چوبی کلاب

پنجشنبه, ۱۳ خرداد,۱۴۰۰

ساخت زیور آلات چوبی

در صنعت چوب علاوه بر محصولات و سازه‌های مختلفی که می‌توان تولید کرد، هنرهای بسیاری نیز در این صنعت وجود دارد که شامل منبت کاری، خراطی، معرق کاری، حکاکی، پیکر تراشی، ساخت زیور آلات و غیره می‌باشد. امروزه هنر ساخت زیور آلات چوبی از جمله هنرهایی می‌باشد که توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است زیرا تنوع بسیاری در ساخت انواع آن وجود دارد. برای ساخت این محصولات باید از چوب خاص با ابزارهای ضروری استفاده کرد تا حین کار مشکلی پیش نیاید. با توجه به اینکه این هنر طبق سلیقه فرد و به صورت دستی تولید می‌شود، می‌توان به صورت انبوه در  مدل‌های گوناگون تولید کرد تا درآمد زایی زیادی برای فرد داشته باشد. در ادامه مطلب به نحوه ساخت زیور آلات چوبی با ابزارهای مورد نیاز آن می‌پردازیم. پس با مطالب جذاب زیر همراه باشید.

جواهر سازی با چوب

همانطور که در بالا بیان شد، جواهر سازی با چوب یکی از هنرهای کاربردی و درآمد زا در صنعت چوب است که افراد زیادی را به خود جلب کرده است. هر فرد می‌تواند مدل پیشنهادی برای سازه مورد نظر را طبق سلیقه خود طراحی کند و به اجرای آن روی چوب بپردازد. اما برای ساخت و تولید آن مانند محصولات دیگر چوبی نیاز با ابزار آلات مختلفی است. از طریق این ابزارها می‌توان به ساخت انواع زیور آلات مانند گوشواره، دستبند، انگشتر، گل سینه و موارد مشابه دیگر در مدل‌ها و سایزهای متفاوت پرداخت. با ساخت این موارد به صورت دست ساز می‌توانید آن را به افراد خاص هدیه دهید یا آنها را به فروش برسانید. در ادامه ابتدا با ابزارهای مورد نیاز این هنر و سپس با نحوه ساخت زیور آلات آشنا شوید.


ابزارهای مورد نیاز برای ساخت زیور آلات چوبی

هنر ساخت زیور آلات یا جواهر سازی مانند هنرهای دستی دیگر نیاز به ابزار آلات مختلفی است تا با کمک آن بتوان مدل‌های متفاوت از زیور آلات تزیینی را ساخت. انتخاب ابزار با کیفیت و مناسب حین کار بسیار مهم است تا باعث شکستگی و آسیب قطعات نشود. مهمترین مرحله در ساخت آنها پیاده سازی طرح روی چوب و برش آن است که باید با ظرافت و دقت بالا انجام گیرد. ابزار آلات ضروری برای ساخت محصولات مختلف زیور آلاتی شامل چوب با ضخامت حدود 6 میلی‌متر، تخته کار برش، الگو، مغار مشتی یا قلمی، اره مویی، سنباده، سیم چین یا انبردست می‌باشد که طبق نیاز افراد حین کار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مغار

مغار ابزاری است که برای کنده کاری و تراشیدن چوب در انواع سایز و مدل استفاده می‌شود. این ابزار اندازه‌های متفاوتی دارد که براساس نیاز افراد حین کنده کاری چوب مطابق با طرح مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هنر زیور آلات انواع مغار مشتی یا قلمی در نظر گرفته می‌شوند زیرا برای حکاکی و کنده کاری چوب برای انواع زیور آلات باید با ظرافت بالایی انجام شود تا کارها تمیز، زیبا و با جلوه نشان داده شود. مغار مشتی از مغارهایی است که داخل مشت دست جا می‌شوند و برای تراشیدن و کنده کاری چوب به نیروی مچ دست نیاز دارد که باد مچ دست را با این مغار حرکت داد تا بتوان به طرح مورد نظر رسید. این مغار تیغه کوتاه و ظریفی نسبت به مغارهای منبت دارد که دسته آن شبیه گلابی است که در مشت دست جا می‌گیرد. کاربرد این مغار در ریزه کاری، منبت درشت، ساخت مجسمه کوچک چوبی و ساخت زیور آلات چوبی می‌باشد. مغار قلمی شکلی شبیه قلم یا مداد دارد که از مغارهای مشتی بزرگتر است و از مغارهای منبت کوچک‌تر می‌باشند. از این نوع مغار برای کارهای ظریف، ابعاد کوچک، منبت ریز یا مشبک استفاده می‌شود. این مغار مانند مغار مشتی تیغه کوتاه و ظریفی دارد که بدون ضربه و فقط با نیروی مچ دست روی چوب باربرداری انجام می‌دهد.

کمان اره

کمان اره مویی از انواع اره دستی است که یکی از ابزارهای کاربردی برای برش انواع چوب و متریال‌های دیگر بوده و با ظرافت خاصی فرآیند برش را انجام می‌دهد. این نوع اره در هنر معرق کاری مورد استفاده قرار می‌گیرد که در انواع مختلف تخت و لوله‌ای عرضه شده است. این ابزار دارای یک دستگیره با جنس چوب یا پلاستیک و یک قسمت U شکل است که با دو پیچ خروسی به کمان متصل می‌شوند. کمان اره مویی تخت نوعی از مدل تسمه‌ای است زیرا برای ساخت آن از فلز استفاده شده است. از این مدل کمان اره که از استحکام بالایی برخوردار می‌باشد، برای برش قطعات و ورق‌های نازک چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضخامت تیغه این کمان اره بسیار کم است. کمان اره مویی مدل لوله‌ای نیز با عنوان مدل گرد هم معرفی می‌شود زیرا از فلز گرد تو خالی به شکل لوله برای ساخت آن‌ استفاده شده است. این ابزار یکی از ابزارهای ضروری در هنر معرق کاری است زیرا قوس دار بوده و امکان تغییر جهت در قسمت‌های مختلف قطعه کار را دارد؛ همچنین با حرکت بالا و پایین امکان برش چوب را فراهم می‌کند. 

تیغ اره مویی

تیغ اره مویی مهمترین قسمت در ابزار اره مویی است که در دو نوع مارپیچی و دندانه دار تولید می‌شود و برای برش انواع چوب و مواد نرم دیگر استفاده می‌شود. از این رو تیغ اره مویی نسبت به دندانه و متریال به انواع مختلف تیغه چوب بر، تیغه فلز بر، تیغه گرد بر تقسیم بندی می‌شوند. تیغه چوب بر اره مویی از دندانه‌های زوج برخوردار است که می‌توان از آن جهت برش پلکسی گلاس، فیبر، صدف و برش چوب استفاده کرد. در حالیکه تیغ فلز بر با دندانه‌های ریز برای کارهای ظریف و خاتم کاری انواع فلز، برنج، مس و غیره مناسب است. تیغ اره گرد بر از جمله تیغ اره مویی‌های پر کاربرد است زیرا با دندانه‌های دور تا دور در جهت‌های مختلف امکان برش دارد. هر کدام از این تیغ اره‌ مویی‌ها برای برش باید روی کمان اره نصب شود که برای بستن آنها باید نکاتی را رعایت کرد. تیغ اره مویی از نوع مارپیچی را باید زیر گیره پیچ قرار داد؛ اما تیغ‌های دندانه دار در شیارهای مشخص شده و با پیچ محکم می‌شود.

سنباده

در فرآیند ساخت وسایل چوبی، سنباده زدن وسایل یکی از مهمترین و آخرین مراحل است که به صاف و صیقلی کردن قطعات چوبی، باربرداری و فرم دهی سطح چوب پرداخته می‌شود. برای انجام این کار از ابزارهای سوهان، سنباده و چوب ساب استفاده می‌شود. هر کدام از انواع سنباده دارای دندانه‌های زبر و سخت می‌باشد که می‌توان برای ساییدن و صاف کردن انواع سطوح چوب، فلز، ام دی اف و غیره از آنها استفاده کرد. دندانه‌های سخت این ابزار از طریق چسبی مخصوص مخلوط شده و روی صفح‌های مختلف کاغذی یا پارچه‌ای چسبانده می‌شوند. معمولا هر کدام از انواع سنباده‌ها از دسته‌هایی برخوردار هستند که بتوان کار سنباده کشی روی انواع سطوح را به خوبی و با امنیت بیشتری انجام داد. اگر سنباده کشی را بدون استفاده از دسته یا دستگیره انجام داد باعث آسیب و کشیدن آن روی پوست دست خواهد شد. از طرفی می‌توان حین سنباده زدن، برای راحت‌تر انجام دادن از دستکش استفاده کرد. 

نحوه ساخت زیور آلات و جواهر با چوب

برای ساخت زیور آلات چوبی باید ابتدا طرح آن را روی کاغذ کشید و از طریق کاربن به چوب انتقال داد. سپس با اره مویی دور طرح را برش می‌زنید به طوری که فشار زیاد روی کار نیاید تا باعث شکستگی آن شود. کار با اره مویی بسیار راحت است و باید به این نکته توجه شود که تیغ اره مویی حین برش عمود بر قطعه چوب باشد. اره را نرم حرکت دهید و سر پیچ‌ها و انحنای طرح اره مویی را در جا حرکت دهید، سپس چوب را بچرخانید. پس از برش طرح با اره مویی از طریق مغار نیم باز و گلویی قلمی یا مشتی فرو رفتگی و برجستگی روی طرح ایجاد کنید. با مغار می‌توان خطور طرح را باربرداری کرد. اما حالت گرفتن مغار در دست بسیار مهم است؛ برای این کار با تکیه دادن انگشت اشاره می‌توانید حرکت مغار را کنترل کنید. برای جلوگیری از حرکت قطعه کار حین انجام این کار می‌توانید آن را روی میز ثابت کنید. پس از آنکه برش و ایجاد طرح روی چوب با مغار انجام شد، نوبت به سنباده کشیدن کار می‌رسد تا پس از آن فرآیند پرداخت روی کار انجام گیرد. در فرایند ساخت زیور آلات که کاری ظریف می‌باشد بهتر است از سنباده 150 و 220 استفاده کرد که باید در جهت الیاف سنباده روی کار زده شود تا سطحی صیقلی به خود بگیرد. در حالیکه برای صیقلی شدن بیشتر سطح چوب می‌توانید از سنباده  400 نیز استفاده کنید. در نهایت که کار سنباده کشی و پرداخت زیور آلات انجام شد، از رنگ روغنی گیاهی می‌توانید برای رنگ کردن کار استفاده کنید زیرا این رنگ سالم و اجرای آن راحت است. این فرآیند برای ساخت انواع متفاوت زیور آلات قابل انجام است تا بتوانید کارهایی ظریف و زیبا با طرح‌های متنوع بسازید و آنها را به فروش برسانید.

قیمت انواع ابزار آلات مورد نیاز در ساخت زیور آلات چوبی

برای اطلاع از قیمت انواع ابزار آلات در زیور آلات چوب لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید