دوشنبه, ۰۸ شهریور,۱۴۰۰

سبک روستیک چیست؟

توی مقدمه توضیح دادم که برای نوشتن کتاب، نقاشی کشیدن، معماری ساختمون و ... سبکای مختلفی وجود داره. سبکای متنوع باعث میشه آدما با هر سلیقه ای بتونن به محیط و وسایل دلخواهشون برسن. بعضیا طرفدار سبک مدرنن، بعضیا فقط سبکای کلاسیک و رومی رو میپسندن. یکی از سبکایی که این روزا خیلی طرفدار داره سبک روستیک هستش. روستیک یک لغت لاتینه و توی معماری داخلی و ساخت وسایل چوبی، سنگی، چرمی و... استفاده میشه. Rustic در لغت یعنی روستایی، برگرفته از دهکده و روستا. حالا اگر بخوایم معنی لغوی رو در نظر نگیریم توی معماری و دکوراسیون روستیک چند برداشت مختلف ازش شده که ادامه این مقاله بررسی میشن.

ویژگی های سبک روستیک در معماری داخلی

همونطور که گفتم روستیک از لحاظ لغوی یعنی شبیه به روستا، برگرفته از دهکده اما توی معماری داخلی تعریف و برداشتای گسترده تری از این سبک شده که میخوایم اونا رو بررسی کنیم و بعد از اون بریم توی عمق کار که اصلا برای ایجاد یک سبک روستیک چکار باید بکنیم.

  • سبک روستیک از نظر معماری اولین بار به یک روش سنگ تراشی گفته میشد که توی دوره رنسانس خیلی باب بود.
  • روستیک توی آمریکا و کانادا خیلی رایج بوده و جزو سبکای غیر رسمی توی معماری به حساب میومده.

حالا شاید با خودتون بگید توی دنیایی با این وسعت و لم و هنری که هر روز در حال پیشرفتن ما چطور بفهمیم توی یک کار از سبک روستیک استفاده شده؛ خب بقیه رو بخونید تا ویژگی‌های این سبک زیبا رو بشناسید.

به طور کلی سبک روستیک بالاترین شباهت رو با طبیعت و مواد طبیعی داره و حتی گاهی خود چوب یا سنگ رو بدون هیچ دستکاری خاصی استفاده میکنن. اصلی‌ترین ویژگی های سبک روستیک رو در ادامه توضیح میدم.

مواد خام و طبیعی

یکی از مهم ترین عوامل که بتونیم سبک روستیک رو اجرا کنیم استفاده از مواد خام و طبیعی هست. یعنی شما چوب یا سنگ رو بدون رنگ آمیزی و فرم دادن و سنباده کشیدن توی دکورتون به عنوان میز، چهارپایه، عسلی و... استفاده می‌کنید. گاهی بعضی از افراد از پشم گوسفند، پوست گاو، شاخ حیوانات و... برای دکور کف سالن یا دیوارها استفاده می‌کنن.

قطعات پهن و ضخیم

برای داشتن سبک روستیک زیبا و دلچسب یکی از روشای طراحی اینه که از چوب یا سنگ که استفاده میکنید ضخامت و پهنا بیشتر باشه. شاید تصورش براتون جالب نباشه اما اگر توی آشپزخونه یا حموم الوارای چوبی ضخیم و پهن رو به کار ببرید محیط خیلی طبیعی تر میشه. تصور کن چندتا الوار ضخیم و پهن کف حموم کنار هم چیده شده و وان روی اونا قرار گرفته چقدر نزدیک به سبک روستایی میشه!

استفاده از سنگ در طراحی شومینه

برای این که شومینه رو طبق سبک روستیک ایجاد کنیم بهتره که از سنگ هایی که به طور نامنظم و در هم تراش خوردن استفاده کنیم. یا مثلا سنگای گرد با قطرای کوچیک که کنار هم چیده شدن و بدنه شومینه رو تشکیل دادن هم گزینه جالبی میشه. یک شومینه کاملا طبیعی با تکه های هیزم و شعله قرمز و آبی حس خونه های روستایی رو به خوبی منتقل میکنه.

شومینه سبک روستیک

دیوار و سقف 

یکی از بخشای مهم توی دکوراسیون داخلی دیوار و سقف هست. برای سبک روستیک بهتره که سق رو از چوب و الوارای چوبی بسازید. بهرته رای طبیعی تر بودن سقف از تیرک و تکیه گاه های گرد چوبی استفاده کنید که الوارها روی اونا قرار گرفتن. رنگ و جنس چوب خیلی مهمه یکی از بهترین چوبا که برای سبک روستیک استفاده میشه چوب گردو هست و بعد از میتونید از توسکا و راش هم استفاده کنید. البته چوبای خارجی مثل ماهگونی و بعضی چوبای آفریقایی و آمریکایی که رنگ سرخ و طیف های مختلفی از قهوه ای دارن خیلی میتونه خونه روستیکتون رو قشنگ کنه. برای دیوار بعضیا اعتقاد دارن دیوار کاملا سفید باشه و از تزئینات طبیعی مثل پوست، شاخ، کله حیوانات و مواد طبیعی و حتی سبدها و زنبیل های حصیری استفاده بشه. یک گروهی هم معتقدن که دیوار خونه رو با پنلای چوبی ایجاد کنن تا اون حسن طبیعی بیشتر منقل بشه.

سقف روستیک

شلف و دکوراسیون 

یک آیتم مهم دیگه که توی سبک روستیک اهمیت زیادی داره شلف و دکوراسیونه. شلفا رو میتوننید از چوب طبیعی بدون رنگ آمیزی انتخاب کنید و به نظر من بهتره از چوبهایی که خودشون دارای رنگهای گرم هستن استفاده کنید که اینجا هم چوب گردو و چوبای ماهگونی و خارجی قرمز و قهوه ای میتونه محیط رو قشنگتر کنن. ترکیب سنگ و چوب و پوست یکی از گزینه های موثر توی القای حس روستایی بودن خونه محسوب میشه و محیط رو طبیعی جلوه میده.

سخن پایانی

توی این مقاله المان ها و متریال هایی که باهاشون میتونید یک سبک روستیک زیبا و طبیعی رو ایجاد کنید ذکر کردیم و امیدواریم بتونید با کمک این اطلاعات محیط اطرافتون رو دلچسب و زیباترین کنید. خوشحال میشیم با نظرات سازندتون ما رو برای نوشتن مقاله های بهتر مشتاق کنید.

افزودن نظر جدید