اپلیکیشن چوبینر
چهار شنبه, ۲۳ تیر,۱۴۰۰

ساخت لیوان چوبی

امروزه افراد تمایل زیادی به ساخت وسایل دست ساز دارند، یکی از محصولاتی که توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است، وسایل چوبی می‌باشد. وسایل چوبی مانند هر وسیله دیگری دارای تنوع و مدل‌های مختلفی است که افراد براساس سلیقه و علاقه خود می‌توانند آنها را بسازند. تنوع این محصولات چوبی باعث شده که تصمیم گیری در مورد ساخت هر کدام را برای افراد سخت کند یا به نظر آنها این کار حرفه‌ای باشد. اما اینطور نیست، افراد با کمترین آموزش و درک اینکه از چه ابزارهایی برای ساخت استفاده کنند، می‌توانند به خلق سازه‌های چوبی زیبا و متنوع بپردازند. با این کار می‌توانند آنها را به دیگران هدیه دهند یا به عنوان دکور و وسیله کاربردی برای خود استفاده کنند. بهترین مزیت نحوه آموش ساخت هر محصول چوبی بازار کار خوب آن است که می‌تواند درآمدزایی بالایی برای افراد به همراه داشته باشد. از این رو در ادامه مطلب با چگونگی ساخت لیوان چوبی آشنا خواهید شد که یکی از پر طرفداراترین محصولات چوبی بین افراد است، پس مطالب زیر را دنبال کنید.

لیوان چوبی و ابزارهای مورد نیاز برای ساخت آنها

همانطور که در مطالب بالا بیان شد، افراد تمایل زیادی به ساخت و استفاده از ظروف چوبی مختلف در منازل خود دارند. این نوع محصول به دلیل جنس و متریالی که دارد، حس طبیعت و زندگی به هر محیطی خواهد داد. تنوع زیاد در مدل‌ها و انواع گوناگونی که این محصولات دارد، مناسب هر سلیقه و دکوراسیونی است. یکی از مهمترین وسایل چوبی پر کاربرد لیوان چوبی است که به آن کوکسا نیز گفته می‌شود. لیوان چوبی مانند هر سازه دیگری برای ساخت نیاز به یکسری ابزار آلات دارد تا کار را برای فرد راحت‌تر کند و حین کار ساخت با مشکل مواجهه نشود. با درک اینکه از چه ابزارهایی برای ساخت این وسیله چوبی استفاده شود، سرعت و دقت کار نیز افزایش خواهد یافت. از مهمترین ابزارهایی که برای ساخت این نوع ظرف چوبی مورد نیاز است می‌توان به مته چوب، مغار خراطی، سنباده گیر دستی، تیغه برش و فزر اشاره کرد. 

لیوان چوبی

مته چوب

مته چوب یکی از پر کاربردی‌ترین مته‌های دریل صنعت چوب است که ظاهری فلزی استوانه‌ای شکل دارند و انواع متنوع با شفت‌های متفاوت تولید شده‌اند. این نوع مته طبق اندازه سوراخ مدنظر برای دریل در نظر گرفته می‌شود و برای انواع چوب با ضخامت‌های گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. معمولا جنس مته‌ چوب و انواع دیگر مته از فولاد مقاوم است تا در زمان کار دچار شکستگی نشود. شیارهای مارپیچ و نوک تیز این مته امکان چرخاندن سریع آن بر سطح چوب برای ایجاد سوراخ فراهم می‌کند. کاربرد این مته در پیچ کاری روی دیوار و چوب، سوراخ کاری برای نصب لولا‌های کابینت و غیره است.

مته چوب

مغار خراطی تخت

مغار خراطی در انواع سایز و مدل تولید شده است که افراد براساس نیاز و نوع سازه چوبی می‌توانند از هر کدام آنها استفاده کنند. مغار خراطی تخت یکی از انواع مغارهای پر کاربرد در صنعت چوب می‌باشد که برای کنده کاری سطح از آن استفاده می‌شود. از این مغار برای تراشیدن و کنده کاری محصولات چوبی و فرم‌دهی چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. مغار خراطی دارای دسته و تیغه با دوام است که در برابر ضربات چکش مقاومت بالایی دارد زیرا برای کنده کاری چوب با این ابزار باید از چکش استفاده کرد تا بتوان تراشیدن چوب را انجام داد.

چکش پلاستیکی

با توجه به اینکه برای کنده کاری و خراطی روی چوب ابزارهای خاصی مورد نیاز است تا کار برجستگی یا فرورفتگی طرح روی چوب اعمال شود؛ برای این کار باید از طریق یک چکش ضربه‌هایی را روی آن ابزارها وارد کرد تا بتوان به عمیق مورد نظر از آن طرح روی چوب رسید. چکش پلاستیکی برای ضربه زدن به دسته ابزارهایی مانند مغار و چاقو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مغار خراطی

سنباده گیر دستی

سنباده گیر دارای دندانه‌های سخت است که از طریق چسبی مخصوص مخلوط شده و روی صفح‌های مختلف کاغذی یا پارچه‌ای چسبانده می‌شوند. نوع سنباده گیر دستی دارای دو بدنه پلاستیکی است که می‌توان سنباده پهنی را به آن وصل کرد. همچنین زمانیکه سنباده ورقه‌ای این نوع سنباده گیر کارایی خود را از دست می‌دهد می‌توان آنها را تعویض کرد. ورق‌های سنباده در عرض‌های مختلف موجود است که بر حسب نیاز و عرض سنباده گیر انتخاب می‌شوند. معمولا هر کدام از انواع سنباده‌ها از دسته‌هایی برخوردار هستند که بتوان کار سنباده کشی روی انواع سطوح را به خوبی و با امنیت بیشتری انجام داد. اگر سنباده کشی را بدون استفاده از دسته یا دستگیره انجام داد باعث آسیب و کشیدن آن روی پوست دست خواهد شد. از طرفی می‌توان حین سنباده زدن، برای راحت‌تر انجام دادن از دستکش استفاده کرد.

ساخت لیوان یا ماگ چوبی

مهمترین نکته‌ای که در ساخت این وسیله باید به آن توجه داشت، انتخاب چوب مناسب است؛ چوبی که از دوام و استحکام بالایی در برابر رطوبت برخوردار باشد. برای این کار می‌توان از رنگ محافظتی و پوشاننده مناسب استفاده کرد تا کارایی بالای محصول برای مدت زیادی حفظ شود. برای ساخت این محصول در تعداد محدود می‌توان از ابزارهای ذکر شده استفاده کرد، اما برای تولید انبوه و سرعت دادن به کار می‌توان ماشین آلات و دستگاه‌های خراطی را در نظر گرفت. ساخت لیوان چوبی باید با چوبی که ثبات ابعادی بالا و استانداردی دارد، انجام شود تا بتوان به فرم دهی آن با سایز و مدل مورد نظر رسید. چوب درخت توس و درخت گردو گزینه مناسبی برای ساخت لیوان چوبی یا کوکسا است زیرا انعطاف پذیری و دوام بالایی در برابر رطوبت و فرم دهی دارد. بنابراین افراد می توانند به راحتی طبق سلیقه خود کوکسا را در مدل‌ها و ابعاد مختلف بسازند و محصولی کاربردی و زیبا خلق کنند. اما برای ساخت این نوع وسیله چوبی باید به نکاتی توجه کرد تا بتوان محصول با کیفیت با طول عمر طولانی ارائه داد. یکی از این نکات مهم، عدم وجود ترک و گره روی چوب لیوان است که باعث آسیب و شکستگی آن حین استفاده خواهد شد. چوب ماگ چوبی باید از نوعی انتخاب شود که دارای تراکم زیادی داشته باشد و حساسیت زا نباشند. زیرا چوب‌هایی که آوند درشتی دارند، آب از منافذ آن عبور خواهد کرد و لیوان ساخت شده به یک وسیله بلااستفاده تبدیل می‌شود. پرداخت خوب چوب لیوان یکی از عوامل مهم در کیفیت و فروش آن است زیرا با پرداخت مناسب چوب، کار ظریف و تمیزی را تولید خواهید کرد. برای ساخت لیوان یا ماگ چوبی، همانطور که در مطالب فوق بیان شد، باید از چوب گردو استفاده کرد. اندازه‌ای که می‌خواهید برای لیوان در نظر بگیرید را با کمک تیغ اره دستگاه برش دهید؛ سپس می‌توانید با کمک دستگاه فرز قسمتی را که می‌خواهید به عنوان عمق لیوان در نظر بگیرید را مشخص کنید. با استفاده از مغار خراطی تخت می‌توان اقدام به تراشیدن و کنده کاری چوب کرد تا به عمق مورد نظر از چوب برای لیوان رسید. همچنین می‌توان قسمتی را به عنوان دسته لیوان با کمک مغار تراشید. سپس با استفاده از مته چوب به سوراخ کردن قسمتی که می‌خواهید به عنوان دسته ماگ در نظر بگیرید، بپردازید. بعد از اینکه این فرآیندها برای ساخت ماگ انجام شد، قسمت تراشیده شده چوب دارای ناهمواری‌ و زبری است که پس از کنده کاری از طریق مغار ایجاد شده است. برای ایجاد سطح صاف و صیقلی باید از سنباده گیر دستی استفاده کرد تا با پرداخت و سنباده زنی سطح کار بتوان محصولی تمیز، ظریف با کیفیت داشت. در مرحله آخر از روغن و پوشاننده برای لیوان چوبی استفاده کنید تا بتوانید با رنگ کردن دقیق و مناسب آن را به وسیله‌ای با دوام و مقاوم در برابر رطوبت و آب تبدیل کنید.

قیمت انواع ابزار آلات مورد نیاز برای ساخت کوکسا چوبی

برای اطلاع از قیمت انواع ابزار آلات مورد نیاز برای ساخت کوکسا چوبی لطفا به تگ قیمت محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیاز به مشاوره قبل از خرید، با چوبینر تماس حاصل نمایید.

افزودن نظر جدید

نظر خود را وارد نمایید (1)

G
مهمان | ۱۱ ماه قبل

کاش ی جا بود مثلا میرفتیم حالا یکی دو‌روز ی لیوان میساختیم وتمام حالا اگه دوس داشتیم ادامه میدادیم اگه ن ک متریالش خم جا میخواد هم هزینه