاغذ نواری سنباده را داخل دستگاه سنباده زنی قرار داد تا از طریق آن بتوان مانند دیگر مدل‌های سنباده به لایه برداری سطح چوب، برداشتن لک و رنگ روی سطح، پولیش و موارد مشابه دیگر پرداخت. سنباده نواری نیز مانند سنباده دیسکی دارای سیستم و کیسه جمع آوری گرد و غبار است که کار را برای افرادی که از آن استفاده می‌کنند، راحت می‌کند.

طریقه صحیح سنباده زنی

قبل از اینکه سنباده زنی روی سطوح را انجام دهید باید انواع آن سنباده را بشناسید که در قسمت بالا به آن اشاره شد. همچنین باید قبل از سنباده کشی سطح کار پرداخت شده باشد تا سنباده زنی روی آن تاثیر بیشتری داشته باشد. اگر سطح چوبی که می‌خواهید این فرآیند را روی آن انجام دهید، برجستگی و پرز زیادی دارد باید از سنباده‌های شماره 80 تا 220 استفاده کنید. این نکته نیز مهم است که سنباده کاری را حتما در جهت راه چوب انجام داد که برای این کار باید راه چوب و جهت الیاف چوب را به خوبی بشناسید. برای این کار باید هنگام سنباده کاری، سنباده را در جهت راه چوب بکشید تا هر گونه خط و برجستگی روی سطح کاملا از بین برود. در مواقعی ممکن است مجبور شوید بارها این کار را تکرار کنید تا کاملا صاف و صیقلی شود تا هنگام رنگ کاری دچار مشکل نشوید. همچنین فشار دست در طول انجام این فرآیند باید یکنواخت باشد تا کل سطح کار نیز یکنواخت شود. نکته دیگر این است که اگر از نوار سنباده استفاده می‌کنید، آن را چند لایه تا بزنید که هنگام کار لوله نشود و با ساییدن سنباده گرمای آن به دستتان آسیب نرساند. نور مناسب برای این کار بسیار اهمیت دارد تا کاملا بتوانید برجستگی، خط و خش، ایرادات ظاهری چوب و غیره را به خوبی مشاهده کنید و آنها را برطرف نمایید.

قیمت انواع سنباده 

برای اطلاع از قیمت انواع سنباده لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید