چهار شنبه, ۰۹ تیر,۱۴۰۰

ساخت ظروف و زیور آلات چوبی

امروزه افراد تمایل زیادی به ساخت وسایل مختلف دکوری و تزیینی دارند تا برای مصارف شخصی خود یا هدیه به دوستان و عرضه آن به بازار استفاده کنند. برای این منظور افراد باید آموزش‌های لازم در این زمینه را ببینند و بدانند که از چه ابزار آلاتی برای چه کاری استفاده کنند تا کار با کیفیت و زیبایی را ارائه دهند. از هنرهای مربوط به صنعت چوب می‌توان به منبت کاری، معرق کاری، پیکر تراشی، خراطی، ساخت وسایل دکوری و تزیینی، ساخت ظروف، ساخت زیورآلات و موارد مشابه دیگر اشاره کرد. این گونه هنرها توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است زیرا از طریق اینها می‌توان وسایل و سازه‌های جذاب و متنوعی را خلق کرد. از هنرهای پر طرفداری که این روزها توسط افراد هنرمند انجام می‌گیرد، ساخت ظروف و زیور آلات چوبی است. این نوع وسایل را می‌توان طبق سلیقه در مدل‌ها و سایزهای مختلفی ساخت. برای ساخت وسایل چوبی نیاز به ابزار آلات گوناگونی مانند انواع مغار، انواع سوهان و غیره می‌باشد که در حین کار نسبت به نیاز و مدل طرح از هر کدام آنها استفاده می‌شود. در ادامه نحوه ساخت ظروف و زیور آلات چوبی و ابزار آلات مورد نیاز برای این هنر شرح داده می‌شود، پس با مطالب مفید زیر همراه باشید.

ابزار آلات مورد نیاز برای ساخت وسایل چوبی

همانطور که در قسمت قبل بیان شد، برای ساخت و تولید هر وسیله چوبی باید از ابزار آلات مرتبط و مناسب با آن استفاده کرد. این ابزارها در حین کار مطابق با طرح و مدلی که روی چوب ایجاد شده است، در نظر گرفته می‌شود. در هنرهایی مانند ساخت ظروف و زیور آلات چوبی می‌توان مدل‌های مختلفی از آنها را با توجه به کاربردشان ساخت. همچنین این وسایل ساخته شده می‌تواند با در نظر داشتن مناسبت‌های مختلف ساخته شود تا در بازار مورد توجه افراد قرار بگیرد و به فروش برسد. برای این کارها باید از ابزار آلات مرتبط با آن استفاده شود تا به سازه وسیله‌ای کاربردی رسید. با استفاده از ابزار آلات کاربردی در این هنر مانند مغار منبت، سوهان و موارد مشابه دیگر می‌توان ساخت و تولید این وسایل را انجام دارد. اما در ابتدا باید با نحوه کارکرد و کاربرد آنها در صنعت چوب آشنا شوید که در ادامه مطلب به آنها می‌پردازیم.

مغار منبت

مغار

به نظر افراد شاید کنده کاری و تراشیدن طرح روی چوب کاری سختی باشد، اما برای انجام دادن آن می‌توان از انواع مغارهای موجود تولید شده استفاده کرد. مغار ابزاری است که برای کنده کاری و تراشیدن چوب در انواع سایز و مدل در بازار عرضه می‌شود و براساس نیاز افراد حین کنده کاری چوب مطابق با طرح مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هنر ساخت ظروف و زیور آلات چوبی باید انواع مغار مشتی یا قلمی در نظر گرفته می‌شود زیرا برای این کار نیاز به ظرافت بالایی است تا کارها تمیز و زیبا نشان داده شود. 

ست مغار منبت

امروزه برای راحتی نجاران و هنرمندان در صنعت چوب انواع مغار را به صورت ست در یک بسته عرضه می‌کنند تا هنگام تراشیدن چوب به راحتی بتوان هر مغاری که نیاز بود را استفاده کرد. ست مغار منبت معمولا از چند مغار مخصوص مانند انواع مغار منبت مشتی یا مغار منبت قلمی در نظر گرفته می‌شود که هر کدام دارای مدل‌ و سایز شفت خاصی است. اهمیت مغار منبت از آن جهت است که در ظریف کاری و باربرداری چوب‌های کوچک کارایی بسیاری دارد. مغار مشتی از مغارهایی است که داخل مشت دست جا می‌شوند و برای تراشیدن و کنده کاری چوب به نیروی مچ دست نیاز دارد. این مغار تیغه کوتاه و ظریفی نسبت به مغارهای منبت دارد که دسته آن شبیه گلابی است و در دست جا می‌گیرد. کاربرد این مغار در ریزه کاری، ساخت ظروف چوبی، ساخت مجسمه کوچک چوبی و ساخت زیور آلات چوبی می‌باشد. مغار قلمی شبیه قلم از مغارهای مشتی بزرگتر است و از مغارهای منبت کوچک‌تر می‌باشند. از این نوع مغار برای کارهای ظریف، ابعاد کوچک، منبت ریز یا مشبک استفاده می‌شود و مانند مغار مشتی تیغه کوتاه و ظریفی دارد که بدون ضربه و فقط با نیروی مچ دست می‌توان روی چوب باربرداری انجام داد.

اره مویی منبت

برای برش چوب در سایزهای گوناگون باید از انواع اره یا تیغ اره استفاده کرد اما برش کارهای ظریف حساس بوده و باید از ابزار برش مناسبی برای این کار استفاده کرد. اره مویی منبت می‌توان گزینه مناسبی برای این کار باشد زیرا به راحتی می‌توان طرح‌ها ظریف و ریز را روی چوب برش داد. اره مویی از انواع اره دستی است که یکی از ابزارهای کاربردی برای برش انواع چوب و متریال‌های دیگر بوده و با ظرافت خاصی فرآیند برش را انجام می‌دهد. البته اره مویی برقی نیز می‌تواند برای این کار در نظر گرفته شود تا کار سریع‌تر انجام شود. این نوع اره در هنر منبت کاری، ساخت وسایل چوبی ظریف و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد که در انواع مختلف تخت و لوله‌ای تولید شده است. این ابزار دارای تیغ قوس دار بوده و امکان تغییر جهت در قسمت‌های مختلف قطعه کار را دارد؛ همچنین با حرکت بالا و پایین امکان برش چوب را فراهم می‌کند. 

سوهان

سوهان

از سوهان در صنایع مختلف برای صاف کردن سطوح با متریال‌های گوناگون استفاده می‌شود. در صنعت چوب سوهان برای صاف کردن و تیز کردن ابزار در نظر گرفته می‌شود. در کار نجاری این امکان وجود دارد که برای کارهای ظریف و ریز نیز از سوهان استفاده کرد. نکته مهم در این ابزار نوع آج‌های آن است که به دو دسته ریز و درشت تقسیم می‌شود. هر چه آج سوهان ریز باشد، کارهای ظریف‌تری را می‌توان سوهان کشید. بنابراین برای ساخت زیور آلات و ظروف چوبی کاربرد بسیاری خواهد داشت. از طرفی اگر تعداد آج سوهان زیاد باشد، سوهان نرم می‌شود؛ اما اگر تعداد آج سوهان کم باشد، سوهانی زبر خواهیم داشت. بنابراین مدل‌های گوناگون سوهان از لحاظ آج و زبری متفاوت هستند و هر کدام از آنها متریال خاصی دارند که که نجاران و هنرمندان می‌توانند بر اساس نیاز و نوع کار هر کدام از آنها را انتخاب و خریداری نمایند.

ست سوهان کیفی

افراد ترجیح می‌دهند انواع سوهان را برای کارگاه خود داشته باشند تا در حین کار در صورت نیاز از آنها استفاده کنند. ست سوهان کیفی موجود در بازار که انواع متفاوتی براساس طرح، مدل و سایز دارند شامل سوهان تخت، سوهان گرد، سوهان دم موشی، سوهان مینیاتوری و غیره می‌باشد. این نوع ست سوهان قابلیت حمل راحتی نیز دارد و می‌توان در موقعیت‌های مختلف از آن استفاده کرد. در اختیار داشتن یک نوع سوهان در سایزهای مختلف یا داشتن تنوع چند مدل سوهان به صورت ست مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است. زمانیکه سازه یا قطعات چوبی در سایزها و مدل‌های گوناگون می‌سازید، به راحتی می‌توانید از هر نوع سایز سوهان برای کارها استفاده کنید تا سرعت کارتان افزایش پیدا کند.

ساخت ظروف چوبی

نحوه ساخت ظروف و زیور آلات چوبی 

از آنجایی که افراد به محیط زیست و عناصر طبیعی آن علاقه زیادی دارند و حس آرامش به آنها می‌دهد، بهتر است در خانه وسایلی چوبی گوناگونی برای خود بسازند. این نوع وسایل به محیط حس زندگی و طبیعت خواهد داد و افراد هنگام استفاده از آنها حس خوبی خواهند داشت. برای ساخت وسایل چوبی نیاز به چوب‌های بلا استفاده در سایزهای متفاوت می‌باشد و نیازی نیست که حتما از الوار چوب استفاده کرد. به راحتی می‌توانید از چوب‌های دفرمه با فرم‌های عجیب و غریب برای ساخت ظروف و زیور آلات چوبی استفاده کنید. با اجرای طرح روی چوب، تراشیدن و کنده کاری آن می‌توانید به وسایل زیبایی برسید. برای اجرای طرح روی چوب، آن را روی کاغذ بچسبانید و با استفاده از اره مویی منبت طرح را برش دهید. با استفاده از این نوع اره به راحتی می‌توان طرح‌های منحنی را روی قطعات کوچک چوبی برش داد. پس از برش با کمک مغارهای مختلف فرو رفتگی و برجستگی طرح را روی سطح چوب بتراشید و کنده کاری کنید. برای اجرای طرح های ریز و ظریف مغارهای منبت کاری مشتی و قلمی بهترین گزینه است که در سایزها و مدل‌های متنوع در بازار موجود می‌باشد. با سوهان یا سنباده به صاف کردن و صیقلی آن بپردازید تا قطعه قابل استفاده شود و باعث آسیب به فرد نشود. سپس نوبت به پرداخت و رنگ آمیزی قطعه کارهای چوبی می‌رسد که طبق سلیقه فرد انجام می‌گیرد.

قیمت انواع ابزار آلات مورد نیاز در ساخت وسایل چوبی

برای اطلاع از قیمت انواع ابزار آلات مورد نیاز در ساخت وسایل چوبی لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید