اپلیکیشن چوبینر
یکشنبه, ۰۹ خرداد,۱۴۰۰

ساخت اسباب بازی با دستگاه خراطی

صنعت چوب یکی از صنایع پر کاربرد می‌باشد که می‌توان در آن هنرهای بسیاری را به کار برد. از کاربردی‌ترین این هنرها به هنر دستی خراطی، منبت کاری، معرق کاری و خاتم کاری اشاره می‌شود. در این بین خراطی یکی از جذاب‌ترین این هنرها است که از تراشیدن چوب‌های مخصوص با ابزار آلات مختلف اشکال گوناگونی ساخته می‌شود. همچنین در این هنر با کوچک‌ترین سازه‌ها و قطعات چوبی می‌توان به زیباترین وسیله‌های دکوری و تزیینی رسید. خراطی مانند دیگر کارهای هنری برای شروع کار و ساخت قطعات گوناگون به ابزار آلات خاصی نیاز دارد که مهمترین آنها چوب، مغار، اسکنه و دستگاه خراطی می‌باشد. هر کدام از این ابزارها براساس نیاز حین کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه مطلب با چگونگی ساخت اسباب بازی با دستگاه خراطی و ابزارهای مورد نیاز در هنر خراطی آشنا خواهید شد، پس با مطالب زیر همراه باشید.

هنر خراطی و ساخت اسباب بازی

برای ساخت اسباب بازی با دستگاه خراطی باید چوب را به قطعات مورد نیاز طبق طرح تقسیم کرد. در این صورت می‌توان با چند قطعه چوب به یک اسباب بازی زیبا و جذاب رسید. برای تراش بدنه و قسمت‌های خاص اسباب بازی به شکل آدم به یک پد پشت چسب دار یا همان سنباده نیاز است تا با سنباده کشیدن قسمتی از بدن بتوان سر و بدن را به کمک چسب چوب به هم وصل کرد. همچنین به دو دست و دو پا برای این آدمک چوبی نیاز است تا داخل حفره‌هایی که روی بدن ایجاد شده به یکدیگر وصل شوند. برای این کار نیز از مقداری چسب چوب می‌توان استفاده کرد تا داخل حفره قرار گرفته و کاملا بدنه و اعضای بدن چوبی به یکدیگر چفت شوند. ساخت این قطعات چوبی را می‌توان با استفاده از دستگاه‌های سری تراش مخصوص خراطی انجام داد. این دستگاه دارای میله‌‌های اتوماتیکی است که سر آن کولت‌های مختلف نصب می‌شوند. برای درست کردن هر قطعه طبق طرح، کولت روی این میله جلو و عقب می‌رود تا بتواند قطعه را به طرح نهایی و مدنظر برساند. همچنین در دستگاه سری تراش دو تیغه صاف وجود دارد که یکی براس خشن تراشی و دیگری برای نرم تراشی کاربرد دارند. کار تیغه خشن تراشی رسیدن قطعه به شکل و فرم اصلی بدون ریزه کاری و تیغه نرم تراشی وظیفه شبیه سازی قطعه به طرح مورد نظر می‌باشد. در ضمن از طریق قلم لبه سه بعدی می‌توان روی کار به فرآیند پرداخت یا سنباده کشی پرداخت که البته این کار تخصصی است و نیاز به آموزش کافی دارد.


ابزارهای مورد نیاز برای خراطی

همانطور که در مطالب بالا بیان شد، هنر خراطی یکی از کاربردی‌ترین هنرها در صنعت چوب است که توجه افراد زیادی را به خود جلب می‌کند. این هنر نیز برای ساخت و تولید سازه‌های مختلف چوبی به ابزار آلاتی نیاز دارد که باید با کیفیت و جنس مرغوب آنها را تهیه کرد. اما در ابتدا باید نوع چوب مناسب برای خراطی را انتخاب کرد. چوب‌هایی که در ساخت سازه‌های چوبی خراطی به کار می‌روند باید نرم و مرطوب باشند تا در هنگام کار انعطاف کافی برای فرم دهی داشته باشند. این چوب‌ها شامل انواع مختلفی مانند راش، چنار، گردو، سپیدار، افرا و آبنوس است. پس از انتخاب چوب مناسب خراطی نوبت به ابزارهای ضروری مانند مغار و دستگاه سری تراش خراطی می‌رسد. 

دستگاه سری تراش خراطی

دستگاه‌های خراطی به دو دسته چند سرعت و تک سرعت تقسیم می‌شوند؛ دستگاه چند سرعت، سرعت‌های متفاوتی دارد و با تغییر وضعیت کلید می‌توان سرعت آن را طبق نیاز در ساخت سازه تغییر داد. اما دستگاه تک سرعت خراطی برای تغییر سرعت باید جای تسمه را روی فولی پله‌ای تعویض کرد. سرعت این دستگاه بستگی به قطر فولی آن دارد، اگر قطر آن بزرگ‌ و قطر لنگه کوچک باشد در این صورت سرعت دستگاه افزایش می‌یابد. 

مغار خراطی

مغار ابزاری تیز و برنده است که جهت کنده کاری و تراش دادن وسایل چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا مغارها از دو بخش تیغه و دسته تشکیل شده است. تیغه مغار جنس فولادی دارد که استحکام و مقاومت این ابزار را در هنگام کنده کاری روی چوب تضمین می‌کند. مغار خراطی از ابزارهای ضروری و مهم در هنرهای مربوط به صنایع چوب است. مغار خراطی مانند مغارهای منبت کاری انواع مختلفی از لحاظ سایز و مدل دارند. البته با این تفاوت که مغارهای خراطی نسبت به مغارهای منبت کاری ضخیم‌تر هستند و دسته‌های بلندی دارند. این مغار از خانواده مغارهای ایستا است که برای حکاکی و کنده کاری سطح چوب به نیروی زیادی نیاز ندارد. کنده کاری روی چوب با مغار خراطی براساس زاویه و جهت مغار مطابق طرح مورد نظر است. از انواع این مغار می‌توان به تخت، نیزه‌ای، گلویی، کاسه تراش، سر کج، نوک گرد، نوک مورب با شفت‌های مختلف اشاره کرد. از این مغار برای ایجاد طرح و نقش و نگار روی سازه‌های گوناگون چوبی مانند مبلمان، سرویس خواب، میز و صندلی، ظروف و موارد مشابه دیگر کاربرد دارد.

مغار گلویی

مغار گلویی برای تراش دادن عمیق چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا این نوع مغار دارای دهانه‌ای نیم دایره‌ با قابلیت خمش زیاد می‌باشد. این مغار دارای انواع مختلف قاشقی، خم و ساده می‌باشد که براساس نیاز می‌توان از هر نوع آن استفاده کرد. در مواردی لازم است سطح عمیقی از چوب را تراش داد، در این صورت مغار گلویی بهترین گزینه است تا بتوانید با استفاده از آن هر میزان عمقی را برای چوب کنده کاری کنید.

مغار تخت

مغار تخت یکی از کاربردی‌ترین ابزارها در صنعت نجاری است زیرا کاربرد زیادی در تزیین وسایل و قطعات چوبی دارد. این مغار در بازار به عنوان مغار منبت کاری نیز معرفی می‌شود. از این مغار برای کنده کاری روی سطوح صاف و مسطح چوب استفاده می‌شود تا از طریق آن بتوان کنده کاری، حکاکی، خط انداختن خطوط و تراش دادن چوب را انجام داد. این نوع مغار دارای انواع مجزا سر کج، نیم باز و قاشقی نسبت به مغارهای دیگر می‌باشد. انواع مغار تخت نسبت به نیاز افراد و نجارها برای تزیینات متفاوت چوب می‌تواند مورد استفاده قرار گیرند.

مغار کاسه تراش

مغار کاسه تراش یکی از انواع مغارهای خراطی و البته کاربردی در هنر خراطی است که از آن استفاده بسیاری برای حکاکی و کنده کاری براساس طرح می‌شود. این مغار برای کنده کاری سطوح چوبی به شکل گرد استفاده می‌شود که استحکام بالایی در مقابل چوب‌های با ضخامت زیاد دارند. از طرفی این مغار در برابر ضربات حین تراشیدن چوب مقاومت بالایی دارد. همچنین دسته بلند آن باعث می‌شود کنترل مغار حین کار و کنده کاری راحت‌تر باشد. تیغه شیاری مغار کاسه تراش حالتی بیضی شکل دارد که می‌توان از آن علاوه بر کنده کاری چوب به شکل گرد، شکل بیضی نیز استفاده کرد.

اسکنه

اسکنه مانند مغار یکی دیگر از ابزارهای کاربردی در صنعت چوب و نجاری است. تفاوت این ابزار با مغار در قدرت آن هنگام تراش دادن یا کنده کاری سطوح چوبی می‌باشد. از اسکنه برای شکاف چوب جهت اتصالات بین دو قطعه چوبی، ایجاد حفره و زبانه روی چوب استفاده می‌شود. ابزار اسکنه مانند مغار انواع مختلفی دارد که شامل تیغه اریب، تیغه مستطیلی، تیغه خمیده می‌باشد. این ابزار از قطر بیشتری نسبت به مغار برخوردار است زیرا باید قدرت بالایی در هنگام شکاف دادن یا کنده کاری روی انواع چوب داشته باشد.

قیمت انواع ابزار آلات خراطی

برای اطلاع از قیمت انواع ابزار آلات و دستگاه خراطی لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید