تخفیف هفتگی
یکشنبه, ۱۶ خرداد,۱۴۰۰

شاپان چیست؟

همانطور که می‌دانید چوب انواع مختلف دارد که براساس نوع متریال و رنگ دسته بندی می‌شوند. در صنعت چوب از انواع آن برای ساخت وسایل و سازه‌های چوبی استفاده می‌شود که نسبت به ضخامت، رنگ، جنس و نوع آن انتخاب می‌شود. برای رنگ کاری و تنوع دادن به چوب می‌توان از مواد مختلفی مانند شاپان استفاده کرد تا زمینه مناسب و آستری برای رنگ چوب ایجاد کند. از شاپان برای آستری کردن چوب استفاده می‌شود تا یک رنگ پایه برای زمینه چوب‌های خام و بی رنگ باشد. به نظر بعضی افراد شاپان زدن کاری تخصصی و حرفه‌ای است؛ اما اینطور نیست و هر فردی می‌تواند خودش روی سطح چوب شاپان زده و رنگ زمینه برای کارش در نظر بگیرد. در ادامه مطلب به توضیح کاملی در مورد شاپان و کاربرد آن در صنعت چوب می‌پردازیم، پس با مطالب زیر همراه باشید.

شاپان زدن روی چوب

شاپان ماده‌ای غلیظ و آستری برای تغییر رنگ کردن چوب است که دارای طیف‌های رنگی قهوه‌ای و مشکی می‌باشد؛ برای رقیق کردن آن باید از بنزین استفاده شود تا دوام آن روی کار حفظ شود. استفاده از بنزین برای رقیق کردن این ماده باعث افزایش دوام و حفظ غلظت آن روی زمینه و تغییر رنگ آن به رنگ روشن‌تر خواهد شد. بنابراین اگر قصد دارید چوبی در طیف روشن از قهوه‌ای یا مشکی داشته باشید باید مقدار بنزین بیشتری به شاپان اضافه کنید؛ و اگر طیف تیره‌تری از قهوه‌ای و مشکی می‌خواهید، شاپان بیشتری به ماده رقیق شده اضافه کنید. مواد تشکیل دهنده شاپان قیر تصفیه شده به رنگ سیاه می‌باشد که برای روشن شدن آن، همانطور که قبل‌تر بیان شد می‌توان از بنزین، پودر اخرا یا رنگ قرمز استفاده کرد.


نحوه کار با شاپان 

برای آستری کردن سطح زمینه کار چوب از شاپان استفاده می‌کنیم که می‌توان با اسفنج، پارچه نخی یا پنبه‌ای روی چوب زد. قبل از اینکه این ماده را روی چوب بمالید باید کاملا آن را پرداخت و صیقلی کنید که برای این کار می‌توانید از سنباده استفاده کرد. با استفاده از سنباده کل کار را کاملا صاف کرده تا چوب از هرگونه فرو رفتگی، تیزی و زبری برطرف شود. با رقیق کردن شاپان به اندازه مورد نظر از طریق اسفنج و از یک سمت آن را روی چوب بمالید. از آنجایی که شاپان سریع جذب چوب می‌شود باید سریع این کار را انجام دهید تا رنگ یکنواختی به زمینه چوب بدهید. پس از آن با دستمال نخی خشک روی کار کشیده و ماده شاپان اضافه را از سطح چوب بردارید تا رنگ نهایی شده و یکنواخت چوب با این ماده را مشاهده کنید. در صورتی که مایل بودید رنگ زمینه کارتان تیره‌تر باشد، از شاپان بیشتری استفاده کنید و اگر مایل به روشن‌تر شدن چوب داشتید می‌توانید بنزین بیشتری به ماده اضافه کنید. 

کاربرد شاپان 

از شاپان برای تغییر رنگ انواع چوب روسی، راش، بلوط و موارد مشابه دیگر استفاده می‌شود زیرا رنگ این نوع چوب روشن و کرم مانند است. بنابراین با به کار بردن شاپان روی آن می‌تواند به طیف‌های متفاوتی از رنگ‌های قهوه‌ای یا مشکی رسید که می‌توان این کار را طبق موارد ذکر شده که در قسمت قبل بیان شد، انجام داد. با استفاده از این ماده می‌توان به رنگ‌های پر طرفدار چوب مانند گردویی و فندوقی رسید که توجه افراد زیادی را به خود جلب می‌کند. از این رو، برای فندوقی شدن رنگ زمینه چوب خود می‌توانید کمی رنگ روغن قرمز به شاپان اضافه کنید تا به رنگ دلخواه خود برسید. در هر خانه یا محل کاری وسایل چوبی قدیمی و رنگ و رو رفته پیدا می‌شود، با کمترین هزینه می‌توان به برطرف کردن و ترمیم آنها با استفاده از شاپان پرداخت. با استفاده از شاپان مطابق با رنگ زمینه کار می‌توان آنها را ترمیم کرد و باعث نو شدن آنها شد. هر فردی به راحتی می‌تواند این کار را در خانه انجام دهد و نیازی به متخصص یا فردی حرفه‌ای در این کار نیست.  بنابراین در صنعت چوب پس از تولید یک محصول، مهمترین مرحله رنگ کاری آنها است زیرا باعث جلوه دادن و زیبایی قطعه خواهد شد. همچنین برای برطرف کردن رنگ پریدگی و آسیب به سازه‌های چوبی با استفاده از محلول شاپان و بنزین این کار را انجام دهید تا وسیله چوبی مورد نظرتان مجدد قابل استفاده باشد. با توجه به اینکه می‌توان شاپان را با قلم مو، پیستوله و اسفنج به کار زد، اما بهترین انتخاب اسفنج است. استفاده از قلم مو و پیستوله باعث به جا ماندن لکه و رد قلم مو روی چوب می‌شود و نمای خوبی به کار نخواهد داد. در این صورت فقط با اسفنج این ماده را روی قطعات چوبی بزنید تا دوام آن حفظ شود. با مطالعه این مقاله و درک استفاده از شاپان با خیال راحت می‌توانید آستری مناسب برای سازه چوبی خود داشته باشید و به ترمیم وسایل قدیمی چوبی خود بپردازید.

افزودن نظر جدید