سه شنبه, ۱۴ بهمن,۱۳۹۹

سنباده براش چیست؟

چوب در حالت ابتدایی خود ناهموار زبر و دارای پرز می باشد و برای ساخت محصولات مختلف باید مراحلی را طی نماید. یکی از مراحل در این مسیر سنباده زنی است. سنباده یک ورق می‌باشد که دارای دانه های ریز و درشتی جهت باربرداری و لایه برداری از سطح چوب است. ورق سنباده را با توجه به زبری و نرمی به گروه های مختلفی تقسیم می نمایند که واحد اندازه گیری این زبری و نرمی گرید نام دارد، هر چه قدر میزان گرید بالاتر باشد کاغذ سنباده نرم تر و عکس آن هر چقدر عدد گرید کمتر باشد ورق سنباده زبرتر است. همان طور که در مقدمه ذکر شد سنباده در مدل های مختلف تولید می شود و یکی از جدیدترین مدل های این محصول سنباده براش است. همان طور که از نام این مدل سنباده مشخص است سنباده به همراه برس یا همان براش تولید می گردد و سنباده براش از دو بخش سنباده و برس تشکیل شده است. از ویژگی های جالب سنباده براش می توان به این مورد اشاره کرد که به دلیل ساختار ریش ریش و شانه شانه ای که دارد حرکت راحت تری بین پستی و بلندی های چوب نیز خواهد داشت. و از سوی دیگر براش همراه با این محصول نقش مهم زدودن گرد و غبار حاصل از سنباده زنی چوب را بر عهده دارد.

کاربرد سنباده براش

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که کاربرد سنباده براش چیست؟ سنباده براش یک مورد مناسب برای سنباده زنی محصولات چوبی پر از نقش و نگار و پر از پیچ و خم است، زیرا به راحتی با حرکت در بین مسیرهای منحنی و هندسی می تواند هم عملیات سنباده زنی را انجام دهد هم گرد و غبار و براده های چوب را جمع آوری کند. درب های سی ان سی شده، پانل و قطعات منبت کاری شده، قطعات دارای اشکال هندسی و پستی و بلندی را به راحتی می توان با سنباده براش سنباده کاری نمود. شما می توانید پس از ماشین کاری با سی ان سی و منبت کاری چوب از سنباده براش استفاده نمایید تا ضایعات و حتی پلیسه های چسبیده به قطعه کار از سطوح مختلف زدوده شوند. نکته مهم در رابطه با سنباده براش این مورد است که سنباده های دیگر قابلیت سنباده زنی پانل و قطعات یکنواخت و صاف را دارند و این مورد مهم حرکت در پیچ و خم چوب را به هیچ وجه نمی توانند به درستی و بدون نقص انجام دهند. متاسفانه در بسیاری از کارگاه های صنایع چوب پس از تولید محصولات سی ان سی شده یا منبت کاری شده برای سنباده زنی و رفع نقص سایر دستگاه های سنباده زن؛ از نیروی انسانی و اپراتورهایی استفاده می کنند که به صورت دستی کار سنباده زنی قسمت های منحنی و فضاهای پیچ و خم دار را انجام دهند. بدون شک استهلاک انرژی و زمان در این شرایط بسیار بالا می باشد و به راحتی و با استفاده از سنباده براش می توانید در زمان کمتر با کیفیت بالاتر این کار را انجام دهید.

سنباده براش

مزایای سنباده علفی

سنباده علفی یا همان سنباده براش از کیفیت بالایی برخوردار است و بدون ایجاد خط و خش و آسیب بر روی چوب کار سنباده زنی را انجام می‌دهد. سرعت بالای سنباده علفی یکی دیگر از مزایای سنباده علفی است و نقش مهمی در چرخه تولید کارگاه و صرفه جویی در زمان و انرژی نیروی کار دارد. یکی دیگر از نکات مفید استفاده از سنباده براش این مورد است که کار با آن نیاز به تخصص ندارد و بسیار راحت می باشد. ماندگاری بالای سنباده کشی و عمر بالای ورق سنباده در این محصول نیز جزء مزایای آن محسوب می شود. علاوه بر موارد ذکر شده پس از خراب شدن ورق و براش به راحتی می توانید برس و ورق جدید سنباده بر روی پایه نصب نمایید. سنباده علفی قابلیت این را دارد که بر رو آن هر بار یک ورق با گرید متفاوت نصب نمود یعنی با داشتن یک پایه می توانید هر بار از یک نوع ورق سنباده استفاده کنید ؛ همچنین نوع چیدمان و تراکم سنباده را به راحتی می توانید خودتان تعیین کنید. 

محدودیت های سمباده براش

بدون شک همه ابزارآلات در کنار مزایا, محدودیت هایی نیز دارند و سمباده براش نیز از این قانون مستثنی نیست که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:

  • سمباده براش ابزار مناسبی جهت سنباده زنی سطوح صاف نیست. 
  • سمباده براش ابزار مناسبی جهت باربرداری عمیق از چوب های خشن نمی باشد؛ در واقع مورد مناسبی برای رفع پرز و پلیسه می‌باشد.
  • سمباده براش مورد مناسبی برای سنباده زنی عمیق نمی‌باشد بهتر است برای سطوح منبت کاری شده یا صفحات ماشین کاری شده تا عمق 3 سانتی متر استفاده گردد.

روش استفاده از سنباده براش

برای استفاده از سنباده براش بایدبه این مورد دقت کنید که برای چه هدفی سنباده براش تهیه نموده اید. سنباده براش را اگر برای سطوح ام دی اف سی ان سی شده استفاده می‌کنید باید از دستگاه چند ایستگاه براش استفاده کنید. روش کار در این دستگاه به این صورت است که قطعه کار با کمک یک نوار به سمت جلو حرکت می کند و غلتک های مجهز به سنباده براش عملیات سنباده زنی را انجام می دهند. در روش دیگر نیز از سنباده زن ایستاده استفاده می کنند و در زمانی که غلتک براش در حال حرکت است اپراتور قطعه کار را در همان راستا حرکت می دهد. علاوه بر موارد ذکر شده می توانید سنباده براش را بر روی دریل نصب نمایید و کار سنباده زنی را انجام دهید. 

قیمت سنباده سردریلی

سنباده سردریلی در مدل های مختلف و ابعاد متنوعی تولید می‌شود که از لحاظ قیمت نیز با یکدیگر متفاوت هستند برای اطلاع از قیمت سنباده سردریلی می توانید به تگ محصول مراجعه فرمایید و در صورت نیازمند استعلام تلفنی بودن می توانید جهت کسب اطلاع از قیمت سنباده زن علفی با چوبینر تماس برقرار نمایید.

افزودن نظر جدید